Pharaon - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1–5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 75 min
Herní svět: Dávnověk
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MINDOK - logo
Autoři: Henri Pym
Sylas
Rok vydání: 2019
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

A po tvé smrti bude tvé srdce váženo proti pírku bohyně Maat…

Hra Pharaon zavede hráče do období starého Egypta, kde budou najímat řemeslníky, spřátelovat si šlechtice, stavět velkolepé stavby a provádět oběti bohům – to vše proto, aby si zajistili co nejmírnější soud při svém nevyhnutelném vstupu do podsvětí, až jejich čas nadejde.


Příprava hry:

Hráči náhodně sestaví hrací plán z pěti částí (odpovídajících pěti možným akcím) a doprostřed umístí kolo akcí. Náhodně se určí, kterým směrem se kolo bude pohybovat (po/proti směru hodinových ručiček). Poblíž plánu se umístí pasovací destička a vedle ní se vyloží žetony kanop v počtu hráčů. Na stůl se umístí hromádka žetonů surovin, do pytlíku se vloží žetony obětin a nalosuje se jejich nabídka pro první kolo. Vyloží se také nabídka karet šlechticů a řemeslníků. Určí se začínající hráč a v daném pořadí si každý z hráčů vybere počáteční majetek (1 kanopu, která hráči přináší suroviny, a 2 žetony stříbra – „žolíková“ surovina) a ponechá si jednoho šlechtice ze dvou náhodně tažených karet). Poté se vyloží nová nabídka kanop pro pasování a hra může začít.


Průběh hry:

Hra trvá 5 kol. V kole se střídají tahy hráčů postupně v pořadí od začínajícího hráče tak dlouho, dokud všichni hráči nepasují. Hráč, který je na tahu buď provede akci s využitím žetonu suroviny, nebo pasuje.

Akce: Pro provedení akce je nutné zaplatit cenu. Přístup k akci je nejprve nutné zaplatit 1 surovinou barvy, která odpovídá výseči kola akcí ukazující právě na danou akci. Výseč má omezený počet polí pro danou akci v kole – při každém použití akce je zaplacenou surovinou přikryto jedno z polí a v momentě, kdy jsou všechna pole zakryta, již nejde akci v daném kole využít. Akce má často dodatečnou cenu (v surovinách). Pokud zahrnuje cena akce surovinu, která byla použita k přístupu k akci, hráč již tuto surovinu nemusí znovu platit. Akce jsou tyto:

  • Řemeslníci: Hráč si může koupit kartu řemeslníka. Ta přináší nové suroviny a vítězné body na konci hry. Prázdná pozice se ihned doplní novou kartou.
  • Šlechtici: Hráč si může koupit kartu šlechtice. Ta přináší jednorázovou či trvalou výhodu v průběhu hry a body na konci hry. Prázdná pozice se ihned doplní novou kartou.
  • Obětiny: Hráč může získat žetony obětin. Ty lze (podle jejich druhu) využít jako žetony konkrétní barvy, jako žolíkové žetony při placení za konkrétní druhy akcí, nebo mu přinášejí vítězné body na konci hry.
  • Nil: Hráč se může posunout po jedné ze stupnic pěti barev. Za to získá suroviny uvedené u dané stupnice.
  • Pohřební komnata: Hráč může postavit část výzdoby pohřební komnaty. Za to získá body na konci hry.

Pasování: Jakmile již hráč nemůže (nebo nechce) provádět další akce, smí pasovat. Vybere si jeden ze žetonů kanopy a získá tak suroviny. První pasující hráč se stává začínajícím v následujícím kole. Hráč rovněž přesune svůj pasovací žeton na pasovací stupnici – pokaždé, když na něj ve stejném kole znovu přijde řada, posune se na stupnici dál a získává postupně čím dál vyšší odměnu (ve formě surovin). Ostatní hráči jsou proto motivováni nehrát příliš dlouho poté, co ostatní odpasovali.

Jakmile odpasují všichni hráči, vyloží se nová nabídka kanop, posune se ukazatel herního kola (tvořený sloupcem pasovacích žetonů hráčů), otočí se kolo akcí a všechny žetony surovin z něj se odkryjí, z pytlíku se doplní nabídka žetonů obětin, hráči si případně obnoví šlechtice, jejichž schopnosti lze použít jednou za kolo, a hra pokračuje dalším kolem.


Konec hry:

Hra končí na konci pátého kola. V rámci závěrečného vyhodnocení hráči: sečtou body získané za karty šlechticů a řemeslníků, za postup na stupnicích Nilu a stavbu pohřební komnaty, za případné získání titulu nástupce faraona (hráč musí jako první získat 2 šlechtice a postavit 3 úrovně pohřební komnaty), za držení titulu začínajícího hráče, za zbylé žetony surovin a obětin a za splnění požadavků bohů: každý okraj částí plánu (akce) ukazuje podmínku, kterou hráč musí splnit (související s danou akcí – např. zisk určitého počtu karet řemeslníků). Pokud hráč splňuje obě podmínky na spolu sousedících okrajích, získá uvedené vítězné body (přitom na splnění podmínek na obou stranách jedné akce nesmí využít stejné komponenty). Hráč s nejvyšším součtem vítězných bodů se stává vítězem hry.

Autor: Kew

Rozšíření hry (1)

Pharaon: Conflits (2021)

Popis ještě nebyl vložen.

rozšíření 1 - 5 hráčů

Celkové hodnocení: oooooooooo (hodnoceno 0x)

Vybíráme z Bazaru

Mercurial (EN)
Mercurial (EN)
Akt. cena: 620 Kč
Končí za: 16 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas