Zámky šíleného krále Ludvíka: Rozšíření

xxxxxxxxxo hodnoceno 8x (Seznam vlastníků)

Zámky šíleného krále Ludvíka: Rozšíření - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Rozšíření pro hru: Zámky šíleného krále Ludvíka
Počet hráčů: 1–5
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: budovatelská, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Ted Alspach
Rok vydání: 2023
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Mít či nemít?

Toť otázka… je hra s rozšířením lepší? Díky.

1.12.2023 07:35:39

Ahoj, nehrál jsem nikdy originál z 1. edice, ale na 2. vydání vč. rozšíření mne nalákalo právě to zpracování nové hezčí grafiky + herní deska s jezírkem, přehlednějším uspořádáním komponent a uklidňující zelená téměř azurová barva. Pro někoho je možná herní deska zbytečně velká, mne připadá akorát a určitě jde o podstatnou a vhodnou změnu. 1. vydání bych si zřejmě nepořídil. Původní edice z 2014 mě nezaujala právě díky tomu původnímu uspořádání. Nevýraznému šedému, méně ucelenému až rozsekanému hernímu plánu, tedy subjektivně vzato méně přehledné desce (ne destiček místností) a horší grafice, malými kartami, absencí figurek labutí, nevýraznému počítadlu bodů, atd. Rozšíření mi připadalo proto téměř povinné a dává smysl. Jednak jak už zmínil Oskar v jednom JOUOB castu, jsou ty zdařilé herní inserty pouze se základní hrou jaksi poloprázdné, což je škoda, takže by byl přece hřích je nevyužít. Kritika na mírnou asimetričnost dekretů bude žřejmě oprávněná, ale dá se vyřešit vhodnou selekcí karet a přidáním pouze některých, kdyby měl někdo problém. Ne příliš opěvná zpětná vazba bývá občas také na příkopy, že to utiskuje hráčův prostor, limituje v přikládání dílků a je takové, no... Takže za mě je to super, nepřipadá mi to jako útisk, ale jako snaha tvůrců o to, vyždímat z hráčů lepší herní výkon. Nutí nás to více přemýšlet a přikládat dílky lépe a efektivněji. Myslím, že když někdo pak bude hrát bez modulu příkopů, bude mít i jistou výhodu, více "volná křídla" a jak se říká těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Nebude si stěžovat např. na špatné dílky, nebo že se mu místnost někam nevejde nebo mu nevychází dveře a naučí se jako architekt díky příkopům s tím prostorem lépe pracovat. Modul renovací zase obsahuje destičky místností snad s asi tou nejlepší grafikou ve hře, takže opět parádní věc. Celkově rošíření přináší více než dvojnásobný počet dílků místností (nových základních 75) + 60 destiček renovací a 8 věží. Nové karty úkolů, žetony labutí, přidané královské odměny, karty dekretů, tajné chodby, (barbakán) hradby a příkopy, oranžovou labuť 5. hráče + vstupní halu v barvě, takže to hru určitě oživí a udělá ještě více zajímavou. Ne každá deskovka má povedené pokračování. V tomto případě si však myslím, že autoři si pochvalu za odvedenou práci rozhodně zaslouží a za rozšíření děkujeme:-)…

16.1.2024 14:13:15 | Upraveno autorem (porovnej)

Za mě rozšíření není esenciální, ale pro hráče, kteří už hru mají hodně nahranou, je fajn, protože jim umožní zkoušet nové funkční strategie a přinutí hrát zase jiným způsobem. Rozšíření je modulární, a je tedy na volbě hráčů, které moduly si do hry zařadí a které ne. Za mě je jejich kvalita půl napůl. Více viz druhá část mého videa, kde jednotlivé moduly podrobněji rozebírám:

https://www.youtube.com/watch?v=f2vugGKJx7I

16.1.2024 18:58:03 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Tainted Grail (KS stretch goal box)
Tainted Grail (KS stretch goal box)
Akt. cena: 1290 Kč
Končí za: 7 dnů

Offcanvas