Studená válka 1945–1989

xxxxxxxxxo hodnoceno 545x (Seznam vlastníků)

Studená válka 1945–1989 - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra, strategická, diplomacie
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Ananda Gupta
Jason Matthews
Rok vydání: 2005
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

České vydání !

Nevím jestli zdejší hardcore hráči a wargameři četli na titulce co plánuje letos vydat MindOK, tak to raději zmíním tu. Už od podzimu jednají s GMT a je veliká pravděpodobnost, že Twilight Struggle vyjde v češtině. Když jsem se to minulý týden od Poga dověděl, tak jsem myslel, že mne budou omejvat ;). MindOK a takováhle hra. Jsem strašně zvědavej, jestli to vyjde.

Protože by se měl použít můj a Sasův překlad pravidel a protože vím, že jsou tam obzvlášť na kartách některé nejednoznačné formulace, tak bych byl rád, kdyby se co nevíc lidí vyjádřilo k nedostatkům českého překladu pravidel a textů na kartách, aby byla oficiální česká lokalizace co nejpreciznější. Myslím, že si to tahle hra zaslouží a neradi bychom byli se Sasou podepsáni pod něčím co by bylo kritizováno po oficiálním vydání.

-----------------------------------------------------
Ještě mám jednu takovou svou soukromou iniciativu. Zajímal by mne váš názor na český název pro tuto hru. Pracovní název, jak jste asi už četli, je STUDENÁ VÁLKA.
30.1.2012 11:04:13 | Upraveno autorem (porovnej)

to Ozzy
... ja osobne bych si to nekoupil uz jenom z principu, mit na hre od gmt logo mindoku ...
Tento názor mi připadá poněkud dětinský a čistě geekovský. Normálnímu člověku je to úplně jedno, ten ani hry od GMT nezná. A co se týče odvahy to vydat, tak to si myslím, že to není o odvaze, protože je to přeci jen hra s celosvětově výborným hodnocením a navíc se nás, kteří jsme byli na hranici rozděleného světa, dost dotýká.

30.1.2012 15:10:11

to Kafe s mlikem
Mě nemusíš říkat jaký způsob boje probíhal za doby studené války, já jsem většinu té doby prožil na vlastní kůži. Nikdo taky nemluvil o otevřeném boji i když ten za dob studené války existoval a ne že ne (válka v Koreji, účast USA ve Vietnamu, okupace Afghanistánu SSSR, národně osvobozenecké války, hrozba v době Kubánské krize atd. atd.)

Ono je to pěkně napsané už v úvodu pravidel:

Konflikt titánů, nepodobný předešlému, se však
nevedl prostřednictvím vojáků a tanků, ale pomocí špiónů
a politiků, vědců a intelektuálů, umělců a zrádců.
Twilight struggle je hra pro dva hráče simulující 45 roků
trvající kolotoč intrik, slávy a příležitostných bojů mezi
Sovětským svazem a Spojenými státy. Celý svět byl jevištěm,
na kterém tito dva titáni bojovali za svět bezpečnější pro
jejich ideologii a způsob života.

30.1.2012 15:18:04

to kren
v prvni casti s tebou souhlas, je to geekovske, netvrdim ze ne. stejne tak.bych si nekoupil nikon, bo fotim canonem nebo si nekoupil brozovany vytisk pana prstenu. s tou druhou casti by se dalo polemizovat, je to sice dobre hodnocena hra, ale kolik z potencialnich zakazniku mindoku tohle vnima? ts bude porad hra, na kterou masovy klient neuslysi, to by mu museli udelat reklamu a to by se vyplatilo jen pri nakladu nad 3000 kusu... jsem proste skeptik, bo kdo by si tuhle hru koupil, uz ji ma a diky sasovu a tvemu prekladu ji ma i v cj... kazdopadne jestli to vydaji a prodaji, bude jen dobre, muj pesimismus ale pretrvava :-)

30.1.2012 15:20:17

to kren
Nemáš info aká bude v CZ verzii mapa?

30.1.2012 15:22:43

to acedrac
Já o tom nevím vůbec nic, jen to, co vy všichni jen s tím rozdílem, že jsem se to dověděl už před týdnem, kdy mne Pogo oslovil, jestli mohou použít můj a Sasuv překlad.

to Ozzy: Vzhledem k tomu, že už od podzimu jednají s GMT, tak si myslím, že to myslí smrtelně vážně a že to není jen nějaké fantazírování o nějakém eventuelním fantasy plánu.

30.1.2012 15:27:29

název
Strašně se mi líbí předmluva (nebo jak se tomu říká) u Forsythova Mistra klamu "Studená válka trvala čtyřicet let. Čistě pro úplnost: vyhrál ji Západ. Neobešlo se to ale beze ztrát. tato kniha je věnována lidem, kteří strávili většinu života kdesi ve stínech. To byly prostě takové časy, moji milí...."
Teď k názvu. Z mého pohledu:
1) Twilight Struglle - osobně bych to ponechal, protože český ekvivalent se bude hledat asi těžko.
2) Studená válka - z obchodního hlediska asi nejlepší. Nudné, ale všeříkající. přeci jenom budou chtít aby to koupili "řadoví" zákazníci.
3) Soboj stínů, stínový zápas, zápas ve stínech - to se mi líbí atmoféricky (ten stín mi tam prostě sedí, i když twilight je spíš soumrak - ale to mi připomíná spíš upíry než souboj 2 supervelmocí :=))

30.1.2012 15:35:32

btw
nechcem byt prilis velky skeptik, ale myslim si ze tato hra nenalaka obycajneho spotrebitela. Je skor pre fajnsmekrov. A ani vdaka suchemu (akoze komercnemu) nazvu Studena valka. Je to predsalen wargame a tie tu az tak neficia. Preto si myslim, ze to moze Mindok s kludnym svedomim urobit podobne ako Madari, pripadne Spanielia pod... kde maju zachovany uz popularny nazov Twilight STruggle s podtitulom Studena vojna 1945-89.

30.1.2012 15:37:06

název
No a co to udělat jinak?
Třeba "Studená válka: Zápas ve stínech", "Rovnováha strachu: Studená válka" ... zkrátka dát tam tu zapeklitou studenou válku jako vymezující prvek a doplnit to něčím dynamickým, co by tomu dodalo drive a šťávu

EDIT: Nechat tam Twilight Struggle by bylo samozřejmě nejlepší, ale to by si MindOk samo pod sebou podřezávalo větev.

30.1.2012 15:48:28 | Upraveno autorem (porovnej)

to Gaspar
Kdysi jsem si taky myslel, že je to jen pro fajnšmekry, ale poté co jsem si to několikrát zahrál z obyčejnými lidmi a příležitostnými hráči her jako je Doba kamenná nebo Osadníci, tak si už nemyslí,, že je to pro fajnšmekry. Taky zájmem mlaďochů o téma jsem byl dost překvapen. Původně jsem si myslel, že to bude zajímat jen nás dříve narozené, kteří tu dobu prožili na vlastní kůži. Navíc ta hra nemá složitá pravidla.

30.1.2012 15:58:40

TS
Neni pro fajnsmekry, spis bych se bal tematu. Po nekonecnych variacich na stavbu a farmy v ruznych dobach najednou toto. Ale TS neni wargame, jen mismas vseho mozneho. Jako dalsi problemy vidim herni dobu a take to, ze tu hru je treba hrat casto a pravidelne, aby se ji clovek naucil (hrat, ne pravidla). To si myslim, ze cilova skupina mindOKu neda.

30.1.2012 16:07:12

sydo
Mozno ze nas Caylusakov Mindok precaruje.Sup sup nech uz je na trhu.

30.1.2012 16:15:53

to sydo
Do jisté míry máš pravdu. Nicméně příležitostného hraní bych se nebál. Já to hraju taky jednou za uherskej salám, zkušenej hráč by mi dal na prdel, ale baví mne to i tak.

Jinak ve více postech jsem četl něco o cílové skupině MindOKu. Snad se na mne Pogo nebude zlobit, když tady odcituju jeho krátkou větičku, kterou jsem dostal jako odpověď na můj údiv že MindOK a TS:
Pogo: No snažíme se taky nejak vyjit te komunite vstric...

30.1.2012 16:19:05

Název
Co se názu týče, tak Studená válka mi tak nějak přijde hodně studený.
Naopak se mi líbí:

Železná opona,
Konflikt titánů
nebo
Svár supervelmocí

Co se týče prodeje, nejsu si jistý, zda by dneska česká lokalizace nějak výrazněji uspěla. Přeci jen je to na běžné zákazníky Minodku trochu tematicky jinde a komunita, které chtějí vyjít vstříc by to asi neutahla /krom toho, že ne všeci by si to chtěli kupit v CZ, když už hru v AJ má doopravdy hodně lidí dle mého soudu./ Pokud by to vyšlo, tak by mě osobně potěšila možnost koupě originálního decku karet. Každopádně palec nahoru pro Mindok za snahu.

30.1.2012 16:38:22

to Sydo
Šak počkej až se MindOK hecne a vydá ti ASL ;D

30.1.2012 16:40:46

Název
Osobně bych navrhl: Válka za oponou

Kombinuje to Železnou oponu a Boj ve stínech.

30.1.2012 16:46:15

MindOK
No nezbyva nez MindOKu pogratulovat, jestli to dotahnou. My jsme meli hru v hledacku taky (ostatne jsem se o tom bavil treba s ozzym;)), ale kvuli nedostatku financi jsme do toho nesli, respektive planovali jsme to vyhledove. Presto si myslim, ze je to dobry tah a jsem rad, ze je tu nekdo krome nas, kdo ma koule do toho jit;)

30.1.2012 16:52:11

Joe

all
Inak, je tu ešte jedna zaujímavá varianta na Twilight Struggle mechaniky, a to 1989: Dawn of Freedom...

Tam je dokonca aj Havel na svojej karte :)

30.1.2012 16:58:16

PJ

„Jó, jó, jó!“ (citace z Hrdého Budžese)
Mám velkou radost, i z těch pogových slov. Produkce MindOKu je pro mě už několik let spíše zklamáním, takže držím palce (rozhodně i s tou Eclipse)!

kren:

1) Nemám originál a nechce se mi ho shánět a porovnávat to. Ostatně, jestli to má opravdu vyjít v češtině, tak by se toho někdo měl zhostit - nejlépe někdo, kdo umí velmi dobře česky, aspoň trochu anglicky a má čas takovou korekturu udělat; mně z toho vychází jednoznačně jewane. Na kousek pravidel jsem se podíval a dospěl jsem k názoru, že korekturu to potřebuje: pro mě je bohužel v textu hodně anglicismů a vyšinutých „anglofonních“ vazeb.

2) Mně připadá Studená válka jako dobrý název (na rozdíl od navrhované Opony): stručný, výstižný. Bohužel mu opravdu chybí onen marketingový „wow“ efekt. Osobně se mi líbí slovo „supervelmoc“, takže bych se zkusil zamyslet nad variacemi „Svár supervelmocí“...

30.1.2012 17:03:18 | Upraveno autorem (porovnej)

ad 1989
To doufám řeknou včas :=). Protože jsem ji právě začal překládat...

30.1.2012 17:03:51

to joe
to je kazdopadne zajimava myslenka, osobne si myslim, ze by to i jen z tohodle duvodu mohlo byt v cr uspesnejsi nez ts. jinak anekene, nezamyslel jsi se nad titanem? zajimalo by me, jestli by to nestalo za zamysleni, v kompinentech je minimum textu, staci pravidla do tri ctyr reci a mas stredoevropsky trh jako na dlani :-)

30.1.2012 17:04:37

TS česky?
Tak to je teda paráda! Ale s tím překladem... nevím, asi bych jenom opakoval, co píší ostatní. Tuna lidí už tu hru má, pro ně to bude navždy Twilight Struggle, pro neznalé, kterým TS nic neříká... to chce něco bombastického, Studená válka je taková... suchá a studená. Co takhle:

Vládci stínu

Já vím, že to je ukradené od Zelazneho a jeho Amberu, ale je to docela úderné, ne? Snad se to nikomu nebude bít s Vládci podzemí :-).

30.1.2012 17:09:58

PJ

Mejdzr
Přesně jak píšeš, vykradený Zelazny. Název, který asociuje fantasy, pro mě nevhodný, nesouvisející s obsahem hry.

30.1.2012 17:13:03

Název
Tato novinka mě opravdu překvapila. Osobně si myslím, že název "Studená válka" a pod ním letopočty 1945-1989 bude nejlepší variantou. Každopádně Mindoku držím palce, je to, řekl bych, úctyhodný počin.

30.1.2012 17:14:20

PJ
No jo, ale takhle to zase úplně brát nelze... S Amberem si to spojí asi tolik lidí, kolik lidí v ČR vlastní původní Twilight, tzn. pár zasvěcených, což je zanedbatelné. Jinými slovy: řada lidí si to s nějakým fantasy, které navíc vyšlo před 20 lety, vůbec nespojí. Otázka zůstává stejná: Je to dobrý název?
Docela mi to připomíná lapálii, když jsme překládali dle ADAD Wizard a Sorcerer a pak ty podtřídy (Evoker, Conjurer atd.)... prostě jsme tam museli vrazit Zaklínače, i když jsme tam všichni téměř všichni viděli Sapkowského Geralta. Nakonec to dopadlo velmi dobře.
I když asi něco jiného bude vymýšlet překlad pro jeden z mnoha herních termínů a název hry... ale nenechal bych se svazovat a povznesl se nad to, jestli to náhodou ve mně nevzbuzuje asociaci s něčím jiným... S takovou bychom za chvíli nemohli vymýšlet vůbec nic, protože vždycky by nám to něco připomínalo. Knížku, film, písničku.

30.1.2012 17:28:34

to Mejdzr
Vládci stínu mi připadá naprosto nevhodné. Jednak proto, že vládci mi asociuje spíš středověk a jednak proto, že USA a SSSR nebyli žádní vládci stínu.

30.1.2012 18:07:29

Vybíráme z Bazaru

Brass: Birmingham
Brass: Birmingham
Akt. cena: 1259 Kč
Končí za: 13 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas