Zahrada - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1–4
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MINDOK - logo
Autoři: Uwe Rosenberg
Rok vydání: 2016
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Zahrádky je možno zakládati několikerým způsobem; nejlepší je ten, že se na to vezme zahradník. Zahradník vám tam nasází všelijaké hůlky, proutí a košťátka, o kterých tvrdí, že jsou to javory, hlohy, bezy, vysokokmeny, polokmeny a jiné přírodní druhy; potom se ryje v hlíně, zobrací ji na ruby a zase ji uplácá, udělá ze škvárů cestičky, nastrká tu a tam do země jakési zvadlé lupení, o němž prohlašuje, že to jsou pereny, naseje na příští trávník semínko, jež nazývá anglickým jílkem a psinečkem, psárkou, poháňkou a bojínkem, a potom odejde, nechávaje za sebou zahrádku hnědou a holou, jako byla dne prvého o stvoření světa; jen vám klade na srdce, abyste tu všechnu hlínu země denně pečlivě kropili, a až vzejde tráva, abyste si nechali přivézt na cestičky písek. Nu dobře.

- Karel Čapek: Jak se zakládájí zahrádky

Ve hře Zahrada se hráči stanou venkovskými zahradníky a budou soutěžit o nejkrásnější zahradu.


Příprava hry:

Doprostřed stolu položte herní plán a na každé z jeho 16 čtvercových polí náhodně položte po jednom z dílků květin. Ostatní dílky květin uspořádejte náhodně do kruhu kolem této desky a někde do tohoto kruhu postavte také kolečko, které značí, z které strany budete brát další dílky květin. Každému hráči dejte tabulku sadby a po třech modrých a třech oranžových bodovacích kostičkách, které si položí na začetek bodovacích stupnic. Dále dostane každý hráč dva záhony a dvě kočky. Na startovní pole (různé podle počtu hráčů) na herním plánu položte zelenou kostku otočenou číslem 1 (nebo 2, podle počtu hráčů) nahoru.


Průběh hry:

Hráči se pravidelně střídají v tazích, počínaje hráčem, který jako poslední plel zahradu. Tah každého hráče se skládá ze čtyř fází.

  1. Fáze doplnění - V této fázi se hráč podívá na herní plán a je-li v řádku nebo sloupečku, na jehož okraji se nachází zelená kostka, jeden a méně dílků květin, zcela jej doplní dílky květin z kruhu kolem herního plánu od kolečka počínaje. Pokud hráč zaplatí jednu kočku, může řádek nebo sloupeček doplnit, i když v něm jsou ještě dva nebo tři dílky květin.
  2. Fáze sadby - V této fázi si hráč může vzít jeden dílek květin z řádku nebo sloupečku, na jehož okraji se nachází zelená kostka, a položit jej na jeden ze svých záhonů. Položený dílek může zakrýt předtištěný květináč nebo pařeník, ale nesmí překrývat jiný dílek květin, žeton kočky ani žeton květináče. Také nesmí přesahovat ze záhonu ven mimo předkreslenou čtvercovou síť.
    Místo dílku květin si hráč může vzít také žeton květináče.
  3. Fáze bodování - Pokud má hráč zcela zaplněny všechna prázdná políčka na svém záhonu, boduje. Za každý květináč (předtištěný, na žetonu, nebo na dílku květin) posune jednu svou oranžovou kostičku na bodovací stupnici o jedno pole. Totéž učiní s jednou modrou kostičkou za každý pařeník. Dílky květin z dokončeného záhonu pak vrátí na konec kruhu kolem herního plánu, jakékoli další žetony do společné zásoby a samotnou desku záhonu otočí na druhou stranu a podloží pod dobírací hromádku záhonů. Vrchní záhon z ní si naopak vezme k sobě, aby se jej také pokusil zaplnit.
  4. Fáze zahradníka - Jako poslední věc v tahu hráč posune zelenou kostku o jeden řádek nebo sloupeček dál a pokud ji takto přesunul do cíle (vyznačeného na herním plánu), otočí ji tak, aby nahoře bylo číslo o jedna větší než dosud.

Kdykoli ve svém tahu může hráč navíc položit jeden nebo více žetonů koček na záhon. Kočka zabere jedno pole záhonu a pomůže tak k jeho zaplnění.


Konec hry a bodování:

Hra končí krátce potom, co se zelená kostka přetočí na stranu s šestkou. Jakmile toto nastane, všichni hráči odevzdají své záhony se dvěma a méně dílky květin a dokončují již jen záhony s více dílky. Hráči, kteří zůstanou bez záhonů, jsou od této chvíle přeskakování. Hráči, kteří zůstali ve hře, musí na začátku svého tahu vrátit buď oranžovou kostkičku o dvě nebo modrou kostičku o jedno pole zpět na bodovací stupnici.

Po dokončení všech zbývajících záhonů hra končí a sečtou se body podle pozice oranžových a modrých kostiček na bodovacích stupnicích (bodují se všechny kostičky). Hráč s nejvíce body vítězí.

Autor: Wolfsen

Další názvy této společenské hry

Vybíráme z Bazaru

Zaklínač: Starý svět - Legendární lov
Zaklínač: Starý svět - Legendární lov
Akt. cena: 999 Kč
Končí za: 6 dnů

Offcanvas