Nanty Narking - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2–4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Novověk
Herní kategorie: strategická
Čeština: undefined
Vydavatelé: Asyncron Games
PHALANX
Autoři: Martin Wallace
Rok vydání: 2019
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

„Scotland Yard stále potřebuje mou pomoc,“ tvrdí pan Holmes, známý detektivní poradce. „Nemůžeme dovolit, aby někdo ohrožoval město, ať už trestně, politicky nebo finančně. Všechna spiknutí budou odkryta; musí vládnout zákon a pořádek.“ Profesor Moriarty je považován za mistra zločinu, a to skrze své loutky. Někteří tvrdí, že je jediným skutečným pánem města. Naše zdroje naznačují, že již má „oči a uši“ téměř ve všech oblastech Londýna.

Nanty Narking je hra z Viktoriánské éry, kdy se děj odehrává v Londýně. Hra spojuje literární dílo autorů Ch. Dickensna a A. C. Doyla, takže se hráči mohou potkat se Sherlockem Holmesem, nebo například s profesorem Moriartym. Na začátku hry se každý z hráčů chopí role osobnosti se specifickou podmínkou pro vítězství, takže si nikdo nemůže být jistý, co ostatní hráči musí udělat pro to, aby vyhráli. Je tedy třeba splnit svůj cíl a zároveň se pokusit zabránit ostatním ve vítězství. Hra využívá mechanismy známe ze hry Zeměplocha: Ankh-Morpork.


Příprava hry:

Před začátkem hry se rozloží herní deska s mapou Londýna. Zamíchají se karty osobností (personality cards) a každý hráč jednu tajně dostane. Hráči následně umístí své figurky agentů a žetony problémů (trouble marker) do konkrétních čtvrtí. Každý hráč začíná s 10 librami hotovosti. Vedle herního plánu jsou nachystány figurky armády (grenadier) a nových občanů (new citizen), následně jsou rozděleny na dva balíčky podle barvy a zamíchány karty akcí (action cards); z těchto dvou balíčků se poté složí jeden. Každý hráč dostane na úvod pět karet akcí.
Vedle herní desky se nachystají karty městských oblastí (city area cards) lícem nahoru.


Průběh hry:

Hráč, který je na tahu, vybere ze své ruky jednu kartu a tu vyhodnotí. Každá karta v levém horním rohu má symboly akcí, které hráč může provést. Akce se vyhodnocují, tak jak jdou po sobě (od shora dolů) a není nutné jednotlivé efekty využít. Výjimkou je akce „Náhodná událost“ (random event), která se musí vyhodnotit. Na závěr svého kola si hráč dobere do pěti karet - může mít na ruce i více karet, ale vždy dobírá jenom do pěti. Možné akce:

 • Umístění agenta: Hráč umístí agenta do oblasti, kde již agenta má, do oblasti sousedící s jeho agentem, nebo do kterékoli oblasti, (pokud na desce nemá žádné agenty). Pokud jsou všichni hráčovi agenti na desce, může jednoho z nich odstranit a poté jej umístit.
 • Umístění budovy: Hráč zaplatí náklady na budovu (viz karta městské oblasti), aby umístil budovu do oblasti s jeho agentem, bez žetonu problémů, kde není žádná jiná budova. Vezme si odpovídající kartu městské oblasti (v případě, že je budova odstraněna, vrací ji). Pokud jsou všechny hráčovy budovy na desce, může jednu odstranit a umístit ji poté do zvolené oblasti.
 • Vražda: Hráč odstraní jednoho agenta (ne svého), člena armády (grenadier) nebo nového občana (new citizen) z oblasti se žetonem problémů - ten je následně odstraněn.
 • Vezmi peníze: Hráč si vezme vyobrazené peníze.
 • Přerušení: Lze zahrát kdykoliv - i mimo vlastní tah.
 • Náhodná událost: Musí být vyhodnocena! Vezměte horní kartu z balíčku náhodných událostí a vyhodnoťte ji.
 • Svitek: Hráč provede akci, která je popsána na spodní části karty.
 • Odstranění žetonu problémů: Hráč odstraní jeden žeton problému z jakékoliv oblasti.
 • Zahrání další karty: Umožňuje hrát další kartu. 


Konec hry:

Karty osobností určují vítěznou podmínku každému hráči. Pro vítězství je potřeba tuto podmínku splňovat na začátku svého tahu, výjimku tvoří Sherlock Holmes. Podmínky jsou upraveny podle počtu hráčů. Pokud během hry nedojde k vítězství některého z hráčů, končí hra v momentě, kdy si hráč nemůže dobrat do pěti karet (vyčerpá se balíček karet akcí). Pokud se ve hře nenachází Sherlock Holmes, vítězí hráč s největším počtem bodů. Body hráči získají za agenty a budovy na herní desce a za peníze, které jim zůstanou. Karty osobností:

 • Profesor Moriarty: Musí mít v určitém počtu městských oblastí své agenty.
 • Lordové Balmoral, Bellinger a Holdhurst: Musí mít nadvládu v určitém počtu městských oblastí.
 • Fagin: Na herní ploše se musí nacházet určitý počet žetonů problémů.
 • Mr. de Sidonia: Jeho majetek (hodnota budov a peněz) musí odpovídat dané hodnotě.
 • Sherlock Holmes: Vyhrává, pokud hra skončí tím, že si nelze dobrat kartu (vyčerpáním akčních karet).

Autor: Vernon

Vybíráme z Bazaru

High frontier 4 All ENG
High frontier 4 All ENG
Akt. cena: 45 €
Končí za: 3 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas