Through the Ages: Příběh civilizace

xxxxxxxxxo hodnoceno 242x (Seznam vlastníků)

Through the Ages: Příběh civilizace - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 240 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Vlaada Chvátil
Rok vydání: 2006
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dotazy k pravidlům

Máme za sebou první hru (výukovou) a trochu mě překvapila síla osobnosti Michelangela. Starší syn v závěrečných kolech získával drtivé množství kulturních bodů právě díky této osobnosti. Měl 6 na ukazateli spokojenosti a jestli jsme dobře pochopili text na kartičcce, přidával se u každého chrámu a divu 6 dalších kult.bodů za kolo! To mi přijde hodně silná karta.
26.9.2009 17:35:21

Dotazy
Teprve s Civkou začínáme. Několik dotazů.
1) Na kartičce chléb a hry je dole značka meče a štítu a číslo 1. Znamená to, že se posunu na stupnici síly jednou o jedno políčko nebo každé kolo o jedno políčko?
2) Můžu postavit v jednom kole víc částí divu když na to mám akce i materiál?
Dík a otázek bude ještě asi dost jak to tak vypadá. Pravidla ač se snaží být dobře napsané jsou dost nepřesné a zmatené.

13.1.2011 18:07:13

odpoved
1)Posunies sa na stupnici len raz,nie kazde kolo
2)Ano
Myslim,ze pravidla su napisane vyborne a okrem toho mas k dispozicii aj prehladnu tabulku.

13.1.2011 18:13:07 | Upraveno autorem (porovnej)

skyfire
Ad 1. Pokud je to ta karta, kterou myslím, tak se posuneš jednou za každého "človíka", kterého na tu kartu dáš.

13.1.2011 19:08:05

DC

divy
Můžeš postavit tolik částí divu, kolik máš volných akcí (bílé kostičky) - každá část divu je jedna akce. Je tam myslím jedna osobnost, která v tomto pravidle dělá vyjímku.

13.1.2011 19:19:45

Další dotazy
1) Mám vyloženeho Mojžíše (Zvětšení populace tě stojí o 1 jídlo méně) a zahraji akční kartu Střídmost (Zvyš si populaci za plnou cenu, poté si vezmi 1 jídlo). Takže zvýším si populaci za plnou cenu nebo můžu využít Mojžíše a zvýším ji za cenu o jedno menší a pak dostanu ještě jídlo?
2) Mám akční kartu geniální stavitel, která slevňuje stavbu jedné části divu o 2 kameny. Takže když stavím část, která stojí dva kameny, mám ji zadarmo nebo musím vždy zaplatit aspoň jeden kámen?
3) Hra končí když dojdou civilizační karty. Takže jsem začínající hráč a na začátku svého tahu mám doplnit karty. Ve třech hráčích se z prvních dvou polí karty odhazují, obě tam jsou, takže je odhodím a mám doplnit dvě. Ale už zbývá na doplnění jen jedna. Takže doplním jen jednu a odehraju já a ještě oba další hráči nebo mé kolo už nezačne a nebude hrát už nikdo a hra skončila?

17.1.2011 18:56:27

skyfire
1) ja by som to hral tak, ze by som vyuzil Mojzisa a potom by som si este jedno jedlo vratil
2)Musis zaplatit jeden kamen, ktory umiestnis na kartu divu - ukazuje ze tuto cast divu si uz postavil.
3)Tento problem sme tiez nedavno riesili. V pravidlach sa pise, ze ked dojdu karty pred tahom ineho ako zacinajuceho hraca dohra sa aktualne kolo. Otazka je ci tym autor myslel ze dojde doberaci balicek kariet, alebo sa minu aj karty na hracom plane. My sme si to vysvetlili tak, ze posledne kolo je ked uz nie su ani v balicku a ani v ponuke ziadne karty. Zvysni hraci dohraju kolo bez moznosti vyberu kariet.

17.1.2011 20:14:37

Skyfire, nono1 - dotaz 3
Vycházím z toho, jak je to popsáno u výukové hry. Tam se píše, že hra končí, když dojdou karty věku I. Pak se karty jen sesouvají a už nedoplňují. Tímto je tedy definováno, že ke změně věku dojde, když v dobíracím balíčku daného věku už není žádná karta.
Jinak pokud ty jako začínající hráč dorazíš balíček, kolo se ještě odehraje.

17.1.2011 22:25:55

skyfire=nono1 ad 2)
pokiaľ si pamätám, staviaš skutočne zadarmo a kameň, ktorým vyznačíš, že máš postavenú ďalšiu časť divu berieš priamo zo spoločnej zásoby.

17.1.2011 23:41:53

pecovarhy
"kameň, ktorým vyznačíš, že máš postavenú ďalšiu časť divu berieš priamo zo spoločnej zásoby"

Takto to určitě není. Pochybuju, že by ti tato akční karta dala jednu surovinu navíc, jen tak. Za okolností, které psal nono1, se staví skutečně zadarmo, ale modrou kostku, kterou označuje postavenou část divu nebere ze společné zásoby, ale ze svého modrého pruhu - Volné skladovací prostory.

17.1.2011 23:59:05

Beholder
jojo je to tak, nono1 se tady trošku sekl, modrý žeton který umístíš na kartu divu vezmeš ze své zásoby, stavba tě ale žádné kamení nestojí.

btw:
1) tahle otázka je tuším zodpovězená v neoficiálním FAQ, ale je to tak, cena je se slevou a pak se ti nějaké jídlo vrátí
3) já mám anglické pravidla a nikdy to nebyl problém - hra vždy končí v kole hráče, který sedí napravo od začínajícího hráče, pokud už došly civilní karty posledního hraného věku. Takže ta odpověď je - kolo odehrajou i zbylí dva hráči. Jediná situace kdy by hra končila po kole hráče u kterého se na začátku doplnily poslední civilní karty by byla pokud by zrovna byl na tahu hráč napravo od prvního hráče (tzn poslední hráč). Nebo jinými slovy - uplně jednoduše - prostě všichni hráči musí mít na konci hry odehraný stejný počet kol, aby to bylo spravedlivé ;)

18.1.2011 07:25:58 | Upraveno autorem (porovnej)

Beholder
Vďaka za upresnenie - presne ten pruh s modrými kameňmi, ktorý je pred hráčom som považoval za "spoločnú zásobu", zabudnúc na to, že skutočná spoločná zásoba je mimo hry pripravená pre účinky iných kariet/kolónií, atď.

18.1.2011 10:43:58

Dotazy
Takže po dohrání první pokročilé varianty mám další dotazy.
1) V pravidlech je, že v ruce můžu mít tolik vojenských karet, kolik mám civilních akcí. Na kartě národa je ale, že max. počet vojenských karet je dán počtem vojenských akcí. Takže někde je zřejmě tisková chyba, co je správně?
2) Když mám vůdce Alexandra Velikého, který zdvojnásobuje sílu voj. jednotek, platí to taky při agresi když vojáka obětuju?
3) Je věk jedna. Hrajeme ve třech a já jedu jako druhý v pořadí. Mám po začínajícím hráči doplnit kartičky do nabídky kartiček. Mají se doplnit 4 karty, ale z prvního věku už tam jsou jen 3. Kdy začne druhý věk? Ještě před začátkem mého kola, protože kartičky prvního věku došly při doplňování nebo na začátku tahu v pořadí posledního hráče nabo až na začátku tahu začínajícího hráče? A kdy se tam začnou kartičky druhého věku doplňovat?

20.1.2011 12:42:39

@skyfire
1) vojenských
2) nemám u sebe civku musela bych se podívat...
3) před tvým tahem

20.1.2011 12:58:58

skyfire
35. Alexandr Veliký (Věk A) – počítá se +1 bonus k síle za každou jednotku i pokud jednotku obětuji ?

A. Ne, bonus vyšuje tvoji celkovou vojenskou sílu, ne sílu jednotek samotných. Pouze Čingischán (Věk I) zvyšuje sílu určitých jednotek.

stačí se podívat do překladu neoficiálních FAQ co jsou tady ke stažení... (ale zajímalo by mě jestli karta Alexandra vyšla v české verzi v jiném znění než v anglickém protože v anglické dává +1/jednotku a ne dvojnásobek)

20.1.2011 13:29:29 | Upraveno autorem (porovnej)

Další malé dotázky
Díky za okamžité odpovědi. Mám ještě dvě otázečky.
1) když mám nešťstanou populaci a potřebuji dát človíka (žlutou kostičku) na smajlíka, aby nebyla vzpoura, stojí mě to akci nebo ne?
2) když obětuju v agresi jednotku, vrací se mi človík mezí volné človíky nebo až dolů na žlutý pruh? Díky za pomoc.

21.1.2011 08:07:26

skyfire
1.Ne nestojí, pokud ho máš již uvolněného ve volných človících. Pokud bys musel uvolňovat človíka nebo bourat budovu, tak to akci stojí.
2. Až dolů na pruh.

21.1.2011 08:12:18

skyfire
1) ten človíček je fyzicky stále mezi nepoužitými pracanty(tzn máš možnost jej "zaměstnat"), to položení na smajlíka je spíš jen pro to, abys nezapoměl na to, že jej potřebuješ na udržení spokojenosti

Jen pro info, tvoje otázka 2) je v těch FAQech zodpovězená taky, možná by ses tam mohl podívat ;)

21.1.2011 08:27:40

Otázka
Kartička - mezinárodní dohoda : nejsilnější národ si smí okamžitě vzít civilní karty až v hodnotě 5 akcí, pokud ve svém příštím tahu vynechá politickou akci. Karty jsou hned doplněny. Otázka : můžu si karty vzít, i když jich mám na ruce už 4?

27.1.2011 18:36:39

skyfire
No záleží kolik máš civilních akci. I na tuhle kartu se vztahuje limit, který je v pravidlech. Proto je na té kartičce slovo až.

27.1.2011 18:57:39

TGM a Národní knihovna
Mám postavu Tomáše G.Masaryka, který mi umožňuje v každém kole až dvě vojenské akce využít jako civilní. Když dostavím Národní knihovnu, tak za každou civilní akci, kterou v tom kole nevyužiju si můžu připočíst 5 bodů. Otázka : můžu si taky připočíst 2x5 bodů za nevyužité dvě vojenské akce, které podle Masaryka můžu využít jako civilní?

30.1.2011 18:00:13

skyfire
z opisu účinku tých kariet by som povedal, že určite je to možné - použi pre svoje prvé dve civilné akcie dva červené žetónky vojenských akcií (TGM), a nechaj si na konci ťahu nevyužité hoci aj dve civilné (biele) akcie na obodovanie (NK). Iba pre istotu. Alebo to nie je také jednoduché?

30.1.2011 19:34:46 | Upraveno autorem (porovnej)

DC

skyfire, sappho - mezinárodní dohoda
No tím si nejsem úplně jistý. Spíše se kloním k tomu, že to je jedna z vyjímek, jak se dostat nad limit karet na ruce. Ale teď jste mě úpně zmátli :-(. Chtělo by to zkontaktovat Chvátila :-)

30.1.2011 19:34:49

DC
Já myslím že jsem to i ve Faqu hledala a našla.

30.1.2011 20:02:21

DC, sappho
Prikláňam sa k výkladu, že nie je nikdy možné mať na ruke viac civilných kariet ako civilných akcií (až na nejaké jednoznačné výnimky), pretože zatiaľ čo viem presne, kedy musím odhodiť prebytočné vojenské karty, nikde sa v pravidlách nepíše (ak si pamätám), kedy mám odhodiť prebytočné civilné karty.
Čiže je smola, ak máš na ruke max. počet karát... Na druhej strane, ak je v rade výborná karta v hodnote 3 civ. akcií, tak "mezinárodní dohoda" je vynikajúca vec, ako ju zhrabnúť, a to musí stačiť...

30.1.2011 20:38:23

Strategické území
Mám dotaz ohledně karty Strategické území... jaký je její okamžitý efekt? Beru si za ní daný počet vojenských karet? Díky za zodpovězení, časem se možná objeví další nejasnosti, s cívkou teprve začínáme.

14.2.2011 22:35:54 | Upraveno autorem (porovnej)

Charitativní aukce

Bylo nebylo - dobročinná aukce
Bylo nebylo - dobročinná aukce
Akt. cena: 999
Končí za: 8 hodin

Všechny tyto aukce >>

Vybíráme z Bazaru

Bardsung EN
Bardsung EN
Akt. cena: 100 €
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas