Yamataï - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Days of Wonder
Autoři: Bruno Cathala
Marc Paquien
Rok vydání: 2017
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Yamatai je bájný ztracený ostrov z japonských legend, o kterém se dodnes neví, kde vlastně měl ležet. Sídlilo zde království, kerému ve druhém a třetím století vládla slavná královna Himiko. Toto je příběh o tom, jak královna Himiko poručila na souostroví vystavět nejkrásnější hlavní město široko daleko.

Ve hře Yamatai se hráči zhostí rolí královských architektů plánujících, jak co nejefektivněji postavit na souostroví co nejkrásnější město a předčit u toho své konkurenty. Hra se odehrává na hrací desce znázorňující jednotlivé ostrovy v souostroví a lodní trasy mezi nimi. Na začátku hry se na každý ostrov položí žeton kultury, na vybrané ostrovy pak navíc ještě hora a náhodně se vytvoří nabídky destiček flotily a specialistů.


Průběh hry:

Během svého tahu provede každý hráč postupně tyto akce:

  1. Výběr destičky flotily: Destička určí, kolik a jakých dřevěných lodí hráč dostane toto kolo, a v jakém pořadí bude hrát v kole příštím.
  2. Obchod (volitelně): Hráč může prodat či koupit jednu loď. Různé barvy lodí mají různé hodnoty.
  3. Umístění lodí na desku (volitelně): V této fázi hráči na herní plán položí souvislý řetězec lodí ze své zásoby. První položená loď musí mít stejnou barvu jako loď sousední, která už na herním plánu leží.
  4. Sběr žetonů kultury nebo stavba budovy (povinné, pokud lze): Hráč si z herního plánu vezme až tolik žetonů kultury, kolik právě položil lodí. Žetony smí brát pouze z ostrovů, s nimiž právě položené lodě sousedí. Alternativně vybere jednu z budov v nabídce, vezme si její žeton k sobě a postaví budovu na vybraný (prázdný) ostrov. Budovy přináší hráčům body a peníze, ale postavit je lze pouze za určitých podmínek (např. že s ostrovem sousedí aspoň jedna čená, žlutá a zelená loď).
  5. Umístění zbývajících lodí na hráčovu desku (povinně): Na konci kola si hráč může schovat jednu loď. Pokud mu jich zbyde víc, ztrácí za každou další po jednom bodu.
  6. Najmutí specialisty (volitelně): Hráč může utratit 2 stejné nebo 3 různé žetony kultury a vzít si z nabídky jednoho specialistu. Tito přinášejí hráčům body a různé pasivní schopnosti (např. možnost uchovávat více lodí mezi koly nebo více bodů za postavení budovy, která s žádnou další nesousedí)

Na konci kola se doplní všechny nabídky a změní se pořadí hráčů podle destiček flotily sebraných v průběhu kola. Každé druhé kolo se míchá nabídka destiček flotily (celkem jich je 10, v jednom kole se vybírá jen z 5).


Konec hry:

Hra končí ve chvíli, kdy někdo postaví svou poslední budovu, dojde nějakterá z barev lodí, nelze doplnit nabídku budov nebo nelze doplnit nabídku specialistů.

Na konci hry hráči získávají nebo ztrácejí body za peníze, prestiž, postavené budovy, specialisty, nepostavené budovy a nepoužité lodě. Hráč s nejvíce body se stává vítězem.

Autor: Borghal Rantipole

Vybíráme z Bazaru

Tumult Royal
Tumult Royal
Akt. cena: 300 Kč
Končí za: 7 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas