Podmořská města

xxxxxxxxxo hodnoceno 143x (Seznam vlastníků)

Podmořská města - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 150 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Delicious Games
MindOK
Portal Games
Autoři: Vladimír Suchý
Rok vydání: 2018
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

dojmy

měl jsem možnost o víkendu testovat prototyp a protože v jiném vlákně zmínil Havelock, že se bojí, aby to nebyl "klon" Teraformace Marsu, zkusím nahodit pár dojmů/srovnání s Marsem:

1) Karty jsou random - nedraftuje se, nedá se vybudovat úplně engine ve stylu "příští tři kola se budu snažit shánět kartu s tím a tím symbolem a vyvařím na tom body".

2) Je to card placement - zašlapávají se tam políčka jako v Agricole, takže když někomu vyfoukneš např. stavbu kupole (budovy), tak už to v tom kole neudělá. V tomhle je to silněji zařezávací než Mars.

3) Naopak hráčskou desku má každý svou, takže neprobíhá souboj o cenná políčka na mapě jako v Marsu, ani poziční bitva o nejlépe umístěná města a destičky vedle oceánů.

4) Hra má fixní konec - což může být výhoda i nevýhoda, já to obecně u počítacích her beru jako plus, že víš, kolik máš ještě času.

5) Není tam možnost vytvářet rozdílné strategie na základě karty korporace (jinak řečeno všechny hráčské strany jsou symetrické). Je tam ale dost způsobů, kudy se realizovat (body za různé věci), tady se nezapře Vláďova obliba v Burgundách od Felda :) Hráli jsme to ve čtyřech a přitom každý jinak. A body byly ve výsledku docela podobné, takže to všechno tak nějak funguje.

Kdyby byl ještě nějaký další dotaz, pokusím se zodpovědět (i když to teda bude na základě jednoho jediného hraní :) ).
10.4.2018 11:39:57

Kew
Pěkné shrnutí. Nabízí se ale klasický pohled ze dvou úhlů. Když každý hraje něco jiného, znamená to, že hra je vybalancovaná a všechny strategie jsou vyrovnané, tudíž každý má šanci, nebo to znamená, že je jedno co hraju a dopadne to stejně? Tedy že hra funguje tak nějak sama bez nutné účasti hráče?

10.4.2018 16:24:23

.
to, že by hra fungovala sama, si nemyslím. Musíš dobře hlídat, co budeš potřebovat všechno udělat, abys dostal body. Aspoň teda mi to tak přišlo.

14.4.2018 16:12:11

.
mě se to taky moc líbilo.. jedině snad, že pocitově mi přišlo, že spočítat poslední kolo + závěrečné bodování bylo jako zúčastnit se matematické olympiády :D

Nepřišlo mi, že by hráči hráli nějak asymetricky, samozřejmě, když si někdo vyloží kartu, co mu vylepšuje stavění žlutých, bude stavět více žluté, ale obecně spíš staví tak nějak všichni všechno.. a zařezávací je to hodně, půl hry jsem poslouchal někoho za sebou jak říká "to si mi vyfoukl".. pořadí je důležité a osobně mi přišlo, že se vyplatí do toho investovat.

Aspekt náhody tu je, pokud ti budou chodit karty v jiných barvách, než potřebuješ dělat akce, jsi na tom bitý, ale nepřišlo mi, že by se to projevovalo nějak zásadně.

Rozhodně super hra a určitě ji budu chtít mít doma.

3.5.2018 08:44:29

rix

dojmy zatím jen k provedení
všechno je pěkně zpracované, takový dnešní standard
ale
.
.
.
ale hráčské desky, rozhodně nejsou povedené.
Jsou měkké, škoda, že to neudělali a kvalitněji. Jsou příliš tenké. To jsem opravdu nečekal.
Mohly být v tloušťce aspoň desek v Die burgen von Burgund.

2.11.2018 16:37:54

ty hráčský desky
co deskama nejsou, polepuju transparentní samolepící folií, zpevní se tím, jsou omyvatelné a vydrží téměř všechno :-)

2.11.2018 17:32:19

Po první hře
Měl jsem možnost hru vyzkoušet na Brnohraní. Všichni okolo z toho byli nadšeni, ale já nějak ne. Dávám 3 * z 5.

Téma mě ze začátku přišlo celkem zajímavé, ale nějak v tom nebyl ten příběh. Hodně věcí se na začátku nalosuje náhodně takže variabilia tam je opravdu velká, ale chybí mi tam něco s čím se identifikovat - když už to tu někdo srovnával s Marsem tak tam aspoň mám nějakou tu Společnost za kterou hraju a vím co bych tak chtěl dělat (i když se můžu ubírat uplně jiným směrem). Tady jsem prostě Modrý hráč, který si nalosoval řadu náhodných bonusů na začátku. Ve 4 hráčích hra trvala opravdu dlouho. Čekání mezi tím než odehrajou ostatní nebyli ze začátku nějak dlouhé, ale občas někdo něco propočítával atp a táhlo se to. Příšlo mi, že jelikož jsem seděl nejblíž surovin tak jsem musel celou hru někomu něco podávat a vyměňovat. Myslím, že by tam mělo být tak o 30% víc tokenů, aby si někdo pořád nemusel rozměňovat jeden trojkový žeton na 3 jednotkové. Na konci hry to pak bylo opravdu otravné. Stejně tak jsem se snažil celou hru používat herní názvy, ale některé jsou dost otravné - oceloplast se prostě blbě říká a pak už to prostě tíhne k tomu, že si naberu 3 šedý a 2 modrý žetony a tím to zas ubírá tomu tématu. Co se týká zkombinování hraní karet s deskou - tzv card placement - tak ten je zajímavý ale jelikož můžete mít celou hru jen 3 karty na ruce tak je to málo. Prostě chcete zahrát oranžovou akci, ale ne a ne vám přijít oranžová karta. Stejně tak mi přišlo, že některé karty mít na začátku jsou super, a jiné prostě meh...Dostávat karty s jednorázovími bonusy se hodí, ale pokud má někdo skoro od začátku nějakou kartu která se mu spustí několikrát za hru tak má prostě navrch a opět mi nepřišlo, že mám možnost se ke kartám nějak efektivně prolízat. Co se týká systému určování pořádí hráčů tak ten se mi ze začátku líbil, ale chtělo by to nějak víc možností jak se posunout v pořadí, přišlo mi že na konci je to velmi důležité jelikož tam byli prostě políčka které se vždy obsadili jako první - např. posledních pár kol bylo pole "upgraduj 3 budovy za 3 vědy" stále zabráno prvním, maximálně druhým hráčem. Nakonec ta dlouhá herní doba a fakt, že abych to neprodlužoval jsem skoro nesledoval co ostatní hráči staví a nakonci jsme ani nečetli názvy karet abychom to urychlili z toho dělá pro mě průměrnou hru. Nakonec ještě bylo překvapení kolik kdo měl bodů jelikož jsem tak nějak po očku sledoval co kdo má ale kolik to dá přesně bodů nikoliv.

22.11.2018 22:02:21 | Upraveno autorem (porovnej)

Rozy - naprostý souhlas
Jj přečetl jsem si co píšeš a řekl jsem si hej to jsou moje dojmy (ve všem s tebou souhlasím), hrané taky jednou na Brnohraní, hrály jsme v plném počtu 4 lidí, partie nám zabrala 4hodiny. K surovinám bych jen dodal, nejen že se muselo stále něco rozměnit ale na konci nám oceloplast došel úplně a nahrazovali jsme plastovými budovami laboratoří (také bílé), navíc jsem moc nepochopil suroviny 1 vs. 3 (troj žeton graficky znázorňuje tři jedničky lehce nakládané prez sebe) takže se velmi složitě rozlišuje který je který (když jsou na jedné hromádce), karty jsou naprostý random a nedá se vůbec počítat s tím co ti dojde já trpěl hlavně těma barvama, když chceš zahrát oranžovou akci ale v ruce máš 3 kola jen zelené karty je to býda (jasně dá se zahrát i zelenou kartou ale zahodíš tím půl akce kterou spoluhráči nezahazuji (tak se ti do toho nechce), dlouhodobé karty znějí jako silné jen je náročné si je uhlídat (já měl 3) ani jednu jsem nezvládl ani jednou využít (bonus za upgread tunelu a tak...) vzápalu nezdržovat hru a odehrát kolo co nejrychleji jsem nato vždy zapomněl.

Takže po 4 hodinách a náročném konečném součtu bodů, i když jsem vyhrál, tak jediný pocit ze hry jsem měl SLÁVA že to už skončilo...
______________________
hráč a drobný sběratel
hlavní tvůrce Facebookové stránky POD VÍKEM

23.11.2018 06:47:41 | Upraveno autorem (porovnej)

1a2a3a4
Nehráli jste to špatně? Myslím to nahrazování plastoceli. Mám dojem, že v některé diskuzi proběhlo, že počet komponent je omezený, a když dojde, tak prostě dojde, nijak se neproxuje. Jinak jsem UC nehrál a viděl tak maximálně na obrázcích, pravidla nečetl... (takže můj příspěvek může být zcela mimo).
________________________________
BLACK LIGHT STUDIO | Graphic Design

23.11.2018 08:16:13

Morthe
Pravidla jsme nečetli hra nám byla vysvětlena vysvětlovačem od Mindoku (zato ještě jednou díky) a ten říkal že omezené počtem ve hře jsou města (plastové kopule) ale suroviny že omezené nejsou.... (přímo to zdůrazňoval)
______________________
hráč a drobný sběratel
hlavní tvůrce Facebookové stránky POD VÍKEM

23.11.2018 08:44:57 | Upraveno autorem (porovnej)

1a2a3a4
Aha, tak si to možná pletu s těmi městy...
________________________________
BLACK LIGHT STUDIO | Graphic Design

23.11.2018 09:26:04

dojmy
Hral jsem to jednou ted na herni akci ve Sloupu. Ve trech lidech. A musim rict, ze bylo docela v pohode. Ano, karty jsou nahodne, ale podle mne u takovehle hry daleko vic udela "dobra" hra a dlouhodoby plan, nez spolehani na to, ze mi prijde nejaka "silnejsi" karta. Samozrejme, ze jsou ve karty ktere se mi v dane situaci hodi vic a ktere se mi hodi mene. Ale zuzitkovat se da vsechno a o tom to je - umeni improvizace - a ne jet nejakou nalajnovanou ultimatni strategii - vzdyt to by mne ani nebavilo vice nez 1x.

Herni cas mi prisel v pohode - coz samozrejme bylo ovlivneno spoluhraci a take tim, ze ve Sloupu se tech 4-5 dnu v kuse hraly same narocne Essen novinky, a tohle nikterak nevybocovalo z rady (navic na miste byl autor s rodinou, takze pravidla byla na dosah :-) ).

Hra se pak hrala i jako soucast turnaje Trojkoruna - ve ctyrech. Ja tedy hral 2x Gaiu a tymove kolega 2x Podmorska mesta a oba stoly koncily cca ve stejny cas okolo 3,5 hodiny (mozna PM byly o chvilku pomalejsi). Treti hra (Mexica) ale pochopitelne koncila o dost driv. I tak myslim, ze na to ze se "hralo o neco" byl ten herni cas v pohode.

23.11.2018 10:08:20 | Upraveno autorem (porovnej)

1a2a3a4 & Morthe
Vysvětlování mám na svědomí já, pro jistotu jsem se teď na omezení komponent ještě jednou podíval do pravidel, ale je to tak, jak jsem říkal – omezená jsou jen města, tunely (ale u těch se vám v podstatě nemohlo stát, že dojdou, když jste byli tři, jestli si dobře pamatuju) a speciální karty. Zbytek se dá naproxovat, karty éry se případně zamíchají z discardu.

23.11.2018 10:22:39

Podmořská Agricola?
Podle popisu a postřehů mi přijde, že je to prostě Agricola pod vodou. Náhodné vybavení na začátku, umísťování členů rodiny, fixní konec, samostatné desky hráčů... Jako potapěč jsem si to chtěl samozřejmě pořídit, ale hodně váhám. Vyvede mě někdo z omylu?

2.1.2019 22:25:46

Varouch
Agrikolu jsem bohužel nehrál, ale hrál jsem Cavernu. A že bych měl z hraní Podmořských měst podobné pocity jako z hraní Caverny, to tedy nemůžu říct (byť plně uznávám, že řada mechanik tam je podobných).

Během Vánoc jsme s přítelkyní Podmořská města zahráli asi pětkrát a jejich koupě rozhodně nelituji. Ze začátku je trochu problém délka hry (nebyl problém u toho ve dvou prosedět víc než tři hodiny...), protože jsme dost zvažovali své tahy, ale jakmile jsme se rozkoukají, hra se dost zrychlila.

3.1.2019 08:30:42

Varouch
Mám za sebou dvě hry. Srovnání s Agrikolou není úplně na místě, hry opravdu nemají mnoho společného. Herní systém je naprosto odlišný stejně jako herní zážitek. Podmořská města mají mnohem víc interakce mezi hráči, v každém kole musíš reagovat na rozhodnutí spoluhráčů. Vše je řízeno kartami...

Osobně se mi hra líbí a koupě nelituji. Nicméně, pokud má být hlavním motivem k jejímu pořízení to, že se potápíš, tak to bych asi hodně ubral plyn. Je to asi jako kdybych si pořídil tu zmiňovanou Agrikolu, protože mám rád bioprodukty z malých farem. Myšleno s lehkou nadsázkou :-)

3.1.2019 10:35:56

Podmořská města
Hrál jsem pouze jednou. Už během hraní mě napadla jistá podobnost s Marsem. Hra není špatná, občas ta frustrace ze zabrané akce je docela silná. Co bych za sebe vytkl, je ve čtyřech docela dlouhá doba. Ke konci už může mít hráč tolik kombících se karet, že se v tom začne ztrácet a s AP u stolu vyloženě smrtící. Klidně bych tři kola ubral. Od autora jsem několikrát hrál Pulsar 2849, který je naprosto parádní, svěžejší, tématičtější a za mě i lépe vypadající...

3.1.2019 11:27:40

Cimm
Vidíš, já bych naopak zase pár kol spíš přidal :). Protože když už člověk vybuduje nějakou tu solidní infrastrukturu, která mu v produkci vygeneruje slušnou zásobu surovin, tak hra skončí... :).

3.1.2019 13:24:47

Mars vs Podmořská města
V mém okolí se hodně lidem libí Mars a často se hraje, může sem někdo komu se hodně líbí Mars a hrál i Podmořská města napsat jak si stojí podmořská města co se týče zábavy vůči Marsu ? A zda vám pocit ze hry přišel podobný nebo úplně jiný? Děkuju

11.1.2019 14:33:48

PM vs Mars
Taky by me to zajimalo a jesto bych to rozvinul.
Byl pocit ze hry (uplne) jiny a stejne dobry jak z hrani Mars nebo horsi?

11.1.2019 14:51:40

---
Žádnou velkou podobnost s Marsem v tom necítím.
Má smysl to hrát ve více lidech než ve 2? Přijde mi, že je tam minimum interakce tudíž pouze naroste herní doba.
Hra je to fakt dobrá a zábavná, ale produkčně, graficky, zpracováním je to největší katastrofa, jakou jsem za poslední dobu viděl. Tenoučký karton, kdo vymyslel ty trojžetony?, hráčské "desky" na papírku, hlavní deska :puke:, kvalita karet bídná, proč má oranžový hráč za asistenta Xzibita? (secret meme?), ty "vtipy" na kartách asistentů, rly?.
Herně nemám co vytknout.
Btw jak se stavíte k názoru, přesílené strategie budovat pouze farmy? Četl jsem něco na BGG ale sám s tím takovou zkušenost nemám, ani netuším, jak by to šlo aplikovat, protože jednoduše nepostavíte žádná města.
___
redaktor Deskofobie

11.1.2019 15:24:20

yedle
Moc díky za zhodnocení! Přišlo mi to na první pohled podobné s Marsem, buduješ "kolonii", bereš karty a ty pak hraješ, máš tam suroviny, plán ve středu a každý svoji kartu kolem atp. Jsem trochu zklamán tvým hodnocením kvality produkce, ale zas je to relativně levné, tak asi nesmí člověk moc očekávat.

12.1.2019 12:34:46

komponenty

komponenty jsou fakt zlý, ale hra je to super, rozhodně stojí za to vyzkoušet

12.1.2019 20:41:25

---
Zkusím se vyjádřit hlavně k tomu, co se tu probíralo.

* Nebudu rozebírat proč, ale hra se mi svými mechanismy líbí moc, i tématicky mi sedí a zpracování je mi příjemné. Sice souhlasím, že desky měli být normálně tvrdé, ale není to pro mě žádný drama. Díky tomu je zas fajn cena.

* Po první partii sem narazil na srovnávání s Marsem na BGG a vůbec jsem to nechápal. Už to sice trochu chápu, ale stejně jsou pro mě ty hry podobné jako dvě stejně stará mimina, dělaj podobný věci, ale každý je prostě jiný.

* Mars sice uznáván, ale osobně nemám vůbec rád, nehraju. PM mi naopak přijdou skvělá a kdykoliv si je rád zahraju. Když jsem o hrách s kartami dumal, tak asi důvod je počet karet. Settlers i Mars mají na mě moc karet a jejich kombinací, není mi to příjemné a nebaví mě to. Naopak hry kde je karet méně stejně jako kombinování a obsahují i jiné prvky mi baví náramně. PM má karet pro mě tak akorát, aby mě to bavilo do začátku do konce. Navíc mechanismus omezené ale ruky mi hrozně vyhovuje.

* Rozhodně hru nedoporučuju na začátek hrát ve čtyřech, je to dlouhý a protože ti, co to hrajou prvně neví přesně co dělat - minimálně z počátku - tak je to může odradit. Problém ale je, že si to spousta lidí chtěla zahrát, takže hrát to ve třech nešlo ;)

* Za sebe asi preferuju hru ve dvou a ve třech. Oba počty mě baví náramně. Víc hráčů mě baví hlavně kvůli boji o pořadí v dalším kole. Ale i ve dvou probíhá.

* Hru chce zahrát víc než jednou. V první hře člověk sice pochopí rychle mechanismy, ale až s dalšími partiemi se odhalují různé vrstvy, které rozhodně na první dobrou člověk nevyzkouší. Měl sem možnost hrát s Vláďou Suchým a nejenže samozřejmě byl schopný vytvořit před sebou brutální komba a rozjet nás o 50 bodů. Hlavně ale využíval získávání těch lepších karet ze středu plánu.

To je asi vše, co mě v souvislosti s povídáním tady napadá. Za sebe můžu jen říct, pokud někoho nebaví Mars, tak je velká šance, že ho PM bavit budou. A jak to je pro ty co Mars baví, na to bude muset dát odpověď někdo jiný. Každopádně čistě pro mě asi nejlepší euro 2018.

@.

12.1.2019 23:18:46

Diky všem za info
Tak zahráno a fakt úplně jiný pocit než Mars, na první hru se mi to líbilo víc než první hra Marsu, tak vypadá to slibně.

Netušíte náhodou někdo, zda nebudou (nebo se už nedají sehnat) nějaké kryty na ty hráčské desky, ideálně něco plexisklového s dírami na kompenenty - podobně jako se dají vytunit hráčské desky u Marsu :-)

Neplánuje to nějaký kutil tu třeba i prodávat ? Za rozumnou cenu bych měl o čtyři "kryty" zájem.

1.2.2019 11:12:59

Dinas
Žádné takové kryty jsem nikde po chvilce googlování nenašel, ani třeba na bgg o tom nikdo nepíše. Nicméně v německém vydání hry (přímo od Delicious games) by měly být hráčské desky opravdu deskami (stejně jako přidali více žetonů surovin), třeba půjdou sehnat zvlášť – vypadá to, že je tomu vydavatel nakloněn.

***
Deskoherní inkvizitor

1.2.2019 12:02:50 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

MOURNEQUEST -ENG - Nové , ve folii
MOURNEQUEST -ENG - Nové , ve folii
Akt. cena: 699 Kč
Končí za: 4 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas