Osadníci z Katanu - Rychlá karetní hra

xxxxxxxooo hodnoceno 112x (Seznam vlastníků)

Osadníci z Katanu - Rychlá karetní hra - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Období kolonizace
Herní kategorie: karetní hra, strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: 999 Games
Albi
Albi Polska
Devir
Galakta
Kosmos
Mayfair Games
Autoři: Klaus Teuber
Rok vydání: 2011
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Tak jaká

Viděl a hlavně hrál někdo tuto variantu osadníků? Jak se hraje ve dvou hráčích? Je lepší než předchozí varianta pro 2 hráče?
27.11.2011 01:37:30

taky by mě to zajímalo :-)
.

27.11.2011 15:03:19

překvapení
řekl bych až překvapivě dobrá

29.11.2011 17:04:22

*
Hrál jsem zatím jen jednou a jen ve dvou a docela jsme se bavili. Jednoduché, rychlé, trochu škodící, ve více hráčích to bude asi docela mela. (:

30.11.2011 10:43:32

mám ji
a po přečtení pravidel a "ozkoušení" na nečisto (soliter) to vypadá, že to rozhodně bude zábavné :-)

30.11.2011 10:48:20 | Upraveno autorem (porovnej)

Po prvních dvou hrách
Celkem dobrá karetka, ještě to nemám dostatečně otestované, takže stručný popis, co a jak :-) Cílem hry je jako první získat deset bodů. Začínáte s jednou cestou a jednou vesnicí a postupně proměńujete potřebné suroviny a stavíte cesty, vojsko, vesnice, která můžete rozvinout v města a ta můžete následně rozvíjet. Rozvoj města je hodnocen nejvíce body a má také vždy nějakou příjemnou bonusovou funkci. Cesty se staví tak, že vždy jedna karta je bod a jedna další, která se pokládá na ni znamená výhodu (možnost přeměnit další surovinu za jinou - bez tohoto bonusu lze měnit ve svém tahu vždy jen jednu surovinu). Pokud vlastníte rytíře je možno dobírat na konci tahu vždy kartu navíc, vlastnictví druhého rytíře zase znamená bod navíc (takže se to vždy střídá - jedna cesta/rytíř výhoda navíc, druhá cesta/rytíř vítězný bod navíc, třetí cesta/rytíř zase ta samá výhoda atd.) Nebezpečí spočívá v tom, že pokud dojdou rytíři a cesty, potom může spoluhráč pokud je chce stavět vzít vašeho rytíře či cestu a tím vás připravit o výhodu, případně o bod. Bránit se částečně můžete právě díky rozvoji města, kdy si např. postavíte kostel a tím je alespoň jeden z vašich rytířů chráněn proti "zběhnutí", anebo potom můžete například v rámci rozvoje města postavit citadelu a chránit tak první tři cesty před zabráním nájezdníků.

3.12.2011 12:18:11

Houstone, máme problém :-)
stalo se nám, že "nebylo co stavět", takže hra skončila nedokončena. Já jsem měla 9 bodů, spoluhráč 8 a došlo k situaci, že spoluhráč měl dva rytíře /tudíž další vojsko nebylo k mání/ já jsem měla 3 cesty chráněné citadelou a ostatní měl již spoluhráč/tudíž nebyla další cesta k mání/ s poluhráč měl dvě města včetně rozvoje a zbytek vesnic jsem vlastnilá já, takže zbyly v nabídce jen dvě karty rozvoje města a vzhledem k tomu, že nebylo co rozvíjet u spoluhráče, tak hra skončila bez splnění podmínky vítězství a bez možnosti dalšího tahu - a to nemám rád...Pro tento případ, myslím, že by bylo dobré přidat do hry dvou hráčů buďto vesnici nebo dvě nebo cestu nebo rytíře...co myslíte?

3.12.2011 20:58:33

Srovnání
s původními karetními Osadníky pro 2 hráče ?

3.12.2011 21:27:34

Houstone, máme problém...
Pokud nejsou volné cesty nebo rytíři ke stavění tak se berou od jiného hráče a oba je chráněné mít nemůžete, takže by vždy mělo být odkud brát.

5.12.2011 12:20:56

Filipes,
ale když hraješ ve dvou tak ta situace může právě uplně jednoduše nastat, protože ve hře ve dvou jsou jen dva rytíři a když máš chráněny 3 cesty a další má postaveny druhý hráč, tak už potom není co kde brát...

5.12.2011 12:35:25

není co stavět
situace "není co stavět" nastat nemůže

není možné aby všichni hráči měli chráněny všechny své cesty a všechny své rytíře, takže si vždy můžete vzít nějakou cestu nebo rytíře od některého ze soupeřů (tedy pokud je nemáte postaveny všechny vy, pak ale zase ostatní mohou cesty a rytíře krást vám), navíc jsou tu vesnice a města a rozšíření měst

5.12.2011 14:15:57

to tondakolik
Tím jsi ale neodpověděl na přesně definovanou situaci ve dvou hráčích, kterou uváděla ta"jemná". Tak buď ona něco hraje špatně, nebo ve dvou hráčích k tomu zablokování dojít může. Můžeš se k téhle konkrétní situaci ve dvou hráčích, kterou ona uvádí vyjádřit?

5.12.2011 14:46:02

to ta
Tak jsem prošmejdil web a řešilo se to už v komentářích ke hře na moderních hrách. Od Albi tam někdo odpovídal, že povinnost nákupu není a jestliže někdo nemůže táhnout, tak prostě musí pasovat a jede znovu ten druhý hráč. Takže v tom případě bys asi rozvinula města a vyhrála bys.

Vařím ale z vody, protože vůbec neznám pravidla, která bohužel nejsou nikde k dispozici.

5.12.2011 15:16:11 | Upraveno autorem (porovnej)

kren
...je to tak, ten dotaz jsem tam vznesla já, protože mi to vrtalo hlavou, ale i tak (nebo právě tak) mi to přijde trochu nedotažené, jakýsi rozpačitý konec, když si potom na konci jedu ty svoje tahy a nic...je to samozřejmě můj subjektivní názor

5.12.2011 17:51:02

Tak jak ? Vyzkouším uvidím.
Tak jak Tondo kolíku, co ty na to? Může nebo nemůže ta situace zablokování ve dvou hráčích nastat? Do Vánoc budu mít osadníky taky, takže vyzkoušíme, uvidíme ;).

6.12.2011 08:45:45

může ale
k situaci teoreticky dojít může, protože je omezený počet vesnic (tím pádem i měst), ale pokud během hry párkrát vesnici postavíte, tak přijde 10b dříve než nebude co stavět;
pokud by někdo vůbec nekupoval vesnice a soustředil se pouze a jenom na cesty a rytíře, pak ano, tato situace velmi rychle nastane

13.12.2011 10:46:39 | Upraveno autorem (porovnej)

tondakolik
u nás spoluhráč koupil dokonce dvě vesnice (k cestám a rytíři) a přesto k té situaci došlo. Myslím, že toto řešil někdo také na BGG.

13.12.2011 10:57:11

žádný dlouhý vejrání
Jojo, po pár hrách ve dvou si už dokážu lehce spočítat že tuto hru prostě nevyhraju...Proto to je RYCHLÁ karetní hra.Většinou končíme v bitvě o rytíře nebo o cesty,potom je to o štěstí na suroviny. Nikdy ale patová situace nenastala.Zatím...

20.12.2011 15:55:57

Rozpačitý dojem
Tak po několikerém zahrání od 2 do 4 hráčů mám z této hry poněkud rozpačitý dojem. Zdá se mi, že existuje prakticky jen jedna strategie, že jsou na tom během hry hráči plus mínus bodově stejně a závěr je dán tím, komu přijde vhodnější kombinace surovin a kdo má v té chvíli momentálně "nakradené" alespoň nějaké rytíře (o které lze během hry lehce přijít). Zdá se mi, že ta hra jakoby během hry žila svým vlastním životem, hráč ji nějak výrazně nemůže ovlivnit a pokud není někdo vyloženě mimoň, tak skončí hru buď jako vítěz, nebo s 8 až 9 body. Můžete mi nějak můj názor vyvrátit?

28.12.2011 10:29:31

kren
vyvrátit nemůžu, mám stejné pocity, nějak nás ta hra neoslovila a šla z domu...

28.12.2011 10:57:54

Hm škoda ...
Staří karetní osadníci se mi zdají lepší (byť je to jen hra pro dva a dost dlouhá).

28.12.2011 12:35:00

nesrovnávat
já bych karetní a rychlé karetní osadníky vůbec nesrovnával
já bych nesrovnával v podstatě žádné verze osadníků - papírové, karetní, rychlé karetní, kostkové, deskové - protože každá hra je hodně jiná

tahle je pro chvíle, kdy nechcete zdlouhavě přemýšlet a propočítávat, co by bylo nejlepší
prostě hrajete, bavíte se tím, že soupeře obíráte o cesty a rytíře, štve vás, že vám je zase soupeři berou...
nejde o strategickou hru, ale spíše o krátkou jednoduchou hru i pro "nehráče"

31.12.2011 17:24:58

je to tak
Hral jsem zatim ve dvou a ve trech a je to mila oddechovka.

kren> Mi treba prijdou lepsi tihle, v tech pro dva mi proste kostka mohla otocit jen jednu surovinu a souperi tri, coz mi prislo horsi, nez tady, kde dycky beru cca 2-3 karty a pripadne muzu i vymenovat, nebo aspon nejak skodit souperi. Nehlede na to, ze mi nesedel system balicku, kde jsem si nebyl schopny zapamatovat, kde co je. A skodeni tu neni tak omezujici, malokdy se mi jako v karetni verzi pro dva stalo, ze jsem proste jen dobral a poslal tah dal. Takze klasicky "tisic lidi, tisic chuti" ;)

31.12.2011 19:30:11 | Upraveno autorem (porovnej)

to tondakolik a Kew
Já jsem karetní osadníky pro dva a tuhle rychlou hru nesrovnával ani v mechanismech ani v čemkoli jiném. Jen jsem prostě napsal, že mi staří karetní osadníci sedli víc a ta rychlovka mne moc nebaví. Kombinace náhody, ovlivnění hry soupeřem a vlastní možnost strategie jsou v takovém poměru a vztahu, že prakticky hráči nemají příliš vliv na to jak hra probíhá, všichni kupí body plus mínus stejně a vítězství záleží na tom, kdo má v poslední fázi hry shodou ne příliš ovlivnitelných okolností možnost získat poslední jeden nebo dva body k vítězství. Hra člověka v podstatě vede za ručičku. Na to aby mne bavil "průběh hry", tím, že někoho obírám o rytíře nebo cesty, tak to znám hry, které mne po téhle stránce baví mnohem víc. Stručně řečeno, řekl bych, že je to takové prší v lepším kabátě a za sebe bych hru nedoporučil ani nehráčům.

1.1.2012 10:52:10

> kren
jen jsem chtěl zdůraznit, že se jedná o úplně jiné hry určené úplně jiným hráčům

já obecně mám mnohem raději hry strategické s minimem náhody, ale ty si člověk zahraje jen s pár hráči, většinou se setkávám s lidmi, kteří si chtějí zahrát nějakou jednoduchou krátkou hru, u které nebudou muset nějak moc taktizovat a přemýšlet, a pro tyto "nehráče" je podle mne tato hra

vedle toho si tuhle hru ale rád zahraju taky já, protože ne vždy má člověk chuť na vysokou strategii, a tato verze osadníků je na odpočinek ideální, a rozhodně nesouhlasím s tím, že je ta hra hráči neovlivnitelná

1.1.2012 15:48:40 | Upraveno autorem (porovnej)

to tondakolik
Já jsem nenapsal, že je hra hráči neovlivnitelná. Napsal jsem cituji: "Kombinace náhody, ovlivnění hry soupeřem a vlastní možnost strategie jsou v takovém poměru a vztahu, že prakticky hráči nemají příliš vliv na to jak hra probíhá. Hru ovlivnit lze, pokud hraješ s hráčem, který neví, která bije. Jakmile pochopíš pravidla, tak už to jede u všech víceméně fádně a stejně. A myslím, že je opravdu více jednoduchých karetek i pro nehráče, které jsou mnohem, mnohem lepší.

1.1.2012 20:09:35

Vybíráme z Bazaru

Keep the Heroes Out
Akt. cena: 700 Kč
Končí za: 11 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas