Dune - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 240 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská, intriky, diplomacie
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Avalon Hill
Descartes Editeur
Hobby Japan
Autoři: Bill Eberle
Jack Kittredge
Peter Olotka
Rok vydání: 1979
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

rbx
rbx - avatar

Dune made in doma

To sydo: podle ceho sis ji delal? Nasel jsem zatim toto: http://www.sorvan.com/games/dune/
9.2.2009 13:48:25

2 Sydo
z ceho jsi delal tu herni desku (jaky tvrdy podklad a jak jsi to lepil aby se to nezvlnilo? A Jak ma byt velka?

9.2.2009 14:17:35

2oba
dělal jsem ji z nějakých souborů na BGG, je jich tam víc, každý si může vybrat, jaká mapa mu vyhovuje. Pokud bude zájem, soubory vám pošlu mailem.

Deska - vytiskl jsem ji a nechal zalaminovat, je celkem velká (asi 90x75 cm), takže ji vždycky sroluju a při hře ji v rozích zatížím broukama z Hive (je to vidět i na obrázku). Chtěl bych nějak udělat pevnou skládací desku, ale nějak jsem nemohl najít řešení, u kterého bych se nebál, že to skoním :) s tímto jsem spokojen.

9.2.2009 15:40:41

soubory
Takže - tady je mapa: http://www.boardgamegeek.com/filepage/18584

tady zbytek: http://www.boardgamegeek.com/filepage/22201

Treachery a Spice karty jsem vytiskl, nalepil na staré Magic karty a vložil do UltraPro obalů na karty. Tím pádem jsem nemusel dělat zadní strany karet, karty jsou chráněny a dobře se míchají. Karty Traitorů (jsou to ty malé s názvy leaderů) jsem vytiskl, nalepil na magicové karty a vystřihl (stejně tak i šestiúhelníky se samotnými vůdci). Se zadní stranou jsem si nedělal starosti, je jich tolik, že se stejně nepozná, který je který. Jako jednotky používám dřevěné kostičky, které jsem objednal z www.spielmaterial.de nyní si ale myslím, že lepším řešením by byly disky, které prodávají tamtéž, jelikož se dají skládat na sebe.
Odkaz na česká pravidla je na hrajeme.cz, já sám je přeložena nemám, ale ten odkaz, co tam je v diskuzi je dobrý.
Na http://www.starbasejeff.com/dune_rules.asp jsou užitečné player aid, na kterých je seznam speciálních schopností jednotlivých hráčů, ke hře jsou nutné!

V jednom z těch souborů je seznam karet podle expanzí. Aby byla hra vyrovnaná, doporučuji hrát pouze s 33 základními kartami, lze přidat Residual Poison. Jinak doporučuji hrát bez rozšíření, jelikož jen prodlužují hru a bourají vyváženost. Dále nehrát s Advanced rules (viz originál pravidla na www.starbasejeff.com) a naopak hrát s Optional rules (speciální schopnosti Karama karet, spice navíc pro ty, kdo kontrolují určité pevnosti).

9.2.2009 15:51:03

2 Sydo
toto reseni by mi plne vyhovovalo. Jinamk mam v praci moznost zatavit material do folie, takze karty by se taky daly vyresit. Mohl bys mi prosim na mail poslat ty scany z kterych jsi to vsechno delal?

9.2.2009 15:51:59

scany
Odkazy jsou v předchotím příspěvku.

9.2.2009 16:13:11

zajímavost
Povšimněte si na severu mapy názvu regionu Oh Gap. Jedná se o chybu, která se stala při přepisu Herbertovi mapy z knihy do prvního vydání hry. Region se jmenuje Old Gap, ale v Herbertově škrabopisu se l a d slilo a vytvořilo h. No a kluci z Avalon Hill a všichni jejich následovníci to bez rozmyslu opsali :) Ale na druhou stranu můžete po nevydařeném boji řvát "Oh my Gap!" :D

9.2.2009 17:46:36

brr
samozřejmě přepisovali z HerbertovY mapy. Zpátky do školy sydo :)

9.2.2009 17:51:20

rbx

zajimavost
Kdyz jsem tak patral po materialech Dune ke stazeni, nasel jsem zminku o tom, ze FFG zacali v roce 2007 na predelavce Duny, ale nedohodli se s majiteli prav na znacku Dune, takze z toho nakonec seslo. Tak se udelala petice, ale to uz nevim, jak to dopadlo.

9.2.2009 18:07:54

rbx
Co vím, tak mají práva na mechanismy, ale ne na svět, takže to bude ve světě TI3. Od té doby jsem jinou verzi neslyšel. Herbertovi potomci jsou prý dost škrti halt.

9.2.2009 18:12:42

2 SYDO
ten rozmer desky mas nejak dany nebo sis jej zvolil sam. Kdyz si to udelam na mensim formatu, tak pujde to hrat? Kdybych to napasoval treba na 2 A3?

10.2.2009 12:47:30

deska
Rozměr desky je daný velikostí toho souboru, když ho vytiskneš na 100% velikost. Samozřejmě je možné udělat desku menší, potom doporučuji jako jednotky použít něco, co se dá skládat na sebe, aby se vlezlo víc hráčů třeba i na menší teritoria jako je Sihaya Ridge apod.

10.2.2009 13:14:28

Herni deska
koukam ze v realu ma byt ta deska docela malinka: http://www.boardgamegeek.com/image/411021

11.2.2009 12:55:53

ringo
Hmm, nemám teď hru u sebe, al epřijde mi, že tihle lidé ji mají zmenšenou, já jí mám asi takhle http://www.boardgamegeek.com/image/128823
jelikož je to obrázek od tvůrce té mapy, řekl bych, že je to přesně ona velikost, odpovídalo by to.

11.2.2009 13:01:19

2 Sydo
ja myslel jako z puvodniho originalu, mam pocit ze ti lide to tam hraji v originale, ne homemade verze. To co maji na stole jsem videl vyfocene i u origos krabice. Ta mapa je fakt docela malinka. Jinak se nemohu rozhodnout, ktera verze se mi libi vice. Ta co sis udelal ma asi i odkladaci prostory na karticky, zetonky a kde co, ale ta francouzska z tadyma: http://www.sorvan.com/games/dune/ se mi jevi lepe a realneji zbarvena. S kartami to same, v tve verzi jsou nadherne barevne a bohate, v te francouzske se mi zase libi ta stylova rucni kresba.

11.2.2009 13:14:30

mapa
Ti lidé mají tu mojí verzi, ale menší, originál vypadá takhle:
http://www.boardgamegeek.com/image/218552
a je i na tom tvém odkazu. Mapa a kartičky jsou věcí vkusu, mě se ten origoš nelíbí a karty mají tu nevýhodu, že na nich není text a musíš mít jejich význam někde vedle, což s novými hráči prodlouží hru. U těch mých text je, i když někde jde blbě přečíst, ale lepší, než nic.

11.2.2009 13:23:05

2 sydo
tak jsite ze jde o vkus. Me se jako libi obe verze, proto nejsem presne rozhodnuty z ceho to vyrobim, ale vzhledem k tomu ze jsem odkojeny na knize a ty druhe bohatsi karticky mi prijdou, ze vychazeji z filmu, zvolim asi tu decentnejsi variantu s rucni kresbou, ktera na me dycha silnejsi atmosferou, stejne jako ta mapa.

11.2.2009 13:26:45

karty
Karty vycházejí z Dune CCG, ale je pravda, že ty staré mají v sobě takový nádech staroby a mají jinou atmosféru. Ty nové jsou víc scifi.

11.2.2009 13:45:39

ad karty
ještě jedna celkem důležitá věc: ty nové spice karty mají na sobě malou mapu Duny a je tak daleko jednodušší najít místo, kde se objeví koření. To je důležité pro Atreida (vidí, kde bude koření dříve), který tak nemusí pokukovat po mapě a pohyby očí tak prozradit ostatním, kde koření bude.

11.2.2009 13:50:01

rbx

ringo
Ja kdyz jsem ty stare karty videl prvne, tak jsem si vzpomnel na komix z ABC "Dobrodružství Johna Cartera" a "Dobrodružství Thuvie z Ptarhu" :-))

11.2.2009 13:52:03

ja uz se rozhodl
uz tisknu tu starou verzi. Texty na kartickach by tak rekly akorat neco me, spoluhracum neanglictinarum nikoliv, tak mam aspon moznost bokem to poprekladat a dat jim sumar v cestine co ktera karta je. S tou mapkou na kazde karticce je to urcite vyhoda, ale pocitam s tim, ze po radnem seznameni se s mapou po nekolika hrach nebude atreides lupou zkoumat, ktery ze to region, ale naopak bude pekne ocima blafofav, i v tom muze byt kouzlo.

Kazdopadne, vytisknul jsem mapu stare krasne barevne verze kde hory vypadaji fakt jako hory. Vlezlo to na 2 A3, ktere jsem dokola kolem mapy ostrihal, takze se to jeste kapku zmensilo, takze nastersti nic obriho. Lidi ale poradte, jak to podlozit pevnymi deskami, z lepeni mam hruzu, to se to vzdycky nekde zvlni. Jak vyrobit bezpecne desku pro hru? Na tom tenkem papire se mi to moc hrat nechce, postupne by se to pozohybalo a polamalo, coz by znicilo potisk.

11.2.2009 14:33:55

podklad
To jsem taky řešil, i na to založil vlákno, ale nikdo se neozval. Na BGG jsem četl návod mapu rozřezat a pospojovat kusy látky, ale já bych si na to netroufl.

11.2.2009 14:38:52

2 Sydo
Tak mapu mam na dve poloviny a staci ji podlepit. Ale to podlepit znamena to nezmrvit, jak se to nekde zvlni, je to v tahu. Desky bych na to mel.

11.2.2009 14:56:35

2 Sydo
a na ty karty mas nejaky technologicky postup? Nebo to mam proste vzut, nalepit z jedne strany na nejaky tvrdy papir, vystrihnout a nalepit rubovou stranu?

11.2.2009 14:58:39

karty
Jak jsem psal výše - vystřihl, nalepil na staré Magicové karty (akorát vyšly, že zbyl ten hezký kulatý černý okraj) a dal do černého obalu, na zadní stranu jsem se vykašlal, karty jsou v obalu bytelné a dobře se míchají.

11.2.2009 15:00:40

2 Sydo
aha, to mi nejak uniklo - ze bych vytasil nejaky stary balicek zolikovych karet?:-) I kdyz to bych musel rozmer karet o neco zredukovat a navic by se mi nevesly na skladne mistecko na te mape. Je divne ze to tisknu z tech scanu v plne velikosti jak to ma byt a ty karty jsou strasne velke, oproti mistu vyznacenem na planu. asi to taky nebude vsechno real velikost.

11.2.2009 15:03:28

Vybíráme z Bazaru

Carcassonne: Opatství a starosta - CZ, původní!
Carcassonne: Opatství a starosta - CZ, původní!
Akt. cena: 899 Kč
Končí za: 9 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas