Merchants & Marauders

xxxxxxxxxo hodnoceno 47x (Seznam vlastníků)

Merchants & Marauders - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Piráti
Herní kategorie: desková hra, ekonomická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Z-Man Games
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Jake jsou dojmy?

Dobra zimni noc, drazi pratele,

chci se optat na Vase dojmy z Merchants and Marauders. Vsiml jsem si, ze mnoho lidi hra zaujala. Po duslednem precteni pravidel jsem nabyl jistych pochybnosti a reakce lidi na BGG je zatim spise potvrzuji, nez vyvraci.
Jake jsou Vase dojmy z tohoto dlouze ocekavaneho kousku?
18.12.2010 02:45:01

Seils
Já bych to taky nehrotil, ale znám lidi co by byli schopni několik minut studovat mapu aby vyhodnotili kam je nejlepší plout.

V sobotu budeme hrát a variantu se scoutingem určitě použijeme. Bude to moje první pořádná hra kdy už pravidla dostatečně znám, tak jsem zvědav jaké to bude.
Vypijem k tomu nějaký rum a budem užívat atmošku.

26.8.2011 13:36:24

dojmy
Tak mám za sebou první partičku, zatím jen ve dvou.

Pocity veskrze dobré, úžasná atmosféra a skvělá zábava, ale je to brutální dicefest. Když máte smůlu na kostky, nemáte šanci. Trochu mě zamrzelo, že loď má na boj podstatně menší vliv, než kapitán (ano moji skvělou pirátskou fregatu potopila obyčejná šalupa).
Zkoušeli jsme oba dva začít jako piráti, já jsem to vydržel prakticky do konce hry, kámoš (poté, co šel během pěti kol třikrát ke dnu - a to jsem mu k tomu ani nijak extra nepomáhal) se stal zbabělou obchodnickou krysou :-). Nicméně jak zjistil, i být obchodníkem je adrenalin.
Každopádně i ve dvou je to sranda.

9.9.2011 21:08:39

Můj dojem
Dnes jsme to hráli ve 4. Po přečtení všech příspěvků doplňuji:

1) Nevidím smysl být suchozemská krysa, když se chci živit jako obchodník. Pirát za mnou musí doplout a pak mít štěstí na hody. Když se mu nepovede scouting, smůla. Navíc z boje lze prchnout. Zas tak moc se bát, abych skákal po přístavech, je myslím nesmysl. Navíc to dá volnou ruku zbývajícím hráčům. (A ve dvou ta hra snad ani smysl nemá).

2) 17 mořských sektorů = 17 různých specifických akcí, ale... Stačilo si vybrat rámcový cíl hry a hned jsem (jako pirát) věděl, které jsou důležité a které lze oželet (čti napadat lodě příslušné národnosti).

3) EPIC FAIL: hodně, přesněji HODNĚ, zklamala délka hry. Nemohu se zbavit dojmu, který mi zkazil i Rune Wars natolik, že jsem je už rok nehrál. A sice pocit, že už konečně mám nějakou loď, určitou výbavu a nějakou tu posádku a místo rozjetí zábavy někdo ohlásí "mám 10 bodů, vyhrál jsem!" (V Rune Wars mám 6 bodů, vyhrál jsem!). U nás konkrétně vyhrál leech a celkem zaslouženě. Bojoval, byl akční, snažil se, pirátil. Měl 7 bodů, nasyslil 30 zlaťáků a šup domů. I tak to ale zklamalo, jelikož z mého úhlu pohledu byla 1/4 hry do konce. O to víc mne znechutilo, když přítelkyně (jen mírně zklamaně prohlásila), že ji stačilo v dalším kole doplout do přístavu a vyhrála by ona. 5 bodů slávy, naškudlených 50 zlaťáků. Přitom základní loď a celou hru v podstatě nic neudělala. Tohle prostě JE zklamání. Body slávy jsou za všechno. Hra pro mě musí mít atmosféru. Odkojen dobrodružnými filmy a romány z dětství mám prostě vetknutou představu, jak ty piráty nahání vojenské lodě a jsou to vlastně psanci. V naší hře nebyl jediný boj, který bychom neuvítali. My jako piráti (já a leech) 2x tolik. Místo strachu a života zločince jsme ty lodě skoro hledali a těšili se na vítězný bod, který k nám pluje. Místo by to byl trest za náš život pro šibenici, ze kterého zbití jako psy prcháme lízat své rány do nějakého neutrálního přístavu, je to zásobárna bodů slávy? (Pomíjím, že se prakticky nehýbou). To je prostě sux. Být body JEN za vykládku požadovaného zboží/vyplundrování lodě s hodnotou nákladu 12+, jsem spokojený. Když jsou ale i za splněný rumor, misi, koupení lodě, potopení piráta/potopení válečné lodě, je hra (dle mého názoru) o ničem.

Nemusíte se mnou souhlasit, ale takový mám dojem. M&M si klidně znovu zahraji. Ale sám s tou myšlenkou nepřijdu :(

1.10.2011 23:34:38

Spatnak
Zkus Blackbeard, to je definitivní pirátská hra.

Ad Runewars: souhlasím, ale rozhodně zkus epic variantu, než hru zatratíš, ta tomu dodá délu, napětí a koule :)

2.10.2011 10:23:38

Sydo
O tom BB se zmiňujete a pokud najdu někoho z Ostravska, kdo je má a ukecám ho, tak 100% chci vyzkoušet.

Tu epic variantu v RW chci právě celý rok zkusit. Kadaver říkal, že mám počítat s délkou hry 4h+. A když to někomu sdělím, tak to znamená tečku za nadějemi. Za tu dobu prý stihneme jiné 3 hry, takže čau pipi.

2.10.2011 11:45:50

Spatnak
tak to bude asi problem i BB, ten zabere take tak ty tri hodinky minimalne. Ale delka hry jde upravit.

2.10.2011 11:48:32

Merchants & Marauders
No M&M má určitě své mouchy (plno much), ale pořád mi to připadá jako takový vymazlenější Blackbeard, kde mi strašně chybí jakákoliv možnost vylepšování piráta/jeho lodi, je to snad ještě víc o náhodě než M&M, životy některých pirátů jsou tvořeny jedním výjezdem na moře, přepadnutím obchodní lodi, návratem do přístavu a odejitím do důchodu (to je panečků dobrodružství námořního vlka) a vůbec celým systémem který je víc o "kurvení života jiným pirátům" než "dobrodružstvím mého piráta".

Takže nakonec bych pronesl pomalu kacířskou myšlenku, že tou ultimátní pirátskou hrou je snad Pirates cove.

2.10.2011 13:19:17

rbx

Trpaslik
hmm, ma to neco do sebe, co jsi rekl o BB. Ja se ale vzdy snazil se svym piratem vydrzet co nejdele, ale je pravda, ze tim jak mu stoupa notorious, tak je cim dal vic zranitelnejsi a tim padem te hra sama zene k tomu, abys ho poslal do duchodu.

Pirates Cove je rodinna hra, to je fakt kacirska myslenka, s plavenim se po morich to nema nic spolecneho :-)

2.10.2011 13:53:45

délka hry
mi nijak nevadí :)

2.10.2011 19:09:40

první hra
Musím říct, že M&M je opravdu výborná hra. Jediné co mi trošku vadí jsou dlouhé prodlevy při akci přístav, markantní to je v okamžiku, kdy se k ní v jednom kole nedostanete a pak čekáte až si ji odehrají vaši tři protihráči.

Asi nejvíc se mi líbí, že nic není na jistotu, i s po všech stránkách vylepšenou fregatou můžete mít problém s fungl nově spuštěnou šalupou. Přijde mi to hodně tématické.

Zkrátka povinnost pro každého exhráče Pirates!

11.7.2012 10:43:41

Obchodník vs Pirát
Hru sem hrál několikrát a nemohu se zbavit dojmu, že Párati to mají na rozdíl od obchodníků mnohem těžší na výhru.
Obchodníkovi stačí točit poptávané zboží po 3ks a hned má vítězný bod. Jak to vidíte vy ?

*-*

16.8.2018 11:30:50

BladeBrown
Ono to řemeslo obchodníka je takové nejisté a aby to bylo rychle výnosné, tak se musí sejít lokace s poptávkou a nabídkou. Také je důležité zaujetí ostatních hráčů, ze kterých by se v případě podobných úspěchů měli stát piráti. :D

Ona ta hra trošku láká k tomu, aby ji každý hrál sólo. Pak to je holt o tom, komu to líp v danou chvíli sedne.
...................................................................
Redaktor Deskofobie a blogu Kubrt vs Deskovky

16.8.2018 12:16:40

BB
V základu to tak asi je, ale přidej rozšíření a zjistíš, že tě hra stejně donutí pirátit a jinak zlodušit (případně hledat body ve zvěstech nebo misích), protože třeba jen modul bouře, co proti tobě postaví každé kolo náhodně určený protivítr, dokáže obchodníkovi značně znechutit cílené potulování Karibikem...

16.8.2018 22:26:37

michani karet
Rozsireni opravdu resi spoustu veci a jsou snadno implementovatelna i bez koupe. Napriklad "sluzbicky" (favor) snizuji podil nahody a lze realizovat kostkou jako pocitadlem.
Nicmene u teto hry je dulezite dobre zamichat balicek zbozi. Hraci odhazuji karty v sadach a je tezke to poradne rozmichat. Delam to tak, ze karty rozdelim na vice hromadek a snazim se, aby se mi zbozi neopakovalo. Kazdou pak zamicham a postupne primichavam dalsi hromadky. To cele pak zamicham jeste jednou. Bezne se nam pak stava, ze z 6 karet se tam casto nektere zbozi objevi maximalne dvakrat (a to v ramci cele hry = hrac pak musi navstivit aspon dva pristavy). Nektere hry na toto stosovani typu karet trpi (Through the ages, Merchant, Mage knight, Scythe a dalsi).

17.8.2018 00:29:56

obchodnik pirat
no mozná to za obchodníka je snadnejší ale určite ne tak zábavne jako když nejakého okradeš.

Objektivne je težší ( víc o náhode ) začít rovnou jako pirat ale pokud to hrajete alespon trochu konfliktne a né každý na svém pisíčku tak žádná obchodní lod dobře naložená loď zlatem do bezpečí jen tak nedopluje.

17.8.2018 14:16:58

Vybíráme z Bazaru

Tang Garden anglicky
Tang Garden anglicky
Akt. cena: 205 Kč
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas