nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Tide of Iron: Fury of the Bear

Rozšíření pro hru: Tide of Iron
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: 2. světová válka
Herní kategorie: desková hra, strategická, válečná
Čeština: není
Vydavatelé: Fantasy Flight Games
Autoři: Robert A. Kouba
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

V létě roku 1941 spotřebovávalo Hitlerovo válečné úsilí v západní Evropě nesmírné množství surovin, především nafty. A ještě mnohem víc surovin bude zapotřebí, abys se zabránilo zastavení německé válečné mašinérie. Sovětský svaz měl těchto surovin nadbytek. Vše, co musel Hitler udělat, bylo přijít a vzít si je.

22. června 1941 zahájili Němci operaci Barbarossa, invazi do Sovětského svazu, a vytvořili frontu v šíři 1800 mil. Bylo v ní zapojeno více než 4,5 milionů (německých) vojáků a útok směřoval do oblasti od Archangelsku až k Astrachánu. Pokud by uspěla, pak by spojnice mezi těmito 2 sovětskými městy označovala východní hranici nové (německé) Říše. Němci by tak získali nejen suroviny z této oblasti, ale také by si zajistili bezpečnou hranici na východě.

Tide of Iron: Fury of the Bear je v pořadí jíž třetí rozšíření hry Tide of Iron. Na herní jeviště uvádí národ Rusů a představuje boje na Východní frontě (v období let 1942–44). Obsahově i stylem se velmi podobá pouštnímu rozšíření Days of the Fox.

Rozšíření obsahuje

 • 56 figurek ruské pěchoty a tato ruská vozidla: 4 nákladní vozidla GMC CCKW 353, 4 polopásová vozidla M3A1, 14 tanků T34, 4 tanky KV-1, 4 samohybná děla SU-122 a 4 protitanková děla ZiS.
 • Veškeré potřebné žetony pro nový národ Rusů (tj. přepravní žetony, žetony sovětských vládních cílů, sovětské žetony kontroly, apod...).
 • 3 nové balíčky strategických karet: Sovětské posily, Zimní taktika (zohledňující operace v zimní krajině) a kombinovaný balíček Vzdušné podpory.
 • 11 nových operačních karet povětšinou zohledňující ruské prostředí (raketomety Kaťuša, přepravu ruských jednotek na tancích, politické komisaře, apod...).
 • Tato německá vozidla: 8 tanků Panther a 4 protitanková děla PaK 40 (slabší varianta 88mm děl z Days of the Fox).
 • 9 nových oboustranných mapových dílců. Většina jich je potištěna zimní (zasněženou) krajinou, ale na některých najdete i „normální“ zelenou krajinu.
 • 8 přiložených samostatných scénářů, kde polovina z nich se odehrává v zimní krajině a druhá polovina v letní krajině. Vyzkoušíte si jak drobnější potyčky mezi ruskou a německou pěchotou, tak i velké tankové bitvy (scénář Tanková bitva u Prochorovky) nebo bitvy se silnou podporou tanků (scénář Armored maelstrom).

Nové koncepty

 • Kombinovaný balíček strategických karet. Podobá se sdílenému balíčku strategických karet až na to, že jeho vrchní karta je vždy odkrytá a lze v něm používat subverzi, což je nová vlastnost. Je zatím k dispozici pouze ve variantě Vzdušná podpora.
 • Karty sabotáže. Tyto karty představují různé formy poškození nepřítele: např. snížení střelby všem jeho jednotkám v příštím kole, poškození jeho vozidel, přísun posil, apod. Tyto karty dostane hráč k dispozici pouze v případě, že má k dispozici čety se specializací Sabotér.
 • Subverze. Soupeř může po zaplacení jistého počtu vládních bodů odebrat ze hry vrchní kartu z kombinovaného balíčku strategických karet, má-li tato uvedenu ikonu subverze.
 • Žetony munice. Každý národ dostává k dispozici 5 žetonů různého typu munice (protipancéřové, výbušné, kouřové), kterými může za jistou cenu vybavit svá vozidla. Tato munice obvykle zajišťuje vylepšené útoky proti nepřátelským vozidlům. Jde o volitelný prvek scénáře.

Nové terénní prvky, opevnění, překážky

 • Řeka a mosty v zimní krajině. Po zmrzlé řece se dá přejít, ale led se může prolomit. Na mostě se zase dá uklouznout.
 • Balka (erozní rýha). V podstatě chodba v zemi, kterou se může přesunovat pěchota bez velkého rizika spatření.
 • Zákopy (trenches). Další forma opevnění pro pěchotu, poskytující pěchotě mnohem lepší krytí než normální zákopy (entrenchments).
 • Další varianta minového pole využívaná víceméně jen Rusy.

Nové specializace

 • Expert. Tato četa si může (jednou) znovu hodit tolika kostkami, kterými při útoku minula, kolik figurek v ní zbývá.
 • Sabotér. Dostává k dispozici karty sabotáže. Za jistých podmínek může tato četa umístit kartu sabotáže na vršek balíčku soupeřových strategických karet či balíčku sdílených strategických karet. Pokud si chce kdokoliv vzít vrchní kartu z balíčku, na kterém je umístěna karta sabotáže, musí tuto kartu (sabotáže) nejprve vyhodnotit.

Autor: laredo