Pax Emancipation

xxxxxxxxxo hodnoceno 25x (Seznam vlastníků)

Pax Emancipation - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 3
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 240 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: desková hra, karetní hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Fox in the Box
Sierra Madre Games
Autoři: Phil Eklund
Rok vydání: 2018
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Trochu mi tu chybí, jaký máte se hrou zkušenosti. Dojmy první i po několika hrách. Jak na složitost reagovali spoluhráči. Co porovnání s jinými Eklundovkami a paxy?

 

Já mám za sebou zatím první přečtení pravidel i s dodatky a chystám se teď pravidla projít detailně.

30.12.2021 13:08:20

Ahoj, 

 

tak ja mam cca 20-25 hier za sebou ale vsetko iba solo. Zatial som nenasiel spoluhraca, ktory by bol ochotny si to so mnou zahrat. Kazdopadne ja osobne by som inak ako kooperativne ani nehral. V hre sa toho deje dost na to, aby som este premyslal, ako mam porazit svojho supera a vlastne mi kompetitivny mod ani nepasuje velmi k teme. 

 

Co sa hry ako takej tyka, tak tato patri k mojim top 10 vsetkych cias. Je neskutocne kolko hry sa da napchat do jednej malej krabicky. ja osobne mam ale velky problem s Eklundovymi pravidlami. v zasade mi to trva dlhsie, kym ich preluskam. par videi na youtube a 2 krat kompletne precitane pravidla. u mna to bolo tak, ze som si to nerobil tazsie ako to je. prvych 15 hier som si dal tu zakladnu variantu hry a az potom som si dal full verziu. momentalne hram takmer bez pozerania do pravidiel a uz si len vychutnavam tuto pecku.

 

co sa inych paxov tyka, mozem ti dat porovnanie iba s tymi co som hral a aj to len zo solo pohladu. ja som hral iba vikings, transhumanity a emantipation. na solo hranie je jednoznac emantipation najlepsi, kedze je to jedina z tych troch hier, kde sa da hrat kooperativne. pax transhumanity bol solo velmi jednostranny a pax viking bol OK, ale ako solo tiez nic svetove.

 

takze tolko za mna. pax emantipation je za mna vynikajuca hra :-)

30.12.2021 13:55:50

Ahoj, prečítal som si celé pravidlá okrem kapitoly O, vzorovej hry.

Je to náklad pravidiel, som zvyknutý na Eklundovský štýl, ale dá to zabrať. Pravidiel je asi viac ako v Renaissance.

Aj kto hráva všetky Paxy od Eklundovcov, zahrajte si naozaj na začiatok základnú, verte mi, dobre spravíte ;) Hral som síce iba dve základné solo hry, jednu solo pokročilú hru, ale nie je to také jednoduché, ak chcete splniť počty VB.

Hra rozhodne nie je “obtuse” ako Pax Renaissance, kde ste po desiatej hre stále zisťovali, aký dopad má vaše rozhodnutie, ale rozhodne to dá zabrať, kým si zautomatizujete, akú podmienku treba splniť, na základe čoho sa odvíja veľkosť platby, či závisí od počtu prekážok, či od počtu otrokárov, čo dosiahnete, stratíte, čo sa vyvrbí a bolo alebo nebolo želané.

Tipujem, že po čase sa mi vykryštalizuje, akú taktiku treba robiť, hoci už teraz viem, že na začiatok stavaťa lode, zvlášť v základnej hre…

Jediné, čo ma štve, je, že tým, koľko kariet je v doberacích balíčkoch, sa tie karty naozaj minú po 7 alebo desiatich kolách a stále mám pocit, že je to málo akcií, málo času na to, spraviť všetko, čo chcem. Narozdiel od Transhumanity tam neexistuje nejaká náhrada za predávanie patentov, zachraňuje to iba fundraiser, čo je niekedy bieda.

Od toho, aké karty, s akými operáciami sa objavia na trhu a ktorá náhodou zmizne, lebo každé kolo ti de facto mizne karta, môžeš niečo spraviť alebo nie, v základnej hre hlavne treba mať Volebné právo. Plus ak nemáš karty na viability revolúcie, tak to je problém pretlačiť revolúciu, hoci si splnil všetky ostatné podmienky.

Myslel som si, ako spravím revolúcie po celom svete, a bol som schopný jedine v Indii.

Je to asi jediný Pax, ktorý je viac kovaný na kooperáciu ako súperenie, aj keď tých elementov na súperenie tam tiež nie je najmenej. Možno preto mám trochu s tým problém, lebo som bol zvyknutý hrávať multi-handed solo, a tuto naozaj to brať, že vykašľať sa, či bude mať zelený alebo červený najviac bodov, skôr ide o to, čo najskôr sa zbaviť, pirátov, prekážok a tak…

Ešte hody kockou, nemám s nimi problém, ale poteší to, keď vám stále padajú frustrácie :D

Aj keď toto vyznelo možno trochu negatívne, verím, že po desiatom, dvadsiatom zahraní si to už budem viac užívať, lebo stále čumím do knižky, či som niečo nezabudol.

Čo je krásne je, že je to, ako keby si skladal puzzle a postupne niečo riešiš, odstraňuješ, umožňuješ, nie sú tam žiadne skryté informácie, žiadne karty v rukách, a jednako je to zaujímavé, príťažlivé a krásne.

30.12.2021 21:19:54

Pax Emancipation je nejtěžší pax z hlediska množství akcí a operací, jejich předpokladů a proměnlivých cen. Ale pokud tohle člověk vstřebá, už se to dá ukočírovat. Vzhledem k tomu, že na konci je tu určitý prvek náhody, je třeba spíš reagovat na aktuální situaci než dlouhodobě plánovat. Výhodou mlže být i to, že je v základu koop a není tak třeba odhadovat, jaké pikle kují spoluhráči. I když to jeden z nejzajímavějších prvků paxů. 
Pax Renaissance má hodně do sebe propojené mechanismy, které hezky fungují, ale člověk to začne vidět až po pár hrách. Ta je náročnější, že operace z karet lze provádět vždy jen v určité říši a také určování, kdo všechno je v bitvách útočník a obránce. není úplně triviální. Hra je přísně deterministická s minimem náhody a vyplatí se plánovat hodně dopředu. 

1.1.2022 21:55:58

Celý svět zmodernizován v půlce kompetitivní části hry. To byla hodně nezvyklá hra - bílý hned ze začátku začal operovat v Rusku a rudou bolševickou revoluci podporovali jen bílé figurky. Jedna revoluce v Číně byla zmasakrována. Hodní lidé ze Svobodného státu Kongo šířili své osvědčené pracovní postupy (třeba jak sekat dětem ruce) podzemní železnicí do Brazílie. Za červenýho jsem do úmluv naházel skoro všechny revoluce, ale vůbec nepostavil továrnu. 
Č - 58, Z - 50, B - 67 
Učil jsem to jednoho nováčka, který to zvládl bravurně. O proti dřívějším kompetitivním hrám jsem do sebe pustili hned ze začátku, ale úkoly jsme zvládli s velkým předstihem.

Náš gameplay, ale anglicky.
https://youtu.be/-tzpCBxSUYs

1.1.2022 21:58:47

Mně pomohlo s rozhodováním ohledně akcí uvědomit si tohle kolečko:

Čím míň překážek, tím levnější správci. Čím víc správců, tím větší šance “vyrobit” propuštěnce. Čím víc propuštěnců, tím jednodušší odstraňování otrokářů. A konečně čím míň otrokářů, tím jednodušší odstraňování překážek (a jdeme na začátek :) ).

Každý hráč má nějakou možnost vlamovat se do toho kolečka odjinud (červený politikou dělových člunů, bílý jmenováním správců zdarma a zelený asi nejvíc tím, že může používat agenty z dluhu, čili má efektivně více peněz a může mít syndikováno více agentů na operacích). Z toho pak vyplývají jejich základní úkoly.

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

1.1.2022 22:42:26 | Upraveno autorem (porovnej)

Pro ty, kteří ještě Emancipaci nehráli a zajímalo by je, jak hluboké příběhy dokáže hra vyčarovat, nebo jak moc stojí na skutečných historických událostech, osobnostech a reáliích, jsem z jedné své sólohry upatlal zápis z hraní postavený převážně na textu na kartách, žetonech a pravidlech a to tak, jak skutečně procházely hrou.

https://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/pax-emancipation-8036/hrani/77108/#content

.....................
liščí překladatel

2.2.2022 19:18:50

Vybíráme z Bazaru

East India Companies
East India Companies
Akt. cena: 700 Kč
Končí za: 5 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas