Tapestry: Hra o vzestupu civilizací

xxxxxxxxoo hodnoceno 173x (Seznam vlastníků)

Tapestry: Hra o vzestupu civilizací - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
Albi - logo
Autoři: Jamey Stegmaier
Rok vydání: 2019
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

DC

Jake to je?

Mate nejake dojmy a postrehy?
7.11.2019 09:50:51

Příspěvek odporoval pravidlům diskuse a byl proto smazán.

23.12.2019 08:55:52

Není to tak zlé...
Hru jsem si koupil před necelým týdnem, včera jsme odehráli dvě hry. Po přečtení zdejší diskuse jsem byl opravdu vyděšen, co to bude.

Nicméně musím trochu oponovat těm, kdo tuto hru odsuzují. Z mého pohledu je to hra, která nabízí neuvěřitelnou množinu možností a je ideální pro přemýšlivé a plánující jedince (jako jsem já). Člověk musí reagovat na to, co má před sebou za civilizaci a jaké mu přijdou karty - zdá se mi, že někteří diskutující to nedokážou skousnout a chtěli by hrát "svojí" strategii, která ale nebude fungovat vždy.

Pravidla nejsou dokonalá, dala by se napsat líp, ale hra se dá rychle najet a za chvíli každý ví, co má dělat.

Designové nedodělky hry (přesně nesedící budovy apod.) jsou podle mne opravdu jen holí pro ty, kdo tu hru již zavrhli.

Principy jsou neotřelé, je tam mnoho nového a věřím, že se dá do té hry pronikat velmi dlouho a velmi hluboko.

Přeji všem, kdo hru budou hrát, aby neměli příliš negativních předsudků z této diskuse, jako jsem měl já.

6.2.2020 12:51:46

Peki001
Tak ti pěkně děkuju. Vypadá to, že budu o nějakejch 17 stovek chudší :/

6.2.2020 13:11:56

Taky si myslím, že to není tak zlé.
Mám za sebou zatím 2 hry a hra se mi líbí docela dost.
Ano, pravidla na 4 strany jsou hovadina.
Ano, budovy mohly pasovat na mřížku přesněji.
Ano, tapisérie jsou hodně situační (člověka to nutí v průběhu hry aktivně získávat další) a občas nejsou úplně fér.

Že by hra byla nebyla testovaná.. nevím no. Mě přijde, že Stegmaier nemusel žádnou opravu vydávat. Pokud vezmete hru, která má asymetrické strany, uděláte dostatečně bohatý soubor testů a zhodnotíte výsledky, vždycky vám vyjdeou nějaké strany silnější a některé slabší. U Tapestry vyšla "oprava", která to má korigovat. Rozhodnití takovouhle věc vydat je z hlediska autora velká odvaha, protože jediné, co to autorovi přinese je flame. Nic víc.
My jsme to hráli bez korekcí a vyhráli Architekti, což je papírově ta úplně nejslabší frakce. Takže asi tak.

Za sebe můžu říct, že mě hra hodně baví a těším se na další hry. Některé věci šly udělat lépe, o tom se nehádám, ale vynaložených peněz určitě nelituju.

6.2.2020 13:45:29 | Upraveno autorem (porovnej)

Peki
jj, myslím, že s Bendikem už jsme se shodli, že ta hra je skvělá - jak vizuálně, tak i herně a je to další pecka od SG po Wingspanu.

A ten full swing u tapisérií - minulý víkend jsme hráli Feast for Odin, kde se úplně stejně berou Occupations z decku, vytáhnul jsem si jich asi 5, který mi byly úplně zbytečný, ale nějak jsem si nevšim, že by tohle hejtovali úplně všichni.

Btw. v Prší se taky líže vrchní karta z decku a jsou tam silný karty i ty, který jsou víceméně k ničemu. ;-)

6.2.2020 17:39:33

Bežná hra
Je to normálna hra. Pre mňa ničím výnimočná. Popularitu jej dvíha meno autora, vydavateľstvo, hype... Budovy sú pekné, no zbytočné. Téma ani náhodou, ani pri veľkej dávke fantázie. Jednoducho zbierate body kde sa dá. Akože bavilo ma to, ale keď si budeme chcieť niečo zahrať tak Tapestry to asi nebude. Sú aj oveľa lepšie hry. Samozrejme je to len môj názor :-)

6.2.2020 18:15:36

Andreasss

Tak nějaké jmenuj. Tady na zatrolenkách je takovej nešvar psát, že jsou i lepší hry v téhle oblasti. Ale už nikdo nenapíše jaké. Já se třeba rozhoduji, jestli mám Tapestry koupit, takže pokud bys napsal, co je dle tebe lepší, pro mě to může být dobré vodítko. Díky :)

6.2.2020 18:29:42

Sási.
Prepáč, jasné mohol som za seba napísať pár hier. Tak určite Wingspan,Scythe a Viticulture od toho istého vydavateľa. Tapestry je len slabý odvar týchto hier.
A doma máme radi aj Root, Terru mysticu, Ruské železnice, GWT, Brass, Marco Polo, to pozeram pred seba na skrinku s hrami. Nebudem menovať ďalšie. Ale opakujem, je to len môj názor :-)

6.2.2020 20:21:31

Sási ešte raz
Teraz trocha vážnejšie. Tým, že je to podľa mňa síce pekná, no bežná hra a hier máme doma veľa tak by som ju často nehral. Pre niekoho kto by chcel mať jednu, alebo len pár hier a hraje sem tam s rodinou môže byť.
Úprimne, tu sme v komunite kde mnohí striedajú hry ako ponožky. Myslím že pre málokoho bude Tapestry hra pri ktorej dlho zostane. Tiež sme toho dosť vyskúšali a radi sa vraciame k tomu čo nás baví. Preto som napísal, že Tapestry asi často nevytiahneme. Proste je z čoho vybrať.
Samozrejme pre teba to môže byť ideálna hra. Neviem čo si myslel “ hrou z tejto oblasti” no uvažoval si o Wingspan? Tiež pekný vizuál, jednoduchá- iba 4 akcie a pritom veľa možností, dobrá téma a lacnejšia.

6.2.2020 20:38:12

Slabá v mnoha ohledech
Souhlasím snad se všemi negativy, která tu byla zmíněna. Ne, že by na Tapestry nebylo nic zajímavého, pěkných myšlenek je tam hned několik. Ale výsledek dost kulhá za potenciálem. Za mě velká škoda.
Hrál jsem Tapestry dvakrát. Podruhé jsem o dost vyhrál, ani nevím jak, ale určitě nezaslouženě, kvůli podivnému kombu, které mi přišlo, aniž bych se jakkoliv snažil.
Ale chápu, že bude hodně lidí, které to bude bavit, to zase jo.

Ptáte se tu po konstruktivním názoru? Dnes jsem pošesté zahrál Maracaibo, ze kterého na mě téma jen stříká a užívám si každou minutu této poměrně dlouhé hry. Když po čtyřech hodinách vstávám od stolu a salutuji jako čerstvě povýšený admirál a tetelím se blahem, jak nám ty dvě hodinky krásně utekly, něco to vypovídá.

7.2.2020 01:17:44 | Upraveno autorem (porovnej)

@sasi
Budu opakovat to, co jsem psal do sousedniho vlakna i to, co uz tu padlo mnohokrat. Ta hra je podle me prilis dlouha na to, kolik je v ni nahody.

Na jedne strane je to hodne optimalizacni - ale jako fakt hodne. Musis planovat nekolik tahu dopredu a mit nejake zalozni plany, kdyz souperi udelaji neco necekaneho, takze se u toho docela zavari hlava. Na druhou stranu to dokazi pokazit karty tapiserii, a to dvojim zpusobem. Bud nekdo vylozi jako prvni kartu neco brutalniho, a to je problem, protoze v tehle hre se engine nabaluje jak snehova koule. Na druhou stranu se muze stat, ze hrajes fakt dobre, a nekdo v prubehu, a nedejboze ke konci hry, vylozi nejakou podelavaci kartu, takze veskere tvoje usili prijde castecne nebo uplne vnivec a protihrac zadarmo dosahne neceho, co nebyl schopen udelat vlastnimi silami. A oboji dokaze hru znechutit, v prvnim pripade tem, kdo nemaji dobrou prvni tapiserii, v druhem pripade tomu, kdo byl "poskozen".

Celkove bych to zhodnotil jako prumernou hru, ktera je vyhypovana. Kdyz mi nekdo navrhne Tapestry, tak si to nejspis zahraju, ale iniciovat to nebudu. Hru jsem hral nekolikrat, pokazde jsem vyhral, krome prvni hry jsem mel vzdy pres 300 (v prvni pres 200), ale proste mi na tom ta nahoda vadi a vlastne jsem si to ani moc neuzil. A ani spoluhraci, nekterym se nedarilo, nekteri byli podelani kartou tapiserie, nekteri cekali dokonce i hodinu na to, az dohraji ostatni. Stalo se mi i to, ze ostatni uz zacali hru uklizet (to, co slo) v dobe, kdy jsem jeste dohraval svoje akce. Vylozene mi u tohoto jakozto udajne civilizacni hry vadi mapa nemapa, tereny nemaji vubec zadny vyznam, jen prikladam stejnou barvu je stejne barve.

Mnohem radsi sahnu po nejake jine eurovce (nebudu vypisovat, muzes se podivat treba na moji mensi sbirku her), konkretne z portfolia SMG by to byl Scythe.

7.2.2020 01:38:05

Hm
Odehrana jedna hra a na prvni dojem mi to staci. Pro me extremne nudna kombinacni euro hra bez spetky interakce mezi hraci. Nenazyval bych to civilizacni hrou, na to je to velice abstraktni. Hra, kde je mezi hraci, kteri to hraji poprve (ne novacci,maji zkusenosti s hranim) bodovy rozdil 200 mezi prvnim a poslednim, neni proste dobra...jsem rad, ze jsem si hru nekoupil a ostatnim doporucuji nesledovat recenze. Jdete a vyzkousejte si hru nazivo. Co bych ocenil, tak to je produkce.

18.2.2020 11:41:41

JM3

Přidám svůj dojem. Hra se mi líbí a líbí se mi mechaniky hry. Postupy na stupnicích, plánování i s ohledem na případné karty tapiserií a civilizační schopnosti atd. jsou fajn euro záležitosti.

Chce si to fakt uvědomit sílu vlastního národa a hrát na to nicméně. A mít trochu štěstíčka na tapiserie.

Pokud hrát, tak určitě s úpravami civilizací, nejnovější jsou určitě na netu a budou snad brzy i tady. Surovina víc či míň udělá ze začátku fakt hodně.

Je to solidní engine building a je potřeba zaměřovat se určitým směrem. Stupnice jsou vybalancovaný na rozdíl od toho, co někdo tvrdí. A občas hraje roli, co která přinese, i to, co máte za národ, případně za tapiserie v případě nevyhraněných národů.

Koho štve význam náhody jako mě, tak doporučuju houseruling některých pravidel. My máme dvě:

  1. Kdykoliv si lížeš tapiserii, lízni si dvě, jednu si nech, druhou zahoď. Výrazně to omezí podíl náhody a “kliky” na blbý karty, zvlášť v prvních érách. To samý při lízání civilizací (tech Radio, konec Vojenský stupnice).
  2. Léčku lze přebít léčkou. Za každou zahranou léčku samozřejmě dostane majitel surovinu a poslední zahraná léčka vyhrává.

Pomáhá to dost snížit náhodu. A budeme tyhle úpravy hrát i dál při rozšířeních, kde je tapiserií ještě víc a roztodivnějších. Hrát je jako technologie, tj. s “volným výběrem” mi přijde špatně, protože součástí strategie je i to, že ostatní nevědí, co máš (a nejedná se jen o pasti).

16.2.2022 14:00:15 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Etherfields - Stretch Goals: Harpy & She-Wolf [EN]
Etherfields - Stretch Goals: Harpy & She-Wolf [EN]
Akt. cena: 990 Kč
Končí za: 9 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas