Terra Mystica - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 100 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: strategická, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Feuerland Spiele
MindOK
Autoři: Helge Ostertag
Jens Drögemüller
Rok vydání: 2012
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Tahle hra byla žhavým tématem letošního Essenu. Po první hře musím říct, že asi právem.

Feuerland je sice úplně nové nakladatelství, ale stojí za ním Uwe Rosenberg (Agricola, Le Havre, Ora&Labora etc.). Terra Mystica není jeho hra (on nikdy k fantasy moc netíhnul), ale o to možná lépe - kombinace autorů (z nichž jeden má za sebou pár her, a druhý sice jen jednu, ale docela komplexní - Zepter von Zavandor) spolu s Uweho zkušenostmi s dotahováním a balancováním velkých her zafungovala moc pěkně. Výsledkem je velká hra s fantasy tématem, interaktivní, ale nekonfliktní, tématická, ale s elegantními mechanismy, a spoustou možností co dělat a jakou cestou se dát. Díky různým strategiím, 14ti hratelným rasám a náhodně nastaveným bonusům na začátku hry asi i s velkou znovuhratelností.
24.10.2012 08:29:20

rbx

...
ja na to uz od zacatku koukal a nejak moc se mi to vizualne nelibilo, bylo to takove klasicke nemecke. Proto jsem byl velmi prekvapen, kdyz to bylo druhy den vyprodano a zacalo se to probojovavat do zebricku nej her Essenu. Takze od te doby ji mam take v hledacku a jsem zvedavy.

24.10.2012 10:04:35

...
Včera jsme ji rozbalili a vypadá fakt moc pěkně. Obluda jen zklamalo, že už měla roztříděné komponenty - nebylo co třídit ;)
Vezmu na Želiv nebo si prostě přijeďte zahrát.

24.10.2012 10:49:26

Vlaada
Přesto, že jsem eura malinko zatratil, tak tohle mě z video preview docela zaujalo. Vypadá to hodně komplexně, spousta možností a možná i počítání (i když mi to ani tak z preview nepřišlo), ale vypadá to celkem atmosfericky (když pominu klasický dřevěný matroš).

Bude to dobré ve dvou?

25.10.2012 12:24:39

DC

všem
Už to někdo hrál?? je nějaké další info?? Moc mě to zajímá :-)

25.10.2012 13:09:08

DC

všem
Super, super hra :-)

12.11.2012 20:07:49

testovací hra
Musím potvrdit slova ostatních - hra je zábavná, rychlá a i bez bojů je v ní napětí. To, že je Trade Center o mnoho levnější když se staví u budovy jiné rasy tuhle hru neuvěřitelně pozvedlo, protože to nutí hráče být "přilepen" k ostatním a ne hrabat si na vlastním písečku.
Je to prostě výborná hra a opravdu má potenciál se dostat mezi mé nejoblíbenější.

3.12.2012 07:51:29

napiste vice ...
jak probihaji jednotliva kola ? a co je cilem hry ? zkuste nekdo napsat krapet obsahlejsi text , jinak to vypada zajimave, az na trosku slabsi vzhled hry

7.12.2012 08:15:04

trochu houšť
prosím - o čem že to jako teda je?

27.1.2013 10:46:32

wishlist
S Libertalii suverenne jednicka na wishlistu - kdyby se chtel nekdo zbavit, beru ;-)

27.1.2013 12:23:52

názor
Hru nemám, ani jsem ji nikdy v reálu neviděl a ani nehrál. Nicméně s drzostí sobě vlastní jsem pro ni přeložil pravidla. Takže určitě nejsem ten správný člověk, abych jasně a zřetelně vysvětlil, o čem přesně to je. Můžu jen sdělit svůj dojem, jaký jsem z toho získal. Herní plán je relativně nezajímavý pestrobarevný mišmaš hexů, kolem nichž je x různých vykládacích políček. Hráči hrají za jednotlivé národy, které mají určité specifické vlastnosti, což dělá (patrně) hru ne vždy zcela vyváženou, ale zase je to flexibilní a asi přispívá k zkoumání různých taktik a zlepšuje znovuhratelnost. Hráči mají dost velkou sadu různých hracích kamenů (budov tří typů, figurek šamanů), neutrálních kamenů (dělníků, krystalů energie), k tomu mohou získávat a používat různé další prémiové destičky a žetony a to vše musejí optimálně využít k co největšímu zisku vítězných bodů. Ty se získávají různým způsobem, je třeba hlídat několik různých věcí a vhodně je kombinovat, a zároveň hledat rovnováhu mezi spoluprací se soupeři (stavba vlastních sídel poblíž soupeřových je honorována) a soutěží s nimi.
Obecně se mi to jeví jako celkem náročnější počítací euro, snad nebude úplně mimo vzdálené přirovnání třeba k Příšerkám z podzemí, i když jsou téma i atmosféra jiné. Doufám, že je to ještě na přijatelné straně na pomyslné škále jednoduché - složité - překombinované, jako je například dle mého názoru už za touto hranicí jiná Rosebergova hra "Ora et labora" (ta už je na můj vkus překombinovaná). Zde ovšem autorem není Rosenberg, jen se nějak blíže neurčitě podílel na vývoji a tvorbě pravidel.
Suma sumárum, těším se na ni, myslím, že za vyzkoušení bude stát.

27.1.2013 16:42:20 | Upraveno autorem (porovnej)

karel
jen doplním své zkušenosti po hře - sice byla jen jedna, ale zatím se tu nikdo neodvážil nic napsat..

Ve hře jde o zisk bodů, které člověk získává v průběhu několika (snad 6ti) kol tím, že provádí akce, které se náhodně nalosují na začátku hry a jsou po celou dobu vidět. Takže třeba vím, že v prvním kole, musím stavět co nejvíc budov typu A a na konci kola dostanu body, pokud mám víc peněz než X. V průběhu druhého kola musím zase hodně najímat kněze a mám body na konci kola, pokud je rozsah svého panství větší než Y (příklady si zhruba vymýšlim). Takže v každém kole můžu body získat "průtokově" za vykonání nějaké akce a pak na konci se ještě přidá bonus těm, co splnili nějakou podmínku. Abych získal suroviny (peníze, dělníky, magii a kněze), musím na mapě stavět budovy. To není jen tak, protože terén na mapě je různý a každý národ mů svůj oblíbený, na kterém jediném staví. Pokud chce stavět na jíném, musí jej "teraformovat", což stojí úsilí a suroviny. Navíc pokud hráč postaví určitý počet budov pospolu, stane se z nich "město", což mu dá jednorázový bonus v podobě bodů a třeba i nějakých surovin (z bonusů si hráč vybírá a postupně tím pádem ubývají z nabídky). K tomu všemu ještě přistupuje náboženství, protože existují chrámy 4 živlů (voda, oheň, země, vzduch), kde se dá postupovat a čerpat za to výhody - magie, příp. kouzla (jednorázové výhody, nebo akce, kterou člověk může provést jednou za kolo a dá mu nějaký bonus). Magie ve hře slouží jednak jako univerzální měna, za kterou lze získat ostatní suroviny (peníze, dělníci, kněží) a jednak k provádění extra akcí na herním plánu, které se poté "zaťápnou" symbolem zákazu, takže každá taková akce může být využita jen jednou za kolo a člověk ji musí urvat včas, jinak na něj nezbyde. Kolo se hraje tak dlouho, dokud neodpasují všichni (viz St. Petersburg, New Era atp.). Jakmile někdo odpasuje, vezme si destičku z bonusem do dalšího kola (už v prvním kole samozřejmě každý jednu má), takže čím dřív, tím je lepší výběr, zase někdy je třeba čekat (a tím pádem vymýšlet akce), dokud neodpasuje ten, kdo má destičku, kterou chci. Nedá se totiž nechat si dvě kola za sebou nechat stejnou. No a ve hře je víc národu, každý umí něco jiného, takže hráči, kteří se seznámí se základy hry, si pak můžou dovádět s tím, co která rasa umí líp (terraforming, magie, bonusy ke stavbě, zjednodušené cestování po moři...).

Tolik asi ve stručnosti, možná tam jsou nějaké chyby, tak je klidně zdůrazněte, je to můj dojem z loňského podzimního hraní ve Sloupu.

27.1.2013 17:27:25 | Upraveno autorem (porovnej)

Zatím skvělé
Hrál jsem zatím jen jednou, hra trvala více než 3 hodiny, ale ani mi to nepřišlo. Pořád je o čem přemýšlet a čas, kdy hrají ostatní se dá využít k plánování dalšího tahu. Líbí se mi rozmanitost "ras", za které lze hrát. Určitě dlouho potrvá, než člověk nebude mít co objevovat.
Líbí se mi balancování mezi příjmy a výstavbou, líbí se mi velké množství možných akcí. Nový je pro mě systém získávání energie, který vás nutí spolupracovat s ostatními. Vřele doporučuji vyzkoušet a kdybyste věděli o volné hře k prodeji... :-)
Nemůžu se dočkat čtvrtku, kdy si ji zahraju podruhé :-)

29.1.2013 13:22:00 | Upraveno autorem (porovnej)

DC

karel
A budou ta pravidla volně ke stažení?? Hru mám, hrál jsem naposledy ve Sloupu, zahrál bych si ji hned znovu, ale pravidla už si moc nepamatuji :-(. Takže pravidla v češtině bych bral všemi deseti.

29.1.2013 20:42:31

DC
Tys ji od té doby nehrál? Tos nám ji mohl půjčit, my bychom ti ji v listopadu zas dovezli :D Na Bílou se náhodou nechystáš?

29.1.2013 21:10:50

D.C.
To je asi spíš dotaz na Poga z Mindoku. Jak už bylo oznámeno, hra vyjde asi někdy v březnu a je už ve výrobě. Jinak nic víc nevím, jsem nezávislý subdodavatel...

29.1.2013 22:54:16

DC

Kew
Hrál jsem to ještě jednou asi dva dny po Sloupu, ale od té doby bohužel ne :-(. Na Bílou nejedu, neb je to moc daleko a také rodíme :-). Ale ve Sloupu to s Vámi můžu dát (uvažuji dát to do Trojkoruny :-)).

30.1.2013 07:00:48

DC
Ty s náma nějak počítáš ;) Mně to ale letos zřejmě bohužel nevyjde :(
Každopádně poté, cos dal do Trojkoruny Eclipse, už tam může být snad úplně cokoli :))

30.1.2013 22:59:50 | Upraveno autorem (porovnej)

DC

kew
S dobrými lidmi vždy počítáme - takoví jsme mi ze severu :-). Tak to je škoda :-(. Snad tedy někdy příště :-).

31.1.2013 06:47:37

nó,
tak jsem projela ta nově přidaná pravidla a jednoznačně "must have"...moc se těším na české vydání...a opravdu moc se mi líbí ten abstraktnější háv :-)

6.2.2013 15:06:17 | Upraveno autorem (porovnej)

další postřehy?
ještě někdo přidá něco do mlýna? Moc mě zajímá vyváženost a zdali není překombinovaná co se týče mechanismů..., no prostě vše podstatné co udělalo dojem při hraní. Mám Agricolu i Zavandora a mám tyto hry ráda. Takže předpokládám, že Tera bude pěkný počin hodný mé peněženky...

30.3.2013 19:14:41

celkový dojem
Výborná hra. Dnes po cca 15 odehraných hrách mám dojem, že TERRU MYSTICU vytáhnu s radostí i za 12 let, kdy už dcera na to bude mít rozum. Dokonce i bratr, který deskové hry s velkým nadšením nikdy nehrál, tak říkal, že tohle ho dost bavilo. Celou dobu se člověk výborně baví. Ve hře jde o to zkombinovat několik dovedností. Strategické územní plánování, získávání a využití zdrojů a zároveň posun v kultech, které jsou ve více hráčích šachy samy o sobě. Tam platí zásada, kdo chce víc, nemusí mít nakonec nic. Největším tahákem je pro mě výběr ze 14 postav. U některých se nám zdálo, že jsou silné, jiné slabší. Zpočátku jsme postavy losovali, ale zjistili jsme, že samotný výběr postav je pro hru důležitý a je potřeba postavy vybírat dle pořadí hráčů podle kartiček kol, které vlastně určují sílu postav v každé hře. Určitá postava může být v jedné hře velice silná a v druhé mohou být karty kol pro ni velmi nepříznivě nalosované. Každopádně jediná náhoda ve hře je startovní nalosování hry, které však má vliv pouze na to, že každá hra bude jiná sama o sobě. Každý hráč hned vidí rozložené karty a tomu se může od začátku patřičně přizpůsobit. Postavy se dají hrát různými styly i když pro některé bude asi klíčové stavět určité budovy a využívat určité schopnosti co nejdříve, případně v daný čas. Hra se zřejmě dá hrát i stylem, že přednosti postav potlačíte do pozadí a budete se více soustředit na zisk bodů přes samotnou hru. Otázka, zda se to vyplatí. Řekl bych, že jak kdy. Hra je velmi variabilní. Ve více hráčích se může stát, že to někdo trochu více schytá, ale pokud je na mapě odříznut, ostatní hráči kolem něj jej obvykle nabíjejí a tuto sílu může použít později ve hře na dorovnání ostatních. Mohl bych pokračovat se svými dojmy ještě dlouho. Ani jsem si nedokázal představit, že někdo dokáže vytvořit tak precizně vyladěnou a zároveň zábavnou hru. Přemýšlím nad nevýhodami hry... nemůžu na nic přijít, takže se svými dojmy končím. --- Teď mě ještě něco napadlo. Hra vypadá překombinovaně a může se zpočátku stát, že budete přehlížet některé zisky bodů. Pokud však máte odehráno více her, vše si dobře pohlídáte a dost věcí už budete dělat automaticky, takže nakonec hra není tak složitá, jak zpočátku vypadá.

1.4.2013 13:44:27 | Upraveno autorem (porovnej)

táák
dnes večer bych ji měla mít doma, tak jsem na ten zázrak zvědavá a doufám, že o víkendu to vyzkoušíme...Každopádně se na to těším!

8.4.2013 13:02:39

Terra - moje letošní jednička!
Ve čtyřech - pěti lidech - neznám lepší hru! A protože se stále můžete měnit za jinou a jinou postavu a vyhledávat jejich výhody, proti jiným, tak opravdu může být dlouho hra "neohratelná". EMan

30.4.2013 21:44:14

DC

chyby
Chci se optat Vás, co vlastníte české vydání - je vše v pořádku, nezachytil jste někdo nějaké chyby, překlepy apod?? Předem děkuji za odpověď.

1.5.2013 11:04:59

moje dojmy jsou...
ohromné překvapení...že je to tak jaksi nezáživné...žádná atmosféra...nic, jsem fakt překvapená, protože na základě poEssenovského nadšení mnohých jsem takové zklamání nečekala. Ale je to čistě subjektivní pocit ze hry a koukám, že jsem asi jediná, koho hra nijak neuchvátila, takže to berte tak...:-)

6.5.2013 13:00:19 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Hrdina v kostce + rozšíření Bestiář + inserty
Hrdina v kostce + rozšíření Bestiář + inserty
Akt. cena: 1425 Kč
Končí za: 9 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas