Muníci - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra, vývoj postavy, budovatelská, intriky
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: TMG
Autoři: Pavel Tomcsányi
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Pravidla

přiznávám se, že pravidla k této hře nemám pečlivě přečtená (koukala jsem na ně včera kolem jedenácté v noci). Zajímá mě, když se otočí kartička (dílek země) na plánu, tak zůstává už otočená lícem nahoru?
21.2.2011 10:40:50

Otočená kartička
Když se ti ji podaří získat, putuje k tobě, pokud ji nezískáš, získává otočená lícem nahoru

21.2.2011 11:41:51

Test odvahy
Tak jsme dnes s dětmi dali jednu partii a z pravidel sem vůbec nepochopil pár základních věcí.
Za 1: Jakým způsobem probíhá test odvahy, když nepřemůžu zlodějského ducha. Mám otestovat svoji odvahu, ale jakým způsobem???
Za 2: K čemu slouží ty čísla? Mají představovat karáty, nebo se pokládají při vylepšení pohybu, boje, kopání aj.???
Za 3: Proč jsou pravidla černobílá? Asi skrze finace, dobrá, ale proč tam není popis hracích komponentů co který znamená a k čemu slouží??? Proč tam nejsou uvedeny nějaké příklady jak a co hrát???
Takže hra jako taková zajímavá, určitě bude dobrá, ale .... Z pravidel nejsem moudrý.

25.4.2011 20:38:31

Kent
Ad 1: Test odvahy - kdo testuje odvahu, hodí si kostkou. Pokud je výsledek větší než odvaha hráče, Muník dostane strach a uteče. V pravidlech je to popsáno v odstavci Boj.
Ad 2: Jaká čísla a kde myslíš? Jesli jde o ty na speciálních krystalech,tak těmi okamžitě vylepšíš danou vlastnost. Jesli myslíš ty žetonky s čísly tak ano, ty se pokládají na kartu hráče, podle toho jak si vylepšuješ jednotlivé vlastnosti.
Ad 3: Nevím jakou verzi hry máš, my vlastníme tu původní krabicovou a tam jsou v pravidlech všechny komponenty vyobrazeny a je u nich i popis. To že jsou černobílá vůbec nevadí.

26.4.2011 17:46:17 | Upraveno autorem (porovnej)

to Micc:
add. 1
Bavím se konkrétně o tom, když Muník narazí na zlodějského ducha. Není u něj žádné číslo a v pravidlech je napsáno "pokud ho objevíte zkuste svoji dovahu" Ale jak? Stačil oby tam napsat - např. - viz. test odvahy. Když hledám výraz -Test odvahy-, musím se pracně prokousávat pravidly, kde najdu v sekci Bojzmínku o tom jak se testuje odvaha. Text který se ztratí v pravidlech a člověk, který čte pravidla poprvé, pak ani neví kde to četl.
Dále o testu odvahy při setkání se zlodějským duchem není v sekci BOJ ani zmínka. Jak mám k sakru vědet, že se to týká i této situace, kdy se o testu odvahy hovoří v sekci BOJ? Podl mne dost nejednoznačné až matoucí.

Dále: Každý Muník má tedy na začátku odvahu 1 (pokud není Klidas). Takže pokud je zlodějský duch hned v první zóně "malých čtverečků" - což je a narazím na něj, musím pak při testu odvahy hodit pouze číslo 1 abych prošel ? !!! A není to trochu zvrácené? Jaká je šance že tu 1 hodím? Asi stejná, jako překonat zával - 6. Na to že se hází pouze kostkami, docela deprimující začátek. Škoda, jinak povedená hra, jenže to člověka odradí již po otevření krabice a shlédnutí pravidel.

add. 2
Ano, mám na mysli čísla na malých čverečcích. Jak mám vědet k čemu slouží, když o nich v pravidlech není ani zmínka???!!!

add. 3
Mám stejnou verzi jako ty. Cernobílé pravidla mi připadají předpotopní a štve mne to a vadí mi to. Stejně jako třeba u hry Fearsome Floors. Podle mne se šetří na nesprávném místě.
Za další - Manuál. Proč je ve hře jen jeden???!!! To je jako kdyby v Citadele dali jen 1x nápovědní kartičku nebo v Bombay jednu zástěnu. Proč, když je hra pro 4 hráče!!! Tak má mít každý hráč svůj!!! Opět šetření na nesprávném místě. Podle mne to šlo vše nacpat do karty hráče a pak vytvořit pro každého hráče malou katičku velikosti standartní hrací karty, třeba oboustrannou a bylo by to vyřešené.

Kritika je drsná, ale docela mne to naprudilo a zkazilo dojem ze hry na kterou jsem se po přečtení recenze těšil. :-(

26.4.2011 18:51:08

ad Muníci
Muníky jsem si chtěl kdysi pořídit, ale pak jsem to vzdal. Úmysl dobrý, ale zdá se mi ta hra taková nedotažená a Kentovy poznámky mne v tom utvrdily. Hlavně se mi taky nelíbí ta grafika, která vypadá jak dělaná amatérsky na koleně a spíš mne ta výsledná grafika připadá jak nějaká testovací verze hry, ještě než se dá hra ke konečnému zpracování grafikům. Podle mne je vizáž a zpracování u typu takovýchhle her hry stejně důležité jak mechanismy.

26.4.2011 19:48:39 | Upraveno autorem (porovnej)

To Kren:
Máš pravdu. Je tam spousta akcí, překážek až m i to připadne na škodu. Dále se ve hře kloubí prvky RPG s prvky adventury, člověče nezlob se a ještě mi to hodně připomíná po stránce děje hru Fantastát. ( mimochodme jsem byl z této hry také nadšen po přečtení recenze, ale dnes už ji de facto nehrajem a práší se na ni)
Ted se mi nechce listovat v pravidlech (mám hru schovanoz), ale mám dojem, že tam není přesně popsané jakým způsobem se staví stroj. Zda se koupené dílky dávají hned na šedou předlohu, či do inventáře nebo do skladu. Hra mi připadne dost překombinovaná a nedotažená. Neříkám, že je špatná, jen z ní mám rozpačité dojmy. Určitě si ji nechám a budeme ji s dětmi hrát, ale pravidla si asi do-upravíme podle sebe.
Obchodování s vyteženými nerosty a jejich hodnota v karátech je také taková nedokončená.
Ale nechci hru jen kritizovat a dáme ji ještě šanci. Snad napíšu později něco pozitivního.

26.4.2011 19:59:54

Munici
Pravidla skutečně nejsou příliš "user friendly".
K výčtu nedotažeností bych ještě přihodil jednotlivé vlastnosti Muníků, jednoznačně největší výhodu má navigátor a razič tunelů, protože mají vlastnosti které je zvýhodňují trvale. Zatímco třeba střelmistr je skoro o ničem, protože kolikrát za hru člověk využije lomcovák nebo dynamit, když šetří každý kousek suroviny.
U nás se hráli Munící příležitostně s dětmi ve věku od cca 5 do 7 let,ze začátku s nadšením, pak už je to moc nebavilo. Své na tom nese i poměrně dlouhá hrací doba a posléze i stereotyp hraní , který mohou snad zpestřit jen vzájemné souboje a loupeže, i když u nás k nim moc často nedocházelo. Byla to jedna z prvních her, které jsem pro rodinu pořizoval a svůj účel tehdy splnila. Teď bych už asi sáhl po něčem jiném.

26.4.2011 21:01:46

To Micc:
Tak jsem rád, že jsi mi dal částečně za pravdu. Hra je opravdu taková chaotická a abych pravdu řekl, třeba lomcovák nebo dynamit jsme při prvním hraní nepoužili vůbec. Určitě je velká nevýhoda dlouhá hrací doba. Asi stejná, jako u hry z Pohádky do Pohádky, kde se prostě zasekneš na zlatém vrchu a pak už tě hra nebaví. Děti pak dokáže od dalšího hraní odradit. Já ji kupoval od jedné "zatrolené hráčky" jako dobrý TIP pro děti a po přečtení recenze jsem se na hru těšil. Po prvním hraní však přišlo zklamání s nevyváženosti a nejasných pravidel, navíc ještě k tomu ČB a jen jendním manuálem, který neustále koloval.
Ale jak jsem psal, hře dáme ještě šanci.

27.4.2011 08:08:07

Kent
Určitě hře ještě šanci dejte. I přes zmíněné nedotaženosti a nedostatky v sobě hra určité kouzlo má. Jak jsem se zmínil naši junioři ji zpočátku fakt měli rádi a bavila i manželku - teď spíš dávají přednost karetkám a eurovkám, kdy za stejnou dobu odehrajeme víc partií a případnou prohru mohou vrátit i s úroky. Syn se u Muníků naučil počítat a byl to pro ně (pro děti,ne pro Muníky :-) ) i přechod k hrám se složitějšími pravidly a delší hrací dobou. Navíc hra má i světlé stránky - za největší přednost považuji kratičkou dobu herního tahu, takže se děti nestihnou nudit než přijdou na řadu i při hře 4 hráčů a jediné prostoje vznikají, jen když někdo počítá suroviny a studuje co si za ně může koupit. Řada nedostatků se dá poměrně snadno překonat - pravidla nejsou dlouhá a dají se snadno zapamatovat, případné nejasnosti, které se vyskytnou při prvních hrách není problém zkonzultovat třeba na těchto stránkách (chyby a nejasnosti v pravidlech se přece najdou i u mnoha renomovaných vydavatelů), manuál se dá ofotit. Navíc cena hry zase nebyla tak vysoká a ve srovnání s některými tituly, které prodávají "běžné" prodejny hraček, ve stejné cenové relaci toho nabízí víc. A co se týče grafického zpracování...asi to řešíme víc my dospělí než děti-těm to bylo při hře úplně šumák.

27.4.2011 12:42:26 | Upraveno autorem (porovnej)

To Micc:
Jasně, já jen že jsem od hry čekal podstatně víc. :-(
Také máme doma hry úplně jiné. Tohle mělo být takové zpestření. To že hra trvá dlouho jsem věděl, to by mi nevadilo. Ale už dost kritiky. Musíme si hru zopakovat abych napsal něco pozitivního. :-)
Díky za názor.

27.4.2011 13:01:12

Test odvahy aj.
Tak sem děckám vymyslel test odvahy tím způsobem, že se hodí 3x kostkou a součet musím být 9 a víc. Snad je to dobré a dětem se to zatím líbí.
Další úpravy pravidel sem provedl ohledně pohybu a kopání, tak aby se hra zrychlila. Při hodu lichého čísla se pohybuje Muník jen o 1 políčko (tedy základ) při hodu sudého čísla pak může až o 2 políčka. (pokud má +1 poohyb navíc přište se to k tomu). Také když Muník stoupne na políčko s neodkrytým čtverečkem, tak hned tuto kartičku otáčí a provádí kopání. Pokud uspěje, hned si to dává do inventáře. Pokud ne, musí počkat na další kolo a pak už jen provádí kopání, nebo se přesune jinam na neodkryté políčko a může znovu ve svém tahu otočit a kopat (házet kostkou).
Uvidíme jak se to osvědčí. Zatím odehrána jedna hra a výsledke dobrý. Hra se tím podstatně zrychlí. :-)

28.4.2011 11:38:04

TMG

Pohyb+kopání
To Kent: Při pohybu na neodkryté políčko se hned může otočit a ihned kopat nebo bojovat. Tak to je i v pravidlech. Co se týče pohybu a házení kostkou, no já myslím, že to není moc urychlení, už jenom to házení. Když se to hraje po nějaké době, tak to odsýpá celkem rychle. Druhá hra ve 4 lidech nám zabrala 90 minut. Hráči si zvyknou na ten styl a jede to rychle.

30.8.2013 09:24:14

TMG

Videonávod
Přidávám videonávod, který jsem udělal. Jenom nevím proč se ten červený text tak rozostřil. Je to z fotek a ty mají celkem velké rozlišení a movie maker to nějak nepobral. Pokusím se udělat ještě fotonávod, což bude jen posloubná galerie.
http://www.youtube.com/watch?v=gi4c1m3vmiw

30.8.2013 09:27:39

TMG

Odpověd tajemná
Ano otočený žetonek zůstává otočen.

30.8.2013 12:45:11

TMG

Fotonávod
A jelikož se ty forky v media makeru dost rozostřely, tak zde ještě odkaz na foto návod: http://www.tmgames.cz/products/a1/

30.8.2013 13:20:34

TMG
dík, už to není aktuální - šla z domu :-D

30.8.2013 14:41:54

Vybíráme z Bazaru

Kingdomino
Kingdomino
Akt. cena: 300 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas