Ticket to Ride Map Collection: Volume 5 – United Kingdom & Pennsylvania

xxxxxxxxxo hodnoceno 21x (Seznam vlastníků)

Ticket to Ride Map Collection: Volume 5 – United Kingdom & Pennsylvania - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Rozšíření pro hru: Jízdenky, prosím!
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Současnost, Vlaky
Herní kategorie: dopravní
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Days of Wonder
Autoři: Alan R. Moon
Rok vydání: 2015
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy?

Je ještě brzo se ptát na dojmy, když to před chvílí bylo v Essenu? Vláčky máme hodně rádi a to je něco navíc. Zvažuji to nebo Europa Airlines. Díky.
5.11.2015 22:48:03

Pravidla CZ
Hru jsem dostal pod stromeček, jsou někde k dispozici lokalizovaná pravidla do cz? Zatím jsem hru nehrál, dojmy napíšu teda později.

25.12.2015 15:05:14

Dojmy
Tak po odehrání několika partií:

Pennsylvánie - Na TtR poměrně inovativní princip sbírání akcií za obsazování jednotlivých tratí. Kdo má na konci hry nejvíce akcií od jednotlivé společnosti dostává nejvíc bodů, druhé místo má o něco míň atd. Jinak mapa Pennsylvánie trošku připomíná původní mapu USA, a to tím, že je tam poměrně dost dlouhých úseků (5 a delších).

UK - Přináší největší změny pravidel v celé sérii TtR. Na začátku hráči začínají pouze v Anglii a můžou obsazovat pouze úseky o délce 1 nebo 2. Netřeba tak dodávat, že na začátku je v Anglii docela narváno. Za mašiny (kterých je v balíčku karet o 6 více než normálně) se pak dají koupit technologie (např. na stavbu 3 a delších tratí, provoz trajektů...) nebo licence na provoz v jiných částech Spojeného království (Skotsko, Wales a Irsko/Francie). Technologií je poměrně hodně (asi 10), takže pro první hru je to docela nepřehledné, ale velice zajímavé. Hodně to svojí tématikou připomíná počítačový Railroad Tycoon.

V každém případě je to rozhodně povedené rozšíření, které se podle mě bude líbit všem fanouškům Ticket to Ride. Mně se tedy líbí moc :)

26.12.2015 09:55:12

srovnání s Airlines Europe
No právě zvažuji buď toto nebo Airlines Europe... Díky za názory.

26.12.2015 16:06:07

Srovnání
Srovnávat TtR Pennsylvania s Airlines Europe není úplně jednoduché. Byť obě hry na první pohled vypadají podobně, jsou jejich základní myšlenky a cíle trochu jiné.

Je pravda, že v obou hrách je jedním z mechanismů stavění linek/tratí mezi dvěma městy. Zatímco v TtR obecně jde ale o absolutní základ hry, v AE je tato část takřka nepodstatná (až na některé výjimky). Sice je nutné stavět linky mezi městy, ale je prakticky jedno mezi kterými.

Co se týče samotných akcií, tak v TtR je jejich sbírání spíše vedlejší produkt stavění tratí mezi městy. Při každém položení trati si hráč totiž může vzít akcii (zdarma), která koresponduje s daným úsekem. Kdo má na konci nejvíce akcií společnosti (celkem je společností +-10, z hlavy nevím), dostává nejvíc vítězných bodů, hráč s druhým nejvyšším počtem dostává bodů méně atd. Teoreticky by tak šlo hrát jenom tak, že by se člověk zaměřil jenom na sbírání akcií a vykašlal by se na plnění tiketů. Zatím mám ale odehráno příliš málo, takže nevím, jestli by taková strategie mohla být úspěšná.

V AE je naopak sbírání akcií jediným způsobem, jak získat vítězné body. Hráč nemá žádnou vlastní figurku (nebo vagónky), se kterými by operoval a snaží se zvyšovat hodnotu společností, které vlastní (nebo chce vlastnit), tím, že na herní plán pokládá letadýlka společnosti, čímž "zabere" linku mezi dvěma městy, které jsou různě obodované. Výše hodnocená linka zhodnotí danou společnost více, ale je dražší ji postavit. V průběhu celé hry pak nastávají celkem tři bodování (po tom třetím hra končí), kdy se hra přeruší a hráčům se připíší body podle toho, jaké akcie v současnosti vlastní a jaká je hodnota dané společnosti. Zde je asi největší podobnost s TtR Pennsylvania, kdy bodování probíhá systémem první bere nejvíc, druhý bere míň atd.

Takže, přestože jsou obě hry od stejného autora a mají některé podobné mechanismy (např. při nákupu akcií v AE hráči vybírají z burzy pěti odkrytých karet, podobně jako se dobírají karty v TtR), jedná se principelně o jiné hry. Zatímco v TtR je hlavním prvkem fyzická přítomnost na herní mapě, jde v AE hlavně o nákup akcií a jejich zhodnocování.

26.12.2015 17:52:00

Vybíráme z Bazaru

Loděnice (druhé vydání) - nové
Loděnice (druhé vydání) - nové
Akt. cena: 900 Kč
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas