Praga Caput Regni

xxxxxxxxoo hodnoceno 74x (Seznam vlastníků)

Praga Caput Regni - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Fox in the Box
Delicious Games
Autoři: Vladimír Suchý
Rok vydání: 2020
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Vitezna strategie - mozny spoiler

Ahojte,

potreboval bych poradit od zkusenejsiho hrace Pragy,. Predevcirem jsme hrali s detmi nasi druhou hru - hrali jsme ve 3 hracich.

Vyhral muj syn 10 let se 134 body, ja byl druhy se 123. Utrpelo moje ego, ale tak nejak si rikam, ze cesta jakou vyhral, asi tvurce hry nezamyslel.

Ja jsem dosel na vrchol katedraly, mel jsem bonusove body za katedralu 9 na urovni 2 (celkem 18), postavil jsem Karluv most a mel jsem 6 hradeb - maximum bodu, bonus za hradby ze zlateho dilku, 1 pecet, na max upgradovany dul na kameny a jeste jsem zvitezil ve vlivu na namesti – celkove 6 akci navic.

Syn dosel pouze na Karluv most, stejne jako ja, nestavel hradby, nestavel katedralu, nemel v nich vlivove body, nestavel namesti – postavil stejne budov jako ja =3 a dodatecnou akci mel 1 nebo 2.

Jak vyhral? No tim, ze nic nedelal. Vyupgradoval oboje doly na max. a dosel na max. Karlove universite a technologie – 24 bodu, ziskal 2 pecete – 27+6 bodu (protoze nic nestavel, tak mel oboje suroviny na 9), za vajicka – ktere mu zbyly, protoze nic nestavel, body za zlaty dilek mostu – za vyupgradovane doly 8+ nacicmal behem hry 60 bodu. Fakt sikulka.

Neuveritelne, co? Tak nevim, myslel jsem, ze hra ma byt o staveni Prahy - budovani hradeb, katedraly, hladove zdi atd., ale ted z toho mi vyplyva, ze nejlepsi strategie je nic nedelat ???? a projit se ke Karlovu mostu. Asi to uplne nebyl autoruv zamer, co myslite?

Navic mam pocit, ze zatimco jine strategie jsou ovlivnitelne jinymi hraci - napr. ze Vam vezmou hradby nebo budovy, ktere se Vam hodi, jeho strategie je prakticky nezastavitelna. Tim, ze jsou tam 3 pecete, za zbyvajici suroviny, tak se da vzit 36 nebo 33 bodu a progres v technologiich + universite je neovlivnitelny ostatnimi. Co vic, je strategie se da potunit ziskanim vyssiho poctu dodatecnych akci s celkovym poctem bodu odhaduji tak 150-160, coz ve 3 hracich je mimo moznosti ostatnich strategii.
Pletu se, nebo je v Praze problem, ktery by se mel pravidlove vyresit?
12.3.2021 09:45:24

Naše první hra
Zdravím,

hru jsme hráli s přítelkyní zatím jednou ve dvou hráčích a já měl něco kolem 130 a přítelkyně 160+ (trochu jsem ji v průběhu směroval a radil). A to byla pouze první hra takže ty body půjdou časem asi ještě nahoru. Bohužel teď u sebe nemám přesné hodnocení, ale každý jsme se víceméně zaměřovali na "od každého trochu" s nějakou tou specializací na určité oblasti. Takže vámi popisovaná strategie z dlouhodobého hlediska nejspíše fungovat nebude :)

12.3.2021 10:48:59

Postup na Karlově univerzitě?
Praga mi v tomhle přijde trochu zvláštní (ne ve špatném slova smyslu), že i když třeba nerazíš žádnou cílenou strategii, body získáváš prakticky za vše. Zároveň myslím, že tu ale platí, že čím větší pokrok v příslušné oblasti máš, tím víc bodů z toho dostaneš.

U tvého syna jsem se k finálnímu skore dopočítal (a je to fakt poměrně dost), jen si říkám, čím dokázal tak vyhnat kombo stupnic technologie x Karlova univerzita. Technologie ještě beru, že 2 získal čistě z dolů + několik dalších z opakované těžby kamene. Jak ale došel na vrchol Karlovy univerzity? Všechno získal z těch pár (chytře) zvolených budov ve městě, nebo vybudoval nějaká vylepšení, která mu příhodně zhodnocovali tu opakovanou těžbu? To by i vysvětlovalo pravděpodobně větší bodový zisk ze hry, než jsi měl ty.

Tvé skore propočítat úplně nelze, třeba kolik bodů ti dal druhý zlatý dílek a taky kolik bodů jsi měl ze hry. Počítám zhruba kolem 40.

Když se vrátím k těm maximálně rozvinutým oblastem, tak u tebe to byl postup na katedrále, Karlův most a hradby. Syn vytěžil maximum z technologií a Karlovy univerzity, dolů v podobě pečetí a Karlova mostu. Tři oblasti pro každého.

A poslední věc, nevím, jak si počínal třetí hráč ve stavbě budov u náměstí, ale přeci jen, když tam buduješ sám, v důsledku čehož nestihneš získat vliv ještě za hry, ale až na konci, nejen že je bonus poloviční, ale třeba jej už ani nevyužiješ.

12.3.2021 11:08:39

počet bodů
Vzhledem k tomu, že lze bez větších problémů získat větší počty bodů, než co jste nahráli, tak nic rozbitého není. Jak jsi správně napsal, syn mohl získat ještě víc bodů, kdyby ty suroviny více využíval (aby získal třeba akce navíc), a tím pádem by se z toho stala "normálnější" strategie. Opakovanou těžbu drží na uzdě poměrně nízký strop akumulovatelných surovin.
Jelikož Praga dává body za vše, je často matoucí, kudy přesně se vydat, aby těch bodů bylo co nejvíc.

12.3.2021 11:24:23

Umma + Airen
Ummo ve hre kolikati hracu? 2 nebo 3? Ano, videl jsem let's play od Yedleho, kde mel pres 150 bodu. Ale to bylo taky ve 2 hracich. Airen pise taky o hre 2 hracu.

Ve hre vice hracu, je mnohem vetsi interakce - nuti te to brat drazsi dilky akci - platis za ne zlatem, nezbyvaji na Vas budovy/ hradby, ktere potrebujete k postupu na hladove zdi nebo v katedrale. Ja mam zkusenost napr. z podmorskych mest, ze se da ve dvou zahrat 130 bodu, ale ve 4 kdyz clovek preleze pres 100 bodu, tak je to uspech.
Proto si nemyslim, ze kdyz se da nahrat ve 2 lidech, pres 150/160 bodu, tak ze to automaticky znamena, ze se tolik da nahrat i ve hre 3 hracu.

Problem, ktery mam, ze jeho strategie se opravdu neda blokovat a da se jeste vytunit, aby dostal bodu vice -tzn. daji se kupovat lepsi dilky budov a resp. hradeb, ktere budou davat dodatecne akce skrz zlata okna, respektive muze dojit na hladove zdi, nebo na katedrale nahoru, protoze si bude brat pri kazde tezbe stribrne okno skrz vylepseni dane akce, cimz ziska dalsi zlate dilky. A to prosim bez jakehokoliv premysleni s prstem v nose.

Tzn. hra o budovani Prahy se da vyhrat bez budovani Prahy, to je co mi prijde divne. Schvalne zkusime jeste par her, kde zkusime aplikovat jeho strategii a dam vedet, jestli je to jine.

12.3.2021 11:56:46

Filhav
Jestli si dobre pamatuji, tak Karlovu universitu hnal pres technologie -
kdyz si koupis technologii 1 veku, tak jdes o 1 nahoru, pro druhy vek jdes o 2 nahoru.
Navic myslim, ziskal stribrny dilek a postavil 1 budovu, ktera mu dala universitu. Ovsem misto stribrneho dilku muzes si vzit technologii, ktere Ti da postup na Karlove universite.

Me dal 2 zlaty dilek akci navic - potreboval jsem vysplhat na katedrale nahoru. Na zacatku pocitani bodu jsem mel o neco vice bodu nez syn.

Jinak ja mel - Karluv most, katedralu, vlivove body v katedrale, hradby, zlaty dilek na hradby, 1 pecet za vyupgradovany dul na kamen, bohuzel i kdyz jsem mel maximum v technologiich, tak se mi nepodarilo vystoupat dost vysoko na Karlove universite.
Syn mel - vyupgradovane doly a za to 2 pecete, vymaxovane techlogie a Karlovu universitu + Karluv most - to je vse.

Dceri to tak neslo, takze jsem se ji snazil radit. Ono ji teprve bude 9. Sla nejdrive po ceste, a pak sla na budovy a hradby - ale nic nedelala tak,
aby maximalizovala zisk bodu za danou strategii. Spis skodila me, ze jsme se mlatili o ty hradby a budovy.

12.3.2021 12:26:10

p_lichkovsky
Byla to hra ve 4 hráčích. Hrál jsem přes zlaté doly, měl jsem vylepšení stavby budov, které mi dávalo kámen, takže jsem mohl pohodlně budovat jak budovy, tak i hradby (za celou hru jsem ani jednou netěžil kámen, hradby jsem měl 4). Zeď jsem dostal na vršek+max bodování, katedrálu jsem dotáhl na 3.úroveň. Karlův most na přeposlední krok - poslední krok nedával bodově smysl, když jsem viděl, co tam zůstalo. Technologie 3. úroveň, Karlova univerzita jen minimum. Bodu kolem 150. Druhý měl kolem 140. 3. kolem 120, 4. kolem 110. Nejvíc bodů jsem získal za modré a červené žetony. Jinak mi také zbyly 4 vejce, získával jsem navíc z nějakého vylepšení.
U tebe byl asi největší bodový propad za červené žetony - za 9 to chce získat více než 18 bodů. Je nepříjemné, že zdi dávají červené a bodují modré a u budov je to naopak. Zároveň zdi potřebují kámen a budovy hlavně zlato. Nicméně pro maximalizaci bodů je to potřeba nějak vyřešit.

12.3.2021 13:35:48 | Upraveno autorem (porovnej)

technologie
Nikde jsem nenašel, že ziskem technologie se posuneš na univerzitě. Koupí vylepšení akce se toto děje, ale ne technologií - respektive exituje 1 technologie 3. úrovně, která posune o 4. Zároveň existuje stříbrné dílek, co posouvá o 3, ale stříbrný dílek za technologii vyměnit nelze. Takto se dá dostat skoro na vršek.
EDIT: Už chápu, kde vznikla chyba - kupoval vylepšení. No přijde mi legitimní strategie přes vylepšení si zlepšit akce, pak je hrát a získávat tak body navíc.

12.3.2021 13:50:33 | Upraveno autorem (porovnej)

p_lichnovsky
130 neni zadne zavratne skore. Precti si sousedni vlakno, ktere jsi zalozil, tam pisu, ze ve druhe hre a navic ve 3 hracich ziskal jeden hrac skoro 170.

12.3.2021 15:11:57

Vybíráme z Bazaru

Legend of the Five Rings vč.spousty rozšíření
Legend of the Five Rings vč.spousty rozšíření
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 21 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas