Space Empires: 4X

xxxxxxxxxo hodnoceno 44x (Seznam vlastníků)

Space Empires: 4X - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: válečná
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: GMT Games
Autoři: Jim Krohn
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

První dojmy

Sci-fi wargame? Proč ne? Ačkoliv jsem PC hru nehrál, téma i provedení vypadá moc dobře, takže jsem na tuhle hru opravdu zvědavý. Co vy? Těšíte se taky? :-)
5.5.2011 12:49:02

hráli eurovku
U těch bývá největší kravál :D

13.10.2011 11:10:31

Takový nesmělý dotaz
kdy tu středu se Space empires zopáknem? :-)

Ja jsem z te hry uplně plný zážitků, že nemůžu dneska ani pořádně pracovat:-)

13.10.2011 11:31:05 | Upraveno autorem (porovnej)

Zopakování SE4Xu
Já jsem ochoten k zopakování kdykoli. Jen mám výhrady proti té Korunce. Opravdu se mi nechce platit 50kč za omezené 4hodiny času, přinesení vlastní hry a poslouchání kraválu ( o ty peníze nejde - spíš o ty další dvě věci). Pokud máte vy s Beholderem problémy s malými dětmi nebo omezeným prostorem, tak to klidně může být kdykoli u nás, pokud vám nebude vadit pobíhání psa a kočky kolem nás a že to bude v kuchyni (kvůli stolu) a tedy nejfrekventovanější místnosti našeho nedokončeného domu. Lidi (tedy manželka a děti) budou sice chodit kolem, ale rozhodně nebudou vydávat tolik decibelů, kolik vydávají lidi v Korunce.

PS: Nehledě na to, že Václavovice máte za humny a o 10km blíž než Korunku :).

13.10.2011 12:13:18 | Upraveno autorem (porovnej)

kren
nevidim v tom vubec zadny problem:-)

13.10.2011 12:55:31

První dojmy
Tak jsem včera absolvoval první hru SE4X a jsem nadšen.
Fog of War vytváří skvělou atmosféru, jak se v prvních bojích postupně odhalují technologie a člověk si říká "sakra, sakra, on už má attack 1? Jakto že se už hýbe tak rychle? Kde na to bere prachy?", ale pak mi to vynahradil zděšený výraz všech soupeřů, když jsem někdy v 5. nebo 6. kole zaútočil na nepřátelskou hordu asi 6 DD a scoutů se 3 CA a beze ztrát je zmasakroval...

Bohužel FoW si vybírá svou daň, udržet si přehled je trochu záhul. Ale věřím, že při dalších hrách se to zlepší, když člověk hraje poprvé, tak je jasné, že je zmatený.
Spoluhráčům úplně nevyhovoval ekonomický systém, kde si člověk sám v tabulce řeší příjmy, nákupy, vylepšení, výzkum a vůbec všechno. Osobně s tím nemám problém (v práci dělám s čísly a tabulkami denně), ale chápu, že to každému nebude sedět...

Kolouchovo vylepšení, kdy místo žetonků asteroidů, nebuly atd. udělal velké hexy a la TI dostává 5 z 5 bludišťáků, vypadá to úžasně, je to přehledné a na první pohled vidět co je kde. Jinak se obávám, že bychom půlku těhle věcí přehlédli...

13.11.2011 10:00:09

Wolfhound
Jo jo, ta Kolouchova vylepseni vypadala moc pekne, az bude reprint, take si je vyrobim :)

13.11.2011 10:05:50

...
Ve středu jsem zkusil hru ve dvou s přítelkyní. Musel jsem ji docela nátlakově přemlouvat, ale vyplatilo se :). Po několika prvních kolech se do toho začla dostávat a evidentně jí to bavilo, což je pro mě výborné zjištění :).

Mám ale se SE jeden zásadní problém. Připadá mi, že je v té hře všechno moc drahé. Hlavně tehnologie a v pokročilé hře i údržba. Maximální možný příjem hráče z home systému bez barren planets a MS Pipelines je 60CP. To je v pokročilé hře almužna, když mám třeba 20CP údržbu a chci si koupit nějaký tech třeba za 20 - 30CP. Kde jsou CP na upgrade lodí, na dražbu o začínajícího hráče, na nákup drahých lodí na vyšších levelech...

V naší hře jsem se dostal maximálně ke Cruiserům na 3. levelu, Attack 1, Defence 1, Tactic 1, Pohyb 2, SY 2 a to je vše na víc prostě nebylo. A to jsme hráli se základními pravidly, Kde bych vzal CP na Fightery, Carriery, miny, fregaty, minolovky...

Věřím tomu, že třeba ve 4 hráčích při nějakém zákopovém stylu hry, lze vyčkávacími postupy na nějaké ty lepší techy a lodě postupně našetřit, ale ta hra by musela trvat strašně dlouho.

Takže je moc pěkné, že je hra variabilní a možností je spousta, ale kde na to mám sakra brát CP? :)

18.11.2011 11:07:19 | Upraveno autorem (porovnej)

To Beholder
Ano, je to drahé, ale je to prostě tak. Celá hra je o prioritách. Někdo nestaví vál. lodě, jen kolonizuje a posiluje Ship Size a jednou posílí technologii SY - pak postaví 6 bitevních lodí (BB) a vyrazí - to byl třeba můj případ.
Jiný se spolehne na to, že jeho lehké lodě a miny (ty budou v pokročilých pravidlech opravdu silné) porazí cokoli silnějšího a vyrazí s lehkým, ale rychlým loďstvem.

Další věc je, že při opravdu velké flotile prostě nejsou zdroje na to, aby se stavěly nové lodě - je potřeba počkat na bitvu, to sníží náklady na údržbu a může se znovu zbrojit.

Technologie - podle mého se nelze dostat do stavu, kdy má člověk všechny technologie. Je potřeba si vybrat a tomu přizpůsobit taktiku. To, že si soupeř vybere něco lepšího, s čím tvou flotilu porazí na hlavu, je prostě součást hry.

18.11.2011 11:17:26

Kolouch
Je mi jasné, že není možné (a ani to určitě neměl být záměr autorů) mít všechny techy na max levelu a k tomu 2,3 flotily nejsilnějších lodí. Ale i tak mi příjdou některé techy předražené ve smyslu kvalita/cena. Nic mě za celou hru nemotivovalo zvýšit si Attack z 1 na 2 za 30 CP. Raději jsem přidal 6 CP a postavil 3 Cruisery...Ale chápu, že po dvou hrách to nemůžu nějak renomovaně hodnotit. Je to jen takový můj pocit. Věřím tomu, že to je nastavené tak aby to bylo maximálně variabilní. Buď hrát na všechno, ale max 1. Level nebo se soustředit třeba na 2 věci a dotáhnout je na max

18.11.2011 11:25:51

náklady
Ale to je presne ten princip hry na kterem SE bezi a takto bezi i na compu. vse je tak drahe, ze je hrac nucen se orientovat jen na neco. Kdyby bylo vsechno levne, tak se v bitve setka 6 Battlecruiseru namaxovanych jak u utocnika tak obrance a variabilita bybyla tatam. Ta hra je o tom, zekazdy zvoli d oceho bude investovat a po tom pujde. Ten ma to a ten zase tohle. dyby meli mit vsichni vsechno, tak by to byla as idocela nuda. Takhle sestretavaji variabilne taktiky a strategie ruznych hracu, kdy kazdy na to jde kapku jinak. Ten prekvapi soupere tim, druhy zaseonim. Proste o tom to cele je.

Kdyz si vzpomenu, jak me na pocitaci souper drtil a ja tezil jen z toho, ze na utok na domovsky system s nejvice nejurodnejsimi planetami mi nezautocil jen proto, ze muvzdycky zacalo dochazet palivo v lodich a musel se stahnout zpet a ja porad premyslel, jak zabranit tomu, aby mi jezdil do systemu plundrovat, tak jsem se vylozene soustredil na vyzkum anaslednou vyrobu a rozvoz min. Obetoval jsem tomu vsechno, stagnoval jsem s utocnou silo, jen abych takto pojistil defenzivu a vyplatilo se. Po snad dvaceti tazich jsem uzamknul warp pointydo meho systemu minovymi poli a nepratelske flotily se o ne rozbily. Tim jsem jim zpusobil takove skody, ze musely stavet flotily nove a zarovet zacit hlavne vyvijet technologii na sber min z minovych poli. Na to ja jsem samozrejme necekal a vrhnul se vsemi prostredky na vyzkum technologie, ktera uzamyka warp pointy. Povedlo se, uzamknul jsem warp pointy, nechal si otevrene jen na jedne strane kde byl klid a mohl postupne expandovat. Tahle situace by nenastala, kdyby bylo vsechno levne a ja utoky nepratel vyresil tim, ze si za par kol vyvinu technologie jake ma on a jeste stihnu ty lode vyrobit ci upgradovat a poslat je na neho. To by nebyl Space empires ale Command and conquer:-)

18.11.2011 11:39:51

utvrzeni
dalsi dve zelivske partie me definitivne presvedcili o tom, ze tohle je pro me skutecne nejlepsi ra lonskeho roku. proste orgie, partii se krom me ucastnil csfloser, sszgsa a kubis. ja s loserem jsme hrali proti kubisovi a jendovi. prvni partie probehla vicemene standartne, kdy kazdy stavel lode a prubezne otravoval sve okoli (v tom byl expert hlavne jenik), kdyz ovsem kubis hrube podcenil mou malickost a nechal si nekrytou stranu, kam mu vlitla nadupana flotila a zamirila na jeho rodnou planetu, kde emzacky vysadek zacal delat to, co emzacke vysadky bezne delaji... unaset ovce, pitvat milence osamele v lese a nicit planetu. to druha partie byla o necem uplne jinem. celou noc mi to vrtalo v hlave a ukul jsem dabelskou strategii, ktera je timto v teto sestave jiz neopakovatelna. poprosil jsem losera, aby zacal pokud mozno co nejvic otravovat jenika i kubise, aby oni co nejmene otravovali me. celou dobu jsem se klepal, aby jenik nevlitnul primo do myho perimetru, bo jsem byl naprosto nechraneny. sve okrajove planety chranily decoye a shipyardy a nic jinyho. vsechny ostatni body sli do vyzkumu techu rychlosti. uz jsme byli temer na lopatkach, jenik tlacil z jedne, kubis z druhe strany, loser umiral ve svem sektoru na priusnice a ja cekal na finalni zasah.... kdyz tu nahle v te nejzoufalejsi situaci vybaven celou svoji flotilou 4dd a rychlosti na stupni sest, jsem se propletl mezi nepratelskymi lodemi a zamiril k źcela nechranene jenikove home planete! jenik ziral, kubis ziral a ja se tvaril opravdu triumfalne, kdyz ma 4dd dolitla k planete a siroko daleko nic, co by me mohlo ohrozit. az na ty 4 shipyardy, co krouzili kolem planety, ale to nebyl problem, to by jenik musel na trech dvanacti stenkach ze 4 hodit 3 a min, aby mi to nejak vadilo. sance jedna k milionu je ovsem tou nejpravdepodobnejsi moznou, takze ma posadka zemrela hrdinskou smrti pri odvaznem manevru, ktery by za jinych okolnosti vstoupil do knih o vesmirne vojenske taktice. pote jiz nemelo smysl hrat, loser si sundal bile trenyrky a zamavali jsme s nima klukum pred ocima a doprali jim ten pomijivy pocit z vitezstvi. bajecna hra a jeste jednou za to dik chlapi, uzil jsem si to maximalne. uz se nemuzu dockat, az zase chytnu do pazoury knipl :-)

23.1.2012 20:07:35 | Upraveno autorem (porovnej)

:D
Krasne si to napsal Ozzy - lip bych to nesvedl. Ale s tvou vyrecnosti a talentem pro vytribene vyjadrovani a kosatym slovnikem se vlastne ani neni cemu divit.

Nezapomenu na nas nedelni rozhovor u baru o papkani :D. Valel sem se smichy.

23.1.2012 20:53:37

ozzy79
To ale neni jedna k milionu.... me to vychazi jen neco kolem jedna ku dvaceti...

24.1.2012 13:02:38

...teda ale
čtu pravidla a začínám krutě litovat, že jsem si je nepřečetla o týden dřív!

24.1.2012 13:17:24

to tajemna
renco, bude mi cti te na dalsi akci zasvetit do taju tehle genialitky! vzdycky jsem snil o tom, ze v nejake zetonkove wargame dostanu naprdel od zensky :-)

24.1.2012 13:48:21

ozzy
jestli dostaneš na prdel - nezaručuji, ale stran otázky zasvěcení se už těším jak pes na kost :-)


...i když šance by možná byla, já jsem teď z důvodů jistých zapeklitých záležitostí v jakémsi herním útlumu, což se brzy zlomí, takže možné je všechno ozzy!

24.1.2012 13:49:27 | Upraveno autorem (porovnej)

to tajemna a Ozzy
Vemte mne do party prosím. Já to hrál zatím jen 4x, ale je fakt, že je to geniální a furt nevím jak to hrát, jakou zvolit strategii, přestože jsem už 3x vyhrál - ale to jen proto, že 2x to bylo se synem a jednou poprvé jsme to všichni hráli poprvé a měl jsem spíš haluz, že mne nechali docestatovat až přímo k nechráněné základně.

24.1.2012 13:53:18

space
tajemna: zeptej se bezyho, at spočítá jakou bys měla šanci.
Ozzy: na space empiry se mnou počítej. Nejlepe pekne v klidu dračí sluje v Praze :)

24.1.2012 13:56:51

už néééé
zamykám tohle vlákno, dokud nebude reprint této hry. Ne, dokud nebude hra u mě ve skříni! :-)

24.1.2012 13:56:59

to kren
hrali jste vsichni proti vsem, nebo na tymy? ja porad premyslim o strategiich, kde proste potrebujes pomoc spoluhrace, jinak nemas sanci, musim se konecne zamyslet nad necim pro kompetetivku... a mym snem jsou dve mapy, hluboky vesmir plny emzaku, opustenych vraku a doomdays base.... ta hra nabizi tolik moznosti, az mi z toho jde hlava kolem.... taky premyslim o nejakem zlepsovaku na zapisky, bo ja v tom mam vzdycky hroznej curbes...

24.1.2012 14:07:11

Hradiště - Epická varianta
By nebylo špatný zkusit v Hradišti zahrát na víc mapách propojených červými dírami, říkal mi o téhle variantě Jenda a myslím, že by rozhodně stálo za to vyzkoušet něco takovýho v reálu..

24.1.2012 14:11:54

to Ozzy
Hráli jsme všichni proti všem a pak jsem hrál už jen ve dvou se synátorem. Hráli jsme už hluboký vesmír (z rohu do rohu a plný plán), ale zatím jsme to tedy dávali bez emzáků.

Jinak s těmi zápisky máš pravdu. Možná by to chtělo zafóliovat a psát na to tenkým smazatelným fixem.

24.1.2012 14:15:39

ozzy
Ja chci taky! Ja to hral jen jednou a Jenda uz me nechce do party protoze jsem novacek :,( fnuk. Co ten vikend u tebe? Tam by to mohlo jit ne?

24.1.2012 14:17:47

sydo
si pis, mne staci jen lehce naznacit a vyndavam krabici

24.1.2012 14:20:33

spejsíci
Já vyplnoval tabulky až bych brečel.

24.1.2012 14:22:57

Charitativní aukce

Bylo nebylo - dobročinná aukce
Bylo nebylo - dobročinná aukce
Akt. cena: 777
Končí za: 7 hodin

Všechny tyto aukce >>

Vybíráme z Bazaru

Coatl CZ
Coatl CZ
Akt. cena: 450 Kč
Končí za: 13 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas