Wallenstein - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3–5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 150 min
Herní svět: Renesance
Herní kategorie: desková hra, budovatelská, válečná, ekonomická
Čeština: není
Vydavatelé: Queen Games
Autoři: Dirk Henn
Rok vydání: 2002
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

V Evropě právě zuří třicetiletá válka. Tisíce vojáků umírá na bojištích každý měsíc. Normální lid však strádá. Dokáží uživit sami sebe? Budou mít dost i potom co odvedou daně pro své lenní pány? Nezbývá než jen doufat…Jedinou nadějí je pro ně brzký konec války, avšak je to vůbec možné? Kdo nakonec zvítězí a kdo padne v boji o moc a slávu?

Ve hře Wallenstein představujete jednoho ze středověkých šlechticů z Evropy během třicetileté války. Během dvou let budeme mít na starost podstatnou část území Evropy, kterou budete muset spravovat. Avšak vaši protihráči vám to rozhodně nebudou chtít ulehčit a budou se snažit vaše území dobýt, a proto se budete muset bránit. Nejde ale jen o boj, neboť v zimě musíte uživit obyvatelstvo a tak si musíte na zimu udělat zásoby.

Příprava hry

Na začátku hry si každý hráč vybere nebo vylosuje jednoho z pěti šlechticů, kterého bude ve hře reprezentovat. Poté si podle počtu hráčů šlechtici vylosují, které území budou od začátku spravovat. Dále dostanou hráči startovní armádu ve své barvě, kterou si mohou strategicky rozmístit ve svých državách tak, aby se mohli již od začátku bránit nájezdům svým rivalů.

Průběh hry

Hra se hraje na 2 roky, které jsou rozděleny do 4 ročních období. V každém z nich mají hráči k dispozici tolik akcí, kolik aktuálně ovládají území. Pouze v zimě hráči akce nehrají a musí "jen" uživit svoje obyvatelstvo. Když se jim to nepodaří, může dojít k revoltě poddaných.

Akce umožňují šlechticům stavět města, obchody a kostely, budovat armádu, sklízet úrodu a bojovat. Celkem je ve hře 10 druhů akcí. Pořadí akcí je náhodně nalosováno každé kolo tak, že prvních pět je známých a dalších pět se odhalí, až si všichni akce připraví. Poté už se akce vykonávají v daném pořadí. 

Soubojový systém, který sice využívá kostky, je velmi neobvyklý. Využívá totiž věž, do které bojující hráči vhazují své kostky a podle počtu kostek, které vypadnou, se určí vítěz souboje.

Konec hry

Hra končí po dvou letech, tady po 8 ročních obdobích. Ať se to může zdát jako krátká herní doba, tahy a strategie zaberou celkem dlouho. Vítězí hráč s největším počtem bodů, které hráči získávají na konci každého roku (tedy celkem dvakrát), podle pořadí v jednotlivých kategoriích: největší armáda, nejvíce provincií v jedné zemi, nejvíce měst, obchodů, kostelů a další.


Shrnutí: Jedná se o strategickou deskovou hru z období renesance s neobvyklým systémem boje, který se objevil také ve hře Shogun. Nejde avšak jen o boj a dobývání území, ale i o budování ekonomie a další.

Autor: Rozy

Charitativní aukce

Malý princ - Udělej mi planetu - dobročinná aukce
Malý princ - Udělej mi planetu - dobročinná aukce
Akt. cena: 6000
Končí za: 12 hodin

Všechny tyto aukce >>

Vybíráme z Bazaru

Krysy z Wistaru (obaleno)
Krysy z Wistaru (obaleno)
Akt. cena: 800 Kč
Končí za: 10 dnů

Offcanvas