nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Macao

Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Období kolonizace
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: není
Vydavatelé: Alea
Rio Grande Games
Autoři: Stefan Feld
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Macao - od 16. stol. centrum obchodu hlavně díky portugalským námořníkům, od 19. stol. portugalská kolonie, od roku 1999 zvláštní administrativní oblast Čínské lidové republiky. O deset let později se propracovává na deskovou hru Stefana Felda. 

Hráči se ve hře Macao stávají vlivnými portugalskými dobrodruhy, kteří v 17. století riskovali vše, aby zkusili své štěstí v Macau, obchodním centru Dálného východu. Díky výnosnému obchodu s Evropou, dobře naplánovanému rozmachu ve městě a uvážlivému obsazování důležitých úřadů a funkcí, zvýší svoji vážnost a prestiž.

Příprava hry 

Hra obsahuje značné množství komponent, takže příprava zabere určitý čas. Hráči si rozeberou herní komponenty ve své barvě a herní položky, na herní plán se rozloží žetony zboží, vedle herního plánu se připraví zásoba akčních kostiček, peníze a karet úřadů a budov/postav.

Průběh hry

Hra trvá přesně 12 kol, z nichž každé probíhá stejným způsobem:

  1. fáze karet, kdy se nejprve pro každé kolo vyloží karty úřadu, které určují pro dané kolo poplatky a směnné kurzy (tj. za kolik peněz lze koupit příslušný počet vítězných bodů). Dále si každý hráč vybere (zarezervuje) jednu kartu postavy.
  2. fáze kostek, ve které si každý hráč vybere (zarezervuje) dvě libovolné hozené kostky - podle jejich barvy a hodnoty si hráč vezme příslušný počet akčních kostiček stejné barvy. Akční kostičky poté přiřadí ke speciální růžici s hodnotami 1-6 a šipkou. Růžicí se pootočí a šipka udává použitelné akční kostičky pro aktuální kolo.
  3. akční fáze, ve které hráči využívají aktuální zásoby akčních kostiček. Ty se v přesné kombinaci barev používají k aktivaci shromážděných karet, obsazení městské čtvrti, změně pořadí hráčů, pohybu obchodní lodí (pokud hráč dopluje do přístavu, který poptává obchodní zboží získané obsazením městské čtvrti, získává hráč body prestiže), dále k nákupu prestiže za peníze a k použití karet.

Hra končí na konci dvanáctého kola. Udělí se závěrečné body prestiže za největší počet propojených městských čtvrtí a za zvláštní karty. Vyhrává hráč s největším počtem bodů prestiže.


Shrnutí: Středně obtížná až náročnější eurohra se zajímavými mechanismy a nízkou interakcí mezi hráči. Navzdory častému použití kostek a karet s nižší mírou náhody.

Autor: PJ