Podmořská města

xxxxxxxxxo hodnoceno 143x (Seznam vlastníků)

Podmořská města - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 150 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Delicious Games
MindOK
Portal Games
Autoři: Vladimír Suchý
Rok vydání: 2018
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

dojmy

měl jsem možnost o víkendu testovat prototyp a protože v jiném vlákně zmínil Havelock, že se bojí, aby to nebyl "klon" Teraformace Marsu, zkusím nahodit pár dojmů/srovnání s Marsem:

1) Karty jsou random - nedraftuje se, nedá se vybudovat úplně engine ve stylu "příští tři kola se budu snažit shánět kartu s tím a tím symbolem a vyvařím na tom body".

2) Je to card placement - zašlapávají se tam políčka jako v Agricole, takže když někomu vyfoukneš např. stavbu kupole (budovy), tak už to v tom kole neudělá. V tomhle je to silněji zařezávací než Mars.

3) Naopak hráčskou desku má každý svou, takže neprobíhá souboj o cenná políčka na mapě jako v Marsu, ani poziční bitva o nejlépe umístěná města a destičky vedle oceánů.

4) Hra má fixní konec - což může být výhoda i nevýhoda, já to obecně u počítacích her beru jako plus, že víš, kolik máš ještě času.

5) Není tam možnost vytvářet rozdílné strategie na základě karty korporace (jinak řečeno všechny hráčské strany jsou symetrické). Je tam ale dost způsobů, kudy se realizovat (body za různé věci), tady se nezapře Vláďova obliba v Burgundách od Felda :) Hráli jsme to ve čtyřech a přitom každý jinak. A body byly ve výsledku docela podobné, takže to všechno tak nějak funguje.

Kdyby byl ještě nějaký další dotaz, pokusím se zodpovědět (i když to teda bude na základě jednoho jediného hraní :) ).
10.4.2018 11:39:57

desky
Někde na internetu jsem plastové desky viděl. Akorát že nebyly 4 ale bylo jich 8 jsou potřeba na obě strany. a ty druhé jsou jiné.
Jinak bude k dispozici upgrade pack. Bude obsahovat žetony surovin a tvrdší desky ( cca. dvojnásobná gramáž)
Existuje také prototyp třívrstvých vykrajovaných papírových desek (jako např. ve Scythe), který by mohl být k dispozici jako samostatně prodávaná součást. Otázka je jestli se podaří vyřešit výrobu.

autor her

1.2.2019 21:10:28 | Upraveno autorem (porovnej)

dojem
Hra se mi moc libi, tema fajn, herne a mechanicky bezva.

Co se mi nelibi jsou komponenty. V teto dobe absolutne nedostacujici. Skoda, ze si Vlada Suchy vic neveril a neudelal komponenty podstatne vyssi kvality, i pres potencionalne vyssi cenu by se hra prodavala a byla by z ni spickova zalezitost. Hraci desky z takoveho papiru, to mi prijde az vysmech. Stejne tak ostatni komponenty. Strasne z toho cpi, jak je to vsechno hrozne levne a lacine. Z meho pohledu neskutecna skoda a promarneny potencial dosahnout opravdoveho skvostu. Chtelo byt to vic verit svemu produktu.

6.2.2019 07:19:33

rix

desky
- osobně mně hlavně zklamaly hráčské desky
- tak jsem je naskenoval, vyretušovat a vytisknul v graf. studiu na hrubší leskly papír (gramáž si nevzpomenu, ale žáden extrém), netisknul jsem to oboustranně, ale každou desku zvlášť
- tisk vyšel na 80 Kč za 4 stranky A3+
- doma jsem to dal do laminatovačky (jedna folie asi 2 Kč)
- nepočítám pořízení laminatovačky :-), takže jsem se vešel do 100 Kč

- 8 nových desek hráčů včetně těch původních se do krabice pohodlně vleze, místa je tam dost i na případné rozšíření ;-)
- teď jsem s deskami hráčů spokojený, dokocne díky zalaminatovani vypadá to moře velmi efektně
- nebudu to sem ani fotit, stejně by to bylo zamítnuto, že je to příliš podobné něčemu nebo z jiného důvodu

- ostatní komponenty mně osobně až tak nevadí, ikdyž mohly být kvalitnější

6.2.2019 09:01:50

desky re
chapu, ale proc by si clovek mel doma hru nejak zlepsovat?
urcite slo lepe vymyslet i budovy u mest, udelat nejake 2 komponenty, ktere by do sebe zapadly, neco jako u Clash of Cultures a nebo podobne...

6.2.2019 09:27:27

rix

desky re
- tím, že hru chceme hrát často a původním deskám moc nevěřím, tak jsem si tu práci dal a hru "vylepšil", ať ty desky případně vydrží déle

- samozřejmě, že to vylepšovat nikdo nemusí, hrát se to dá i s původními komponenty

6.2.2019 09:44:42

upgrade pack
Ten upgrade pack se bude rozdavat k zakladni krabici, nebo budou upgradovane komponenty primo v zakladni krabici? A bude upgrade pack nejak distribuovan tem, kdo si uz poridili Podmorska mesta? Nebo se to bude dokupovat?

11.2.2019 20:27:07

upgrade pack
Upgrade pack se bude tisknout. Ještě se bude řešit způsob distribuce. Nebude se rozdávat, ale prodávat, předpokládá se za ceny, které by uhradily náklady s tiskem a distribucí. K dispozici by měl být i těm kdo již krabici vlastní.
autor her

11.2.2019 22:20:39 | Upraveno autorem (porovnej)

Upgrade pack

U tak výborné hry si ten upgrade pack opravdu rád koupím. :)

11.2.2019 22:47:05

sucd
Diky za objasneni.

11.2.2019 23:31:15

prvý dojem absoltúne zhnusenie
Dlho som tejto hre odolával, aj keď ju všetci chválili, dnes som si ju kúpil a prvý dojem je obrovské sklamanie. Komponenty nahádzané do krabice, že je jasné, že krabica po cestovaní je deformovaná, ako zospodu, tak zvrchu. To by človek ešte prešiel, ale potom som chytil do ruky karty a ďalšie papierové komponenty a keby som si ich doma vytlačil na tlačiarni, tak sú pevnejšie. Toto je fakt hnus. Tie karty sa bojím zamiešať a veľmi zvažujem, či sa oplatí investovať do obalov u hry, čo som ešte ani nezahral.

A fakt vtipom sú tie sáčky. Akože to je výsmech. Ja som zástanca toho, že radšej menej ale poriadne. Radšej v hre nemali byť sáčky žiadne, než tam dať takéto sáčky. Áno, v podstate to je blbosť - vyhodím ich, no problém. Ale ono to problém je, pretože to veľa vypovedá o dotyčnom vydavateľovi. A toto teda fakt nie.

Takéto sklamanie som z komponentov asi ešte nezažil. Jediným pozitívom sú "kopule", ktoré sú pevné. Fakt som si ich po rozbalení šiel rýchlo pozrieť, lebo som čakal, že budú popraskané. Našťastie vyzerajú byť v dobrej kvalite. Budem sa snažiť, aby som aj cez nechuť dal tej hre šancu... áno, naposledy ma takto naštvala česká krabica k robinson crusoeovi - to keď som rozbalil, tak to šlo rovno do bazaru a trvalo niekoľko rokov, kým som bol ochotný dať tej hre šancu a to ju zachránilo len to, že som ju už pred tým hral v angličtine a vedel som, že hra za to stojí. To o podmorských mestách zatiaľ neviem.

13.3.2020 17:25:53

ludomyl
Však to taky byla první hra Delicious Games. Neměli zkušenosti a je to na tom vidět. Už se ale snad poučili a v rozšíření budou kvalitní dvouvrstvé kartonové desky :). Nedat té hře šanci by byla škoda. Herně je to skutečně výborný kousek! Karty jsem obalila hned, aby k poškození nedošlo. Investice rozhodně nelituji a vrázím prachy i do toho rozšiřka :D!

13.3.2020 18:58:49

IN

Ludomyl
Nějak jsem se z tvého příspěvku nedozvěděl, jaká ta hra vlastně je... Vážně je dneska potřeba mít tlustej karton, tlustý karty, pořadač a já nevím co, aby začalo být důležitý jaká ta hra vlastně je?
----------------------
Majitel liščí krabice

13.3.2020 21:25:11

Ludomyl
Co se mě týče, hra je výborná a komponenty dostatečné. Ano, desky hráčů mohly být tvrdší, ale to je jediná věc, kterou jsem zavnímal, když jsem hru prvně rozbalil. Pokud je Ludomyl na komponenty takhle citlivý, možná mu kvůli tomu uteče skutečně dobrá hra. Já oceňuji snahu autora stlačit cenu. Ani nevím, kdy jsem si naposledy koupil takto velkou hru pod 1000 Kč. Prolamované desky řeší rozšíření, které si může koupit ten, kdo o to stojí.

13.3.2020 22:59:20

Ludomyl
Produkční kvalita Podmořských měst sice není z nejvyšších, to je pravda, ale zas taková tragédie, jak to líčíš, to podle mě rozhodně není. Osobně mě tam vadí jiná věc - nešikovně řešené tokeny budov, které se mají klást na sebe, ale nejsou pro to nijak uzpůsobeny. Slabší drcnutí do stolu tak nadělá paseku. Stačilo přitom velmi málo a problém mohl být výrazně omezen (např. výstupek na jedné straně a prohlubeň na druhé straně každého tokenu).

Z herního hlediska je to ale velmi příjemné euro, které si znova velmi rád zahraju.

Přesně opačný případ je Tapestry - na první pohled krásná (až přeprodukovaná) hra, která ale oprávněně schytala spoustu kritiky zejm. za nevyladěnost/nevyváženost.

Osobně si rozhodně raději zahraju dobře fungující, ale hůř vypadající hru, než skvěle vypadající, ale hůř fungující hru.

13.3.2020 23:51:55

IN
"Vážně je dneska potřeba mít tlustej karton, tlustý karty, pořadač a já nevím co, aby začalo být důležitý jaká ta hra vlastně je?"

Praveze zial ano :( , doba tam speje aj deskoherny trh tam speje. Ludia co su odchovany na ffg hrach s tym maju ocividne problem :). Kazdy chce peknu hru a
nie mozno az tak dobru. A potom si kupia tapestry a tesia sa aka krasna a "super hra". Ukazalo sa to uz pri viacerych kuskoch, ktore su fenomenalne no zial vyzeraju ako vyzeraju. Vid GWT, lorenzo. Mna osobne dizajn netankuje ani dosky z tenkeho papiera. Hlavne, ze je hra dobra a bavi nas. Ty ako nadsenec GMT by si o tom nieco mal vediet :).

13.3.2020 23:51:57 | Upraveno autorem (porovnej)

zklamani z komponent
Ja teda taky byl po otevreni hodne zklamany z komponent. Deska hrace nic moc, pres to, ze dul nebyl skutecny 3D model, nybrz jen obrazek na karte se dalo jeste prenest, ale nejhorsi byly suroviny... nebyly vubec realisticke, misto ras, oceloplastu a vedy jen jakesi papirove nahrazky. Aspon ze ta organicka hmota byla skutecne organicka, ta to zachranila, jinak bych hru rovnou prodal. Jako po herni strance nakonec dobry, ale ty komponenty... doufam, ze krome desek hracu budou i 3D modely namisto karet a realisticke suroviny soucasti rozsireni.

14.3.2020 03:51:06

komponenty
jsou nedílnou součástí dojmu z hraní, protože zrovna u deskovek je haptický i vizuální dojem součástí zážitku, nicméně u euroher to vždy bylo méně důležité než u příběhových a figurkových her... produkce Podmořských měst byla podřízena nižším nákladům a herně je to jedno z nejlepších euro posledních let... zřejmě to tak vnímá i řada dalších hráčů: BGG - Podmořská města 70 v žebříčku, Tapestry (jako ukázka opačného přístupu - krásná produkce, méně doladěná hra) 266 v žebříčku, nicméně každý si může vybrat, co mu vyhovuje a i Ludomyl může napsat svůj názor :-)

14.3.2020 07:17:06

OT
ja som IN neodpovedal, lebo som nechcel, aby sa tu rozbehla diskusia o inej téme, než sú dojmy zo hry, ale reagovať na túto tému chcem, preto som svoj komentár napísal do novej diskusie, kde o tom pokojne môžeme diskutovať:

https://www.zatrolene-hry.cz/diskuse/obecne-o-hrani-spolecenskych-her-3/hodnotenie-kvality-komponentov-nie-je-povrchne-23917/

14.3.2020 07:48:17

Víťazné stratégie
Hru som zatiaľ hral 8x, z toho 7x vo dvojici. Som ten typ hráča, ktorý preferuje hry, ktoré majú viaceré možnosti vedúce k víťazstvu. Preto aj pri samotnom hraní skúšam rôzne stratégie ako sa dopracovať k čo najväčšiemu počtu budov. Pri tejto hre mi však príde ako jediná víťazná stratégia stavanie fialových miest (tuším sú to symbiotické) spolu s tromi rozdielnymi budovami (zelené + biele + žlté). Z tohto pohľadu na mňa hra pôsobí iba ako preteky, kto prvý postaví čo naviac fialových miest (pri 2 hráčoch je ich počet limitovaný na 7 ks). Skúšal som sa zameriavať napríklad na stavbu klasických miest (biele kupole) s preferenciou fariem (zelené), prípadne na stavbu miest ktoré mali dvojicu budov (napríklad dve vylepšené farmy) a podobne...
Na záver vždy zvíťazil hráč, ktorý sa držal pravidla = čo najviac fialových miest, ktoré majú 3 rozdielne budovy (zelené + biele + žlté). Ak som napríklad nehral vôbec na fialové mestá, teda staval som iba biele, druhý hráč po bodovej stránke ušiel ďaleko.
Hra nie je zlá, páči sa mi kombinácia obsadzovania políčok a hrania kariet - len tých ciest k víťazstvu značne ubudlo. Ale ešte nič nevzdávam, určite dám hre šancu, aj keď to pôvodné nadšenie značne opadlo.
Aké máte v tomto smere skúsenosti?

2.4.2020 09:20:09 | Upraveno autorem (porovnej)

Kelp
Názory se různí: https://boardgamegeek.com/thread/2096578/kelp-too-strong.
Hodně záleží, jaký si vybuduješ engine. Pokud jsi přesvědčen, že fialová města jsou nejlepší, tak budeš přirozeně tíhnout ke kartám, které tuto teorii podporují.

2.4.2020 10:14:07

tom_game
A o kolika bodech a bodovem rozdilu v absolutnich cislech pises?

My mame doma z hrani ve dvou zkusenost, ze staveni mest s trema ruznyma budovama je dobre, ale je potreba to doplnit jeste necim dalsim.

2.4.2020 13:16:32

stady
Včerajšia hra:
Ja: 80 bodov
Priateľka 113 bodov
Áno, hanba na celý život :)
Mala symbiotické aj klasické mestá, ale pri všetkých mala z každého druhu budovy. Ja som mal iba farmy a labáky (?? biele).

2.4.2020 13:27:25

tom_game
No 80 je malo, ale zas tak bych to neprozival. Taky jsem v posledni hre se zenou nejak pohorel a ani neprekrocil 100, zkousel jsem strategii na vylepsene laboratore a uplne to nedopadlo. Jak uz tu padlo, vyzkousej strategii na vylepsene farmy, s ni se da dostat ke 120 bodum, pak zalezi, jak to nakombis s kartama. Jeste je otazka, jak se vsim zamicha rozsireni, to jsem jeste nezkousel.

2.4.2020 14:35:31 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

 Brew Crafters
Brew Crafters
Akt. cena: 590 Kč
Končí za: 2 hodiny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas