Shogun - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 150 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, strategická, diplomacie
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: G3
Queen Games
Autoři: Dirk Henn
Rok vydání: 2006
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Pozitiva a negativa?

má někdo s touto hrou nějaké hlubší zkušenosti? Docela me láká strategie v oblasti stareho Japonska, mixnuta nějakým tím válčením, ale pořád si nějak nejsem jistý. Na kolik tu funguje takový ten faktor - blbě nastartováno = druhé housle po celou hru bez šance se probojovat na čelní místo? Mix budovatelské strategie a válčení zní lákavě, ale nejsem si jist jestli náhodou nemám už budovatelskou strategii která umí vše lépe nez Shogun a jestli nemám i válečnou hru která umí vše lépe nez Shogun. Tim by tato hra pro me byla asi zbytecna.
15.3.2009 10:56:18

rbx

Ringo
tohle neresim. Libi se mi ten pocit, drzet v ruce novou krabici. Jen jsem se naucil to, ze dokud si tu hru vylozene nepotrebuju zahrat, tak ji necham zabalenou.

16.3.2009 09:55:04

rbx
tak to uz je fakt nemoc, ne? A tady jsem se asi nakazil:-D

16.3.2009 09:57:31

Droga
Ano je to droga :) Ten pocit při vybíráíní hry ke koupí, to přebrání hry, rozbalení :) Prostě tohle si člověk musí aspon 1x měsíčně dopřát :-D Ale u nás doma je trošku ted problém, protože z té kvanty her už není jednoduché se shodnout na té, kterou chtějí všichni. Občas jsou hádky a to není ideální. Nakonec ale demokratickou formou zvolím hru já a je hotovo :)

16.3.2009 10:05:26

2 Richmond
my to zatim mame jednoduche, dycky hrajeme to, co jsme si koupili jako posledni. Pri frekvenci 2 - 3 hry mesicne se to i radne prostrida, nekdy jsme naopak radi, ze jsme si v ten mesic stihli obe ci vsechny tri hry zahrat. Ale ma to i jeden hacek. Uz se mi 3x stalo, ze jedna z tech tri her zapadla a nechce se mi ji hrat vubec, protoze nedosahuje kvalit tech dvou ktere me uplpne nadchnou a pohlti. A pritom by i ty zapadle mohly byt dobre, kdyby neexistovalo okamzite krute srovnani.

16.3.2009 10:16:27

re: Ringo
Za sebe můžu říct, že to také záleží na náladě a na vymezeném volném čase. Kolikrát vytáhneme Adel Verpflichtet a dobře se bavíme, protože hrát Wallensteine by bylo zabijácké :)

16.3.2009 10:26:15

2 Richmond
tak to me kdyz se nechce hrat neco slozitejsiho, tak se mi nechce hrat nic. Sahnout po nejake fest eazy oddychovce pro me neni resenim. Timhle pocit ze se mi defakt ohrat nechce nevymazu a jdu radeji delat nejakou jinou z X cinnosti ktere mam v zaloze a nestiham je:-)

16.3.2009 10:34:41

rbx

Ringo
Ano, mas pravdu. Je to asi uz nemoc. Nedavno jsem s Diem pocital, kolik her jsem si koupil jen diky ZH. nektere hry si vyhlednu a koupim sam bez ohledu na ZH, ale minimalne tretina z toho co mam, je jen diky nadsenym recenzim ci radam odsud.

16.3.2009 11:06:50

re: Ringo
Tomu nerozumím :) Adel Verpflichtet zase není ultra bezmozkovka :) Ale nevyžaduje skoro žádnou velkou přípravu, žádné velké manipulace s komponenty a žádné velké uklízení :) Naprosto nechápu, proč bych mě mít chutě hrát jenom ty rádoby velké hry. To mi hlava nebere :)

16.3.2009 11:22:13

Richmond
ja nevim, ja bud hrat chci a pak to musi stat za to a nebo chut nemam a radsi delam tedy neco jineho. Vzdycky jsem byl extremista;-) A kdyz uz oddechovka, tak pro me je treba oddechovkou Puerto Rico nebo Mexica. Ted jsem pro sve extremy nasel novy rozmer - Arkham Horror, ten udela oddychovky i z tech her, ktere jsem povazoval za slozite. Takze pro doby oddychu mam kupu her a nemusim sahat po zadnych odlehcenych typu Vikingove, Yspahan a pod.;-) Samozrejme jsou nekdy doby kdy je cas na rychlovku a hrat se mi chce, tak to vytahnem Lovce a Sberace:-)

16.3.2009 11:27:37

hry
většinou kupuju online, ale stejně nejlepší pocit je stát v obchodě obklopen krabicemi a kochat se tou nabídkou :)

16.3.2009 11:54:41

re Ringo
No stejně tomu nerozumím :) PuertoRico je celkem náročné na přípravu, pokud chci u něčeho jen tak posedávat, polehávat, tak PR nepřipadá v úvahu.

A prosím Vikingy nedávej do odlehčených, mě se z některých partií docela vaří mozek :)

16.3.2009 12:02:32

Richmond
PR je podlůe me na pripravu jedna z nejjednodussich

16.3.2009 12:03:55

re: Ringo
Hm, zvláštní! Odpočítat kolonisty pro 4 hráče, VB...udělat hromádky, připravit žetonky komodit...Nevím, nevím...asi jsem moc náročný :) Krom toho během hry se nesutále přesouvají různé komponenty.

16.3.2009 12:05:32

2 Richmond
no me fatk odpocet par kolecek, napleskani budov do banku a rozdeleni penez pripada jako minimu, co vubec hra muze mit. Jak to ma mene, pripada mi hra podezrela:-D

16.3.2009 13:43:15

re: Ringo
Asi máš nějaké divné asociace, že skvělá hra == hodně komponentů :-D

Příprava PR mi teda zabere minimálně 10-15 minut :) Hrajeme to totiž ve 4 lidech.

16.3.2009 13:55:59

Richmond
ve 4 jsem to uz hral taky, bylo to asi 10 minut, coz povazuji za hodne dobry cas k priprave hry. Ostatni se mezitim zkonsoliduji, poodskacou si postupne na WC, doji se bramburkama, umyji si ruce, naleji vino....

16.3.2009 13:57:20

re: Ringo
95% her co mám doma stihnu připravit a sklidit MNOHEM rychleji :)

16.3.2009 13:58:59

Richmond
tak z tech co mam doma snad jen Mexica a Euphrat&Tigris

16.3.2009 14:10:39

Richmond
a Caylus, to je taky rychlovka

16.3.2009 14:12:49

výborná hra
Shogun je výtečná hra pro pět či čtyři hráče. Ve více hráčích totiž lze uplatnit všechny možné strategie včetně interakce mezi hráči (domluvy, společné postupy, podrazy apod.).
Hra v méně hráčích je možná, ale některé prvky hry vymizí a to je velká škoda.

Hra perfektně kombinuje vaření mozků ( celý systém akcí, jejich vybírání a přiřazování považuju za geniální a je nutné nad tím přemýšlet a kombinovat) a malý prvek náhody (ten symbolizuje válečná věž - byť nelze mluvit o náhodě přílišné, protože systém kdy moje mrtvé jednotky zůstávají ve věži do dalších bojů sice prohraje tento boj, ale zase pomůže vyhrát další - válečná věž je prostě taky geniální věc).
Hra je velmi napínavá. Každý krok je zásadní a důležitý, pro vítězství rozhodují zdánlivé maličkosti. Mít dostatek rýže na konci se ukazuje jako zásadní věc, protože se mi několikrát stalo, že kvůli rebelii z nedostatku rýže jsem na konci přišel o zemi s budovou což znamenalo hned několik bodů dolů. Většinu her někdo vyhrál skutečně jen o bod či o dva, takže věřte, že Shogun je napínavý až do úplného konce. Samozřejmě, může se stát, že máte zatracenou smůlu nebo jste špatný diplomat a stratég a už od půlky hry ( po prvním bodování) víte, že vyhrát nemůžete.
Nesouhlasím s tím, že nejlepší strategií je nic nedobývat. Nikdy se to nikomu nevyplatilo alespoň u nás. Jednak si hráč koleduje o spolčení se ostatních proti němu a jednak každá zemka rozhoduje a ten systém je nastaven tak, že syslit si pouze armádu na hranicích a ve vnitrozemí stavět a vybírat zas tak dobře nejde (když ostatní mají mnohem víc zemí a tak i možností). Jsou tam přece i regiony, žetony revolt a další mechanismy, které stagnaci brání). Je však možné využít strategie "když se dva perou..." to funguje skutečně velmi dobře...
Jedinou nevýhodu, kterou jsem zaznamenal má hra ve fázi plánování akcí. Pokud jsou někteří hráči rychlejší musí často velmi dlouho čekat na ty ostatní až si doplánují. Což působí trochu rušivě. Ale to je jediná malá daň za jinak perfektní hru s krásným herním materiálem a propracovaným systémem (který však lze zcela pochopit a strategicky využívat až po jedné, dvou hrách) a velkou možností interaktivity.
Takže já jsem asi po deseti hrách nadšen. :)

14.4.2009 14:01:59

Filip
To uz je spis recenze, nechces to hodit tam;) Recenze na tuhle super hru tu jeste neni:)

14.4.2009 15:20:00

to aneken
no jo, to bych asi mohl. :-)

15.4.2009 11:14:20

Jazyk?
Můžete mi někdo poradit, jak je to s jazykem ve hře? Na kterých herních komponentách jsou slova? Je rozdíl mezi německou a anglickou verzí krom pravidel? Díky!

30.1.2010 09:34:00

Eyron
Teď sem se díval na hru a pokud sem něco nepřehlédnul, tak jsou herní komponenty bez textu (teda kromě neutrálních japonských názvů regionů). Nevím jak je to s německou, ale moje anglická verze hry obsahovala pravidla asi v 5 jazycích, jediný co budeš mít asi v němčině je přehledová tabulka.

30.1.2010 10:28:18

První dojem
Po první testovací hře na Zatroconu (kam jsem ji dovezl, abych ji konečně zahrál) jsem opravdu nadšený. Čekal jsem, že to bude dobré, ale tahle hra je pro mě objev roku, byť je na světě o mnoho déle. Jsem neskutečně rád, že jsem ji vydražil, když už byla out of print. V mém osobním žebříčku poráží i takové letošní hity jako Cyclades, Runewars nebo Horus Heresy.

9.6.2010 13:46:53

Vybíráme z Bazaru

Java
Java
Akt. cena: 23 €
Končí za: 14 dnů

Offcanvas