Lewis & Clark: Cesta na severozápad

xxxxxxxxoo hodnoceno 141x (Seznam vlastníků)

Lewis & Clark: Cesta na severozápad - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Divoký západ
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Ludonaute
REXhry
Autoři: Cédrick Chaboussit
Rok vydání: 2013
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

PJ
PJ - avatar

Jaké to je?

Máte někdo zkušenosti? Tohle je jedna z věcí, co by šly spočíst na prstech jedné ruky, která mě zaujala z nabídky letošního Essenu...
11.11.2013 12:53:31

Skvělá hra
Přestože jsem se zařekl, že už na Zatrolky do diskuze nevlezu, tak udělám výjimku, protože jsem se právě vrátil z akce Deskožrouta, kde se zkoušely novinky z Essenu. Z téhle hry jsem vyloženě nadšený a rozhodně ji doporučuju. Má jako jedna z mála Eurovek velice silné reálné historické téma - výpravu, kterou poslal na začátku devatenáctého století Jefferson k prozkoumání území na západ od Saint Louis a která asi po dvou letech dorazila jako první přes západní indiánská území a Skalisté hory na západní pobřeží Severní Ameriky. Téma je moc dobře provázané z mechanismy hry, a ty mechanismy moc pěkně fungují. Není to jen nějaká matematická mechanika naroubovaná na nějaké konkrétní téma. Je těžké to k něčemu přirovnat. V úvodu pravidel je řečeno, že se máme přenést do roku 1803 a představit si, že Jefferson neposlal jen jednu výpravu, ale několik a ty mezi sebou soutěží, která dorazí jako první na západní pobřeží. Je to workplacement s resourcemanagmentem říznutý deckbuildingem s příchutí závodní hry. Těžko se o tom hovoří, dokud si to člověk nezahraje. Kromě základních postav výpravy, které dostane člověk na začátku hry je tam asi přes 50 dalších karet postav s různými schopnostmi a jsou to vesměs reálné historické postavy, které měly co dočinění s touto výpravou a které si na cestu může člověk najímat, takže hra je hodně variabilní, přestože základní mechanismy zůstávají.

Hrál jsem ji dvakrát a dvakrát jsem ji vysvětloval novým hráčům, kde jsem u jedné hry s nimi zůstal téměř až do konce.

11.11.2013 13:18:13

PJ

kren
Dík, to jsem přesně potřeboval slyšet. Takže oficiálně to chci :-)

Ad diskuze - zařekl jsem se kdysi taky tak, ale co už... :-)

A co překlad? Nebudeš se do toho pouštět? Koukal jsem na orig. pravidla a je tam toho na moje omezené technické a časové možnosti docela dost... (plus mám rozdělané momentálně asi 4 překlady)...

11.11.2013 18:02:12

LaC
Mě se to také líbí, otázkou zůstává, jestli to nebude čtyřpohárovka. I když to není moc pravděpodobné - nepřijde mi to to úplně turnajové. Může se k tomu vyjádřit někdo povolanější?

11.11.2013 18:46:55

4P
Sice se cítím být povolanější (hry pro 4P spoluvybírám), ale teď je ještě příliš brzy. Proces výběru začne až někdy po Novém roce.

11.11.2013 21:04:53

2 hráči
Je zajímavá i ve dvou? Má cenu kupovat, když budeme hrát sami? Díky za odpověď.

21.7.2014 20:31:16

Solo
Mě by zas zajímalo jaké to je v solo variantě a znovuhratelnost

21.7.2014 20:35:18

hracik a vitek
Co se týče hry ve dvou, tak ve dvou je to fajn. O znovuhratelnost strach fakt nemám, chodí tam různě karty a je tak třeba jet pokaždé o něco jinou strategii. V jednom jsem to ještě nehrál, takže nemůžu soudit...

22.7.2014 08:33:25

solo
Díky velkému množství karet je i sólo hra zajímavá a znovuhratelnost vysoká. Navíc lze měnit obtížnost i terén. Už jsem vyzkoušel i pohyb Mckenzieho (či jak se ten AI protivník jmenuje) pomocí kostky: 1, 2 zůstává na místě, 3, 4 hýbe se o 1 pole, 5, 6 posune se o 2 pole.

22.7.2014 14:45:10

První hra
Tak včera jsme to zahráli v 5-ti hráčích. Všichni krom jednoho jsme hráli poprvé, wolfsen hrál podruhé. Mi osobně se hra líbila, pěkná atmosféra, docela jednoduché pravidla a i na to, že jsme to hráli cca. 3 hodiny, tak jsem se nenudil. Sem tam se někdo zamyslel na trošku dýl, ale někdy zase objelo kolo za pár minut. I když jsou pravidla lehká, tak zahrát to dobře zase lehké vůbec není a docela jsem v tom plaval a nebyl jsem schopen si to jakž takž dobře naplánovat, ale byla to první hra a časem se to určitě dostane do krve. Každopádně se mi hra líbila a bavila mě.

26.7.2014 09:31:47

První dojmy
Včera jsem si hru koupil v české lokalizaci. Jsem nadšen a doporučuji. Hra vypadá z prvního pohledu nenápadně avšak její kombinační síla je neskutečná. Hra se určitě tak snadno neohraje a řekl bych, že bude trvat hodně dlouho, než člověk přijde na všechny kombinace a taktiky. Ještě bych dodal, že ve hře je důležité plánovat a myslet co nejvíce tahů dopředu.
Přeji příjemné hraní!

11.9.2014 08:43:27 | Upraveno autorem (porovnej)

Plánování dopředu
Z mé zkušenosti se tady v té hře plánuje dopředu celkem špatně, když ti kdykoli může soused zakempit, nebo obsadit místo ve vesnici. Spíš to tak končí u toho, že se vše musí vymýšlet a kombit až v rámci vašeho tahu...

Čímž neříkám, že je hra špatná, moc se mi líbila, jen ta tvá poznámka mi nepřišla uplně trefná.

11.9.2014 09:53:00

Dojmy po pár hrách
Tak sme včera uplatnili niektoré z opatrení na zrýchlenie hry a skrátili sme hernú dobu z 3 hodín na 1 a pol až 1 a trištvrte hodinky.

Napíšem veci, ktoré veci pomohli nám:
1. Kúpiť nejaké extra člny, aspoň 1 indiánsky a 1 na tovar (my sme kupovali tie bez zdržania), dosť to skráti premýšľanie nad multiefektívnym využitím všetkých nazbieraných surovín a indiánov, aby sa výprava pri presune nezdržala. Mne sa to kupovanie zdalo na začiatku drahé, ale potom som si uvedomil, že pri kúpe člnov na suroviny, vlastne za akciu 1 indiána vymeníte 3 drevá za 2 ľubovoľné základné suroviny.
2. Kúpiť 1-2 trojkové karty, už len kvôli podpore, i keď vám nesedí funkcia.
3. Kúpiť kartu na hory, lebo hýbať sa pomocou koní je o väčšinou držku.
4. Ak máte nejaké extra indiánske člny s indiánmi, s ktorými môžete urobiť podporu karte, nie je tak dôležité mať na ruke aj nepárny počet kariet, ale nad 8 by som nešiel, resp. je dobré si čo najskôr zvoliť efektívnu stratégiu a zbytočné karty odhodiť (neodhadzoval by som ale tlmočníka, lebo ak si odhodíte karty surovín bez náhrady, je potrebné ich vedieť získať cez akcie v dedine).
--
Inak sa mi včera pekne podarilo vyskladať si jednoduchý balíček so 7 kartami:
Veliteľ – základná postava (1)

Lovec – základná postava (1)

Tlmočník – základná postava (2)

11 John Newman (1) Zaplaťte 1 jídlo a posuňte svého zvěda o 1 políčko dopředu po řece nebo v horách.

26 Hawk’s Feather (?) Zaplaťte 1 jídlo a posuňte svého zvěda o
3 políčka dopředu po řece.

53 Sacagawea (3) Proveďte libovolnou akci ve vesnici bez ohledu na to, jestli je nebo není obsazena figurkou indiána.Pokud akci postavy díky větší indiánské podpoře opakujete, můžete si za stejné podmínky buď zvolit jinou akci ve vesnici, nebo tutéž akci provést opakovaně.

54 Cut Nose (3) Ak sapohnete po horách, získate +1 k jednému pohybu na horách (+2/+3 pri väčšej indiánskej podpore).

Po pribratí 11 a 26 do výpravy som odhodil Obchodníka s kožušinami (2 kusy kožušín sa dajú získať v dedine) a keď som dokúpil trojkové karty, odhodil som aj Drevorubača a Kováča, keďže môj pohyb závisel čisto na jedle. Na začiatku po presune tábora som napratal člny údenými bizónimi jazykmi a potom sa hýbal pomocou 26 po rieke, resp. po vyložení 54 pomocou 11, ktorá je rýchlejšia po vode ako Veliteľ. Pri odhadzovaní kariet som rozmýšľal aj nad vyhodením Veliteľa, ale ponechal som si ho, aby mi pri prebytku jedla mohol poskytnúť ďalší pohyb po vode. Na koniec som vyhral o nejakých 6 políčok, ženuške včera nešlo, nemala poriadnu kartu na hory, a na ruke až 9 kariet, a tak sa nehýbala veľmi často, kým minula všetky karty na ruke (alebo aspoň väčšinu).

Teším sa, že sme aj po tunajších radách našli spôsob, ako hru zrýchliť a bavilo ma to ukrutne :).

17.10.2014 09:34:57

Vybíráme z Bazaru

Cestovatelé jižního Tigridu ve fólii CZ verze
Cestovatelé jižního Tigridu ve fólii CZ verze
Akt. cena: 600 Kč
Končí za: 3 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas