Vysoké napětí

xxxxxxxxoo hodnoceno 379x (Seznam vlastníků)

Vysoké napětí - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra, budovatelská, ekonomická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé:
Albi - logo
Autoři: Friedemann Friese
Rok vydání: 2004
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Velikost plánu

Chci se zeptat, jaká je zhruba velikost hrací desky? Je to cca 4xA4, nebo větší?
27.7.2009 16:24:01

velikost
O hodně větší. 52x72cm a skládá se ze 4 dílů.

27.7.2009 16:37:18

Díky
Uff, to je teda plachta jak na windsurfing. :D
Takže tisk to bude chtít dělat na 8xA4, s odpadem na nezbytný ořez to tak akorát vyjde.

27.7.2009 16:57:17

Velikost kartičky
Já vím, že jsem otravný jak svítiplyn, ale potřeboval bych i velikost kartičky s elektrárnou. Děkuji zuřivě.

28.7.2009 08:12:23

husak
a co si tu hru tak koupit?

28.7.2009 08:17:48

husak
No musím souhlasit s Ringem, obzvlášť já, který dělal pro Albi překlady všech rozšíření včetně Nových elektráren.

28.7.2009 09:20:18

to kren
Zrovna včera jsem ve Zlině v Albi prodejne narazila na nove elektrarny za 149 kč tak jsem neodolala:)

28.7.2009 09:57:50

Co na to říct? Že jsem si dal jednoduše dočasnou nákupní stopku, protože jen za tento měsíc jsem utratil za jiné hry přes 3.000? Že jsem si zrovna na tomhle titulu chtěl ověřit nový postup výroby kartiček zmíněný v kutilském koutku? Ono to je vlastně jedno, nejsme u soudu...

28.7.2009 10:09:47

to husak
Víš je to o etice. Já mám taky v merku fůru her, které si nemůžu dovolit, protože jsem si už pořídil jiné a šly by vyrobit, protože jsou tady na Zatrolených nebo na BGG pro to zdroje (karty + hrací plán + pravidla). Jiná věc je, když všechny komponenty, které ke hře potřebuju si stejně musím vyrobit, protože všechny komponenty je kvůli lokalizaci třeba vyrobit. Takovým příkladem je pro mne "Twilight struggle", kde si prakticky všechny lokalizované komponenty včetně herního plánu vyrobím. Nicméně jakmile to udělám, tak si z etických důvodů stejně hru koupím, byť herní komponenty z originálu nepoužiju. Ale vyrábět si hry, které vyšly v češtině je podle mne nefér, protože v konečném důsledku tím pak trpí všichni, kdo mají o hru zájem. Už jenom proto, že čím se her míň prodá, tak tím jsou potom dražší a nebo kvůli nízkému prodeji se nevyplatí vydavateli vydat rozšíření. Vyšší cenu bych oželel, ale nejvíc mne štvou ta nevydaná rozšíření, která jsou v anglické a německé mutaci běžná a český vydavatel vždycky čeká jaký bude prodej.

28.7.2009 10:58:33

husak
no, u soudu sice nejsme, ale tahle argumentace me dycky horce pobavi - "uz jsem tento mesic utratil za hry takovou a takovou sumu penez, tak snad mam pravo si k tomu nejakou hru navic ukrast, vsak uz jsem jim nasypal dost, ne?":-)

28.7.2009 10:59:39

ad výroba husák a kren
já bych ho tak nezatracoval, někdo má z vyrobené hry větší radost, co se týče peněz pochybuju že by ho to vyšlo při výrobě levněji. Argument že jsem utratil 3000 a víc nechci, tedy neberu protože i tou výrobou mě to bude něco stát ( a myslím že i víc). U her to není jak s filmem nebo písničkou kdy jejím stažem jsem k ní přešil mnohem snáze a levněji než kdy si kupuju v obchodě. Spíš je to jak s knížkou, a knížky se kopírují běžně.
Ale ani argumentace krádeží mě nepříjde na místě, je to přecejen jen hra, když si vyrobím dvě kostky a budu hrát macháčka tak jsem někomu ukradl hru? myslím že ne.
Sám jsem si již taky pár her vyrobil ale nemám z nich takovou radost jak když si koupím originál a můžu si ho vystavit do poličky takže už si teď moc věcí nevyrábím.
Pro vydavatele je sice takové samovyrábění mínus ale tak to bychom mohli třeba zakázat herní kluby protože tam se hrajou hry které hráčům nepatří nic za to neplatí a vydavatel tak tratí nad neprodanou hrou.

28.7.2009 11:29:04

paladin91
tak teda ja si kupuji i knihy. ale jinak je to zbytecna debata. Okopceni a vyrobeni si hry, kterou jeji autori k takoveto vyrobe neuvolni, jako to delaji treba Avaloni se svymi staresinami, je porusenim autorskych prav a nepohne s tim ani zadna otazka nazoru na to tady. To same plati pro knihy, jejich okopcenim ji proste ukrades a je jedno jestli te ty "paklice a udelatka" kteryma se k tomu dostanes jinak nez legalni koupi staly taky prachy, to neni omluva:-)

28.7.2009 11:32:54

rbx

Husak
Ja jsem zvedav, na kolik te to cele vyjde, protoze pokud to budes chtit delat poradne, tak te to vyjde draz, nez original. Nehlede na cas, ktery tomu venujes. Ale ten je vedlejsi. Kazdopadne jsem tim chtel rict to, ze hry typu Vysoke napeti, Agricola atp, vyjdou bud draz, nebo jen o par kacek levneji, nez original v tvrde krabici, tudiz nema smysl je vyrabet. Tim jsem nechtel rict, ze s tebou souhlasim... naopak, myslim ze Ringo to rekl naprosto presne.

28.7.2009 11:49:54

to paladin91
Vůbec nejde o to jestli někomu amatérská výroba přijde levněji nebo dráž než koupě hry. Jde o to, že každou takovou na koleně vyrobenou hrou tratí všichni ostatní, protože vydavatelé na malém českém trhu se sotva drží nad vodou, protože nemůžou vyrobit takové série jako v anglické a německé mutaci a tudíž si pak sakra rozmýšlejí co vydat a co nevydat. A zmínka o herních klubech je už úplně mimo mísu, protože herní kluby naopak i podle zkušeností vydavatelů spíše prodeji napomáhají, než by prodej brzdily. Každý si rád koupí hru vyzkoušenou v herním klubu. Já jsem měl taky před týdnem (jak jsem psal v článku) na té mé akci takový provizorní herní klub a díky tomu, že si tam mohli lidi hry vyzkoušet, tak se tam za týden prodalo her zhruba za necelých 25000,- kč. Což by bez té mé provizorní herní kavárny dosáhlo těžko takové částky.

28.7.2009 12:45:34

Vidím že jsem vzbudil skutečně vysoké napětí, to ani původně v plánu nebylo. :-)

28.7.2009 14:16:26

to husak
tady nejde o to, že bys vzbudil u někoho "vysoké napětí", ale já často komunikuju s vydavateli a velice častá odpověď na nějaké dotazy ohledně vydání her je: "Až jaká bude prodejnost".

28.7.2009 14:25:46

prodejnost
no já se pohybuju v Pardubicích Chrudimi a Šumperku a kdyby bylo kde si ty hry ošahat popřípadě zahrát tak nebudu váhat, ale budu víc nakupovat. Jenže než člověk koupí příslovečného zajíce v pytli, tak si to joo pořádně promyslí.

28.7.2009 14:29:58

to Ella
Pardubice: Klub společenských her FIGURKA - jeden z nejstarších klubů u nás (nějaký čas fungoval i v Chrudimi):
http://klubspolecenskychher.sweb.cz/

Šumperk: Klub deskových her ve Vile Doris (Dům dětí a mládeže)
http://www.doris.cz

Kdo hledá najde :-)))

28.7.2009 14:40:31

kren
nasi ekonomiku dost dusi to, ze kazdy hleda, jak kde co precurat a uklohnit si doma pekne na kolene a "zadarmo". Jen probuh hlavne nezaplatit tomu, ktery produkt vymyslel, dyt je to jen vydriduch, ktery nas chce oskubat.
Nechme vydelavat sluzby, prodejce a proste kazdemu kdo dela svou praci a dela ji dobre a bude nam fajn vsem a casem i nam bude mit kdo diky tomu zaplatit, az bude potreba....fuj to jsem se zase jednou zamyslel:-D

28.7.2009 14:41:32

jinak
domaci vyroba - ok, nebo ne, docela dobry namet do obecne diskuse:-)

28.7.2009 14:42:23

závěr flamewaru
No abych se přece jen vyjádřil k uvedeným důvodům proti výrobě, ve většiné případů s vámi souhlasím. A u těch částí, kde nesouhlasím, zas nechci flamovat. Ten poukaz na peníze utracené za jiné hry měl ukázat, že toto je výjimka potrvzující pravidlo, že i já hry převážně kupuji.

Ale přesto v tomto konkrétním případě jednoduše zvítězily iracionální důvody, které vám beztak nevysvětlím, proto se o to ani nebudu pokoušet.

Ale stejně se mi ta osmidílná hrací deska povedla, juch! :-)

28.7.2009 14:44:59

kuci křen a husak
ale já nejsem proti tomu co tvrdíte, chápu že vydavatel vydá to co se mu vyplatí atd ... o to věčí cenu má vydávat pravě tokovéto komponentově náročné hry kdy se to prostě nikomu nemůže vyplatit vyráběr, ale má li někdo tvořivého ducha a chce si něco vyrobit tak mi nepříjde správný se hned ohánět autorskými právy, kvůli jedné vyrobené hře se vydavatel určitě čertit nebude. Navíc může pro to být řada důvodu, někomu se třeba nelíbí orig mapy, komponenty nebo prostě něco a chce si to uděla po svém.

28.7.2009 14:46:54

a pardon
nikoliv krenovi ale ringovy a husakovy to mělo být směrováno.

28.7.2009 14:47:49

paladin91
tvoriveho ducha chapu, sam jsem si vyrobil Dunu, ale proste mi to nedalo a zakoupil jsem si od Avalonu to jejich CD ktere pridavali sveho casu k casopisu General, kde dali oficialne k dispozici materialy k legani vyrobe. Jsem v tomhle asi trochu posuk, kdyz kupuji neco, coje i normalne sehnatelne zdarma na netu, ale uz jsem takovy:-)

28.7.2009 14:51:20

to paladin91
Ano mohu mít důvody (a i já takové mám), že si chci hru vyrobit po svém. Nicméně přesto si ji koupím - mě to připadá samozřejmé. A v tom se asi lišíme.

28.7.2009 14:51:34

křen
Ano, i mně se už párkrát stalo, že jsem vlastnoručně vyrobenou hru nahradil koupeným originálem. Vlastně až na Maršála a špiona (kterého nemám s kým hrát) a Cartagenu (kterou jsem si kompletně redesignoval do své grafiky) takto dopadly snad všechny dobré hry, co jsem si kdy dělal.

Nikde není řečeno, že se to u VN nestane také. Ale nejdřív si ji zahraju a o nákupu se rozhodnu až poté.

Na druhou stranu, nevím zda se Ti stalo, žes vyrobil hru, která tě pak zklamala. Co v tomto případě, taky kupuješ aby doma ležela bez užitku? Já se klidně přiznám, že takovou bych si nekoupil.

28.7.2009 15:06:53

Vybíráme z Bazaru

Sword&Sorcery - Morrigan Hrdina
Sword&Sorcery - Morrigan Hrdina
Akt. cena: 220 Kč
Končí za: 17 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas