Loděnice - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Renesance
Herní kategorie: budovatelská, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Czech Games Edition
Heidelberger Spieleverlag
Autoři: Vladimír Suchý
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

První hra

Tak jsem si včera u Ládínka (www.svet-deskovych-her.cz) vyzkousel Lodenice.

Cilem hry je vybodovat co nejlepsi Lodenice - nejuspesnejsi, tedy s nejvetsim poctem bodu. Body ziskavate za postavene lode (kazda cast je na lodi nejak obodovana) za "bonusove" propluti pri slavnostni plavbe a za tajne statni zakazky.

Cela hra je ovladana systemem vyberu akci. Z nich stavite lode, vybavujete je vecmi a posadkou, shanite penize a stavite kanal na slavnostni plavbu lodi.

Kazdy na pred sebou svoji hraci desku lodenice, kde ma asi 9 (?) mist na stavbu lodi. Kazda lod se sklada z pride, zade a pripadne nejakych prostrednich dilu. Lod muzete stavet jednu, nebo vice najednou (pripadne postupne za sebou). Jaky dil lodi na lodenici ale umistite, ten uz tam musi zustat. Ma to tedy sve omezeni. Hlavni omezeni je ze lod ktera se dostavi musi vyplout a pokud nema vse potrebne (kapitana, kanal pro plavbu), tak oni prijdete.
Vyber casti lodi je jedna z akci, pri niz muzete vzi a do lodenice umistit az tri dilky trupu lodi (vyber je velky, ale novejsi dilky jsou za penize).

Na lod potrebujete posadku. Minimalne kapitana. Za dalsi posadku navic jsou bonusy (vojaci a obchodnici), ale musite mit dilek lodi s kajutou. Vyber posadky je dalsi akce.

Vybaveni lodi lze ziskat jinou akci. Jsou to kominy a plachty(zvysuji rychlost lodi), lodni sroub (to same), dela a jeraby (pridavaji body). Na vse je potrebne mit spravny dilek lodi ktery umoznuje danou vec na lod namontovat.

Zisk penez je realizovan dvemi akcemi: prvni je vyber vagonku s materialy. Kazdy zeton obsahuje tri vagonky s ruznym nakladem (uhli, zlato a nejaka slitina). V dalsi akci je na burze muzete prodat podle aktualni ceny, nebo je smenit za vybaveni (zlato za posakdu, uhli za kominy a plachtyy tusim a rudu za dela a jeraby).

Dalsi akce je vyber ruznych bonusu. Tech je opravdu hodne nato kolik se jich realne rozebere. Mate treba na vyber bonus kdy muzete na lod umistit navic dva jeraby bez odpovidajiciho podstavce, dva cleny posadky bez kajut, druhy lodni sroub. Nebo zlepsit zisk z prodeje surovin na burze. Dulezite zlepseni je urcite pridavani posadky (zelene zetonky), ktere pri vyberu posadky z dane akce vam vzdy pridaji jeste treba kapitana, vojaka nebo obchodnika. Stejne tak funguji i hnede zetonky, ktere vam pri akci vyberu vybaveni lodi pridaji jeste navic nejake konkretni vybaveni, treba delo.

Posleni akci je stavba plavebniho kanalu. Opet vyber z vice dilku a novejsi dilky se plati. Kanal s diky si stavite u lodenice a malou lodickou snim proplouvate.

Pokud mate postavenou konecne nejakou lod s posadkou a vybavenim, lod vypluje na svoji slavnostni plavbu. bez kanalu pluje akorat do srotu :) Kanal je nejvic podbny dilky z karkasone a predstavuje cestu, ktera se da napojit vice zpusoby na dalsi dilky. Je nanich namalovana trasa a jsou vnich uvedene bonusy. kazda nova lod posunuje malou figurku vasi lodi po kanale o tolik dilku, jaka je jeji rychlost. Pokud mate rychlou lod, musite si dat vice dilku kanalu aby lod nevypadla a neprisli jste oni. Pokud lod propluje bonusym dostava za to body. Znak dela ji ohodnoti po strance vojenskeho vybaveni, jerab po řtrance obchodniku. Zachrany kruh zase ohodnoti kolik je na lodi kruhu a zachranych clunu. Lze siskat i bonus za rychlost. Takze vse tohle musite pri stavbe lodi zohlednit. Jake dilky vybirate (dilky umoznuji jednak montovat vybaveni (dela, jeraby, plachty, kajuty, kominy a sroub), jednak uz nejake veci obsahuji (zachrane cluny a kruhy, svetla). Podle toho take vybirat dilky s kanalem, po kterych lod povedete (pokud mate lod vybavenou jen dely, je dobre vzit kanalek s bonusy za vojenskou lod).

Kdyz dostavite dalsi lod, zetonek lodickyna kanalku pokracuje dale stejnym zpusobem.
Kazda lod je pak jeste bodove ohodnocena podle navodu.

Cele to pak komplikuji statni zakazky, kdy mate dva typy zakazek a od kazde na vyber 3 moznosti. V prubehu hry si musicte vybrat a nechat si jen od kazdeho typu jednu. Napriklad dostanete body za pocet lodi, nebo za nejvetsi lod, pripadne za pocet obchodniku na kazde lodi a podobne. Ty se ohodnoti na konci hry a zalezi na vas jak supesne jse je zvladli, da se nanich vydelat treba i polovina celkovych bodu.

Kazda akce, ktera je navyber, je resena takto: bud mate na vyber z nekolika dilku a prvni v rade jsou zdarma a dalsi placene (to je vyber lodnich dilu, plavebnich kanalu a zetony s vagonky materialu).
Nebo druhou variantou kdy je urcity pocet moznosti razenych do kruhu. Aktualni nabidku urcije figurka. Pokazde kdyz si nekdo akci vybere, posune se figurka o dalsi pole. Pokud si tedy delat zalusk na zajimave ceny na burze za uhly, ktereho mate plne vagonky, hrac pred vana vyberem teto akce muze posunout za vas a na vas zbude uz treba uhly temer zadarmo. vetsina techto poradniku krom burzy se da za penizek posunout dal nez je bezny pohyb.
Takhle je resena burza, vyber posadky, vyber vybaveni na lod a vyber bonusu.

Na hre se me nejvic libi tema hry.
Zpracovani grafiky se me naprvni pohled nelibi, ale k tematu to proste sedi a jine by bylo asi vic rusive, takze je ve vysledky ok.
Jako minus vidim hromada zetonku a jeste mrnavejch a slozitost hry. mam pocit ze na kazdou vec je udelana stupnice, zetonky a specialni moznost volby. Ve hre tak je 5 druhu ruznych kolovych drah pro fugurky ktere umoznoji vyber nejake akce a k ni konkretni veci. ZLO. Hra je hodne variablni a nemuzu se zbavit dojmu, ze vsechno tohle slo udelat nejakym elegantnim jednoduchym resenim bez tolika slozitosti (vypada to asi jako kdyz se podivate na dungeon lords nebo le havre, kosticek jak mravencu vsude).

Ikdyz hodnoceni nevypada dobre, po prvni hre bych si urcite zahral dalsi. Minimalne mam chut si vyzkouset stavet znovu, kdyz uz vim jak to ve hre funguje.
Bohuzel ale hru musim zaradit do kategorie "tohle si se mnou nikdo nezahraje", kdybych vybalil takovou hromadu zetonku, hracich desek a pravidel, tak budu do konce zivota hrat uz snad jen prsi :((

9.11.2009 14:38:32

ad dojmy
No zatím žádná reakce, ale mě Tvůj popis docela nalákal :) Vypadá to na velké množství cest k zisku bodů, to mám vždycky rád.

10.11.2009 15:44:12

další recenze
K recenzi v češtině přidávám několik odkazů na recenze a dojmy ze hry, které se objevily v posledních dnech.
v angličitině:
http://www.boardgamegeek.com/thread/464390
http://www.boardgamegeek.com/thread/464380
http://www.boardgamenews.com/index.php/boardgamenews/comments/valerie_putman_more_essen_game_impressions_the_ones_that_got_away/
v němčině
http://www.spiele-akademie.de/die-werft/

19.11.2009 21:36:20

Můj pohled
Objenal jsem to do klubu jen na základě recenze a hodnocení.

Ze začátku ta hra vypadala jako obrovský propadák a nikdo to nechtěl hrát.

Pak jsem si to vzal domů a nastudoval pravidla, která vypadají složitě, ale naštěstí mechanismus hry je potom jednoduchý a rychle přejde do krve.

Pak jsem k tomu donutil ostatní hráče a po čtyřech hrách, kdy jsem to naučil dalších pět lidí, to vypadá, že nikdo už nechce hrát nic jiného...

Jedinou výtku mám ke krabici, na takové množství dílků je krabice bez přihrádek nebo aspoň pytlíků pěkné faux pass.

Jinak hru doporučuju.

16.11.2012 17:58:30 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Fairy Tale
Fairy Tale
Akt. cena: 50 Kč
Končí za: 2 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas