Studená válka 1945–1989

xxxxxxxxxo hodnoceno 544x (Seznam vlastníků)

Studená válka 1945–1989 - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra, strategická, diplomacie
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Ananda Gupta
Jason Matthews
Rok vydání: 2005
Sdílej: Facebook

Otázky ke hře

dotaz k pravidlam

caf,mohol by mi pls niekto vysvetlit jeden problem?v pravidlach sa pise,ze ked zahram kartu operacie a ta spusti udalost supera,tak sa ihned udalost vyhodnoti.v kapitole 5.0 v priklade 4 je uvedene,ze ak Zssr hrac zahra kartu Star Wars,tak udalost je bez efektu,lebo USA je vpredu na Space track.lenze ak som prelozil kartu Star Wars spravne,tak znie:ak je Usa na Space track pred Zssr,tak si vezmi kartu z odkladacieho balicku ...atd.
tak stale nechapem,ze v priklade je uvedene,ze Usa su pred Zssr a udalost sa nevyhodnoti.nemalo by to byt naopak?nie je v pravidlach chyba?
dufam,ze niekto pochopil,co som naapisal,dik.
14.2.2009 13:11:39

sappho
ano. Ty použiješ tu kartu na operační body a soupeř zahraje s ním spojenou událost. Je na tobě v jakém pořadí to nastane.

10.6.2010 12:54:08

sasa
A v případě že ji odhodím za určitý počet bodu, tak nastane vlastně jen akce pro soupeře, že? A jinak díky za ochodné rady.

10.6.2010 12:56:24

příklad
Jsi USA a chceš zahrát kartu Květinové děti - její hodnota je 4 OP a má rudou hvězdu. V libovolném pořadí se stane následující:
- USA použijí 4 body a buď si umístí vliv, provedou převrat nebo hod na snížení vlivu
- SSSR - provede efekt popsaný na této kartě

Vyj.: Pokud ji USA zahrají na Vesmírný závod - tak USA NEPOUŽIJÍ 4 OP na operaci a SSSR NEPROVEDE její efekt.

10.6.2010 13:00:55

ještě jeden dotaz
U podtržených karet, které mají delší platnost, je někde dáno jak dlouho platí? nebo pokud mi třeba jedna z karet zakáže platnost NATO a není na ní napsáno, jak dlouho, znamená to, že platí až do konce hry?

10.6.2010 13:01:53

???
Tak teď se do toho musím vložit já, abych se ujistil o správnosti, protože, teď jste mne trošku zmátli.
Jestliže můj soupeř zahraje kartu, která mě přikazuje abych odhodil kartu minimální hodnoty (např.2), tak je rozdíl, jestli odhazují kartu s mojí událostí nebo s událostí soupeře (rudá x modrá hvězda)? Při přikázaném odhození karty se hraje soupeřova událost tak, jako bych tu odhazovanou kartu zahrával ve svém tahu na operační body? To znamená, že není jedno jestli odhodím americkou nebo sovětskou kartu?

10.6.2010 13:04:25

platnost karet
Přesně tak. Buď je na nich napsáno do kdy, nebo jsou zrušeny jinou kartou (teď mně napadá - Květinové děti ruší tuším karta Říše zla) a nebo platí do konce hry (třeba Pakt vzájemné obrany USA- Japonsko).

10.6.2010 13:04:35

kren
My jsme si se sasou asi nerozumněli v tomhle. Už jsem mu hodila dotaz do soukromé zprávy. Přesně na to jsem se ptala. Když mám příkaz odhodit kartu není jedno jestli svoji nebo protivníka. Když odhodím svoji, tak se prostě odhodí, když odhodím kartu protivníka, tak událost nastane. TAk to chápu já.

10.6.2010 13:08:45

odhození karty
Aby to bylo jasné. Je třeba rozlišovat:
A) odhození karty (většinou jsi k tomu donucen jinou kartou - Bažina, past na medvěda atd....)
B)zahrání karty - ve svém tahu
ad A) - událost na kartě se neprovede a nepoužíjí se ani její OP - prostě se zahodí - pravidlo 5.4. "Jestliže událost nutí hráče k odhození karty, událost na odhozené kartě není možné realizovat. Toto pravidlo platí také pro bodovací kartu.",
- takže je jedno čí kartu zahodíš
ad B) u této karty není jedno čí je to karta
- pokud je na ní tvoje událost můžeš ji zahrát na událost NEBO na body
- pokud je na ní soupeřova událost - ty ji zahraješ na body A soupeř provede událost.

10.6.2010 13:12:11

Kren
Tak to já to chápu špatně. Saša mi to už vysvětlil. Nenastane nic. A je jedno čí karta je. Jen asi existují vyjímky, kdy přímo karta říka, odhoď kartu a událost nastane, v případě, že je pro soupeře výhodná, či tak nějak.

10.6.2010 13:12:20

sasa
Vím, že to sem nepatří, ale nik je opravdu jen a pouze "sasa", ne Saša apod. Díky :=)))))))Budu to muset někam napsat, protože to k tomu svádí, už na Zatroconu jsem byl v 90% případů Saša.....:=))))

10.6.2010 13:20:50

sasa
NO taky si mohl dopadnout jako šáša :))

10.6.2010 13:26:12

OK
tak to jsem pochopil při naší hře dobře :). V tom případě je samozřejmě výhodné odhazovat kartu v soupeřově barvě.

10.6.2010 13:36:35

ještě jeden
Ještě jsem si vzpomněla na jednu nejasnost, a tou je posun ve vesmírných závodech. Je napsáno, že musím odhodit kartu s takovým počtem operačních bodů, jaká je cílová hodnota políčka, kam se chci posunout. Mojí otázkou je, jak se cílová hodnota políčka určuje. Na Deluxe mapě žádné pořadové čísla nebo tak nic není. Došla jsem k závěru, že vždy od místa kde zrovna stojím, se odpočítá na které políčko se chci posunout. Je to tak?

10.6.2010 14:34:33

Musíš to tam mít ...
Je to tam. Jsou to hodnoty na tom černém podkladu pod názvem políčka. Jako první údaj je požadovaný počet operačních bodů a druhá hodnota je rozmezí, které musíš hodit na kostce.

10.6.2010 14:48:47

ještě upřesnění ...
A ve vesmírném závodě se můžeš posunout (pokud ti vyjde hod kostkou) vždy jen o jedno políčko dopředu a můžeš dobývat vesmír jen jednou za celé kolo (kromě výjimky, když stojíš přesně na políčku zvíře v kosmu - tam můžeš pokus o dobývání vesmíru ještě jednou v tomtéž kole zopakovat).

10.6.2010 14:52:25

kren
Dík. Asi jsem trpěla slepotou. Koukám ted na BGG a je to tam. To bude fakt tím horkem :)

10.6.2010 14:56:33

K Vesmirnemu Zavodu
Ke Krenovemu upresneni:

6.4.2 A player may only play 1 card per turn in an attempt to advance in the Space Race. Exception: Space Race Track Special Abilities and certain Events may alter this one-card limitation, or advance the superpower’s marker on the Space Race track.

6.4.4 Special abilities are granted only to the first player to reach the space. The special effect is immediately cancelled when the second player reaches that box.
• Upon reaching space 2 (Animal in Space), the player is allowed
to play two Space Race cards per turn (instead of the usual one).

The effects of these special abilities are immediate and *cumulative*. - Ucinek techto specialnich schopnosti ma okamzitou platnost (tedy je muzete pouzivat hned) a je kumulativni s jinymi Space Race bonusy.

Na Animal in Space je napsano "May play 2 Space Race Cards per turn".

Ja to chapu nasledovne:
1) Jeden z hracu dosahne Zviratka, coz znamena, ze od teto chvile muze litat do vesmiru dvakrat behem jednoho kola.
2) Tento bonus plati dokud jeho protihrac ve vesmirnem programu nedosahne na policko se Zviratkem. To znamena, ze bonus muze platit celou hru.
3) Tento bonus je navic kumulativni, takze ve vyhrocenem pripade muze jeden hrac mit vsechny bonusy zaraz a druhy vubec zadne.

10.6.2010 15:04:34

Priklad z pravidel (strana 6)
EXAMPLE: The USSR player successfully reaches space 2. He
may play a second Space Race Card during his next Action Round.
If the USSR player reached space 4 before the US player had
reached space 2, the USSR player could play two Space Race cards
per turn, and require the US Player to show his Headline Phase
event before selecting his own.

Pokud sovetsky hrac dosahl ctvrteho policka drive nez americky hrac dosahl druheho policka, muze sovetsky hrac hrat dve vesmirne karty za tah (vsimneme si, ze uz davno nestoji na druhem policku) a vynucuje americkeho hrace, aby odhalil svuj headline event.
Znamena to, ze bonus ze Zviratka skutecne plati porad, nikoliv v okamzik jeho dosazeni.

10.6.2010 15:20:32

StevensonJunior
Já to chápu tak, že abys ten bonus mohl použít, musíš opravdu na to políčko stoupnout, ne ho pouze přeskočit na nějaké další. A bonus platí od chvíle kdy i druhý hráč na toto políčko stoupne.

10.6.2010 15:25:46

horko
Asi mi to fakt leze na mozek. Teď čtu Křenův příspěvek, že posun je možný pouze o jedno políčko, takže se v podstatě ať chci nebo ne zastavím na každém. Nejdou žádné posuny o dvě a více polí na jeden pokus. Každopádně platnost bonusu je do doby, než na stejnou pozici dosáhne druhý hráč.

10.6.2010 15:27:49

Presne tak
Jakmile prvni hrac dosahne nejakeho bonusu, ma ten bonus az do te chvile, dokud ho nedosahne druhy hrac. Je jedno, jestli je to bonus za zviratko nebo neco jineho.
Jakmile stoupnu nebo preskocim dane policko (je na to Event), tak ziskavam dany bonus, ktery plati porad a stale, dokud na nej nestoupne nebo ho nepreskoci jiny hrac.
Mozna i proto se tomu rika Zavod. Nechate-li soupere utect prilis dopredu, bude mit docela neprijemne pro Vas bonusy.

To horko, to je sila. :)

10.6.2010 15:32:46

to sappho a Steven....
Moje formulace byla opravdu nepřesná. Pravdu má Steve.. ale prosil bych abys tady diskuzi nazahlcoval dlouhými anglickými výpisky z pravidel. Buď to uveď z české verze pravidel a nebo dej jen odkaz na příslušnou stranu, kapitolu a odstavec pravidel. Chodí sem většina jazykově nevybavených.

10.6.2010 15:42:33

zavody
Kdyz se to sejde, tak jeden hrac muze solidne utect ze startovni pozice az na paty pole - event, ktery prohravajicimu hraci umozni posun o 2 pole (start>zviratko) a pak 2x klasickej zavod a uz to jede.
Me ted napadla jedna vec, kdyz hraju event a mam nekam umistit body vlivu, tak se take aplikuje pravidlo 2 zetony = 1 zeton vlivu v pripade, ze oponent zemi ovlada?

10.6.2010 16:05:21

Zetony
Kdyz mas event, ktery Ti rika "umisti X vlivu", tak umistujes X vlivu bez ohledu na to, jestli nepritel zemi ovlada ci nikoliv.

To Kren: dekuji za upozorneni, priste budu odkazovat na konkretni pasaze.

Pokud ovladam jazyk originalu, pouzivam originalni pravidla. V debatach o pravidlech se zpravidla uvadi originalni zneni, aby se maximalne priblizilo puvodnimu umyslu autoru hry. Mam spatnou zkusenost s preklady - at uz pravidel her stolnich, pocitacovych, titulku k filmum nebo historickych knih - casto se v prekladech objevuji chyby a nepresnosti.

10.6.2010 16:19:53

Otázka..
Možná to přijde jako naprostá blbost, ale když zahraji kartu na OP body.. můžu libovolně kombinovat jejích využití? Tzn., když zahraju kartu s hodnotou 3OP mohu umístit dva vlivy a za poslední OP provést snížení vlivu? :)
Osobně si myslím, že to tak jde ale teď mě jeden chlapík zmátl tak najednou nevím a špatně hrát nechci... :)

5.7.2010 00:25:19

Vybíráme z Bazaru

Heroes of Land, Air & Sea (EN)
Heroes of Land, Air & Sea (EN)
Akt. cena: 80 €
Končí za: 13 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas