Ligretto - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2–12
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Schmidt Spiele
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 2000
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Nečekejte na epické příběhy. Přestaňte hledat složité vojenské strategie i promyšlené budovatelské taktiky. Zapomeňte pro jednou na malé i velké světy z říše fantasy, středověku nebo daleké budoucnosti. Řekněte dost nekonečnému čekání, než vás soupeři pustí ke hře. Jsou souboje, ve kterých hraje roli pouze váš postřeh a kde rychlá ruka znamená půlku vítězství. Takové je LIGRETTO, jedna z nejrychlejších karetních her na světě.

Tato blesková postřehová party hra pro 2-12 lidí má jednoduchý cíl. Jako první se zbavit všech 10 karet z hlavního balíčku a pokud možno i co největšího počtu dalších karet. Čím více karet odhodíte, tím více kladných bodů získáte.

Na začátku hry si každý hráč vezme svůj balíček 40 karet. Na lícové straně mají všichni stejnou sérii 1-10 ve 4 různých barvách. Karty se liší pouze rubovou stranou, která určuje majitele dané karty při závěrečném počítání. Každý hráč si své karty zamíchá a odpočítá 10 karet, které položí lícem nahoru, aby byla vidět pouze horní karta. Toto je hráčův hlavní balíček. Vedle něj si položí další 3 samostatné karty, opět lícem vzhůru. Vzniknou tak celkem 4 pozice s kartou lícem vzhůru. Pátou pozicí bude odhazovací balíček, který je na začátku prázdný. Zbytek karet zůstává v hráčově ruce v probíracím balíčku. Hráč si žádný z balíčků neprohlíží, vidí vždy pouze vrchní kartu.

Jakmile mají hráči karty připraveny, na signál LIGRETTO START začínají všichni najednou vytvářet uprostřed stolu postupky 1 až 10, vždy v jedné ze čtyř barev. Postupně tak vznikají na stole hromádky karet, kam kterýkoli hráč může přikládat své karty. Pokud dva hráči položí na stejný balíček stejnou kartu, zůstává karta vespod a druhý hráč si ji musí vzít zpět.

Pro pokládání se smí používat pouze jedna ruka, druhá vždy drží probírací balíček. Díky tomu se často stane, že i když máte ve svých kartách nádherně připravenou postupku, jiný hráč je rychlejší a vy nestihnete odhodit třeba ani jedinou kartu.

Nejdůležitějším cílem hráče je zbavit se všech 10 karet z hlavního balíčku. Karty z něj můžete pokládat buď na postupky doprostřed stolu, anebo na uvolněná místa po odhození jedné ze tří karet odložených vedle hlavního balíčku.

Pokud nemůžete (nebo nechcete) odhodit žádnou z uvedených 4 karet, můžete postupně probírat svůj probírací balíček. Volnou rukou odebíráte vždy 3 karty a položíte je vedle svých ostatních karet na svůj odhazovací balíček. Vrchní kartu z odhazovacího balíčku můžete taktéž položit na některou postupku uprostřed stolu. Jakmile nemáte v ruce již žádné karty, odhazovací balíček zamícháte a začnete jej probírat znovu.

Kdo se jako první zbaví všech 10 karet z hlavního balíčku, zakřičí LIGRETTO STOP a tím okamžikem již nikdo nemůže položit žádnou další kartu. Nejprve si každý spočítá karty zbývající v hlavním balíčku. Každá zbylá karta je za mínus dva body. Hráč, který kolo ukončil, má nulu, ostatní jdou do mínusu. 

Potom se roztřídí karty odhozené na postupky uprostřed stolu a každá karta znamená jeden plusový bod. Pokud se vám podařilo odhodit dostatečný počet karet, smažete své počáteční mínus a váš výsledek kola bude plusový.

Hraje se několik kol, dokud některý z hráčů nezíská 100 bodů.

Ligretto se prodává ve 3 samostatných baleních (červená, zelená a modrá krabička) vždy pro 4 hráče. Každé balení obsahuje 4 sady pro 4 hráče. Můžete tedy do začátku koupit libovolné balení a postupně přidávat ostatní sady až do celkového počtu 12 hráčů.

Pokud si chcete Ligretto vyzkoušet nanečisto, stačí vzít obyčejnou sadu karet pro Canastu a vybrat z ní postupku A-2-3 až 10 ve všech 4 sériích (srdce, píky, káry, kříže), tedy celkem 40 karet. Pouze dejte pozor, aby každý hráč měl jinou rubovou stranu, než všichni ostatní. Jedna canastová sada tak poslouží pro 2 hráče. A můžete začít mastit, seč vám síly stačí.

Autor: husak

Vybíráme z Bazaru

Isle of cats - EN - jak nový
Isle of cats - EN - jak nový
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas