Rex: Final Days of an Empire

xxxxxxxxoo hodnoceno 30x (Seznam vlastníků)

Rex: Final Days of an Empire - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 6
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Fantasy Flight Games
Galakta
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

vaše dojmy
16.3.2012 09:28:38

Ringo
Podle mé první hry se napětí a mrazení nevytratilo, právě naopak. Rozhodně nebylo pravda, že by všichni měli dostatek vlivu, právě naopak. Změny v pohybu a na mapě způsobili, že hra byla víc o taktickém manévrování (a sběru vlivu), méně o přímém vyloďování se přímo na strongholdy. Duna mi v tomhle přišla statičtější, protože mapa byla "moc velká". A k rodinné hře to má velmi daleko, možná kdybychom nazvali rodinnou hrou třeba Starcraft.

Ale lépe o tom budeme moct diskutovat, až si to zahraješ.

16.3.2012 14:21:02 | Upraveno autorem (porovnej)

Jezura
no, ja nehodnotim, jen jsem popsal pocit, ktery je mozna spatny. Kazdopadne beru za sve stanovisko, ze jsou to proste jine hry a asi nema cenu nejak porovnavat s pokusy resit, co je horsi a co lepsi. duna podle me funguje jako celek perfektne a moc vylepsovani nepotrebuje. Rex mozna funguje jako celek taky dobre a nema mozna cenu resit, co oproti Dune ma a nema.

BTW Duna mi teda neprijde vubec staticka. Stale trvam na tom, ze duna je predevsim takova, jakou si ji udelas. Kdyz nekdo hraje staticky, boji se riskovat a uslapnute drzi pozice a snazi se ucelove jen po kouskach ziskavat navrch bez jakehokoliv riskovani, tak hra samozrejme muze nabyt staticnosti. Ale to uz je o hracich, jak se k tomu postavi. Pri prvni hre manzelka nadavala za fremeny, ze se nikam nemuze dostat a ze je to o nahode, protoze ona nema v moznostech se dostat tam kde ja. Tak jsem si vzal fremeny ja a ukazal jsem ji, jak se umi po planete svizne pohybovat a koreni jsem mel tolik, ze jsem nevedel co s tim. V pristi hre uz chtela Fremeny zpatky a hra se ji zacala hodne libit. Staci pochopit, ze kazdy narod proste hraje uplne jinak, ma se pohybovat jinak a ma jit za jinymi cili. Coz po prvni hre asi dost hracu nepobere.

16.3.2012 14:36:35 | Upraveno autorem (porovnej)

Dražba
Ještě k tomu vracení se do dražby. U nás se často stává, že někdo prostě moc koření nemá a tak passne, ale když vidí, že o tu kartu je fakt obrovský zájem a hráči o ní nabízejí opravdu velké částky, tak vytáhne Karamu (nebo častěji bezcennou kartu :) )

16.3.2012 14:52:59

Deathmers
Presne!

16.3.2012 15:04:42

je to sice furt dokolečka, ale...
Někdo to nazývá rodinnou hrou, někdo zjednodušenou hrou, někdo tvrdí, že se vytrácí prvky blafování, někdo dokonce říká, že už se u toho nemusí přemýšlet, že se vytratilo napětí a kdesi cosi.

Já tomu říkám jednoduše zmodernizování staré hry...

16.3.2012 17:05:39

beholder
A ted si vem, že pulka z toho, co jsi rekl není pravda a o té druhé by se dalo diskutovat.

16.3.2012 17:36:12

Elenistar
jj, však proto jsem to napsal :)

16.3.2012 17:40:13

beholder
Estli teda pokrok znamena zacpu, tak k certu s celym pokrokem! (Podivne dedictvi)

16.3.2012 17:48:40

Beholder
No a jak vypada takove zmoderneni hry vsichni vime, prurezove, at se to tyce cehokoliv, PC her, konzolovych her i deskovych her:-)

16.3.2012 18:00:42

Ringo
Sorry, ja se strasne snazim vyhejbat se flame, takze kdybych nahodou z nastale debaty zcista jasna a bez vysvetleni zmizel, bude to kvuli starosti o me dusevnimu zdravi...

Kdyz si vezmu modernizace FFG (nemyslim ted novinky na ktery jeste nikdo mit relevantni nazor nemuze) tak vidim Fury of Dracula, Arkham Horror, Cosmic Encounter... Cili jo, jak vypada takove zmoderneni hry od FFG vsichni vime :-)

16.3.2012 18:42:20

Polylux1
to se ale bavis v ramci deskovek jeste v podstate o zlatych casech:-) Uvidime na kolik je Rex opravdu jen zmodernizovan, nebo zmodernen smerem ke zjednoduseni, aby pritahl co nejsirsi masy.

16.3.2012 18:53:00

Ringo
jj, už to vidím...jeden Rex do každé domácnosti...

...dyť je to absurdní...

16.3.2012 18:54:41

Beholder
me je to tak ale nakonec sumak, tak nevim proc se vlastne diskusi o Rexovi zahazuji, jsem se nechal zase zbytecne unest.

16.3.2012 19:00:46

rodinná hra
No, mohu vás ujistit, že pokud rexe zahrajete blbě (což byl včera můj případ), tak vám ani dvě koření a menší mapa moc nepomohou.
Jen doufám, že si příští čtvrtek napravím reputaci.

16.3.2012 19:27:47

rodinna hra
nikde jsem nenapsal, ze Rex je rodinna hra, napsal jsem ,ze je to rodinna verze Duny. Coz je obrovsky rozdil. Pokud uz se teda tady popotahuje za sluvka a voli se vyrazy jako absurdni vuci neci argumentaci (jeste mi tam chybi, ze to bylo neracionalni, nesmyslne a neskutecne hloupe, aby to bylo uplne), tak prosim o presne chapani vyrazu, ne jeho zkreslovani a chybnou interpretaci za ucelem udelat z diskutujiciho hlupaka. Asi je zakazano rici na Rexe jakykoliv snad minimalni naznak kritiky, protoze hura nadseni ted, je mi to jasne. Uprimne preji, aby nadseni vydrzelo a po trech mesicich se to tu nehemzilo v bazaru jednim Rexem za druhym. To myslim jako fakt uprimne, nikoliv ironicky ci jizlive. Rexuv predchudce by si takovou vizitku urcite nezaslouzil

16.3.2012 19:57:33

Ringo
Myslím, že tady nikdo nechce dělat z "diskutujícího hlupáka".

Ale pokud jde o mne, řeknu Ti to přímo:

Vadí mi, že v diskuzi "Dojmy" kritizuješ hru, kterou jsi nehrál.

16.3.2012 20:26:57

Jezura
ja jsem jen napsal nazor, jaky mam pocit ze hry z toho reportu, to je myslim zrejme. Jen jsem vyjadril shodny pocit s tim Sydovym. Nejake prime kritiky si skutecne vedom nejsem.

16.3.2012 20:29:11 | Upraveno autorem (porovnej)

počet hráčů
v kolika hráčích už to máte otestovaně a jak kritický je znát pokles hráčů pod 6? Docela by mě zajímalo, jestli u Rexe stále převládá stejně jako u Duny jev, že buď 6 a nebo nic.

17.3.2012 21:14:53

včerejší hra
Tak jak? Změnil někdo názor? Jak se hrálo atreidovi? Ježuro šly využít informace?

23.3.2012 07:53:30

včerejší hra
Tož včera se nekonaly žádné velké diplomatické zvraty, taky proto, že nám šli 2x dva cease fire hned po sobě a nakonec sem vyhrál s želvama predikcí vítězství imperatora v 8. kole. Dal jsem ho naschvál pač jsem chtěl být s Hakanem v alianci a nechtěl jsem ho připravit o vítězství a navíc jsem měl s Olafem od minula nevyřízené účty:).

Jinač mně to bavilo opět hodně, ale přišlo mi to míň napínavý - aliance Imperator, Hakan, Jol-Nar, kontrolovala v podstatě celou druhou polovinu hry a skoro všechny zdroje, takže šlo jen o to, jestli to dají před osmým kolem nebo ne. Trochu k tomu přispěla skutečost, že jsme celou dobu hráli špatně zbraně a nebrali si influence za zabité leadery, což je zrovna pro želvičky asi nemalý zdroj příjmu, protože pokud mají jednu libovolnou zbraň v kombinaci s jejich schopnosti zakazovat zabijí v každé bitvě leadera nepřítele.

Osobně si myslím, že nejsilněší spojenectví ve hře jsou Hakani+Imperator+Želvy. Tihle mají určitě velkou šanci vyhrát silou před koncem 8.kola. Letnev mne zatím nepřesvědčil, ale zase v Opčíkově podání skvěle bavil:) Jol-Nar a Sol podle mně trpí tím, že nemůžou skrytě prodávat informace (a hned za ně inkasovat).

23.3.2012 16:10:49

Včerejší hra
Já se opět královsky bavil. Přišlo mi to stejně napínavé jako v první hře.

Jol-Nar se dá velmi dobře hrát a napřijde mi vůbec slabou frakcí. Informace jsem silně využíval celou hru a, že jsem je neprodával, mi nijak nechybělo.

Hlavní dojem po druhé hře, kde stejnou frakci, jako minule, hrál jen jeden člověk, ale je, že je to pěkně vybalancované. Jsem přesvědčený, že takhle hra je o hráčích ne frakcích. Vůbec bych si netroufl hodnotit, jaké aliance by měli být slabé a jaké silné. Myslím, že tam rozdíly nejsou. Jediná věc, která je imho na hraně vybalancovatelnosti hry, je predikce Xcha. Je totiž opravdu kritické, aby všichni hráli na vítězství až do posledního momentu, což je imho v Rexovi možné. Jakmile to hráč nebo hráči před koncem vzdají, nastává klasický "kingmaker" efekt, ze kterého z největší pravděpodobností těží Xcha. Myslím, že to ve včerejší hře trochu nastalo.

23.3.2012 17:07:41

dotaz
Co vas vedlo pokud jsem to dobre pochopil k hre 3 na 3? Rexe jsem nehral ale dle zkusenosti z duny se vetsinou hrajou varianty 2v2v2 a nebo bez alianci. Zda se me zelvonum 3kovy aliance silene nahravaj (zvlast kdyz v Rexovi je jen 8 tahu).

23.3.2012 17:17:44

ValMor
To vyplynulo ze situace. Začínali jsme každý sám za sebe, potom se hrálo 2v2v2, a když přišlo další zastavení palby, pragmaticky se spojili 3 v tu chvíli nejsilnější. Měli velkou šanci vyhrát v sedmém kole. Překazila to ale flotila Solů, která zastavila své bombardování nad imperiálním hvězdným přístavem, čimž zamezila silné trojici tohle poslední místo dobýt v šestém kole. A baron Letnev to v sedmém kole pojistil zastavením flotily na místě. Dvě poslední klíčová kola bylo rozhodující bojiště mimo hru.

3v3 je podle pravidel a imho je to dobře. Omezovat aliance by hru podle mne narušilo.

23.3.2012 19:04:52

Dojmy
Asi všechny nadchnu, předem podotýkám, že jsem se výborně bavil.

Teď podrobněji. Největší slabinou hry je příběh a reálie. Kdo hrál Dunu, tak se horko těžko oprostí od termínů Císař, Atreidesi, Fremen, Oživování jednotek, koření, bouře a podobně. Nedá se nic dělat, v tomhl směru je Duna prostě Duna.

Ale - během hry jsme pocítil takový ten správný zápal pro věc. Perfektně jsem se bavil a po prvním tahu si člověk zvykne na změny a vnímá už jen hru a ta je sama o sobě prostě vynikající. Když opomineme tématickou stránku hry, která může opravdu být pro mě natolik cizí, jako je Duna cizí neznalcům Herbertovy Duny, tak musím prostě uznat, že se to povedlo. Zábava prostě maximální. Nebudu hodnotit, zda mě baví Duna více než Rex, protože obě hry se prostě vyplatí. Jsou si natolik podobné, ale zároveň v mnoha směreh jiné, že se snad vyplatí mít obě:-)

+ Líbí se mi systém alianční zrady, kdy nakonec i v alianci může nastat situace, kdy zvítězí jen jeden. Stačí jen splnit podmínky dané na kartě vylosované na začátku hry.

+ Líbí se mi systém zrádců. kdy odhalený zrádce putuje z ruky hráče na hromádku zrádců a je docela i možnost, že se tento zrádce opět objeví ve hře. Protože zrádce je možné získat jak na začítku hry, tak i ěhem ní díky proradnbostním kartám.

+ Celkově pojatý herní systém s novými proradnostními kartami

+ Hon za vlivem (kořením). Ve hře ho opravdu nejsou pořebytky a mnohdy se strádá a hledá se, jak se co nejvíce napakovat.

neutrál - herní mapa - je opravdu Arkhamovitá, nicméně účelná, takže nakonec proč ne. Jasně, nemá to tu monstrozitu planety Duny, ale pro reálie TI, řekl bych, dostačující.

- Příběh - pravda, pro mě je příběh prakticky nulový, neznám reálie TI, takže jsem se musel smířit s letmo nastíněným příběhem, který mě nijak zvláště hluboce nezasáhnul.

- absence neužitečných karet. Chyběla mi v tomto smyslu ve hře jakási škodolibost.

- velice omezené aliance, kdy je dovoleno jen to, co je napsáno na kartě a docela jsme zatápali, zda je dovoleno i to, co výslovně není zakááno.

Jako celek bych Rexe hodnotil prostě 9/10. Není to Duna, ale je to velmi povedený remake odehrávající se v jiném světě.

Zajímavost - docela mě pobavilo, s jakou pečlivostí výrobci hry pojali žeton začínajícího hráče a ukazatel bombardování.

31.3.2012 02:07:18 | Upraveno autorem (porovnej)

Dojmy
Já naopak absenci neužitečných karet vítám a stejně tak jsem spíše rád za ty omezené aliance, protože v Duně mi ty aliance přišly příliš silné v tom smyslu, že přestaly být schopnosti unikátní a staly se v rámci aliance 100% sdílené. Nehledě na to, že prý v alianci zůstává i stejný počet kontrolovaných pevností pro vítězství. V Rexovi je potřeba kontrolovat v rámci 2-členné aliance 4 pevnosti a v 3-členné alianci všech 5 pevností.

Mě spíše přišla malinko nedořešená jedna věc (jestli to je drobnost nebo ne, ukáže čas a více partií). Sol vítězí na konci 8. kola, pokud nikdo nevyhrál, s tím že musí buď on nebo nikdo ovládat imperiální palác a ještě jednu pevnost, která je ale při hře ve 4 hráčích nedostupná a vyřazena ze hry. Takže Solu stačí jen do konce hry udržet Palác.

Jinak v naší hře vyhrála aliance Sol+Lazax, což bylo samozřejmě úplně špatně, jednak proto, že jsou to příběhově úhlavní nepřátelé :) a jednak proto, že Lazax měl na začátku hře nejvíce vlivu a volných jednotek a měl okamžitě co nejdříve dobýt Palác. Ale jinak já jsem to hrál jako blbec, takže se nemám na co vymlouvat.

Rex se mi líbil, srovnávat s Dunou si zatím netroufám (viděl bych to asi +- stejně, ale přece jenom se mi některé odlišnosti v Rexovi oproti Duně líbí více) a ani samotný Rex ještě hodnotit nechci, protože bych ho rád srovnal s AGOT (jsou to typově podobné hry), které snad už příští týden zahraju.

31.3.2012 11:34:07 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Zombicide: Zelená horda
Zombicide: Zelená horda
Akt. cena: 1549 Kč
Končí za: 12 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas