nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Legendy země Euthie

Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 240 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: vývoj postavy
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: (Self-published)
Autoři: Tadeáš Spousta
Rok vydání: 2017
Sdílej: Facebook

Otázky ke hře

zeton ma mapu

prosim, muze nekdo vysvetlit ci zrekapitulovat, kdy davam s hrdinou zeton hrdiny na herni plan? v kterych situacich?
dekuji

24.10.2018 21:54:57

Žetony


My to teda hrajeme tak, že pokud zabiju nestvůru na políčku, kde se dá těžit, dám si tam žeton za zabití a pokud na políčku i těžím, přidám si tam žeton druhý..přišlo nám to tak logický vzhledem k tomu, že si pole pro těžbu vybojuji a vyčerpám i akci těžby.

0 | 18.12.2018 14:42:39

Žetony> Tím si ale přidáváte body, na který podle pravidel nemáte nárok.
Odměna za vybojování je už to, že může na políčku těžit zadarmo a ostatní ti ještě platí. A navíc dostaneš odměnu za poražení monstra z políčka a z karty.
Mě osobně to přijde fér.

(Srovnání: Když hraješ PC hru HoMaM, tak bys taky mohl říct, že je nefér, že musíš porazit příšeru, když chceš důl a potom někdo jen přijde a vezme si to bez boje. To jsou prostě pravidla.) - vodomil

Stefan234

Jde o to, že na spoustě políček, která jsem si musel pro těžbu celkem těžce vybojovat, o pár kol později těžil i můj protihráč (který mi výhru v souboji rozhodně nedal zadarmo) a ten pak získal za dané políčko na konci hry stejně bodů jako já, i když pro to nemusel udělat tolik (prakticky jenom odhodil žeton akce těžba a zaplatil mi zlaťák). Já vím, že tu samou možnost jsem měl i já, jenže políčka, která jsem vybojoval já, byla ve větší míře blízko kostela, zatímco ta která vybojoval protihráč, byla často na druhém konci mapy, než jsem se v pozdějších kolech vyskytoval.

Proto by měl ten, kdo dané políčko vybojoval, z něj mít vyšší bodový zisk než ostatní hráči.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

0 | 18.12.2018 08:51:42 | Upraveno autorem (porovnej)

Omluva> Za poslední odstavec svého příspěvku níže se omlouvám. Takhle to dopadá, když člověk příjde vytočenej z psychicky náročné práce a reaguje v afektu. - MalcolmReynolds

Zaměňuješ dvě naprosto odlišné věci> Jednou je odměna za políčko a za vítězství v boji, který se může odehrávat i v jiných lokacích než jen v těch, kde se nachází nějaký důl. A druhou je odměna za samotnou těžbu, kde příjdeš o vítězný bod pouze za to, že ses rozhodl těžit na místě, kde jsi předtím bojoval. Naopak protihráč ti zaplatí jeden jediný zlaťák a nejen, že i on získá odměnu za těžbu v podobě suroviny, ale narozdíl od hráče, který políčko vybojoval a zůstává mu na něm po těžbě pouze jeden žeton za vítězný boj, ale přichází o žeton za těžbu, tak hráči, který pouze těžil zůstane na tomtéž políčku rovněž jeden žeton.

Jenže ten první hráč by tam měl mít ty žetony dva - jeden za boj a druhý za těžbu, zatímco druhý hráč by tam měl mít žeton jeden pouze za těžbu. Takhle druhý hráč zaplatí jeden jediný zlaťák a získá za políčko stejný počet vítězných bodů, jako hráč, který ho musel pracně vybojovat.

Absurdní je v tomhle případě pouze to, že se může k čemukoliv vyjadřovat kdejaký blbeček, který když má na rukou palčáky, není schopen napočítat do dvou. - MalcolmReynolds

odměna> Ale ty přece máš větší odměnu za vybojování políčka - navíc získáš odměna za příšeru (což jsou body) a za políčko.

To by sis pak mohl stěžovat i na to, že porazíš příšeru a jiný hráč pak díky tobě může přes to políčko chodit jak se mu zachce, zatímco ty sis ho horko-těžko vybojoval... a měl by ti v ideálním případě platit minimálně zlaťák za to, že tamtudy prochází - to je přece absurdní :) - vodomil

Malcolm

Úplně mi nedotýká, v čem vlastně vidíš ten problém. Takhle je to přece nastavené pro všechny hráče, takže nejsi oproti nikomu znevýhodněn. Píšeš, že jsi přišel o pět bodů, ale ta mechanika platí pro všechny a tudíž ostatní o ty body přišli také, ne?
Míst, kde se dá těžit bez boje je omezený počet a beru je spíš jako takový bonus, ale standardně se musí o ložiska bojovat s nestvůrou.
Nakonec, když je ti tohle pravidlo nějak hodně proti mysli, sám ses přesvědčil, že není nic jednoduššího než ho změnit :-D

0 | 17.12.2018 19:13:50

Stefan234

Je to nesmysl a pořádný. Když je na mapě políčko, na kterém se dá těžit a není na něm monstrum, stačí skrz něj projít, odhodit žeton těžby (který se na nic jiného stejně nehodí, protože jinak dává jenom jeden bod pohybu) a za tuto náročnou činnost jsem odměněn hned dvakrát. Jednak umístím svůj žeton, čímž získám na konci hry bod a jednak získám surovinu nebo artefakt. Ale když tam bude i monstrum, musím si políčko nejprve vybojovat a za to se musím vzdát odměny buď v podobě bodu nebo v podobě suroviny.

Ve hře bylo po rozbalení snad 17 plat žetonů. To by byl problém dát každému hráči 20 žetonů, které by označovaly pouze těžbu? Ta by pak na konci hry nebyla bodovaná vůbec nebo by naopak byla bodovaná vždy. Včera jsem hrál hru poprvé na deset kol a na konci hry jsem díky tomuto pravidlu přišel o pět bodů. To, že bych na políčku netěžil vůbec, nepřipadá v úvahu, protože pak bych zase neměl peníze na nákup vybavení.

Už jsem se rozhodl, že až budu hrát hru příště, vezmu si barevné kostičky a budu místa, kde se těžilo, označovat tímto způsobem a na konci hry za ně nebudou žádné body. Takhle mi to dává mnohem větší smysl.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

0 | 16.12.2018 17:31:43 | Upraveno autorem (porovnej)

Body za žetony> Já jsem to napoprvé z pravidel chápal tak, že budu mít bod za každý políčko, kde mám žeton a ne, bod za každý žeton.
Ale pravidla říkají, že bod za každý žeton. Teď už chápu, proč ti to přijde nefér.
Ale asi si prostě musíš vybrat - buď budeš těžit a mít bod, nebo netěžit a mít dva body. Protihráč si vybere, že buď bude těžit, dá zlaťák (nebo víc) a bude mít bod a nebo nebude těžit, ušetří zlaťák (nebo víc) ale přijde o bod.

Myslím, že auto nepočítal s tím, že by někdo dobrovolně netěžil jen pro to, aby získal 1 bod navíc. Ze začátku je z těžby poměrně slušný příjem.

Možná, by stálo za to zvážit, zda to nehrát tak, že budeš mít bod za každé políčko, kde máš žeton. - vodomil

Malcolm

Není to nesmysl. Je to mechanika, jak si zapamatovat, že monstrum je pryč, ale ještě jsem nevytěžil. Když těžit nepůjdu, je to fajn, mám dva body, ale nic víc. Když těžit půjdu, mám jen jeden a zisk z těžby. V podstatě tě nikdo nenutí ten bod ztrácet, záleží jen na tobě....

1 | 16.12.2018 16:54:55

Přidávám se k Malcolmovi

Vysvětlil by někdo, prosím, otázku, kterou Malcolm položil?

0 | 16.12.2018 14:55:41

Nějak tomu nerozumím

Žetony hrdinů na mapě se na konci hry sečtou a za každý dostane hráč jeden bod. Pokud hrdina zabije monstrum, dá hráč na mapu svůj žeton. Stejně tak pokud hrdina těžil, dá na mapu svůj žeton jako připomínku, že na tomto místě už těžit nemůže, ale zároveň za něj dostane na konci hry jeden bod. A pokud hrdina zabije monstrum v lokaci, kde je možné těžit, dá hráč na mapu dva svoje žetony a ve chvíli, kdy provede akci těžby, jeden žeton odebere. Není to nesmysl?

Vždyť by tam měl zůstat jeden žeton za zabití monstra a jeden žeton za těžbu. Ve chvíli, kdy jeden z těch žetonů odeberu se připravím o jeden bod na konci hry.

---
Zarytý odpůrce figurek, který zastává názor, že hromada plastu ze špatné hry dobrou hru nikdy neudělá.

0 | 14.12.2018 11:01:12 | Upraveno autorem (porovnej)

JoshuaGrey

Ještě doplním, že pokud máš žeton hrdiny na některém obchodním místě (Kupci, Alchymisti, Věže drakobijců), ostatní hráči ti také musí platit, ale narozdíl od těžebních míst, nepřidávají svůj žeton hrdiny – osada prostě zůstává jen tvoje. :-)
_________________________________
/-Spolutvůrce hry Legendy země Euthie-\

0 | 24.11.2018 13:34:18

JoshuaGray

Přesně, jak píšeš :-D

0 | 25.10.2018 17:31:20

diky

diky, pokud to chapu dobre, kde uz je zeton me postavy, nemuzu tezit znovu. Soucasne, pokud porazim priseru na hexu tezby, tak davam 2 zetony, pokud buud tezit, jeden jde pryc, je to tak?


0 | 25.10.2018 08:31:04

žeton na mapu

dáváš vždy, když vytěžíš nějaký zdroj v horách, ve vodě nebo v jeskyni (poté ti musí další hráč, který zde chce těžit, zaplatit) a vždy, když zabiješ nestvůru (další hráč, který sem přijde, už kartu nestvůry netahá; s nikým nebojuje).

0 | 25.10.2018 07:41:38