Shogun - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 150 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, strategická, diplomacie
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: G3
Queen Games
Autoři: Dirk Henn
Rok vydání: 2006
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Pozitiva a negativa?

má někdo s touto hrou nějaké hlubší zkušenosti? Docela me láká strategie v oblasti stareho Japonska, mixnuta nějakým tím válčením, ale pořád si nějak nejsem jistý. Na kolik tu funguje takový ten faktor - blbě nastartováno = druhé housle po celou hru bez šance se probojovat na čelní místo? Mix budovatelské strategie a válčení zní lákavě, ale nejsem si jist jestli náhodou nemám už budovatelskou strategii která umí vše lépe nez Shogun a jestli nemám i válečnou hru která umí vše lépe nez Shogun. Tim by tato hra pro me byla asi zbytecna.
15.3.2009 10:56:18

věc
která mě kdysi odradila od koupě: prý kdo bojuje, nevyhraje. Tudíž zbývá abstraktní budovatelská část. Mě z her o japonsku láká toto: http://www.boardgamegeek.com/boardgame/25021

15.3.2009 11:24:35

2 SYDO
no, to je prave to co mi uz nekdo rikal, kdo v te hre bojuje, nemusi vyhrat, protoze soustredenim se na boj opomiji jine aspekty ve hre, ktere jsou daleko dulezitejsi v hodnoceni nez boj. Takze clovek se muze snazit dobyvat, ale hrac ktery se zabetonuje na svych pozicich a hraje od zadu ma vyhodu. Coz mi prave moc nesedi. Sakra ale ta hra ma tak pekny herni matros. Tenhle kousek patri k mym dilematum typu Star craft, Twilight Imperium a Battlestar Galactica:-) Chtel bych moc, ale cosik tam je takoveho, co mi rika - mas plno jinych her, venuj se jim radsi naplno, tohle ti stejne bude jen lezet ve skrini:-)

15.3.2009 11:30:57

jestli se ti líbí
tak na to kašli, já si teď asi taky koupím Twilight Struggle, i když ho na stůl dostanu jen někdy. Jen teď váhám, zda nepočkat na pevnou mapu, ale do léta je daleko a já to chci hned :) Pořád mi ještě nikdo nepotvrdil, zda je v té současné edici mapa kartonová nebo papírová :(

15.3.2009 11:39:12

rbx

Ringo
Zkus treba Senji od Asmodee. Viz http://www.boardgamegeek.com/boardgame/33107

15.3.2009 11:44:01

Senji
o Senji jsem tedy zatím neslyšel jediné dobré slovo, takže bych byl opatrný. Ale nehrál jsem, tak nevím.

15.3.2009 11:49:18

rbx

sydo
ja jsem o nem neslysel vubec nic, jen vim, ze je to hra z historickeho Japonska a je od Asmodee.

15.3.2009 12:03:42

boj
Hm, to slyším poprvé :) Sice hraju jen Wallensteina, ale myslím, že to je téměř totožné. A neznám partii, kde by vyhrál někdo bez boje. Koneckonců regiony, kde jsou paláce a kostely jsou příliš lákavé, že :) Čili fakt by mě zajímalo, kde se tenhle mýtus vzal...Dle mého je potřeba vyvážené strategie a samozřejmě i odhad soupeřů. CO můžu mluvit za Wallensteina, tak je to skvělá hra a dokonce i ve 3 lidech. Recenzi jsem psal i na hrajeme.cz :)

15.3.2009 13:16:49

dobrá
mne shogun príde ako fajn hra pri ktorej sme sa zabavili až až.hra je robená tak že potrebuješ budovať aj rozširovať svoje územie. nehovoriac že si musíš aj jedlo zaobstarať, pridať podpori a samozrejme aj bojovať. treba chápať že bojovať nemusíš zo všetkými vojakmi v provincií čím si svoju ochrániš a nepriateľskú trochu preriediš. myslím že pravidlá su fajn urobené no každopádne nepočítaj že prejdeš so svojou armádou celú mapu
keď som to hral prvý krát hovorím si to bude masaker. no mýlil som sa táto hra nie je len o boji.

15.3.2009 13:33:19

dotaz
a ringo nie ste dvaja.inak shogun stojí za to zahrať si ju ale v dvoch moc nie.pozri si mikerinos

15.3.2009 13:37:17

Senji
Senji ma urcite QCPX, tak se zkuste zaptat jeho;) Co se tyce Shoguna, nemam toho nahrano moc, ale libi se mi to...

15.3.2009 13:43:03

Klato
tak nektere hry urcene puvodne od tri maji docela solidni scenare pro dva hrace a na BGG pisi v diskusi u scenare pro dva hrace u Shoguna, ze je opravdu vyjimecne vyborny, tak to ve me tu myslenku si Shoguna poridit vylozene vzbudilo. A tento typ hry je navic asi ten, ktery by si se mnou zahrali spoluhraci, kdyz se sejdem ve ctyrech. Asi daleko radeji nez treba Twilight Imperium.

Mimochodem treba takova dobyvacna Antike je od dvou hracu, ale cela mapa je pro dva fakt velka, tak jsem si nasel jine scenare ktere omezuji mapu na polovinu, vcera jsme to prubli a musim teda rici, ze to fungovalo paradne. Tak jsem si rikal, ze ta hranice od tri by u mnohych her nemusela byt pro dva hrace neprekonatelna, pokud by s tim slo delat takove kouzla jako v Antike. Samozrejme pokud ve hre neni klicovou diplomacie.

15.3.2009 16:09:25

Shogun
Mno ve dvou hraji Shoguna již delší dobu, podle pravidel stáhnutých z BGG. Sice se mi zdá že hra něco ztrácí oproti hře o více hráčích (taktizování o tom že když někoho napadnu oslabím se na některých svých pozicích a ostatní toho můžou využít a napadnout mě). Co se hry samotné týče, tak jak již bylo řečeno předemnou, je to mix stavění a dobývání území.
Vše se podvoluje počítání vítězných bodů, které se počítají každou zimu (každé čtvrté kolo):
1 bod za každou provincii
1 bod za každou budovu
3 body za nejvíce hradů v regionu
2 body za nejvíce chrámu v regionu
1 bod za nejvíce divadel v regionu

Tím pádem je například velice lákavé před zimou obsadit soupeřovi území s hodně budovami,atd...

Co ale má Shogun na jedničku je atmosféra. Mapa i veškeré herní materiály na všechny hráče působí úplně magicky!

15.3.2009 18:33:35

C00p3r
takze nejsou to vylozene vyhozene prachy kupovat Shoguna primarne pro hru ve dvou? Mam pro dva i jine hry, takze je pro me dost podstatne, jestli je ten Shogun pro dva smysluplne pouzitelny bez toho, aby pri uvahach co si vecer zahrajeme v uvahu vzdy prisla radsi hra, ktera je pro dva urcena.

15.3.2009 18:47:42

Shogun
Tak já teda hraju Shoguna už poměrně dlouho a pro dva hráče, by mě to přišlo asi hodně ošizený. Hrály sme to několikrát i ve třech a i to bylo trošku slabši. Ve dvou sem to teda nehrál, ale nejspíš by se musel hodně omezit herní plán, jinak by se bojovalo hlavně proti hře tím by se omezila konfrontace mezi hráči, což je dost důležitý prvek ve hře, to že bojující hráč vesměs prohrává je nesmysl, boje jsou potřeba pro získání nového území v pokročilých fázích hry a čím vic hráčů tím nutnější sou, protože i zničení soupeřových budov na sousedním ůzemi je dost důležitý. jinak Shogun patří mezi nejkomplexnější hry, který sem kdy hrál a systém je téměř dokonale propracovaný a skoro bez náhody.

15.3.2009 21:40:34

Kdo bojuje nevyhreje ?
COZE ? :))) Tak to jsme asi divna parta no, u nas kdo nebojuje, nehraje :) Nebo spis, nebojove typy jdou hrat neco jineho .. treba Z pohadky do pohadky :)

15.3.2009 22:28:01

Ringo
Jak říká Jouda, hratelné ve dvou to je, ale ztrácí to napětí a atmosféru, která se projevuje při hře ve více hráčích. NA BGG jsou ke stáhnutí úpravy na dva hráče, ale vesměs se to všechno točí kolem zmenšení herního plánu na polovinu. Mno tak že jestli budeš mít Shoguna primárně pro dva hráče, tak myslím dost zabiješ potenciál této hry projevující se při větším počtu hráčů.

Ale zase musím dodat že pravidla jsou dost jednoduchá, tak že nikdy není problém vysvětlit to ostatním a kamkoliv tuto hru donesu, tak se po ní všichni vrhají jak vosy na bombon, tak že nedostatkem hráčů trpět nebudeš :)

16.3.2009 05:58:04

c00p3r
ono je v podstate u kazde hry pro dva absence toho prvku - zautocim na souseda, ale musim si dat bacha aby treti ci ctvrty hrac nezautocil na me slabsi mista. Otazkou je, jestli hry pro tri a vice jsou natolik timto smerem koncipovany, ze absence tohoto prvku z toho udela nudu, nebo je to proste stejne jako treba i u her jen pro dva hrace, kdy proste to riziko utoku tretiho nehrozi nikdy a hra je proste duel dvou kdo z koho a tak je ji treba i brat a chapat.

16.3.2009 07:13:20

asi to kaslu
ale asi ty hry od tri preci jen kaslu, uz tak mam dost her ktere jsou od dvou a dalsi hraci navic z toho delaji kapku jinou hru, tak radeji venuji energii tem, nez skladovat doma hru pro obcasnou nahodnou prilezitost bez sirsiho smysluplneho vyuziti.

16.3.2009 07:16:28

Ringo
Mno neříkám že to není zábava ve dou hráčích, ale spíše to vždy beru jako přípravu na Granfinále v 5 lidech. Tak že jestli sháníš hru primárně pro dva, koukl bych se spíše jinam.

16.3.2009 07:46:16

re: Ringo
Moudré rozhodnutí! Ve 2 to fakt nemám smysl.

16.3.2009 08:45:36

Richmond
akorat az nam za nejakych 7 let vyroste treti spoluhrac, aby byl Shogun a Twilight Imperium jeste k dostani:-)

16.3.2009 08:51:42

RIngo
Nestraš!! Však Tikal už je k sehnámí o mnoho let více, tak snad se bude někde dát sehnat i Shogun! :-)

16.3.2009 09:04:06

C00p3r
tak par zkusenosti s nesehnatelnymi vecmi mam a je to peklo kdyz nemuzes sehnat a strasne to chces. Takze mam z toho takovou chorobne nutkani vsechno jak krecek schranovat do zasoby, at uz t oma mci nemam s kym hrat. Co kdyby nahodou. Ale tenhle pristup strasne leze do penez:-)

16.3.2009 09:15:21

Ringo
HAHAHA, a já myslel že takhle nemocnej jsem jenom já :D :D

Jsem rád že podobně postiženejch je vícero:

16.3.2009 09:20:10

C00p3r
u me se to kloubi s dilematem, zda se tomu vsemu vubec clovek za svuj zivot stihne venovat, jestli si clovek spise neuzije her, kdyz jich ma mene nez kdyz se v nich topi a mnohe stejne lezi ladem:-)

16.3.2009 09:50:59

Vybíráme z Bazaru

Gloomhaven + 2 rosirenia
Gloomhaven + 2 rosirenia
Akt. cena: 230 €
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas