Twilight Imperium: Shards of the Throne

xxxxxxxxxo hodnoceno 12x (Seznam vlastníků)

Twilight Imperium: Shards of the Throne - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Rozšíření pro hru: Twilight Imperium 3rd Edition
Počet hráčů: 3 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 240 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra, strategická, válečná, diplomacie
Čeština: není
Vydavatelé: Fantasy Flight Games
Autoři: Christian T. Petersen
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

dotazy k pravidlum...

Následující věci mi nejsou úplně jasné:

a) rasa Nekro virů a jejich schopnost dostávat ve specifických případech místo technologií žetony velení. Platí tedz např. to, že pokud Noekro virus zahraje primárku Technologie, tak si místo ní bere 3 žetony? Pokud by měl nouzi o žetony velení, může si přes sekundárku Technologie, zaplacení žetonu velení a patřičného množství surovin pomoci k dalším 2 žetonům velení? Může v tomto případě použít slevy na technologie co se týká specializací planet?

b) rasa duchů z creussu: Mohou jiné rasy cestovat červí dírou typu D? Pokud ne, tak se jim nikdo nemůže dostat do domovslého světa. Kdesi jsem četl, že to nejde.

c) Mechanizované jednotky: je pravda, že na ně neplatí karta Local unrest, jsou imunní na bombardování, nemohou být převáženy pomocí technologie Stázové kapsle?

Dík za osvětu :-)
10.8.2011 22:14:37

jak to vidím já :)
a) primárka ano, sekundárka ano (ale přijde mi to extrémně nevýhodné), slevy ne

b) imho nesmysl... ale i kdyby ano, není to problém, protože oba creussské systémy propojené Déčkovou červí dírou jsou považovány za Home systém... anyway, to co ty zmiňuješ je jen špatný mix dvou pravidel a to za 1) jiné rasy nemohou cestovat červí dírou A či B do systému kontrolovaného Ghosty, a za 2) červí díra D je považována za obyčejnou červí díru pro jakýkoliv efekt (karet, politik, atd.) - což ale neznamená, že D = A nebo B

c) všechno ano... osobně bych ale asi Mech. units nějak house ruloval, protože jsou takhle hrozně OP

10.8.2011 22:52:37

překlad
mimochodem, řekl bych, že máš v pravidlech poněkud nepřesně formulované pravidlo ohledně žoldáků:

"Žoldnéři nemohou převzít kontrolu nad planetami. Stejně tak se nepovažují za jednotky pozemních sil. Pokud je
žoldnéř jedinou jednotkou na planetě, pak tato planeta přechází do neutrálního stavu."

- tohle imho nemusí platit v každém případě, protože například v situaci, kdy máš na planetě pěchotu a žoldáka, a následně pěchotu transportuješ pryč, planeta bude stále tvoje, protože ji jako takovou už kontroluješ a nepotřebuješ mít pro kontrolu planety přítomné jednotky... v zásadě se to pravidlo tak jak ho máš popsané vztahuje čistě na dobývání cizí planety v situaci kdy ti přežije pouze žoldák, protože v takovém případě je nepřítel na planetě eliminován, ale ty zároveň nemáš nikoho kdo by planetu anektoval...

11.8.2011 17:14:44

to permonick...
Díky za objasnění s tou červí dírou D, měl jsem to trochu zamotaný :-).

ad překlad žoldnéřů:

No a jak bys přeložil následující pasáž ty?

"Mercenaries may not claim planets nor are they considered Ground Forces. If a Mercenary is the only unit on a planet, that planet reverts to neutral."

To, jak jsem to přeložil, podle mě odpovídá originálu. Chápu, že Tvé úvahy, hlavně ta druhá, dává smysl. Takhle daleko jsem ale při překladu nepřemýšlel, to má dělat autor pravidel. Je zvláštní, že ani ve FAQ se k tomu nikdo nevyjádřil.

Je vidět, že se v TI opravdu vyznáš a promýšlíš do hloubky. Aspoň vím, na koho směřovat dotazy :-).

11.8.2011 19:08:08

laredo
ono jde spíš o to, že je to pravidlo napsané tak, že vyznívá obecně (a vypadá to na klasickou chybu autorů, kdy popisují něco co je pro ně naprosto jasné, ale už nepočítají s tím, že pro čtenáře/hráče to může být matoucí).

Co se týče té originální věty:
"Mercenaries may not claim planets nor are they considered Ground Forces. If a Mercenary is the only unit on a planet, that planet reverts to neutral."

Podle mě se ta druhá věta přímo vztahuje k té první větě, tj. není platná všeobecně, ale pouze v případě obsazování neutrální (např. při použití Distant Suns) nebo nepřátelské planety.

Jinak by vznikala dost bizarní situace, kdy bys např. umístil žoldáka na svou planetu bez jednotek a ta by se stala neutrální, což by asi úplně smysl nedávalo :)

Takže ideálně by měl překlad znít tak, že "pokud je žoldák jedinou zbývající jednotkou při obsazování planety, pak se planeta stává neutrální".

Ani to vlastně nebude možná přesné, protože to bude platit pouze v případě, že invazi vyhrál útočník. V případě výhry obránce by se na stavu planety imho nic měnit nemělo, protože planeta bude stále bude bráněna obráncovým žoldákem.

11.8.2011 19:20:17 | Upraveno autorem (porovnej)

permonic, laredo
co kdybyste se radsi podivali do faqu ? :)

11.8.2011 19:31:01

Siaron
co kdyby sis radeji precetl lareduv prispevek, kde psal, ze to ve FAQ zminovane neni :-P

11.8.2011 19:36:23

permonic
ze bych mel jine faqy ? :-P

Q: If a Mercenary is part of a defending force on a planet
and the Ground Forces belonging to units on both sides are
destroyed, leaving only the Mercenary, does that player’s
planet now revert to neutral?
A: Yes. Anytime a mercenary is alone on a planet without
another unit, that planet reverts to neutral.

Ps: za rozhodujici tady povazuju ANYTIME ... vysvetluju si to tak, ze jsou to holt nenazrani zoldaci, a kdyz maji celou planetu jen pro sebe, tak se trhnou :)

11.8.2011 19:41:06

Siaron
no vidíš... pak má člověk věřit papeži :D (no offense laredo :) )

každopádně, je to imho takovej dost wtf efekt, kterej žoldákům dost ubírá na použitelnosti... při aplikaci tohohle pravidla logicky zařízneš žoldáka dřív než poslední pěchotu a z hlediska nějakého role-play mi žoldáci obětující se namísto oddílu UZP nedávají smysl :D

11.8.2011 19:52:15

permonic
cloveka to nauci se na ty zoldaky moc nespolehat a zasadne je nenechavat bez kontroly :)

btw: nerikal si ze do zoldaka se po prvnim hitu nesmeji cpat dalsi dokud mas jine jednotky ?

11.8.2011 20:07:08

siaron
jo před chvílí jsem na to koukal i do originálu a hráli jsme to blbě :/ budu muset příště ty pravidla číst fakt pozornějc :/

asi máš pravdu, nechat tu žoldáckou verbež bez dozoru bude jen na škodu :D

11.8.2011 20:12:48

permonic
vzdycky je muzes nechat poletovat ve vesmiru ;-D

11.8.2011 20:14:53

...
a nejlíp bez skafandru :D

11.8.2011 20:32:04

to permonick, siaron
Omlouvám se za matení ohledně FaQ, pochopitelně jsou jen 1 :-) a Siaron
správně vyhmátl problém.

Sice jsem FAQ nedávno překládal, ale "zažívám" je postupně během dotyčných herních situací.

Papeži (v Římě) věřit můžete. Papeži na ZH zatím nemají patent na neomylnost v deskoherních otázkách (pokud tedy mohu mluvit za sebe :-)). Errare humanum est!

11.8.2011 20:56:00

dotaz
Zdravim a sorry za to ze jsem necetl FAQ, kdyby to tam nahodou bylo, tak napiste "je to ve FAQ" - kdyz se hraje na variantu politickych reprezentantu a nejaky hrac ma vsechny mrtve, znamena to ze se uz nemuze ucastnit politickeho hlasovani? :-)

12.1.2013 19:07:23

Pepsson
asi se taková situace přihodí opravdu jen velice výjimečně, protože většina ras má alespoň jednoho bodyguarda, ale pokud taková situace nastane tak z logiky věci nemáš možnost se účastnit hlasování... pořád jsou ale ve hře akční karty, které ti dokáží mrtvého emisara oživit a tím se můžeš opět hlasování účastnit...

12.1.2013 23:33:20

Vybíráme z Bazaru

Glory: A Game of Knights (CZ)
Glory: A Game of Knights (CZ)
Akt. cena: 630 Kč
Končí za: 2 hodiny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas