Témata v AT hrách

Po skoro 30 letech hraní počítačových her jsem před nedávnem definitivně přešel na hry deskové a hlavně mě tedy oslovily ameritrashové hry. Ale co mě poněkud zaráží je neskutečně omezený výběr témat u těchto her. Prakticky pouze fantasy, sci-fi, post apokalyptické, zombie hry a horrory. A přitom spousta úspěšných počítačových her využívá naprosto běžnou tématiku, která se v AT hrách víceméně nevyskytuje. Prakticky chybí gangsterské hry, dobrodružné, kriminální, westernové nebo současné válečné konflikty. Já nechci pořád dokola kosit zombíky. Mnohem radši si to rozdám s drogovým kartelem. Nepotřebuju s šerifem na divokém západě střílet přízraky, mnohem radši budu bojovat s bandou desperátů. Nechci v podzemí bojovat s gobliny a orky, já chci v chodbách přísně střežené budovy obcházet a uspávat strážné, abych si odnesl poklad nebo dokumenty, atd.

Abyste to nepochopili špatně, já mám rád sci-fi, fantasy i horrory. Ale tady je toho už trošku moc a nějaká větší variabilita by podle mě neškodila.

Co si myslíte o tématech v AT hrách Vy ostatní?
27.7.2017 23:26:14 | Upraveno autorem (porovnej)

Vyřazení témat???
Jelikož jsem tuhle diskuzi začal a celý den i sledoval, tak musím Abeho opravit.

V celé diskuzi nebyla od žádného z uživatelů jediná poznámka o tom, že by chtěl vyřadit sci-fi, fantasy nebo horror z témat pro AT hry. Maximálně tu byli zmínky o přesycení těmito tématy, o možných náhradách za ně a několikrát byla vyjádřena touha po obohacení žánru AT o témata jiná, která bych ale rozhodně neoznačil za denní rutinu srovnatelnou s cestou do obchodu.

Sorry Abe, tahle korekce přišla proto, aby si někdo nepřečetl pouze poslední příspěvek a diskuze se nezvrhla nějakým nežádoucím směrem.

28.7.2017 20:11:13

Abe

Oki
Btw, ČR je malý trh, aby ovlivnil produkci AT. V mé ještě současné práci (Německá firma s řadou poboček po světě) skončila jakákoliv připomínka ohledně výroby s komentářem: "Sr, jste 10 mil trh, my musíme udělat něco, co se bude prodávat i v jiných zemích." Jednička Ametritrashe jsou USA, v Evropě hraje prim Francie, Německo a Velká Británie. Dokud tam se něco nezmění, ČR bude každému ukradená. Vím, že je to hnusné, omlouvám se za to, ale to je realita.

28.7.2017 20:18:25

Abe
.. nerozumím, jak tvůj příspěvek souvisí s tématem diskuze, nějak se v tom teď ztrácím. To přeci s Českou republikou nijak nesouvisí, nebo ano?

28.7.2017 20:41:02

Abe

Lehká bezpředmětnost diskuze
AT žádné české firmy nedělají a i mé oblíbené CGE dělají primárně hry pro zahraniční trh (videa dělají zásadně v Aj stránky taktéž). Smysl této diskuze vidím v tom, že si lidé vzájemně pokecají.

28.7.2017 20:46:20

..
Díky, už rozumím. No já měl k večeři tortilu a pivo. Teď mastíme s holkou Vládce Tokia, tak se tak hloupě ptám. Máš pravdu, těch AT v Čechách moc nevychází a kdyby vyšly bude to stejně zase jen Sci-fi, Fantasy nebo horor. Omlouvám se, jsem na tahu.

Dodatek: Ber mě s rezervou :)

28.7.2017 20:57:39 | Upraveno autorem (porovnej)

Abe

:)
Docela vtipný příspěvek. Někdy je problém, že se člověk hůř vyjádří písmem než slovně. Co tam vidí jeden, druhý vidí něco jiného. Zbytečně pak mohou vznikat nedorozumnění. Pokud jsem se někoho dotkl, rozhodně se omlouvám a nebylo to úmyslem ;)

28.7.2017 21:12:59

Fantasy
Protože je tu převaha lidí, co píšou, že jim ta fantasy/sci-fi/zombie leze krkem, tak mám potřebu říct, že mně to nevadí.
Zombie teda naprosto ignoruju a ke sci-fi mám spíš neutrální vztah, ale fantasy mám fakt rád. A když AT deskovku, tak prostě fantasy (případně horror, ale bez zombíků).

Jinak MattRicks tu psal, že přece není problém napasovat mechaniky napasovat na jiné téma (gangsteři, Robin Hood). Já myslím, že v tom může být problém s tím, že někteří vrtalové budou říkat: "ale tohle neodpovídá realitě, takhle to nebylo/tohle je blbost a nelogické". U fantasy se to tolik řešit nemusí.
Ale hlavně je to o tom, že masy prostě chtějí to fantasy a Robin Hood je nezajímá (mám to stejně), jak už bylo zmíněno.
A ano, u knihy si rád přečtu i dobrou knihu o Robinu Hoodovi nebo Kmotra (stejně jako SF nebo F, i když ty budu vyhledávat víc), ale u AT deskovky chci prostě to fantasy.

28.7.2017 21:20:24

Co je tak těžkého na slově příklad?
Já nevím, kolikrát to budu ještě opakovat, ale ten Robin Hood byl POUZE PŘÍKLAD (example, das Beispiel, exemple, esempio, ejemplo - to pokud nerozumíte česky)!!!

28.7.2017 21:42:29

Masy
Jak vůbec můžete s takovou jistotou napsat, že masy Robin Hood nezajímá?

Hráči před 6 rokama taky určitě netoužili po tom, zahrát si za Robinsona Crusoe a byl jím srdečně ukradený. Akorát věděli, kdo to byl, spousta to i četla, ale nikoho víc nezajímal. A stačilo tomu dát zajímavé téma a kvalitní mechaniky a jaká se z toho stala pecka. Tak kde berete tu jistotu, že z legendy, kterou zná možná víc lidí než toho Robinsona, by nemohla vzniknout kvalitní a úspěšná hra?

Nikdy nemůžete vědět, jestli pouhá změna tématu u zažité mechaniky nebude úspěšná, dokud to nevyzkoušíte.

Příklad z jiného soudku: Já jsem třeba po vydání GTA San Andreas kamaráda u piva přesvědčoval, že tahle série by mě zajímala jen kdyby se odehrávala na divokém západě. A on mě ujišťoval, že je to nesmysl a že by to nikoho nezajímalo. A za pět let se od Red Dead Redemption nemohl odtrhnout.

28.7.2017 22:07:29 | Upraveno autorem (porovnej)

nerozumět řeči tvého kmene...
respektive tvému MatRixu, Duirin vyjádřil svůj názor, že ať bude vycházet cokoliv vždy se najdou rejpalové a nespokojenci a pouze použil tvého příkladu.

A pokud bude kupní síla chtít např. Zombíky atd.. tak jich tu budou hordy a máme dvě možnosti - buď je koupit a nebo ne.

Jo sorry, pak je tu ještě třetí možnost, a to brečet na zatrolenkách. :)

28.7.2017 22:12:35

Nehovořit řečí tvého kmene
Víš, Durex, já si myslím, že pokud má hra dobré téma i mechaniky, tak ji hráči nějaké ty chybky odpustí. Většina hráčů chápe, že je to hra a ne simulace. A rejpat můžeš stejně dobře do fantasy, westernu i worker placementu. Pokud je hra dobrá, bude se prodávat bez ohledu na názory remcalů, protože ty se najdou vždycky. A pokud není, vždycky to ještě můžou zachránit figurky ;-). Původní Zombicide má například naprosto debilní mechaniky a jak se dobře prodával. To je prostě otázka nabídky a poptávky, ale to už tu bylo zmíněno tolikrát, že nemá cenu se k tomu vracet.

28.7.2017 22:39:15

MattRicks
Ech, napsal jsem jen svůj názor, kde jsem se snažil říct další důvod, proč je fantasy apod. "bezpečnější" pro vydavatele deskovek než jiný žánr.
Gangstery a Robina Hooda jsem taky použil jen jako příklad, protože jsi je předtím použil ty jako příklad.
Tak se zbytečně nerozčiluj, jen si tu tak debatujeme, ne? :)

29.7.2017 01:11:49

Robin Hood
Ten tvůj názor, že fantasy je bezpečnější beru, ten tady byl ostatně vyjádřen už několikrát. Ale neberu tu větu, že Robin Hood masy nezajímá. Na to, aby to byl "pouze příklad", byla ta věta až moc konkrétní.

Máme úspěšné deskové hry o pěstování bambusu, vytváření ohňostroje nebo hnaní krav. Robin Hood je legenda, která přežila 8 století. Od počátku Hollywoodu se o ní v průměru každých 15-20 let natočí alespoň jeden film. Ač ti to příjde neuvěřitelně, je to fiktivní postava, kterou zná víc lidí než Frodo Pytlíka, Geralta z Rivie nebo Tyriona Lannistera. A sice o něm už nějaké deskové hry vznikly, ale žádná známá. Já jsem si jistý, že kdyby se do tématu pustil kvalitní designér, zaštítilo ho nějaké větší vydavatelství a dal se tomu nějaký hezký vizuál, tak ta legenda má tak velký potenciál, že by ta hra byla úspěšná. Navíc, jak Robin, tak i jeho družina, by spoustě lidí byli bližší než další generický barbar nebo elf. A co je poslední, ale rozhodně ne nejmenší výhoda, u Robina Hooda by se nejspíš nemusela řešit licence.

29.7.2017 07:14:21 | Upraveno autorem (porovnej)

Durex říká....
Nemůžu souhlasit, že pokud je hra jak říkáš dobrá tak se bude prodávat. Je spousta her, které jsou dobré, ale jejich prodeje váznou. To znamená, že vydavatelé z velké většiny logicky sáhnou po tématu, které je osvědčené, protože musí živit rodinu. Bohužel jejich manželky a děti stále neumí fotosyntézu, aby mohly ten kus žvance vyřadit a byli živi jen z hlíny a vody.

A teď mi dovol malý příběh jednoho z vydavatelů. (pokusím se ti to přiblížit aby jsi porozuměl o čem mluvím). Je o vydavateli her, říkejme mu třeba Kámen.
Jednoho dne se Kámen rozhodl, že vydá hru s tématem Robina Hooda:

Já Kámen mít silné téma a postavu známou, někdo říkat, že každých 15-20 zim o se něm pohybující obrázky natočit. Mechaniky hry být ostré jako pazourek a vše odladěno mít. Já vydat a pak jeskyni novou koupit. Soused řikat, že já blázen, že nekupovat nikdo, že vydat něco jiného, když jeskyni chtít a rodinu nakrmit.

Já stejně vydat, jeskyni u šamana zastavit a veškeré kůže našetřené investovat a i půjčit od kmenů východních a pak čekat den a noc, den a noc, den a noc.......

......den a noc a ono málo prodat, já nechápat. Manželka nadávat děti křičet "hlad". Kámen utěšovat, že zlepšit určitě za čas.

A tak Kámen čekat dál.....

Mezitím manželka s dětmi odjet se sousedem na šavlozubá tygr. Šaman jeskyni zabavit. Pak Woloďa z kmenů východních přijít si pro kůže dlužené a Kámen nemít nic krom tématu silného.

Po několika letech se u stolu sešlo pár deskoherních nadšenců, Robina zahráli a skonstatováním "Hele ono to neni zas tak špatný" ji i dohráli.

To už Kámen, ale netušil, protože od kmenů z východu dostal šípem a zemřel v pustině u dnešních hranic Rakouska a Itálie. Dnes ho nazýváme Ötzi.

29.7.2017 11:26:10

hry
Přesně jak tu někdo zmínil.Je jednodušší dělat fantasy nebo scifi,než něco reálného, kde může být mnoho rejpalů viz.


http://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/robinson-crusoe-dobrodruzstvi-na-prokletem-ostrove-3102/diskuse/zvirata-14595/

29.7.2017 11:34:42

to Bastacka
A schválně mi řekni, jaký dopad na prodej této hry to má?

29.7.2017 11:45:08

Čti pořádně
Víš, Durex, je hezké, že umíš psát řečí, kterou se u Vás doma patrně mluví. Ale než začneš psát, zkus začít číst. A všechno, ne jen to co se ti hodí.

"Pokud je hra dobrá, bude se prodávat bez ohledu na názory remcalů, protože ty se najdou vždycky." Tak zněl můj názor. Nikde tam není napsáno pouze, že pokud je hra dobrá, bude se prodávat. A příběh "jednoho z vydavatelů" byl taky poněkud bezpředmětný, protože u Robina jsem jasně napsal "zaštítilo ho nějaké větší vydavatelství". Ne někdo, kdo kvůli tomu bude muset zastavit svojí jeskyni (aspoň vím, kde bydlíš).

29.7.2017 12:11:02 | Upraveno autorem (porovnej)

...
A má ta "diskuze" ještě smysl? Jsi měl rovnou napsat, že chceš aby se s tebou souhlasilo.. ale zase docela se tu dá pobavit :-D jen k tomu robinsonovi: na prodeje to vliv nemá, ale není to AT hra, kdyby byla, tak by bylo remcalů víc a prodejů míň podle mě... ostatně o tom vlákno na začátku bylo, jestli AT hry mohou mít i jiná témata než jen fantasy atp...

29.7.2017 13:01:47

MattRicks
Založil si diskuzi na zajímavé téma, dalo by se dokonce říct, že si uhodil hřebíček na hlavičku a nadhodil něco celkem podnětného. Škoda, že to není nějak exaktně podepřené čísly/statistikou, kolik her toho a toho téma v AT žánru exituje/ročně se vydá/vydalo se za minulý rok/ mělo kampaň na kickstartu - něco co by bylo dohledatelné a mělo výpovědní hodnotu... mám na mysli něco tohoto stylu: v této diskuzi je 68 příspěvků (69 i s mým) z toho tvých příspěvků je zde 27 (!!!) takže, drž už, prosím tě, hubu a přestaň si tu pořád honit ego. (Jsem si vědom svého ostřejšího tónu ale není to pobídka k žádné bouřlivé výměně názorů, která by toto vlákno poslala do kytek)

K tématu: souhlasím s tímto pohledem, ale dosud jsem o tom ani tolik nepřemýšlel. Western téma by se mi líbilo, mam moc rád Revolver, mimo jiné díky naprosto geniálnímu překladu. Navíc téma westernu, popřípadě téma policajti/banditi, je tématem našich mnohých dětských her, kdy ještě fantasy nebylo tak rozšířené a romantická dobrodružství nabízelo právě prostředí divokého západu a střety kovbojů a indiánů. Taktéž téma mafie mám v deskovkách moc rád, hlavně když jsou v takové hře pořádné intriky, mlžení a podrazy alá Mafie: Game of Thrones. :) Takže velkou, ale hlavně DOBROU hru z těchto prostředí bych také na našem trhu uvítal. (Byť samozřejmě, ne, že by tu vůbec žádné nebyly)
Osobně si myslím, že fantasy je za svým vrcholem, (dívám se na to tedy především z pohledu literatury) a kombinování různých žánrů - fantasy, western, horror, sci-fi - už taky není nic převratného, nic originálního, takže autoři (jak literární, tak deskoherní, tak počítačoví), pokud budou chtít opravdu uspět, musí přinést něco nového, nebo možná nově skloubit osvědčené věci, každopádně vývoj jde v tomhle ohledu furt dopředu a snaha o inovace tu rozhodně je, ne vždy (že, monopoly) ale je tu.

29.7.2017 14:23:14

Statistiky
Jestli se nějaké přesnější statistiky dají najít, určitě bych se na ně taky rád podíval. Já jsem při hledání postupoval následovně.

Na BGG jsem si zadal podrobné vyhledávání a v něm zadal alespoň 200 hodnocení, aby mi nevyjížděli hry, které skoro nikdo nehrál. Dále jsem si zadal, aby mi nevyhledával rozšíření. A v Subdomain jsem nastavil mínus u párty her. Pak jsem si do kategorie postupně zadával Mafia, American West, Murder/Mystery a Adventure, u které jsem zadal aby mi nevyhledával katogorie Fantasy, Sci-fi, Horror a Zombie. Všechny hry, které jsem neznal, jsem si pak otevřel a kouknul se na herní mechaniky a v rychlosti proletěl popis, abych se ujistil, jestli se jedná o euro nebo AT.

Edit: Teď jsem zjistil, že když se u Subdomain zaškrtne plus u Thematic games, budou se zobrazovat prakticky pouze AT hry.

29.7.2017 14:55:51 | Upraveno autorem (porovnej)

Nepřesná statistika na závěr
Projížděl jsem seznamy na BGG trochu podrobněji a jako uzavření tohoto tématu jsem udělal jakousi statistiku. Statistika není moc přesná, protože některé hry spadají do více kategorií a jsou tudíž ve statistice víckrát (např. Zombicide: Černý mor - fantasy, zombie) a jiné podle mě nepatří do kategorie AT (Sherlock Holmes), ale protože se mi nechtělo podrobně zkoumat každou hru, započítal jsem všechny, které odpovídaly vyhledávacím kritériím.

Postup byl následující, do podrobného vyhledávání jsem zadal, aby hra měla alespoň 200 hodnocení, aby vyhledávač nehledal rozšíření a u Subdomain jsem zaškrtnul, aby vyhledával tematické hry (větší pravděpodobnost, že hra bude AT) a nevyhledával párty hry. To bylo společné pro všechna vyhledávání.

U her westernových, mafiánských, kriminálních, špionážních a dobrodružných jsem vždy u vyhledávání zadal, aby nebyly vyhledávány fantasy, sci-fi, horror a zombie. U vyhledávání fantasy, sci-fi, horroru a zombie her jsem žádná další kritéria nezadával, proto opakuji jsou některé hry ve statistice víckrát.

A nyní už čísla: western - 9 her, mafiánské - 10, vraždy/mystéria - 14, špionážní - 8, dobrodružné - 25

fantasy - zhruba 250, sci-fi - zhruba 200, horror - zhruba 100, zombie - zhruba 50.

29.7.2017 17:27:54

Robin Hood
Kdo chtěl Robina Hooda? :)

viz poslední update z KS Rise to Nobility
https://www.kickstarter.com/projects/512772051/rise-to-nobility/posts/1963791
- další co mají v plánu je kooperačka s Robinem Hoodem (KS 2017/Q4)
https://www.facebook.com/Robin-Hood-and-the-Merry-Men-1946106625648316/?fref=ts

16.8.2017 11:31:58

Vybíráme z Bazaru

Spící bohové
Spící bohové
Akt. cena: 1435 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas