Tikal - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Ravensburger
Rio Grande Games
Super Meeple
Autoři: Michael Kiesling
Wolfgang Kramer
Rok vydání: 1999
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Pořídit i v roce 2012?

O této hře jsem zatím jen slyšel, většinou kladně. Už jen tou grafikou mě láká a tak bych se rád zeptal (sice blbě ale nedá mi to): Vyplatí se i dnes její koupě, nebo už má po 13 letech od svého vydání "důstojného" nástupce?

Téma i grafika mě zaujaly, jediný co pořádně nevím, zda je hra plnohodnotně hratelná i ve dvou. No a jak jsem psal, zda není již něco hodně podobného a lepšího :)
21.8.2012 22:18:39

Ano
Za mne určitě ano. Hráváme ve dvou a rádi. A pořad je to stejně dobré :)

21.8.2012 22:42:56

proč ne
Dle mého názoru je Tikal ve dvou hráčích velmi dobře hratelný. A pokud bych se znovu rozhodoval zda si ho pořídit, určitě bych ho bral i v roce 2012.

21.8.2012 22:44:15

... bez debat...
Dobře až výborně hratelné od 2 do 4. Tikal je Tikal. Někdo nedá dopustit na El Grande, ale ten je ještě o kuličku starší,a na hratelnosti nemůže ztratit ani po stu letech Máme, jak jinak obě. Obě zabaví,pobaví,nas..supí a zaženou mozek do kouta. Nástupce je jen nástupce. Tikal je Tikal.

21.8.2012 23:23:31

rix

muj nazor na Tikal
kazdopadne bych ho doporucil. Samozrejme kazdy hrac ma jine chute, nekomu vyhovuje prvek nahody a nekomu zase treba ne. Tikal jde hrat s aukci a to uz je pak nahoda jen v tom jaky poklad vykopes (ale to je vlastne jako realita, kdy nikdy nevis co najdes) :) Bez aukce je nahoda v tom jak dlazdice krajiny ti prijde a na tom se mi libi to, ze po x partiich uz znas dlazdice a pocty krajin A,B, C... a uz pocitas s tim, ktere jeste nesly, a kterou dlazdici asi dostanes.
Provedeni je perfetkni, samozrejme pro hrace, ktery preferuje drevene komponenty a prirodni materialy.
Pro mne je to srdcovka a patri niz mnoho let k velmi oblibene a pokud je moznost, tak neodmitnu si zahrat.
Tikal 2 je taky dobry, ale uz je to herne jina hra, coz je dobre. :) Libi se mi taky.
Urcite bych doporucil Tikal a rozhodne pokud mas moznost nekde vyzkouset, tak prvne vyzkousej. Pravidla se mohou jevit jako slozita, ale neni to pravdou. jsou lehce pochopitelna a zaroven hra dava mnoho moznosti jak hrat a prizpusobovat taktiku prubehu hry.

21.8.2012 23:38:13

ano
Tikal je podle mne jedna z nejlepších her vůbec.

22.8.2012 08:34:07

zajimava otazka
ja jsem presel spise na Ameritrash hry a eurovky prakticky uz nehravam a poprodaval jsem je, ale je pravda, ze zrovna po tom Tikalu je mi docela smutno a kdyz jsem nedavno koukal na par fotek z teto hry, tak me napadlo, jestli bych si ji nakonec znovu neporidil a premyslim ted, jestli je to kvuli nostalgie a nebo jestli by se mi ji fakt chtelo zase hrat. Tikal je kazdopadne nejlepsi Eurovka ze vsech Eurotypu her, co jsem mel. Takze pokud nejak neresis jestli euro nebo neeuro a hrajes vse, tak Tikal jednoznacne ano i v tomto roce, klidne i pristim:-) Jinak jsem mel celou Mask trilogy a i v te je Tikal nejlepsi. Java taky nebyla spatna, ale po nekolika hrach mi prisla takova neorganizovana. Tikal je proste dokonaly.

22.8.2012 09:24:55

tikal
jsem sehnal za 500 v albi a nedam na nej dopustit :)

22.8.2012 09:55:58

přiávám se do řady...
za sebe říkám ano. V mém žebříčku TOP5, jen se k němu nedostaneme tak často.

edit: dobře, těsně pod TOP5

22.8.2012 11:21:11 | Upraveno autorem (porovnej)

Ano
Doporučuji

22.8.2012 13:11:22

iPhone, iPad
Od včera je verzia TIKALu pre iOS iba za 79 centov (to sa týka aj iných hier od Knizia): http://itunes.apple.com/app/tikal/id430920838?mt=8

Hranie stolných hier na iPade nemá podla mňa tú správnu atmosféru ale na vyskúšanie hry je to výborné.

22.8.2012 13:28:59

tikal
Zcela souhlasím s Křenem. Myslím, že hra obstála v testu časem, že patří do zlatého fomdu her všech dob a je dostatečně unikátní, nic pozdějšího ji plnohodnotně nenahradilo.

22.8.2012 14:40:05

PJ

Jdi do toho
Moc pěkná hra a nevím o žádné, která by ji překonávala nebo stejný mechanismus implementovala lepším způsobem. Navíc je skvělá i po výtvarné stránce.

22.8.2012 14:40:30

koupit bez váhání
Přidávám se k ostatním. Nákupem jenom získáš. Skvělá hra, parádní grafika. A často se dá sehnat bazar za pěkné peníze, takže pak není vůbec proč váhat.

22.8.2012 14:45:59

cartas
Asi to bude znít rýpavě a sarkasticky, ale na druhou stranu to bude i doporučení pro zvážení jiné hry. Jedná se o Urban Sprawl. Mě ta hra přišla velmi podobně nudná a počítací jako Tikal. Obě mi spadají do stejné kategorie - euro, bodovací, počítací, abstraktní (nemyslím tím ale, že jsou abstraktní třeba jako šachy nebo Go). Mechanismy obou her a téma jsou samozřejmě odlišné, ale nic za to nedáš když se na Urban Sprawl koukneš :).

22.8.2012 15:29:06

Beholder
to teda nevim, jestli Urban Sprawl se da s Tikalem srovnat. I kdyz Eura uz prakticky nehraji, na Tikala vzpominam v dobrem a obcas bych si jej i zahral, ze me kapku mrzi, ze jsem jej prodal. O Urban Sprawl bych ale asi nechtel ani zavadit, byt jsem jej nehral, lecosjsem si o tom precetl a nejak nevidim jediny duvod dat mu prednost pred Tikalem.

22.8.2012 16:18:39

cartas
Já bych do toho také šel. Je to sice eurovka, kde se hodně počítá, ale zase tahle hra má takové čisté a jednoduché mechanismy. My se k ní občas také rádi vrátíme.

22.8.2012 16:50:27

A co v roce 2018?
Změnilo se něco? Pořád může dnešního hráče oslovit nebo už jí nahradila jiná hra? Jde mi o to, že bych si chtěl zkusit zahrát nějaké euro hry a Tikal mě zaujal tématem, grafikou i jednoduchými mechanismy. Je to jen zdání začátečníka nebo má tahle hra co nabídnout i v dnešní době?

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

29.7.2018 23:06:54 | Upraveno autorem (porovnej)

Malcolm
Za mě hra z kategorie "nestárnoucí".

30.7.2018 00:25:42

rozhodně
jedna z nejlepších euroher, která se může směle měřit i s Puerto Rico či vysokým napětím. Pouze je třeba se smířit s mechanikou area control, která nemusí každému vonět.

30.7.2018 08:21:40

Area control
Pro mě to je naopak plus. Sice jsem euro hrami prakticky nepolíbený, ale pár her s touhle mechanikou už jsem hrál (Small World, Star Wars: Rebelie) a vždycky mě bavily. A na Tikalu se mi líbí, že ta mechanika není namixovaná s nějakými dalšími, ale je tady prakticky v té nejčistší podobě.

Mimochodem už jsem si ho stejně koupil na sbazaru za necelých pět stovek ve stavu nové hry ;-)
---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

30.7.2018 09:08:08

pořídit i v roce 2100

Tikal je nadčasová hra. Stojí za zmínku i další hry z této série.
Java a Mexica ale Tikal byl nejlepší. Pokud bych musel prodat všechny hry, tak Tikala si nechám.

30.7.2018 10:38:35

Vybíráme z Bazaru

Únikovka: Útěk na západ
Únikovka: Útěk na západ
Akt. cena: 280 Kč
Končí za: 6 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas