Sid Meier's Civilization: Desková hra

xxxxxxxxxo hodnoceno 626x (Seznam vlastníků)

Sid Meier's Civilization: Desková hra - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Autoři: Kevin Wilson
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

city action - nejasnosti

Během city action mohu provést pouze 1 akci ze tří možných. Otázka zní: Můžu provést v každém měste jinou. Tzn. v jednom stavět a v druhém třeba shromáždit kulturu. Nebo musím ve všech např. stavět?
12.12.2010 18:21:47

faq
tak už jsem to našel přímo ve FAQ:
Q. May I take the same city action with more than one of my
cities in a turn?
A. Yes. Every city you own has the option to build, devote to the
arts, or harvest a resource.
Takže jsem to doufám pochopil správně, že mohu provést v každém městě jinou akci.

12.12.2010 21:08:04

to sasa
Ano, můžeš. Každé město může provést libovolnou ze tří akcí, tedy klidně stejnou a klidně i jinou.

12.12.2010 22:57:54

Dotaz
Nejsou mi jasné dvě věci:
1) zda při produkci armády, mohu armádu položit přímo do města a nejen na předměstí města (v pravidlech se píše na předměstí města, ale to v případě blížících se nepřátelských armád by byl nelogicky dost znevýhodněn obránce, který by tak vesele stavěl svoje armády vedle svého města, které bude napadeno).
2) pokud při produkci vyprodukuji armádu, mohu ji dát na předměstí města, které ji vyprodukovalo, i když zároveň na tomto poli stojí i nepřátelská armáda? Pokud ano, vyvolám okamžitě boj a kdy, zda ještě ve fázi Správa měst?

20.2.2011 15:33:38

Wolverine
Vzhledem k tomu, že tvá armáda nikdy nemůže stát v tvém městě, maximálně může tím městem projít, musíš figurku umístit na předměstí.

20.2.2011 16:32:58

to Vlad
No to si rozhodně nemyslím, protože na str. 20. pravidel ohledně pohybu u kapitoly "Přátelská a nepřátelská města" v českém překladu je napsáno "Hráč může přesouvat své figurky přes centra vlastních měst, ale nemusí tam jejich pohyb ukončit" V originálním anglickém znění pravidel je také použit výraz may not, což je nemusí nikoliv nesmí (must not). Z toho vyplývá, že přeci mohu ukončit pohyb figurkou ve vlastním městě. Taktéž pravidla ohledně boje, co se týká bojového limitu předpokládají navýšení o 3 karty jednotek v případě obrany měst, z čehož lze usuzovat, že k tomu může dojít i v případech, že je ve městě vlastní armáda, která už nějaký základní bojový limit má.
Také by mě zajímal i názor na druhou otázku.

20.2.2011 16:54:04

Wolverine
ad 1) may not znamená nemůžou. Tvoje figurka nikdy nemůže ukončit svůj pohyb na tvém městě (ale může přes něj projít)

ad2) nejsem si 100% jist ale podle mě ne. Nepřímo to říká tahle věta: "Figures may be placed in the same square as other friendly figures"

20.2.2011 17:14:19

Wolverine
Je mi líto, ale v tomhle kontextu znamená "may not", že to udělat nesmí.
Na podporu můžu citovat (neoficiální) FAQ:
"Armies can't be stacked on your cities to increase defense hand size. Figures can move through but never end their turn on a friendly city."
Při obraně města máš skutečně zvýšenou "battle hand size" o 3, ale to je oproti základní BHS 3, takže prostě město bráníš s 6 jednotkami (pokud nemáš například Computers, které ti to můžou dál zvýšit.

Pokud jde o druhou otázku, myslím si, že to nejde, a tak to taky hrajeme. Ale můžeme se mýlit.

20.2.2011 17:21:31

to Beholder
Teda jestli opravdu nemůže vlastní armáda pobývat ve vlastním městě, tak jsme to hráli celou dobu blbě. Ale ještě k výrazu may not jsem našel v anglicko-českém slovníku na seznamu.cz následující výsledky hledání slovního spojení:

may not - nemoct; možná ne
may not (inf.) - nemuset
may not be (p) - nemusí být; nesmí být
may not be able - nemusí být schopný
may not be easy (it ..) - nemusí být snadný
may not be possible (inf.) - nemusí být možné

Když nemůže vlastní armáda podporovat obranu města, znamená to tedy, že při obraně města samotné město bere pouze 3 karty jednotek nebo 6 ve smyslu, že základní bojový limit ruky jsou tři a další + tři má za obranu města.

S tou odpovědí na otázku 2) souhlasím, je to logické.

Díky za odpověď, byl jsi rychlejší než já s otázkou

20.2.2011 17:32:57 | Upraveno autorem (porovnej)

Wolverine
EDIT: budeš se muset smířit s tím, že nemůže. Město tedy při obraně bere v základě 6 karet.

20.2.2011 18:28:41 | Upraveno autorem (porovnej)

Beholder
Jak jsem psal - město při obraně bere v základu 6 karet:
"A player’s battle hand size starts at three and may be
increased in the following ways:
(...)
+3 hand size if defending a city or capital."

20.2.2011 18:32:58

Vlad
jo pravda, spletl jsem se. edituju to na správné číslo...

20.2.2011 19:04:34

Ad 2)
Budovy, divy ani význačné osobnosti poté, co jsou vyrobeny (získány) nemohou být umístěny na blokovaný čtverec. Figurky armád na blokovaný čtverec vstoupit mohou, ale poté okamžitě dochází k souboji, kdy se hráč, který čtverec blokuje, stává obráncem = vyrobit armádu a hned ji poslat do boje je naprosto v pořádku.

21.2.2011 02:28:05

to Havelock
Wolverine se ale ptal, jestli může postavit armádu na blokovaný čtverec, ne jestli ji může postavit vedle a v Movement fázi tam s ní dojít.
Podle mě armáda na blokovaný čtverec v outskirts postavit nejde. Musíš to udělat tak, jak říká Havelock - postavit ji vedle a do boje s ní pak dojít.

21.2.2011 08:11:30

Kadaver
z Havelockova postu to prave jasne neni, na zacatku rika ktere objekty nejdou postavit na blokovane misto (figure mezi nimi neni). A podle me v kontextu jak rika vstoupit je mysleno postavit. Nicmene rad bych vedel jak to bylo zamysleno radeji od autora nez abych spekuloval.

21.2.2011 12:17:10

Kadaver, Falco, ostatní
Bral jsem to z ozzyho překladu, kde to zní skutečně trochu zavádějícně. Falco to však pochopil správně. V anglických pravidlech se píše že budovy, divy, osobnosti ani scouti nemůžou být umístěni na blokovaný čtverec po jejich vyprodukování. Figurky armád na blokované pole umístit lze, ale okamžitě dojde k souboji, kde blokující se stává obráncem.
strana 27, Blocades, 3. odstavec.

21.2.2011 14:59:56

Havelock
Jo tak jsem to pochopil stejne. (mysleno pochopeni po precteni pravidel)

21.2.2011 15:51:30 | Upraveno autorem (porovnej)

pravda pravdoucí...
takže beru zpět co jsem napsal. Já tak podvědomě tušil, že to lze, protože mi v paměti utkvěla ta věta ...but doing so immediately results in a battle,..., ale nevěděl jsem, kde jsem ji tenkrát četl :)

21.2.2011 15:55:14

Děkuji
...za uvedení na pravou míru. Člověk se pořád učí.
Jako když mě při poslední hře kamarád upozornil, že vítěz přichází o 1 figurku armády za každé 2 jednotky, o které přišel (s výjimkou poslední figurky).

21.2.2011 16:50:16

Postavení jednotky na blokádu
Když o tom teď tak přemýšlím, tak to dává celkem smysl. Kdyby nebylo možné jednotku postavit do outskirts, kde je cizí jednotka, tak by to podporovalo hit & run taktiku na aktuálně prvního hráče. Někdo by mu naběhl do outskirts a v dalším kole by odtamtud zdrhnul, aniž by na to hráč mohl zareagovat (protože se hýbe později).
Otázka ale v tom případě zní, když mám technologii Engineering, můžu postavit dvě vlaječky do toho obsazeného outskirts a budu bojovat s oběma? Nebo už první postavená vlaječka vyvolá boj? Tématicky asi bude možné postavit obě a bojovat s oběma, ale jako analytikovi mi to nedalo :-)

21.2.2011 17:43:44

nákup jednotek do rezerv
Může jedno město koupit i dvě jednotky do rezerv, když na to má produkci?

25.9.2011 10:45:33

Klopik
Můžeš koupit jen jednu věc.

25.9.2011 12:18:32

Osadníci
Sry za případný další hloupý dotaz (:D ), ale chápu to dobře, že nemá význam / nelze mít na 1 políčku 2 osadníky? Protože během city action by se políčko mělo brát jako součást města a je teda asi blbost, aby se dvě města dělila o jedno políčko... Nejdřív sem si myslel, že by každej osadník těžil suroviny pro jiné město, ale to je nejspíše blbost. (Jen v pravidlech sem to nenašel, nebo přehlédl...)

Takže k mé první větě: je odpověď "ano, lze", či "ne, nelze"? Díky moc... :)

12.2.2012 15:10:15

Jonash
Ano i ne. Na políčku stát mohou, ale vynášet bude jen jeden.

12.2.2012 15:54:52

.
Ok, díky, myslel jsem si to :)

12.2.2012 16:14:26

osadníci
Když už jste u těch osadníků, tak mám taky dotaz, pokud mi stojí osadník v okolí již postaveného města, zdojnásobuje produkci tohoto políčka? Tj. pokud stojí na nějakém políčku s 2x produkcí, tak nejdřív spočítám všechny produkce kolem toho městečka a pak ještě přidám 2, protože tam stojí osadník? Přijde mi to jako blbost, ale pro zichr se ptám :-)
díky

14.2.2012 23:03:31

Vybíráme z Bazaru

Settlers: Zrod impéria (CZ)
Settlers: Zrod impéria (CZ)
Akt. cena: 560 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas