nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Nefertiti Expansion

Rozšíření pro hru: Nefertiti
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra
Čeština: není
Vydavatelé: Matagot
Rio Grande Games
Autoři: Guillaume Montiage
Jacques Bariot
Thomas Cauet
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

Desert chaos reloaded!

První rozšíření pro hru Nefertiti do hry přináší mnoho nových prvků:

 • možnost hry v počtu 2-5 hráčů;
 • nový trh Memfis s novými kartami Darů;
 • nové karty postav;
 • možnost hry podle několika předdefinovaných scénářů.

1) Možnost hry ve dvou hráčích - je řešeno diskutabilním mechanismem "rádců", což jsou v podstatě simulace dvou dalších hráčů. Každý z hráčů simuluje ½ virtuálního hráče. Nejedná se tedy o "plnohodnotnou" variantu, která by ale asi vzhledem k systému hry nebyla realizovatelná

2) Možnost hry v pěti hráčích - jsou zde (oranžové) figurky a žetony pro pátého hráče, kromě nutnosti přidání nového tržiště Memfis zde nedochází k výraznějším úpravám pravidel.

3) Nové karty postav - ze základní hry se použijí pouze karty Kupců a Písařů. Zbytek karet ze zamíchá s novými postavami z rozšíření a vyloží se šest náhodně vybraných karet. Mezi nové postavy patří:

 • Věštkyně - umožňuje hráči podívat se posledních pět karet z dobíracího balíčku Darů. Hráč si může libovolné karty Darů vyměnit za některé z těchto karet. Nelze získat karty vyšší hodnoty než jaké hráč hodlá směnit.
 • Žebrák - umožňuje si z každého tržiště vzít jeden Deben nebo otočit libovolnou kartu Daru lícem dolů. Takto otočené karty se otočí zpět po znovuotevření trhu.
 • Amonův Kupec - umožňuje hráči zahodit libovolný počet karet Darů. Za každou kartu obdrží 8 bodů bez ohledu na jejich skutečnou hodnotu.
 • Amonovův Kněz - jako jediná karta postavy se používá až po závěrečném bodování. Umožňuje hráči přidat si 6 bodů za dosavadní druhé místo, 9 bodů za dosavadní třetí místo, 12 bodů za dosavadní čtvrté místo a 15 bodů za dosavadní páté místo.
 • Královský Písař - umožňuje hráči obodovat libovolné množství libovolných karet Darů. Každá karta má svoji hodnotu dle počtu hráčů plus bonus jeden bod za Královského Písaře.
 • Potulný Zloděj - umožňuje hráči získat z libovolného (uzavřeného či otevřeného) tržiště kartu Daru s nejnižší hodnotou. Karta zloděje se pak umístí místo ní a je považována jako další karta Daru (lze jí tedy možno koupit a opět použít).
 • Obchodník - umožňuje hráči výměnu až dvou karet Darů s libovolným trhem. Pokud hráč nabízí výměnou kartu s nižší hodnotou, cený rozdíl je nutno uhradit do zásoby příslušného tržiště.

4) Přístav Memfis - jedná se o páté tržiště. Nutné pro hru v pěti hráčích. Na toto speciální tržiště se nevztahují běžná pravidla, neuzavírá se a postavy ovlivňující trhy zde nemají žádný efekt. Je zde možno pořídit speciální cizokrajné Dary. Trh ze zaplňuje výhradně cizokrajnými kartami, a to v okamžiku, kdy se doplňuje některé ze čtyř základních tržišť (všechny během doplňování otočené karty cizokrajných Darů putují na tento trh). Trh se neuzavírá, ale vyhodnotí se v okamžiku, kdy byla na něj byla přidána čtvrtá karta (případně když byla vytažena karta Akhenatona).

5) Cizokrajné Dary - zamíchají se v množství dle počtu hráčů mezi běžné karty Darů. Lze je zakoupit výhradně v Memfisu. Jedná se buď o alternativy ke stávajícím kartám Darů (které ale oproti "běžným Darům" přinášejí extra body) nebo o speciální Dary jako jsou Poháry a Papyry:

 • Každý Pohár má hodnotu právě 9 bodů bez ohledu na to, vlastní-li jej další hráči. 
 • Každý Papyrus má hodnotu právě 4 bodů bez ohledu na to, vlastní-li jej další hráči a navíc hráče opravňuje k získání jedné královské pečetě ze společné zásoby.

Prvky rozšíření lze libovolně kombinovat nebo použít předdefinované scénáře. Zbytek hry zůstává stejný.

Autor: PJ