Pexeso - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2–6
Doporučený věk: od 5 let
Herní doba: 15 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: neuvedeno
Autoři: Zdeněk Princ
Rok vydání: 1940
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Předchůdce Pexesa bychom mohli najít v tradiční japonské hře se škeblemi zvané Kai awase.

V druhé polovině šedesátých let uváděla Československá televize soutěžní hru s názvem „Pekelně se soustřeď“. Karetní hru na podobném principu následně (přibližně v roce 1965) vyprodukovalo nakladatelství Pressfoto, které ji v dalších letech vydávalo v mnoha tematických mutacích. Aby nebylo nutné pořizovat licenci za původní název televizní soutěže, vznikl akronym PEXESO.

Pexeso je karetní hra určená pro dva a více hráčů, zaměřená na trénink paměti. Karty zpravidla čtvercového tvaru jsou v balíčku vždy v sudém počtu. Nejčastěji v počtu 64 karet, které tvoří dvojice. Cílem hry je najít největší počet dvojic.


Karty se zamíchají a rozloží lícem dolů tak, aby žádný z hráčů neznal rozložení karet. Hráči postupně otáčí dvojici karet lícem vzhůru, aby je viděli i ostatní hráči. Pokud karty patří k sobě (stejný obrázek), hráč je odebere a otáčí další dvojici (lze hrát i variantu, ve které i po nalezení shodné dvojice pokračuje další hráč v pořadí). Pokud k sobě karty nepatří, otočí je hráč zpět lícem dolů a pokračuje další hráč v pořadí. Hraje se tak dlouho, dokud nejsou všechny karty rozebrány. Vítězem se stane hráč s největším počtem nalezených dvojic.

Pexeso ve dvojicích:

Hraje se ve čtyřech, protilehlé dvojice spolu. První hráč kartičku otočí, druhý též, třetí v kruhu (spoluhráč prvního) též. Pokud najde třetí hráč shodnou dvojici s kartou otočenou prvním hráčem, vyřadí ji, otáčí další kartu a pak pokračuje hráč čtvrtý. Pexesa se na konci hry sčítají za celou dvojici hráčů. Hráči se musí před hrou dohodnout, zda si mohou hlasitě radit, či nikoli.

Autor: SirTonic

Další názvy této společenské hry

  • Memory
  • Pairs

Vybíráme z Bazaru

Fort + rozšíření, NOVÉ
Fort + rozšíření, NOVÉ
Akt. cena: 670 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas