Vikomti Západního království

xxxxxxxxxo hodnoceno 87x (Seznam vlastníků)

Vikomti Západního království - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
TLAMA games - logo
Autoři: Sam Macdonald
Shem Phillips
Rok vydání: 2020
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Které rozšíření?

Jak jsou na tom Vikomti s rozšířeními? Co přináší, které pořídit první, jsou vůbec nutná? Ovlivňují nějak sólohraní?

14.6.2023 07:16:34 | Upraveno autorem (porovnej)

@Oskar999 má tuším komplet, mluvil o tom v JOUOBcastu; já zůstal u základu, přijde mi dostatečně dobrý a zas tak často je nehraju.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

14.6.2023 07:43:57

Pokud tě Vikomti baví a hraješ je často, tak jednoznačně OBĚ :-) Já jsem vášnivý fanoušek této hry, základ už jsem měl celkem ohraný (převážně v sólu) a obě rozšíření přinesla doslova kombinanční bombu.

KRÁLOVSKÝ KLÍČNÍK přináší možnost postavit 3 veřejné budovy se skvělými bonusy, což notně podporuje stavitelskou strategii, která mi přeci jen v základu nepřišla až tak výhodná (rukopisy byly dominantní). 

Ale hlavní věcí jsou truhly, které se zasunují pod desku hráče (ty jsou zde nové, s výřezy pro truhly) do 3 karetních slotů a poskytují ti bonusy, pokud se nad nimi nachází karta s patřičným symbolem. Toto hodně pomohlo pro “mrtvé tahy”, kdy se ti sešla blbá ruka, neměl jsi potřebné symboly - nákup vhodných truhel toto řeší. Super.

A v neposlední řadě - je zde možnost jak si do balíčku zakoupit významné měštany. To jsou ti, co se vybírají na začátku hry a nevybraní jdou do krabice. Tak nově je z nich udělaná nabídka a můžeš si přes novou kartu Tovaryše pořídít. Bomba.

BRÁNY BOHATSTVÍ - aneb když Vikomti potkali Paladiny. Je zde nový balíček Cizinců, kteří poskytují rozličné možnosti skórování na konci hry. Nově je tu deska rukopisů, kam si skládáš rukopisy dle barev a tato deska má i schopnosti, které můžeš využívat (vyměnit surovinu za minci, za minci si dobrat kartu atd.). Opět pomáhá odstranit občasnou frustraci. Dále nových 6 karet Hradního pána (za převahu v hradu na 3. levelu), takže pro každou hru můžete mít jiný bonus (v základu ti karta jen navýší limit na ruce). A ještě jsou tu bonusové kartičky, kdo první postaví 3 různé nebo stejné budovy, bere bonus kartičku.

V obou rozšířeních jsou samozřejmě nové karty neutrálních měštanů se supr efekty a nové rukopisy.

Z pohledu sólo hraní se nic nemění - do balíčku automy přibude 1 nová karta intrik, která pracuje s truhlami. Je zde nová přehledová karta pro interakci s nabídkou Cizinců a Významných měšťanů. Pravidlově na pár minut.

 

14.6.2023 08:51:11 | Upraveno autorem (porovnej)

Já si myslím, že nejsou pro Vikomty potřeba. Když bych vzal celou trilogii, tak nejradši mám Vikomty, pak #Paladinové Západního království  (v solo dokonce radši než Vikomty) a nejméně #Architekti Západního království. Ale nejlepší rozšíření mají Paladinové (ale za cenu větší pravidlové i herní náročnosti, nemluvě o místě na stole), nejdůležitější Architekti (tu hru vyšvihnou o několik levelů výše a nezvýší významně čas ani náročnost hry).

Když bych si u Vikomtů měl vybrat jedno, tak paradoxně si vyberu Královského klíčníka (kvůli truhlám), ale objektivně vzato jsou Brány bohatství mnohem, mnohem lepší a důležitější (kvůli cizincům). Ti cizinci prostě přidají hře nejvíce, ale musí si pak člověk plevelit balík pro vítězné body a ač super mechanika (vivat #Dominion), tak mě to stresuje :). Vše ostatní (včetně truhel, které sice trochu pomáhají s ekonomikou, ale žádný wow efekt se nekoná) je nepodstatné, hru to nenakopne, nikam neposune, nevylepší. Jsou tam hezké věci, ale chybí tomu šmrnc (až na ty cizince)…

14.6.2023 10:58:01 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Malý princ: Udělej mi planetu
Malý princ: Udělej mi planetu
Akt. cena: 750 Kč
Končí za: 11 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas