Through the Ages: Příběh civilizace

xxxxxxxxxo hodnoceno 242x (Seznam vlastníků)

Through the Ages: Příběh civilizace - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 240 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Vlaada Chvátil
Rok vydání: 2006
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dotazy k pravidlům

Máme za sebou první hru (výukovou) a trochu mě překvapila síla osobnosti Michelangela. Starší syn v závěrečných kolech získával drtivé množství kulturních bodů právě díky této osobnosti. Měl 6 na ukazateli spokojenosti a jestli jsme dobře pochopili text na kartičcce, přidával se u každého chrámu a divu 6 dalších kult.bodů za kolo! To mi přijde hodně silná karta.
26.9.2009 17:35:21

rozměňování, plánované události
Přítelkyně vylepšila všechny budovy farem „Pěstování plodin“ na „Zavlažování“ a tudíž ji na Pěstování nezbyla žádná budova. Když měla ve fázi údržby národa platit jedno jídlo, vzala jídlo v hodnotě 2 ze Zavlažování a chtěla ho dát na Pěstování (zaplatila dvě – jedno vrátila – vpodst. rozměnila). Já tvrdím, že nemá-li na Pěstování žádnou budovu není to možné – musí prostě jedno jídlo přeplatit – nelze využívat technologii bez postavené budovy – je to tak?
Druhý dotaz: Hrajeme ve dvou a na konci prvního věku (máme hru rozehranou) se zdá, že připravené vojenské karty událostí a území se prostě do hry nedostanou. Vojenských karet daného věku na místě aktuálních událostí je prostě moc moc. Zdá se mi, že pak věta: Pamatujte si co plánujete... z pravidel je jaksi nadbytečná. Jaká je pravděpodobnost, že se naplánované akce dostanou do hry? Nebo jsem jen netrpělivý a v momentě, kdy budu mít víc vojenských akcí (a brát víc vojenských karet) během dalších věků, již do hry vstoupí? Nebo to hrajem nějak blbě:-)

28.1.2010 11:46:45

to kalif
1) I přesto, že na nižší technologii nemá postavenou žádnou budovu, může stále hráč "rozměňovat". Tedy když přeplatí, může přesunout žetonek zdroje na horší technologii.
2) Už jsem TtA delší dobu nehrál, ale mám pocit, že ty vojenské události se provádějí tak, že když někdo zahraje událost na Budoucí události, tak se provede jedna z Aktuálních událostí. Když dojdou ty z Aktuálních, tak se seřadí balíček Budoucích událostí podle věků a pak se po částech zamíchá a od té chvíle jsou to Aktuální události. Na začátku hry se myslím do Aktuálních událostí dá pár karet (podle počtu hráčů?), čímž pádem když zahrajete s protihráčem určitý počet událostí, tak se vyčerpají ty předpřipravené a do hry vstoupí ta paměť, co jsi to tam vlastně do těch Budoucích vlastně zahrál? My jsme hru hrávali ve třech a čtyřech hráčích a události se párkrát protočily, takže to pamatování bylo celkem důležité.

28.1.2010 13:13:55

kalif
je to jak říká Kadaver, nevím v čem se u vás stala chyba, ale ve dvou hráčích je po celou hru součet aktuálních a budoucích událostí vždy 4. A vždy jak se jedna naplánuje a jde do budoucích, tak se vezme vrchní karta z aktuálních událostí a provede se.

28.1.2010 14:19:24

Kadaver, Beholder
Předně díky za odpovědi.
Takže: na začátku hry se z věku A dají na místo aktuálních událostí 4 karty (počet hráčů + 2). Ty jsou vpodst. ve druhém kole vybrány jakož i končí doplňování karet věku A a nastává věk I. Na políčko aktuálních událostí jsme dali vojenské karty věku I a pokračovali. Za zbylé vojenské akce brali z aktuálních událostí karty věku I...
V pravidlech se totiž píše, že od druhého kola si hráči mohou za nevyužité vojenské akce brát vojenské karty připravené v balíčku na herním plánu. Takový balíček je pouze na místě aktuálních událostí... Ostatně ve druhém kole jiné vojenské karty než ty 4 z věku A být nemohou. A vezmu-li je, je zde najednou karet 0. Evidentně jsem to vůbec nepochopil.
Prostě budete-li někdo ochotný, popište mi jak se správně zachází s vojenskýma kartama od začátku a se změnou věku. Díky moc.

28.1.2010 14:56:15

Kadaver
Ještě jednou jsem si přečetl tvoji odpověď. To znamenalo, že vojenské karty mohu brát až od třetího kola a poté plánovat. Potom by sedělo, že co naplánuju, to otočím (myslím počet karet). Ale to by pak musel někde být ještě jeden balíček mimo aktuálních událostí, ze kterého by hráči lízali ty vojenské karty. Mimo těch čtyř náhodně vybraných karet z věku A se totiž ostatní vrací do krabice. A jak jsem psal, když od druhého kola můžu brát vojenské karty a mám dvě nevyužité akce a soupeř také - musel bych brát právě tyto čtyři.

28.1.2010 15:01:42

tom

kalif
Ale on tam přece ještě jeden balíček je :) Vojenské karty dobíráš z balíku vojenských karet (tuším že tam je snad od začátku balík z věku I.). Pokud zahraješ politickou akci, tak vojenskou kartu položíš na "plánovací" hromádku a zároveň zahraješ jednu z "aktuální" hromádky (kde jsou 4 karty s vojenskými kartamy z věku A). Až aktuální hromádka dojde, zamíchá se plánovací a stane se z ní aktuální...a tak pořád dokola.

28.1.2010 15:59:40

to tom
No to by pak bylo OK, ale ať se do pravidel dívám jak se dívám, tak braní vojenských karet lze od druhého kola, ale věk I a tudíž vůbec možnost braní těchto vojenských karet nastává v kole třetím - podle pravidel.
No nic, asi to uděláme tak, že braní vojenských karet bude možno až od třetího kola, kdy nastává věk I.
Teda tragičtější pravidla jsem snad nečetl (češtinu bych přešel, ale faktický chyby...)a hru mi to zatím dost znechucuje. A to se obyčejně k podobným kritickým poznámkám neuchyluji (jsme přeci jenom lidi). Jinak díky za odpovědi.

28.1.2010 17:29:58

tom

kalif
No, tady asi záleží jestli hrajete tu tréninkovou nebo pokročilou/plnou verzi, protože v těch se tyto karty hrají úplně jinak. V pravidlech to je podle mne popsáno docela jasně:

"Vezměte hromádku A vojenských karet a zamíchejte. Odpočítejte o dvě karty více, než je hráčů, a položte je skrytě na pole aktuálních událostí . Zbylé karty odložte do krabice, aniž by se na ně někdo díval, nebudou pro tuto hru zapotřebí.
Civilní karty A vyložte na vykládací pruh jako ve výukové hře. Hromádky civilních karet I a vojenských karet I zamíchejte a položte na vyznačená místa herního plánu."

Od začátku je tedy možné brát vojenské karty věku I.

28.1.2010 18:23:40

Pravidla
Já jsem tedy česká pravidla nečetl, ale v anglických to bylo popsáno zcela jasně. A je to přesně tak, jak říká Tom, je tam ještě další balíček, ze kterého se přibírá, a na karty z Aktuálních událostí se šahá jen tehdy, když zahraješ jednu Budoucí událost. V tu chvíli totiž jednu Aktuální vyhodnotíš.

28.1.2010 19:15:57

Kadaver,tom
Jenomže, jak už jsem psal, věk I začíná až třetím kolem, ale v pravidlech se píše, že vojenské karty mohu brát už od druhého kola. A vojenské karty vstupují do hry spolu s civilními - když se doberou civilní karty jednoho věku, nastává věk nový - pro oba druhy karet! Nelze přeci ve věku A brát vojenské karty věku I. To by pak rozdělení na věky nedávalo smysl.
Hrajeme hru pokročilou. Jináč můj resultát s přihlédnutím ke všem radám: balíček vojenských karet je vedle a události jsou události. A braní vojenských karet prostě od třetího kola - když nastává věk I.
S braním vojenských karet věku I, jak píše tom, od začátku, nemohu souhlasit. Prostě se to příčí logice hry.

28.1.2010 20:03:29

kalif
ale vždyť věk A trvá jen 2 kola...

28.1.2010 20:56:35

Beholder
No právě! Proto ve druhém kole (jak se píše v pravidlech) nemůžu brát vojenské karty věku I. Prostě je ještě věk A.

28.1.2010 21:06:10

tom

kalif
"Hromádky civilních karet I a vojenských karet I zamíchejte a položte na vyznačená místa herního plánu."

"První kolo a většina druhého kola jsou shodné jako ve výukové hře. Od druhého kola si však na konci svého tahu, během údržby národa, mohou hráči za nevyužité vojenské akce brát vojenské karty připravené v balíčku na hracím plánu."

Z tohoto je zřejmé, že ve druhém kole se berou vojenské karty věku I. Ale hrajte si to jak uznáte za vhodný.

Mimochodem - kde přesně se podle tebe píše, kdy dojde ke změně věku A na I? Já v pravidlech vidím u druhého kola hry toto:

"Z hromádky karet A se tedy doloží tolik karet, kolik míst chybí. Tímto končí starověk a začíná středověk – věk I. Pokud po prvním doplnění karet ještě zbývají nějaké karty A, odloží se do krabice. Na světlé pole na herním plánu se položí hromádka civilních karet věku I."

Můj výklad říká, že po prvním kole se doplní civilní A karty a okamžitě potom začíná věk I - tedy je logický že na konci kola se berou vojenské karty věku I.

28.1.2010 21:25:58

tom
Dobře, beru to jako fakt. Jinak str. 5 pravidel (levý sloupec dole) kapitola Druhé kolo hry: V dalších kolech se již budou doplňovat civilní karty věku I. - v dalších kolech! Ve druhém kole se ještě doplňují karty věku A. A to pro jednoho i druhého hráče. Takto jsem to pochopil já a možná špatně.
Prostě tvá interpretace je taková, že karty z věku A se doplní pouze jednou po prvotním braní karet v kole prvním. A třeba je to tak správně, ale pravidla pro druhé kolo jsou popsána jasně: odstraní se-posunou-doplní-a teprve v dalších kolech (od třetího) se doplňují civilní karty věku I - nastává věk I.
Jinak se nemíním hádat, já prostě nevím, co je správně a obecně: nový věk nastává, když dojdou karty věku aktuálního...

28.1.2010 21:53:25

nechme to plavat
Zítra mažu na Pragocon, tak se optám, jak je to správně. Ještě jednou díky všem...

28.1.2010 22:02:06

kalif
ano ta tvá poslední věta je správná a tou je třeba se řídit :). Věk A doplníš jen jednou a poté končí a tím pádem si na konci kola bereš Vojenské karty už z věku I.

28.1.2010 22:02:50

tom

kalif
No, ano, a karty A defacto dojdou po doplnění karet po prvním kole. Doplníš volná místa, pokud nějaké civilní A nevyužiješ, už je odložíš stranou, což znamená, že civilní karty A už došly a tedy začal věk I.

Já se taky nechci hádat, jen nějak nevím jak to vysvětlit pochopitelně :)

28.1.2010 22:04:22

Jasně
tak to asi bude, jen já prostě z pravidel pochopil, že (když si přečtu průběh druhého kola) se ve druhém kole doplňují A karty a až v dalších (počínaje třetím) karty I. Proto bych vlastně pak míchal věky (v A si bral vojenské karty I). No nic...:-)

28.1.2010 22:06:59

tom

kalif
jinak jenom detail - počínaje druhým kolem se civilní karty doplňují před tahem každého hráče.

28.1.2010 22:11:46

tom
To vím, ale s tím, co jsem napsal, se to nijak nevylučuje.

28.1.2010 23:34:50

pravidla v EN
Zdravim nevite nekdo jestli je nekde mozne stahnout pravidla v EN. Diky moc.

29.1.2010 08:50:20

tom

kalif
No, trochu jo, ale nebudu do toho už vrtat, když jsme se dobrali zdárného konce :)

29.1.2010 09:34:47

EN pravidla
EN pravidla jsem svého času marně sháněl na netu, ale na prosby Sappho (kvůli nejasnostem v CZ verzi) jsem pak svou kopii EN pravidel ze hry naskenoval. Takže jestli budete mít někdo zájem, tak napište PM s mailovou adresou a já vám je rád pošlu (mají cca 12 MB).

29.1.2010 12:05:29

Význam výstavby
Po dlouhé době jsme vytáhli tuhle perlu a já opět úspěšně zapomněl jak se boduje tato karta:

Význam výstavby (III věk)

Každý dostane 1 bod za každý stupeň městské budovy.

Vím, že se to tu už řešilo a přiznám se, že jsem líný si to mezi tolika příspěvky dohledat :), navíc kdyby odpověděl sám autor hry, bylo by to skvělé :). Sčítám jen věky vyložených budov nebo je ještě násobím počtem človíků (popřípadě když tam žádný človík není tak žádné body).

Předem díky.

2.8.2010 16:24:58

2 Beholder
ackoliv mi to dodnes nedava dle terminologie v pravidlech logiku, tak temi rimskymi cislicemi nasobis kazdeho clovika, ktereho mas na danem stupni.

2.8.2010 22:02:30

Charitativní aukce

Malá velká dobrodružství - dobročinná aukce
Malá velká dobrodružství - dobročinná aukce
Akt. cena: 1100
Končí za: 3 hodiny

Všechny tyto aukce >>

Vybíráme z Bazaru

ISS Vanguard Core Box EN
ISS Vanguard Core Box EN
Akt. cena: 2590 Kč
Končí za: 14 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas