Republic of Rome, The

xxxxxxxxxo hodnoceno 16x (Seznam vlastníků)

Republic of Rome, The - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 6
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 240 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: kooperativní, diplomacie
Čeština: undefined
Vydavatelé: Avalon Hill
Jeux Descartes
Valley Games, Inc.
Autoři: Don Greenwood
Richard Berthold
Robert Haines
Rok vydání: 1990
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy ze hry

Chci se zeptat lidí, kteří už tuhle hru hráli, jaké byli jejich dojmy ze hry. Zatím mi připadá, že se tady o téhle hře moc nemluví, což je možná škoda.
31.10.2010 08:51:39

Dojmy
Dojmy jsou takové, že ani po pětihodinové partii netuším, která bije :D Na Warconu nám to Trohat moc pěkně vysvětlil, ale pravidla o této hře neřeknou téměř nic - vše podstatné se odehrává a odvíjí od situace na stole. Jelikož jsem v první hře neznal důležitost všech titulů (a doteď nevím), koukal jsem jak puk, ale bavilo mě to hodně. Na druhou stranu jsem byl v pozici, kdy jsem neměl žádný vliv v Římě a veškeré dohady probíhaly beze mě, takže pro mě hra v podstatě skončila. Navíc jeden z hráčů mě během hry ignoroval tak nějak celkově (viděl jsem ho poprvé), takže to na dojmu také nepřidalo. Ale je to podle mě skvělá hra, kterou chce hrát častěji, aby do ní člověk pronikl. A správná herní skupina je důležitější než u klasické deskovky.

31.10.2010 09:05:36

Jak píše Sydo
Důležitá je herní skupina. Opradu se tahle hra nedá hrát bez "hraní si" na senátory. Důležité je znát pár pravidel, jako jak získat velký vliv a nebo jak se stát rebelem a podle toho hrát. Intrikovat a intrikovat a intrikovat a podplácet...nevěřil jsem, co je schopen odsouhlasit některý senátor pro jeden denár:)..
Hrál jsem pouze třikrát v šesti a jednou sám a vyhrál jsem pouze jednou, prointrikařil jsem se k titulu doživotního senátora o tři hlasy( uplatil jsem co se dalo:), ale bavil jsem se pokaždé i když mne porazila hra v hře pro jednoho...
Bohužel je to hraní na delší dobu, protože když se intrikaří potřebuje to čas:)
Může to být zajímavé i ve dvou, ale domívám se, že to ztratí to nejdůležitější...prvek komunikace, intrik a politikaření...
A ještě jedna věc, jak píše sydo...může se někomu stát, že prostě ze hry vypadne, prostě se pokusí někoho zavraždit a oni ho při tom chytí a pak jej popraví...a i vedoucího frakce a třeba se dav sbouří a vyvraždí všechny...pak člověk dostane nějakého šmudlu, je bez hlasu bez vlivu bez peněz a jen kouká jak to zbytek rozdává mezi sebou...
Chtělo by to ale odehrát více her o hodně více her, protože tahle hra za to stojí.

31.10.2010 09:30:31 | Upraveno autorem (porovnej)

sydo
O správnosti herní skupiny u téhle hry celkem vůbec nepochybuju.

A jak se stalo to, že jsi neměl, žádný vliv? Bylo to tou neznalostí pravidel nebo ses
v té situaci ocitnul náhodou?

31.10.2010 09:59:38

ocasek
Tak ten poslední atribut hry je docela zásadní. Člověk si musí dávat pořádný pozor, aby ho nenačapali. Mě zatím odrazuje jediná věc a to jsou špatně napsaná pravidla. Nebo se o tom alespoň hodně lidé zmiňují, což mi u 40 stránkových pravidel trochu bere chuť, ale jinak se mi tahle hra tématicky moc líbí.

31.10.2010 10:03:29

Parxel
Byla to kombinace obojího + onoho hráče. Měl hodně vlivu a z neznámého důvodu se rozhodl o funkcích vyjednávat s každým, kromě mě. Po dvou hodinách jsem toho měl fakt plné zuby. Já moc vlivu na senátorech neměl, takže jsem s tím mohl udělat prd. Takže příště jedině se známými. No a pravidla, to je kapitola sama pro sebe, nejhorší, jaká jsem kdy četl.

31.10.2010 10:07:49

RoR
No ja mam za sebou jednu hru s klukama z Korunky a bylo to vyborne. Intriky, pletichy, jen to frcelo:) Pokud by ti vadilo, ze nektere veci neovladas, tak by to asi nebylo moc pro tebe. Ze me proti me vuli udelali vojevudce, ktery musel vytahnout do valky, nedali mi moc penez na armadu a vudce me frakce upadl do zajeti. Byl zdrojem velke casti meho vlivu a predevsim mych obrich prijmu, takze pak jsem hodne upadl a hral jen mensi roli, ale i tak me to bavilo. Nakonec jsme kvuli vzajemnym pleticham prohrali boj s barbary, ale verim, ze to bylo tim, ze jsme hru poradne neznali, kdybychom meli nahrano, asi tahnem vic za jeden provaz. Celkovy dojem byl ale velmi pozitivni, velmi interaktivni politicka hra je to;)

31.10.2010 11:45:43

Ach ty pravidla!!!
naštěstí se na BGG našel člověk, který je převedl do lidské řeči
http://www.boardgamegeek.com/filepage/54403/republic-of-rome-core-rules-streamlined
originál je opravdu masakr.
chtělo by to české...Sydo úkol pro tebe, zahrej s Křenem a on se do toho dá:) jak teď během chvilky přeložil Axise, tak RoR bude mít do Vánoc též:)
a ještě k pravidlům, ty základní jsou jednoduchá, ale je tam tolik podpravidel, která můžeš využík k výhře, a která docela můžou ovlivnit tvou strategii, že by každý z hráču měl znát všechny možnosti...takže vysvětlování tak na tři hodinky...

k anekenovi: jojo nějak jsem jako hlavní vypravěč neupozornil, že by jsem opravdu mohli aspoň ty sedláky porazit:) ale i tak zábava to byla a měli by jste přijet k nám a zahrát...když už to nevypadá na to Brněnské hraní a do Prahy ani párem volů:)

31.10.2010 11:58:40 | Upraveno autorem (porovnej)

RoR
Já se účastnil hry o které psal Aneken. Bavilo mě to opravdu moc. Pro všechny intriky jsem jaksi zapoměli na dobro Říma, který tgo úplně neustál... Na spoluhráče jsem měl štěstí, ale umím si předtavi dost lidí, se kterýma bych to hrát nechtěl. Cca tři měsíce se mi RoR válí doma a čeká až pořádně nastuduju pravidla, proto díky Ocáskovi za link!

31.10.2010 12:53:13

eyron
nastuduj to a dáme to v brně, aneken se jistě přidá :) a pajuman též.

31.10.2010 13:07:26

all
Hoši, hoši nebo děcka jak říkáte na Moravě tohle je "must have" jak vyšitý!

31.10.2010 13:24:45

Parxel
Koukám, že se ti opět zvyšuje wishlist :) Nechceš přijít na Relative Range v listopadu? Já bych RoR fest rád zahrál a vezmu i Origins.

31.10.2010 14:31:28

sydo
Jo když vidím svůj wishlist, tak bych brečel. Ženě jsem slíbil, že hry omezím, ale není v mích silách to splnit.

O Relative Range mi říkal minulý rok už aneken, ale nějak to tenkrát nevyšlo. Tenhle rok bych si čas udělal. O RoR přemýšlím už delší dobu a Origin bych taky rád vyzkoušel.

31.10.2010 14:41:53

assassination attempt
tak jsme dnes zažili totální vyhlazení jedné frakce... Marcel nechtěl abych se stal Censorem a pokusil se mě zavraždit, vzhledem k neúspěšnému pokusu "zemřel" jeho leader, a následně díky mizerné obhajobě byl popraven i zbytek jeho senátorů (velká smůla při tahu žetonů :D )

19.12.2011 00:37:03

Permon
JJ, bylo to bezva :-) Po dlouhé době jsem si zase připomenul, jak moc mě tahle hra bere...

EDIT: A konečně jsme zjistil, kdože jsou ti "Knights", kteří zvyšují příjem a počet hlasů v senátu:
http://en.wikipedia.org/wiki/Equestrian_order

19.12.2011 12:55:47 | Upraveno autorem (porovnej)

Eyron
Což jezdci, ale takovej Magister Equitum :)

Jinak hra je ve všech ohledech monstrozní. Monstrózně blbě napsaná pravidla, monstrózní herní doba, ale hlavně monstrózní zábava.

19.12.2011 18:18:05 | Upraveno autorem (porovnej)

no tak pánové
prosím o podrobnější report...

sám jsem dlouho nerál a ted po skvelem prekladu a vasich vykricich jsem opet dostal chut presvedcit skupinu ku hre...

19.12.2011 19:45:03

karty
Jestli se objeví ještě pár výkřiků, tak se přesvědčím a časem udělám i překlad karet do grafiky :=)

19.12.2011 20:29:03

Report?
Chcete report? Tady je stručný:

Zahráli jsme jednu hru a Republic of Rome se stalo dvojkou na mém top10 :D

V kontextu mé jedničky (Here I Stand) a dvojky (Successors) to možná ale tak silně nevyzní :)

19.12.2011 20:57:50

Ve stručnosti:

Jelikož jsem měl to štěstí, a podařilo se mi ke stolu dostat ty největší brněnské desko-podrazáky, co znám :-)) tak jsem se hned před prvním kolem radoval, když ruka osudu ukázala na mne a získal jsem titul dočasného konzula, potažmo Censora. Nicméně ruka osudu si nevybírá a ukázala podruhé a hned v Mortality Phase jsem zase o titul a příslušnou rodinu přišel. Ztráty nebyly jediné, velmi úsměvná byla raná epidemie, která zasáhla Řím.

I tak se první kolo odehrávalo slibně - díky většině hlasů jsem získal titul Field Consula a začal se chystat do války, jelikož v jakési pochybné oblasti se objevil Hamilcar a začal burcovat nepřátele. Pontifexem se stal Eyron (zlo), Rome Consulem Permoník (ZLO). Jelikož se ve fóru obejvila koncese Ship Armaments, řádná část senátu se věnovala právě dohodě o tom, kdo že jí vlastně bude využívat (a řádně se na tom nakapsuje). Celá akce byla o to více podloudná, že všechny návrhy jaksi vynechávaly mou frakci, a jelikož už to vypadalo bídně, začal jsem zcela nefér vyhrožovat, že návrh budu vetovat, tudíž koncesi nebude mít nikdo, a příjem vlastně také ne, pokud z toho nebudu mít nějaké love. Po více jak dvacetiminutovém dohadování nakonec koncesi získal Eyron s podmínkou, že příjem z daného kola (30 talentů) se rovnoměrně rozdělí mezi frakce (zbabělí volba, ale senátoři už usínali :-)). Takovýto výsledek byl nanejvýš přijatelný, hlavně proto, že jsem vlastně ani neměl na ruce kartu Tribune :-)))))

Do boje jsem tedy statečně vyrazil s 13 flotilami a v následném souboji jsem si řádně zvýšil vliv a popularitu.

Další kolo šlo již do tuhé, první senátoři již mohli začít tratit na následných žalobách a Censor byl samozřejmě žádaná pozice. Krásným kouskem bylo hlasování o Permoníkovo rodině, kdy jsem si před vlastním hlasovaním z jeho ruky vytáhl náhodně kartu a hlasování obratem vetoval jeho vlastní tribune.

Během forum fáze se k punským válkám přidaly Ilyrianská a Syrská, takže jsem protentokrát zvolili i diktátora (Pajuman) a obě se ná podařilo s nějakými ztrátami odrazit. V tu chvíli jsem už začínal dosahovat celkem velkého vlivu, což se moc nelíbilo ostatním frakcím, a následujících kolech mi začaly řádně zatápět. Sice jsem měl tajně schovanou hromadu peněz, ale vše mi bylo houby platné, když při jednom hlasování šlo všehno do kytek. Šlo opět o vybírání Censora, kdy první návrh byl ve prospěch Permoníka. Jediní další dva senátoři s konzulární zkušeností byli mí, tak jsem vsadil vše na jednu kartu a pokusil se kandidáta podříznout a titul tak získat. Štěstí mi nepřálo, a v následné obhajobě před lidem jsem asi hodně koktal, protože dav rozcupoval kompletně mou celou frakci (...). Zbytek snažení se odehrával už bez nějakých mých větších interferencí do jakékoliv záležitosti, a už jsem čekal snad jen na další epidemii.

Hra nakonec z časových důvodů nedohrána, chyběly tak dvě kola do konce, já osobně bych řekl, že co se vlivu týče tak to bylo ještě celkem vyrovnané.

19.12.2011 22:08:31

krásný reportík
děkuji...

no a saso neváhej a převáděj, moc to pomůže mojí herní grupě...

20.12.2011 09:06:18

ach jo
vy mi tedy dáváte, tuhle hru mám moc rád, přestože jsem ji nikdy nedohrál :) příště už musím s vámi!

20.12.2011 10:43:12

Strašně rád bych ještě do Vánoc stihl jednu hru, jsem ochoten (ještě jednou) vysvětlit znovu pravidla (musím se pochválit, vysvětlování trvalo hodinu, ale vše pak bylo celkem plynulé a pro ostatní pochopitlené) a jsem schopen klidně na hru dojet i do Prahy, takže kdyby někdo měl zájem, tak 22.,23., 24., 25. a 26. jsem kompletně k dispozici.

20.12.2011 10:56:04

JayDee
špatný směr, špatný směr na sever je to blíž...

20.12.2011 11:07:19

dojmy ze hry
dali jsme o víkendu hru v šesti, dohráli jsme ji v pěti (aneken musel na tah). Musím říct, že hra se mi v principu pořád líbí, ale těch šest hodin bylo fakt už hodně. Protože je velmi náročná na pozornost, musíte pořád sledovat kdo co má, kdy se komu kdo vrací z kolonií, kdo má jaké hodnosti, přepočítáváte hlasy a vymýšlíte kombinace, dohadujete se, smlouváte, podrážíte, vraždíte atd. To je všechno fajn a líbí se mi to. Ale je to strašně únavné. Po několika hodinách hádání se u mě dostavila jakási letargie a už jsem neměl sílu, bylo mi jedno jakou kolonii dostane který senátor, hlavně jsem chtěl ať už se to odhlasuje a bylo to za námi (tzv syndrom stranických schůzí). Navíc mám kacířský pocit, že ať se hraje hodinu nebo deset hodin, o vítězi může rozhodnout hod 1k6. (zabijete někomu vlivného senátora a tím pádem mu seberete vítězství).
Možná by bylo zajímavé, kdyby se některé karty daly koupit (tribun, bodyguard, assassin), místo toho aby přišly náhodně v balíku.
možná by byla lepší hra v méně lidech nebo zkrátit balíček událostí.

celkově vlastně nevím co si mám myslet. začátek mě bavil hrozně moc, pak přišla apatie a na konci už nechuť se o čemkoliv dohadovat. Líbilo se mi to, ale nemám chuť si v blízké době dát další partii. bavilo mě to a štvalo zaráz. jsem rozpolcen.

10.1.2012 12:13:20

kandelabr
je to prostě hra o politice a svým způsobem mi připadá, že tak, jak to popisuješ, je to naprosto v pořádku ... i to znechucení k té politice prostě patří ...

10.1.2012 12:40:06

Vybíráme z Bazaru

Drakiáda
Drakiáda
Akt. cena: 350 Kč
Končí za: 5 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas