RAN - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: válečná
Čeština: není
Vydavatelé: GMT Games
Autoři: Mark Herman
Richard H. Berg
Rok vydání: 2007
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

O hře

O čem tahle hra je?
24.6.2011 07:57:55

Parxel
RAN je ze Série Great Battles of History a obsahuje tuším 7 bitev z Japonského středověku (odbodí Sengoku Jidai). Narozdíl od svého předchůdce - Samuraje - obsahuje ty méně známé a menší bitvy, využívá trochu jiný systém a je údajně nejjednodušší z celé série...

24.6.2011 08:10:02

Parxel
Další ze serie Great Battles of History. V podstatě takové pokračování nebo doplnění bitev ze Samuraie. Obě hry obsahují bitvy z Japonska v období cca 1550 - 1630. Samurai se věnuje z větší části tažení Ody Nobunagy pro sjednocení (podbrobení - záleží na úhlu pohledu) tehdejšího rozdrobeného Japonska. RAN se věnuje těm ostatním bitvám té doby. Je o něco (velmi málo) jednodušší než Samurai. KungPao ti ale řekne víc.

24.6.2011 08:13:49

a ještě doplním..
Celá série je čistě taktická záležitost, propracovaná do nejmenšího detailu.. O Great Battles of History se říká, že je to ASL ve středověku / starověku... Řeší se kvalita vojáků, jejich morálka, charisma velitelů, dochází i na samurajské souboje muže proti muži, ale jde tam hlavně o ten "art of war", třeba jak která zbraň fungovala proti jaké obraně atd..

Každá bitva má předem daný scénář se spoustou informací o konkrétní situaci (pro představu se podívej do diskuse u Samuraie, tam jsem hodil popis jedné takové bitvy) a několik způsobů jak hru vybalancovat pro obě strany. Herní doba záleží na velikosti bitvy a množství žetonů na mapě, ale pod tři hodiny tam rozhodně žádná nebude...

24.6.2011 08:32:16

pekne jste to okomentovali panove :)
chtel bych se zeptat jak je to hratelne ve vice lidech?

Pisou 1-4, ale BGG je best 2

24.6.2011 08:38:07

andik
Nevím jak je to hratelné ani ve dvou :))

Ale ve čtyřech to podle mě bude na týmy, že si každý vezme kus armády.. Charakteristikou té doby bylo, že spolu bojovaly jednotlivé klany, takže se každý hráč ujme nějakého klanu..

24.6.2011 08:42:50

andik
U většiny komplexnějších taktických her je psáno víc než dva hráči, i když v konfliktu jsou zainteresované třeba jen dvě strany a hraje se týmově. Stejně tak hrajeme ASL. Každý si vezme kus mapy nebo určité jednotky, protože je to pak docela obtížné zapamatovat si, co že jsi to vlastně měl v plánu, se kterou jednotkou v takovém množství možností.

24.6.2011 08:52:42 | Upraveno autorem (porovnej)

hoši hoši
Pěkné. To jsem zvědavý, jak dlouho se budu ošívat, než si něco z téhle série koupím.

24.6.2011 08:52:53 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Delta
Delta
Akt. cena: 1200 Kč
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas