Studená válka 1945–1989

xxxxxxxxxo hodnoceno 544x (Seznam vlastníků)

Studená válka 1945–1989 - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra, strategická, diplomacie
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Ananda Gupta
Jason Matthews
Rok vydání: 2005
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

České let's play

Hru  Studená válka jsme dostali loni k vánocům a teprve teď jsme se do toho se synem pořádně obuli. Dlouho se nám nedařilo porozumět nuancim herních pravidel. Tato vysoce hodnocená hra byla opravdu tvrdý oříšek.

Byl by někdo ze zkušených hráčů ochotný udělat srozumitelné let's play nebo YouTube návod na deskovou verzi Studené války, ne na verzi která je na Steam? Digitální let's play verzi jsem na YouTube našel, ale vysvětluje to tam chlapík který hru a angličtinu evidentně ovládá ještě hůř než já. Nezná karty a celkově spíš mate než pomáhá. Potom je tu návod od Stolovky. Není špatný, ale je příliš stručný a předpokládá Tuvokovo soustředění a inteligenci. ;-) Teď už hře myslím rozumíme, ale bylo to pro naše následovníky, aby nemuseli absolvovat to martirium mnoha hodin hledání a učení způsobem pokus-omyl. 

Máme ještě dvě hry, které se mi několik let nepodařilo rozjet, #Hannibal: Rome vs. Carthage, a #1812: The Invasion of Canada  a předpokládám že to už tak i zůstane, teď když můžeme hrát Twilight struggle :-)) 

20.12.2021 20:42:29

Tady na Zatrolených hrách je poměrně srozumitelné video od StolovkySK jak hrát Studenou válku (i když je pravda, že některé věci tam chybí). Jinak za mne je nejlepší dát první hru s někým, kdo to už umí. Pokud to nelze, tak je dobré si krok po kroku projít “Příklad hry”.

Česká pravidla jsme se snažili napsat trochu srozumitelněji než je anglický originál a ještě je doplnit o FAQ, takže naučit se Twilight Struggle (Studenou válku) v češtině je určitě herně srozumitelnější než v originále. Ještě dřív, než jsem kdysi měl možnost pracovat na českém vydání této hry, tak sám jsem měl při prvním setkání s hrou Twilight Struggle trošku problém. Obzvlášť texty na kartách nejsou v originále dobře formulované a jednotné ve výrazech a oddělení textu pro trvalé a jednorázové události. Proto jsem do českého vydání se souhlasem Mindoku implementoval barevné rozlišení různých typů událostí a ikonou rozlišil válečné karty. Texty na kartách jsme výrazově sjednotili a důsledně oddělily texty týkající se trvalých událostí a texty vztahující se k jiným kartám. Bez těchto úprav je pro nováčka dost problematické se orientovat v textech originálních karet v souvislosti se všemi možnými kombinacemi vztahu textu k pravidlům. I tak je pro člověka - hráče, který se s takovým typem hru setkává poprvé a hrál dříve třeba jen rodinné hry, trošku náročnější do tajů hry proniknout. Nicméně naučit se a hrát tuto hru je opravdu velký zážitek už jenom proto, že všechny taje jak hru strategicky hrát člověk objevuje postupně a teprve po několika partiích objeví skutečnou hloubku této hry.

Velice doporučuju stáhnout si tady na Zatrolených hrách a nastudovat soubor Základní strategie a taktiky. Není to nějaké doplnění pravidel, ale jsou to postřehy, jak tuto hru hrát a být v ní úspěšný. Pro nováčky, kteří nemají možnost si hru zahrát s někým zkušenějším, je to dobrá pomůcka k tomu, jak tuto hru strategicky rozehrát, na co si během hry dát pozor a co využít ve svůj prospěch. Bez tohoto textu by bylo pro nováčky poměrně těžké postupně přijít na všechny fígle, které je třeba ve hře využít. 

20.12.2021 22:14:08 | Upraveno autorem (porovnej)

Ahoj 

neviem ako dobre rozumieš po anglicky ale tu je celkom dobre vysvetľujúce video

https://www.youtube.com/watch?v=tvfBC6KDzJU

21.12.2021 05:22:54

Myslel jsem právě nějaký názorný návod pro lidi jako já, kteří v angličtině složitým souvětím neporozumí. Pro mě je složitý i ten český návod, jelikož mi to svou terminologií připomíná právní dokumenty. Je mi jasné, že to jinak formulovat nelze, nicméně hledám něco co pochopí i ten kdo má než tu školu života jako já. 

Jsme rodina a hrajeme rádi stolní hry. Žijeme na malé vesnici daleko od nejbližšího velkého města. Od dob Osadníci z Katanu a Agricola se učíme nové hry. Jednoduché hry jako Sagrada, Caverna nebo třeba Krycí jména pochopím z návodu. Složitější jako např. Root, Scythe nebo Hra o trůny, jsme se dokázail naučit z polopatických video návodů a let's play, třeba z toho které udělal Jedle ke hře Scythe. 

Ono je pro nás dost těžké sehnat parťáky do hry a když už, tak jsme to my, kdo učí ty druhé a neznám osobně nikoho, kdo hraje složitější hry a byl by ochotný nás je naučit. A tak jsme odkázáni na to co najdeme na internetu. (Je pravda, že v současné době naše starší děti ovládají AJ na dobré úrovni, ale jsem to stále já, kdo učí stolní hry je a ne naopak. ) 

Tak jsem vás chtěl poprosit, aby jste vy vzdělanci pamatovali na prostý lid. I zedníci nebo skladníci ve šroubárně můžou mít rádi stolní hry, Woody Allena nebo Star Trek. ;-) 

22.12.2021 18:25:59 | Upraveno autorem (porovnej)

 “Příklad hry” jsem prošel krok po kroku. Trvalo mi to šíleně dlouho ale herní mechanismus jsem pochopil. Škoda, že ten návod není na celou hru. Ty tři úvodní kola byly pro mě málo. 

22.12.2021 18:54:13

@Hubert zkus tento kanál, jsou tam let´s playe ve slovenštině, třeba ti to k něčemu bude:

https://www.youtube.com/channel/UCueSKU_icZlnARKRtvPxZwA/videos

23.12.2021 10:53:43 | Upraveno autorem (porovnej)

@Hubert já našel toto

https://youtube.com/playlist?list=PLhcfXQ6_bLfU6yrsnNXnzrwOtgvtmLYnm

Viděl jsem teda jen to první a borec v tom evidentně sám trochu tápe (a taky v zeměpise), ale třeba se to v dalších videích zlepší. 

31.12.2021 08:08:26

Ahoj, chtěla bych toto téma oživit. Tuto hru máme doma už pár let, ale prokousání pravidly bylo peklo, první hra taky a od té doby jsme ji nevytáhli. Chtěla bych té hře dát poslední šanci, je už někde nějaké pouzitelné video, jak do té hry proniknout, prosím?

27.12.2023 21:45:57

@ziizalka tohle video je pro rozběhnutí myslím dostačující :

 

https://youtu.be/Xt66xEMaunU?si=RYKkx7mjDKaysb-G

Ona studená válka je pravidlově v podstatě jednoduchá. Kouzlo té hry je hlavně o tom jak využít potenciál efektu karet. To objevování mě bavilo fest. A historický kontext v těch mechanikách je pak lahůdka :-) 

27.12.2023 22:08:44

@ziizalka Pokud ovladas i anglictinu, doporucuju elektronickou verzi, idealne na tablet. Tak se do toho clovek dostane uplne nejlepe, osvoji si pravidla a pak to muze patit “oflajn”  na stole :) 

27.12.2023 23:45:11

@GeneralX @Pepsson děkuji oběma za radu, video dost pomohlo osvěžit pravidla. Raději jsem si je pak znovu ještě přečetla. Dali jsme hře tedy poslední šanci a neuspěla. Hráli jsme skoro 5 hodin a stejně nám chyběla ještě dvě kola 😃. Asi v pátém kole mi chyběly k vítězství jen 2 body, ale přišly mi do ruky dvě bodovací karty a ať jsem dělala, co jsem mohla, tak se mi nepodařilo získat ani v jednom regionu dominanci.. protihráči ano a tak jsem zas byla skoro na nule. Od sedmého kola to bylo vyloženě trápení. 

Asi to není hra pro nás a zkusíme ji poslat dál. 

29.12.2023 09:33:39

@ziizalka No ta hra je v tomhle nepřdevídatelná. Někdy muže skončit vážně celkem brzo a někdy se táhne až do konce (do posledního kola jsem jí ale hrál jen v minimu případech). Požitek z hraní má být právě ten průběh a události, aspoň teda pro mě jako milovníka historie to tak je. Jasný že asi nesedne každému nicméně česká edice téhle hry už je beznadějně vyprodaná a zájem o ní na bazaru určitě bude velký. Jinak pokud chcete podstatně kratší a aspoň v něčem podobnou hru tak Watergate od Lišky.

29.12.2023 09:50:32

Vybíráme z Bazaru

Scythe - dva promo power kotouče
Scythe - dva promo power kotouče
Akt. cena: 390 Kč
Končí za: 10 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas