Pathfinder Adventure Card Game: Rise of the Runelords - Base Set

xxxxxxxxoo hodnoceno 23x (Seznam vlastníků)

Pathfinder Adventure Card Game: Rise of the Runelords - Base Set - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 13 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: undefined
Vydavatelé: Paizo Publishing
Autoři: Mike Selinker
Rok vydání: 2013
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Srovnání s LOTR LCG

Ahoj. Zatím se v diskuzi řeší prakticky jen překlad do češtiny, ale mohl by sem někdo dát své dojmy z hraní? Lze tuto hru nějak srovnat s Pánem Prstenů nebo je úplně odlišná? V čem případně je lepší či horší? Díky za každý postřeh. Pána prstenů hraju necelý rok, mám k němu všechna rozšíření, která šla sehnat a hra mě hodně baví, přičemž téměř výhradně hraju solo.
Jak je to s Pathfinderem? Hraje se dobře solo?
Na e-shopech jsem k němu objevil řadu dostupných rozšíření a celkově na mě hra působí zajímavě, ale než ji vyzkouším a zakoupím základní hru, rád bych měl aspoň trochu představu, do čeho jdu.
Vím, že na BGG asi budou anglické recenze, ale vzhledem k tomu, že tu evidentně jsou hráči, kteří už tuto hru vyzkoušeli, dávám dotaz i sem a díky za případné postřehy a srovnání s LOTRem :-)
7.3.2014 14:06:22

Srovnání s LOTR
já bych ty dvě hry ani moc nesrovnával. V LOTROvi si stavíš balíček jak chceš a pak s ním jdeš do scénáře.

V PACG začínáš se základním balíčkem (který si můžeš v rámci omezení sám modifikovat) a ten si postupně ve stylu RPG pěstuješ. Za vyhrané scénáře dostáváš odměny, lepší schopnosti, společníky apod. Další věci můžeš najít a získávat po cestě.

Tvůj balíček představuje tvé zbraně, kouzla, zbroj, tvé společníky a vneposlední řadě také tvůj život. Pokud si nejsi schopen líznout kartu, když jsi o to žádan (typicky na konci kola, kdy si dobíráš nebo odghazuješ karty tak, abys měl jen svůj hand size), tak jsi kaput. Navíc karty odhazuješ jako zranění. Jde tak hodně o manažment právě toho balíčku ve spojení s tvými schopnostmi. V základu je myslím 6 postav, z nichž každá je jiná. Jedna má předpoklady na souboje, druhá na kouzlení, třetí je podpůrná, další je dobrá v prozkoumávání apod.

Síla této hry je rozhodně v hraní kampaně s tím, že v základní krabici je výukové dobrodružství a pak první dobrodružství ze 6, které tvoří celou řadu dobrodružství Rise of the Runelords.

Solo je možné. Jde hrát jak s jednou postavou - jde to, ale o dost mechanik budeš ochuzen, tak samozřejmě v jednom za více postav, což teda většina hráčů upřednostňuje.

7.3.2014 14:40:40 | Upraveno autorem (porovnej)

Kurdt57
Díky moc za stručné a jasné vysvětlení, takhle je mi to jasné. Hru každopádně budu zvažovat, zatím mám ale ještě neohrané scénáře v LOTRovi.

7.3.2014 14:46:23

Zběžné srovnání
Na LotRa nemám čas a na Pathfindera chuť, takže opravdu jen takové zběžné srovnání.
U LotRa si promyslíš a poskládáš balík a jdeš na příběh. Pokud to nevyjde a bylo to balíkem, uděláš nový. V tomhle máš určitě víc zkušenosti než já.
U Pathfindera máš na startu takový tiny balíček, který je zároveň i tvoje životy a celé se to scvrkává na management balíku, skákání po lokacích a házení kostkou. Pokud projdeš první misi očešeš si balík zhruba na ten původní, pokud máš smůlu tak i na podstatně slabší, a jdeš plnit dalši misi. Někdy v budoucnu si snad budeš moci zvýšit limit karet v balíku nebo vylepšit u jedné věci hod kostkou. A obávám se, že u solo hraní se může jednoduše stát, že trefíš špatnou kombinaci postava-potvora a nějakou lokaci potažmo misi nedáš.

Pathfinder není nutně špatný, ale u mně srovnání s LotRem prostě neustojí. Obojího mám ale nahráno pramálo.

7.3.2014 14:49:24

individual
Já to mám přesne obrácené. Na Pathfindera nedam dopustot a LOTR me moc nechat. Jinak já hrají i sólo s jednou postavou. Jsou pro to některé vhodnější. Každopádně i na tebou popsanou situaci pravidla pamatuji...

7.3.2014 15:28:32

hraní
Díky vám oběma za informace. Co se týče hraní, určitě by mi nevadilo hrát Pathfindera za dvě postavy, byť LOTRa hraju solo vždy jen s jedním balíkem, ale třeba Castle Ravenloft a Wrath of Ashardalon hraju většinou za dva hrdiny, protože s jedním by tam bylo takřka nemožné utlouct některé bosse.
Šlo mi spíš o srovnání principů a to jste mi poskytli. Takže dík, budu dál zvažovat, jsem rád, že je Pathfinder principem jiný než LOTR, jeho pořízení by pro mě díky tomu bylo smysluplnější :-)

7.3.2014 16:07:27

Srovnání
Já hraji Pathfindera už od doby co vyšel a už jsem dohrál první 3 tři dobrodružství a musím říct že stojí za to. Ale s Lotrem bych to nesrovnával jedná se o rozdílný hry. Pathfindera hraju solo s jednou postavou, pokud máš rád RPG tak doporučuji.

7.3.2014 18:02:43

velikost balíku
Množství karet v balíku si můžeš změnit po dohrání každého scénáře. Co se týče očesání balíku po první dobrodružství tak to nemusíš dělat když ti nevyhovují věci co jsi našel tak si je nevezmeš necháš si to co máš. Pokud není na použité kartě banish tak ti zůstávají.

7.3.2014 18:11:11

Srovnani
Jak pisou kolegove, s LOTRem se to opravdu srovnavat neda. Hodne toho uz bylo receno a jakozto clovek, ktery ma PAC celkem hodne nahrano musim souhlasit, ze je to spravne.
Jen bych doplnil, ze narozdil od LOTRu nebudou "do nekonecna" vychazet rozsireni hry, ale dokonci se pribehova linie dana zakladnim setem a nekolika rozsirenimi (kterych je v Rise of the Runelords tusim 6). Pak vyjde novy "zakladni set" (konkretne v srpnu vyjde Skull & Shackles) a dalsi rozsireni budou uz jen pro tento set. Je mozne, ze nektere karty se budou dat kombinovat, ale to v tuto chvili tezko rici.
Taky je samozrejme velky rozdil v tom, ze Pathfinder muzes hrat ve vetsim poctu lidi (nebo s vice balicky karet, jak jiz bylo receno) a pridani noveho hrace neni vubec zadny problem a to i v prubehu hry.

8.3.2014 11:56:14

Rozšíření
Co se týče dalšího dobrodružství tak postavy včetně svého vybavení bude možno přenést, takže o postavy nepřijdete

8.3.2014 12:59:09

VitekS
Cituji Vic Wertz Chief Technical Officer od Paizo:
"We don't currently have plans for new scenarios for characters who have completed Rise of the Runelords, no."

"You're starting with low-level challenges here, so just like RPG Adventure Paths, we expect you to "roll up a new character." And frankly, we're giving you a lot of reasons to want to, with new classes, new powers, and new cards."

Z toho usuzuji, ze to opravdu nepujde. ;) Samozrejme na to clovek muze kaslat a novy base set timto "rozbit".

8.3.2014 13:27:06 | Upraveno autorem (porovnej)

Moje porovnanie
Lotra aj Pathfindera mam uz celkom dost nahrateho. Aj ked lotra o trochu viac pretoze ho mam dlhsie. Nemam sice od Lotra vsetky rozsirenia ale mam ich celkom dost a to som ich ani vsetky nehral. Obidve hry su dobre, mna vsak viac chytil Pathfinder. Moznost kampane a vylepsovania balika sa mi velmi paci. Pritom ked sa ti konecne podari ziskat nejaky dobry predmet - je to fakt radost.
Ak mas rad klasicky deck building tak bude pre teba asi lepsi Lotro. Ked mas radsej aj trocha viac nahody (pathfinder ma kocky) tak asi pathfinder.
Ja o dost castejsie hram pathfindera, je to tak preto, ze nemam az tak vela casu stavat a vymyslat si decky ako to bolo pri Lotrovi. Pri pathfinderovi nemusim skladat ziadny deck iba vyberiem scenario a idem v kampani dalej.
Da sa to hrat v klude aj za viac postav (ja hravam zvacsa za 2), skusal som vsak aj za tri resp raz za 6 - bola to haluz, ale dost som zabudal pouzivat vsetky potrebne skily postav, takze to nemalo taky effekt.
Ale obidve hry su dobre, a ked si typ solo hraca tak mysli ze sa oplati investovat do oboch

Este som zabudol. Sice mam z pathfindera iba base set, takze neviem ako to je dalej ale zda sa mi ze je lahsi ako Lotro. Pomer vyhier a prehier je pri pathfinderovi lepsi. (Co je tiez vec vkusu :) )

8.3.2014 20:39:55 | Upraveno autorem (porovnej)

dotaz k rozšířením
Ještě jednou díky všem za bližší info o hře, mám na vás ještě jeden dotaz. Ke hře se už i v ČR prodává řada rozšíření, jedno přidává hrdiny, ty další přidávají scénáře, ale i karty typu kouzel, vybavení atd. (rozšíření Skinshaw Murders, Hook Mountains masacre atd.). Pochopil jsem, že v každém rozšíření je pětice scénářů, které tvoří kampaň daného dobrodružství. Jak je to s hráčskými kartami? Ty se míchají všechny dohromady a nová vybavení a kouzla lze použít i při hraní scénářů třeba ze základní sady? Nebo všechny nové karty jsou hratelné jen s daný rozšířením a jeho scénáři?

5.4.2014 18:38:47

dotaz k rozsirenim
Rozšíření jsou na pokračování. Dohrajes základní příběh z krabice (příběh se skládá z pěti scénářů) a pokračuje s druhým příběhem s tím, s čím si skončil první. Kazde rozsireni ja dalsi pribeh a jsou ocislovane od 1-6. Pribeh 1 je v krabici spolu s takovym kratsim pribehem, na kterem se spis ucis mechanismy. Takže nic nepromichavas a pokračujes. Jelikož každý příběh je těžší než ten původní a dostanes k němu i silnější věci, tak ty karty v predeslych příbězích nepouzijes.

5.4.2014 20:12:05

Rozšíření + dokupování
Lehce jste mě znervoznili.
Je to tedy tak, že koupím základní hru za litr a mohu odehrát postuponě 6 dobrodružství. Dále mohu dokoupit 1-4 "datadisky" a každý mi umožní dalších 6 dobrodružství?
Nicméně pak již je jakoby první díl hry odehrán a nastupuje nový core set, další návazné datadisky, atd.?

Jaká je tedy znovuhratelnost?

20.7.2014 09:59:35

brukev
Jelikož je to karetní hra a hratelných postav je taky docela hodně, znovuhratelnost je dost vysoká. Není to jako v Descentu, kde je podle mě poměrně nízká, protože každý scénář má specifická pravidla, úkol a hlavně mapu. Jediné co se pak liší, jsou hody kostkou a těch pár karet, které hraje OL.
Protože je PF karetní hra, je tam velký prvek náhody, co máš zrovna na ruce za karty a jaké potvory jsou zrovna v jakém balíčku - to dělá hru pokaždé jinou. Navíc pokaždé si můžeš zvolit dobrodružství jaké chceš, protože ta návaznost tam není tolik znát. Záleží na tom, jestli tě hra baví a jestli chceš v příští hře vyzkoušet karty, které jsi minule získal. Pak je podle mě šance hrát znovu mnohem vyšší.

20.7.2014 13:33:08 | Upraveno autorem (porovnej)

Rozšíření
Máš základ+Adventure Pack 1 a potom samostatně vycházejí AP2-6. A věř že znovu hratelnost je velké, nehledě na to že když to budeš hrát třeba s jednou postavou tak než dohraješ všechny AP tak máš půl roku pryč :D

20.7.2014 14:21:31

Vybíráme z Bazaru

Talisman: Lesní království (rošíření) nové
Talisman: Lesní království (rošíření) nové
Akt. cena: 1350 Kč
Končí za: 7 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas