Odysea: Společně k deváté planetě

xxxxxxxxoo hodnoceno 157x (Seznam vlastníků)

Odysea: Společně k deváté planetě - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 20 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Thomas Sing
Rok vydání: 2020
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Hra tvorena z 90% nahody a 10 strategie. Zalezi vlastne jen na tom, jak se rozdaji karty. Navic hra vyzaduje neustalou udrzbu. Zahraju kartu… aha tak nic, jde se michat. A takhle porad dokola. A nejaka “kampan”  to nezachrani. Tohle neni hra tohle je cisty utrpeni. I marias si zahraju 100x radsi. 

25.6.2021 11:53:48 | Upraveno autorem (porovnej)

@Kanic V kolik lidech jste to hráli. S počtem lidí roste obtížnost a těžší mise v pěti jsou leckdy skutečně o rozhozu, když je špatný, nejde to uhrát. Ale těch 90% náhoda a 10% strategie nedává smysl. Jako u každé štychovky je třeba hrát to dobře a občas se spolehnout na to, že spoluhráči pochopí správně váš výnos.

A údržbu to má jako každá štychovka, zahraješ ruku, zamícháš a hraješ znovu. 

Vlastně mi ta tvoje kritika zní, jako bys čekal jinou hru, protože tu hru kritizuješ za to co je a nijak to nezastírá. :)

25.6.2021 13:22:30

@Miner hrajeme to ve 4. Dosli jsme do 20 levelu. Presne tak, ta hra mi vadi takova jaka je. V mariasi se aspon dohraje hra a micha se pak. Tady se muze michat hned po rozdani karet ukolu

25.6.2021 14:38:44

@Kanic - Chápu, ale mně to skládání nevadí, třeba v Tarokách se některé hry taky nehrajou a složí se to za default, protože to nemá smysl hrát. Jinak ve čtyřech mi to přišlo hratelné téměř vždy, v pěti je těch neuhratelných her o dost více. 

25.6.2021 15:00:52

Já tedy nevím, ale i když jsem se ještě jednou díval do pravidel, tak se snad během hry nic nemíchá, ne? O jaké údržbě je řeč? A proč by se mělo něco míchat po rozdání karet úkolů? Nebo je řeč o míchání karet mezi hrami, ale to se snad dělá u každé karetní hry, včetně mariáše. Nehrajete něco špatně?

25.6.2021 15:19:40

Hrál jsem jen variantu pro dva. Tam muze byt smula, kdyz je dane poradi ukolu a ten prvni, xo se ma splnit, je na zakrytou kartu, kterou se podari otocit az ke konci. Ale jinak ty procenta bych videl spis opacne. Nemam pocit, ze by mi nahoda rozhodla (at uz jakymkoli smerem) hru. (Odehrano cca 50 her a 37 misi)

Za sebe, alespon variantu pro dva, mohu vrele doporucit.

25.6.2021 17:21:55

Hra je dle mého výborná, a náhoda je jen při rozdání karet a úkolů. Zbytek je na hráčích. Stačí jeden, který "nemá pod čepicí" a dokáže zkazit hru všem. Pak ano, je to opruz a lepší nehrát ;-)

Pokud ti vadí rozdávání karet po předem vzdané hře, tak nechápu, proč hraješ karetku? :-DDD

Řešením je pro tebe hrát na BGA, kde míchání odpadá a je tam silná komunita dobrých hráčů, se kterými jsme dokázali odehrát i mise, zdánlivě na první pohled, odsouzené k neúspěchu.

Mám za sebou všech 50 levelů na jeden zátah na BGA s několika opakovanými levely, některé i třeba 3x, než jsme to dali. Ale boží pocit, když se to povede ;-)

25.6.2021 20:10:15 | Upraveno autorem (porovnej)

To je otazka… hry hraju abych je vyzkousel a zabavil se. Ale u teto hry to rozhodne neplati. Vyzkousel jsem uz spoustu karetek a jsou karetky, ktere miluji. Ale tahle mi proste absolutne nesedla.

25.6.2021 21:21:31

@prebio - Jestli jsem Kanice pochopil správně, tak naráží na hry, kdy je rozhoz takový, že už po rozdání je jasné, že to nejde uhrát.

Například mise, kde je úkolů a z toho jeden musí být uhraný první. Když v té barvě má někdo plonkovou devítku, tak je to skoro nemožné. V pěti hráčích máš 8 štychů a z toho v pěti musíš plnit úkol, tj. zbývají ti jen tři plonkové na celou hru.

Takže pokud padne, že první je třeba uhrát modrou pětku například + další 4 karty a někdo ukáže, že má singl devítku a ten co má uhrát tu pětku, má nejvyšší modrou čtyřku, což taky ukáže, tak je to na složení. 

26.6.2021 01:13:22

@Miner No ale on si stěžoval, že musí míchat karty, ne na to, že to je těžké a srovnával to s mariášem, kde jsou ale některé hry úplně stejně beznadějně prohrané už od začátku. Jasně v 5 hracích to asi bude těžší, ale tebou popsána situace v méně hráčích bude nastávat extrémně zřídka, protože si přece sám vybiraš, které úkoly budeš plnit a je to tedy váš skill. Toto by se mohlo stát buď jen ve hře kdy o tvem úkolu rozhoduje kapitán a nebo když ti jako poslednímu vybirajicimu si, ostatní nechají tento úkol, ale upřímně to je dle mého zase špatně zahraná partie, takže stěžovat si, že to je náhoda asi není úplně ok.

26.6.2021 08:57:29

Ono tato hra je dost o tom kdo si vezme jaký úkol, z této fáze se toho dá dost poznat kdo má co za karty. Hru jsem zatím nedohrál, máme za sebou 35 úkolů a hraju to ve 3 a v druhé skupině ve 4 hracích(v obou skupinách jsme stejně daleko). O nahode tahle hra je tak maximálně z 10procent, z 40procent jak umí hráči vyhodnotit co si mají vzít za úkoly a z 50procent jak umí hrát. Bohužel v této hře můžete být tak dobrý, jak je dobrý nejhorší hráč. 

27.6.2021 08:56:18

Odysea je naprosto skvělá štychovka (pokračování je ještě lepší a hlavně jednotlivé partie jsou pestřejší a ještě zábavnější, byť za cenu více oscilující obtížnosti). Určitě ji ale nedoporučuji hrát v jiném počtu než ve čtyřech. Ve třech je dost často pravidelná distribuce barev a nejde nic odmazat. V pěti je zase málo času a i splnitelnost vylosovaných úkolů může být dost problematická.

Ad Kanic: Pokud hrajete ve čtyřech, jde uhrát téměř cokoliv (s výjimkou pár extrémních případů). Pokud hrajete od začátku a postupně se sehrajete, tak čím více je otočených karet úkolů, tím je hra jednodušší. Zároveň ale stoupají nároky na správné rozdělení úkolů, což je mnohdy až 90% úspěchu, zejména pokud je více úkolů v jedné barvě. Důležité je nevybírat úkoly čistě pro sebe, ale zohlednit i možnosti spoluhráčů (tohle se ale musí nahrát a ideálně odkoukat, často může být lepší vzít si zdánlivě obtížný úkol, čímž se otevřou ruce ostatním, kteří pak mají čas připravit prostor i pro ten na první pohled neuhratelný úkol). Nejnáhodnější partie jsou ty na začátku, které případně doporučuji hrát s úpravou pravidel z druhé Odyssey, kdy pokud je úkolů méně než hráčů, mohou někteří pasovat.
Druhá důležitá věc je to, že Odysea není pro lidi, co se štychovkami začínají. Těm doporučuji hru Wizard. Dále je vhodné, aby byli hráči zhruba vyrovnaní a schopni číst hru. Hodně věcí se dá jak při rozebírání úkolů, tak při sehrávce pochopit z toho, co ostatní dělají i nedělají.
Rozhodně bych otočil ten tvůj podíl náhody spíše na 90% zkušenosti, čtení hry a strategie a nejvýše 10% náhody.
Každopádně Odysea patří do zlatého fondu štychovek a vřele ji doporučuji všem mariášníků i dalším milovníkům štychovek.

27.6.2021 21:36:47

Vybíráme z Bazaru

Project L
Project L
Akt. cena: 570 Kč
Končí za: 22 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas