Le Havre - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 150 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra, budovatelská, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: 999 Games
Lookout Games
MindOK
Ystari Games
Autoři: Uwe Rosenberg
Rok vydání: 2008
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

TOP skóre

K tomuhle vláknu mě přivedla touha potvrdit (nebo vyvrátit) teorii o přehnané síle půjček. Máte-li chuť, podělte se o své nejlepší výsledky (v takovém případě uveďte, prosím, počet hráčů a vítěznou strategii).

Bez půjček:
2 hráči: 296 (paní petrinová)

S půjčkami:
2 hráči: 360 (J.J.), 4 půjčky
21.2.2013 12:47:51 | Upraveno autorem (porovnej)

Bez půjček
Přesně už si nepamatuju, ale myslím, že ve dvou jsem jednou dal něco kolem 270.

21.2.2013 14:32:01

půjčky....
teorie zůstane teorií. Všichni hráči tu možnost mají. Je pravda, že hrajeme le havre nejčastěji ve dvou. Ve třech to taky šlape. Maximální skore bylo 284 ve dvou. Jinak se ve dvou standartně dostáváme ke 240 bodům jeden a druhý má tak okolo 190. Půjčky nepůjčky. Zkoušel jsem oba hráči hodně půjček, a zisk byl okolo 150. Běžně máme mezi 3 až 7 půjček. A jestli hraješ na půjčky a že vyvezeš a poplatíš... To ti nesmí soupeř překážet Vyvezeš ocel, nebo lépe koks. musíš toho mít hodně, drobný odvoz je na prd. Automaticky škudlíš uhlí nebo železo,nebo obojí, ale stavba vázne, případné spec. budovy dávají zisk soupeřúm. Poplatit deset půjček..... stačí si spočítat počet kroků,kolik potřebuju na těch 50f....to je 10 koksu a tři lodě. Plus koks na energii atd ...atd.... jsi se zbožím a loděma na 20 akcích jen na poplacení půjček plus úrok...dejme tomu 8f plus navýšení 1f za každou půjčku...tedy 10f.Suma sumárum...zaplať 68f za 40f co jsi dostal ale ne vcelku. Z 50 akcí co máš celkem slušnej prodělek. Nebo co vadí....? Kolik půjček je už moc.... 5,6,7,? nebo kolik je normální?
Nám se to střídá. Podle toho jak hraje soupeř, tak se přizpůsobím. Hraje na půjčky a lodní společnost je v balíku dole,koksovna též ..... super. Pomalá agonie. A ani ty půjčky ti nepomohou..... Jedna hra co si pamatuju byla absolutně bez půjček. Byla to divná hra a nikdo nic moc neměl. Připomínalo to agricolu, kde se honíš za jídlem a stejně nic nemáš. Ale ávr je jiná hra. Máme ji moc rádi, hrajeme ji často, a půjčky neřešíme. Není totiž podle nás co řešit. Pokud někomu vadí ten poplatek. že to takhle nechodí v běžném životě. Pravda,nechodí. Protože čím větší půjčka, tím "menší" splátka. A to navýšení je ten 1f za půjčku při splacení.
No prostě a zkrátka... ze začatku to možná byla výhoda. .. brát si hodně půjček, ale jak se do toho dostaneš, tak platí, že hodně půjček tvoje smrt. A jedno jestli je úrok 1f nebo neni.Když bude víc,nevezmeš si jich moc nebo žádnou. Soupeř ti veme ryby nebo zazdí rybárnu na začátku...a máš půjčku ani nevíš jak. Pokud budeš platit za půjčku 2f úrok ... no potěš. Ta hra je dobrá tak jak je.
"Ostatně jako každá jiná hra".
P.s.
Je až neskutečné, jak se u takovéhle hry, která má k wargamese daleko,lidi dokážou tak požrat,skoro pobít, a ze zábavy udělat vražednou atmosféru,kvůlivá pár žetonkům. Byl jsem svědkem několika takových her,jen svědkem, ne hráčem :o)
Píšu v jednom dechu, hladit to nebudu. Tak to jen tak, pokud by se někdo ztrácel.
No a to je tak všechno, co jsem chtěl napsat,moment, vyroluju nahoru,aha, o půjčkách.

21.2.2013 18:34:07

Včera
jsme po dlouhé době vyndali Havre (ve dvou) a shodou okolností to vyšlo tak, že moje paní hrála na půjčky (měla jich 6) a já ne. Konečné skóre bylo těsné, ale nakonec půjčky vyhrály. Na druhou stranu jsem si vědom několika "bot" - je znát, že netrénujem :)
242 : 233

26.2.2013 08:03:54

Včera
Hráli jsme ve dvou s přítelkyní. Získal jsem 299 bodů.

Jako první speciální budova přišlo Zahradnictví (po vstupu do něj hráč získá zadarmo 4x dřevo a 3x frank). Tím pádem nikdo neměl nouzi o dřevo (když nebylo v nabídce, bylo tady, nadto s nějakým tím penízem). Myslím, že nás to dost "nakoplo", po dřevěných lodích se jen zaprášilo a už v polovině hry jsem se se svými zásobami dobytka nemusel o jídlo téměř vůbec starat.

Půjčky v prvních kolech beru běžně (tentokrát jen dvě, ale obvykle 3 - 4) a myslím, že se to vyplácí více, než "vyplácávat" akce na drobné, jednorázové shánění jídla. Místo toho mám víc prostoru na větší "nakopnutí" ekonomiky do budoucna. Na druhou stranu, má soupeřka provede občas nějaký ten slabší tah, a třeba tedy vítězím jen díky tomu. Mimochodem, tentokrát nahrála 212 bodů.

25.3.2016 19:56:40 | Upraveno autorem (porovnej)

Nově včera
Další hra ve dvou a tentokrát 301 bodů.

Zlepšila se i moje dívka, získala 252 bodů. Jinak nebyla hra ničím zvláštní, zkrátka jsme opět o něco lépe optimalizovali své akce (hlavně tedy moje soupeřka). Oba jsme ze začátku nabrali 3 až 4 půjčky. Ve skutečnosti jsem si do závěrečného sčítání vítězstvím nebyl jist a už vůbec jsem nečekal, že bychom mohli uhrát více bodů než minule.

Podrobněji jsem se rozepsal v zápisu z hraní zveřejněném ve vedlejší záložce se včerejším datem.

27.3.2016 18:31:03 | Upraveno autorem (porovnej)

Chtěl jsem tu zaznamenat další vysoké skóre, ale zjistil jsem, že jsme hráli jednu kartu špatně, tak nic.

21.4.2017 21:03:54 | Upraveno autorem (porovnej)

326
Tak tentokrát už skutečně posun "top skóre" - má žena mě porazila (opět) a získala 326 bodů. Nabrala postupně sedm půjček (minimálně, možná dokonce osm, už přesně nevím), které splatila až někdy ke konci hry. Sama říká, že k výhrám ji dopomohlo, že se u této hry "oprostila od morálky" - nebát se zadlužit se až hanba, a že dělníci nemají pořádně co žrát, to je na dlouhou dobu docela jedno. Já to sice chápal už dřív, ale ona to teď dovádí k ještě větší dokonalosti.

27.4.2017 12:55:48

333
Tak už zase svoji ženu nějakou dobu porážím a včera jsem posunul hranici dosaženého skóre - 333 bodů ve dvou hráčích. Ono také záleží, co protihráč člověku dovolí a umožní. Nabral jsem šest půjček, což je v porovnání s posledními hrami poměrně málo, často jich oba nabereme víc. Má soupeřka to už vůbec začíná přehánět - v této hře jich měla 15, přesto získala 269 bodů.

26.5.2017 10:44:20 | Upraveno autorem (porovnej)

3 hráči - 292 bodů
Využili jsme příležitosti a snad poprvé jsme si plnou verzi hry zahráli ve třech (ačkoliv kamarád do trojice nebyl zkušený hráč této hry a jednoznačně prohrál). Podařilo se mi získat 292 bodů, nabral jsem čtyři půjčky. Totiž, jak se to vezme - měl jsem maximálně čtyři půjčky najednou, ale když jsem se jich zbavil, nabral jsem pak později ještě jednu. Takže asi spíš pět. (Navíc s budovou soudu už se to může začít špatně sledovat.) Soupeři měli půjček více, zásadní však asi bylo, že dlouho hráli bez lodí.

4.6.2017 21:29:00

2 hráči - 339 bodů
Včera jsme se ženou asi po půl roce vytáhli zase tuhle hru. A hrála ji tak dobře, jako ještě nikdy. Žádné omyly, tvrdě k cíli. Porazila mě poměrem bodů 339:326. Ve hře už nám na to nestačí franky a ani ty kulaté žetony, které mohou pětifrank zpětinásobit. Nabrala během hry osm půjček, já sedm, oba jsme je splatili někdy kolem třetího kola před koncem. Speciální budovy nehráli ve hře žádnou zvláštní roli.

16.12.2017 12:33:29

.....
Tak o víkendu žena dosáhla 296 a já 290 bodů. Naprosto bez půjček. Speciální budovy hodně pomohly. Žena jela na stavbu a konec klasika vývoz. A já vývoz a konec luxusní parníky. Konečné skore nás docela překvapilo.


p.s.
Jen mě rozesmálo ... (paní petrinová) ..... já se jmenuji Petr .... proto petrin ..... a dále .... petřín .... já mám 207cm a paní petřínová 156,5 cm .... omlouvám se velmi .... 157 cm .... když se dobře vyspí.
To jen tak. A den je s úsměvem hned lepší.

15.1.2018 23:36:51 | Upraveno autorem (porovnej)

2 hráči - 360 bodů
Po dlouhé době opět Le Havre a opět posun v dosažených bodech. Průběh hry byl zajímavý a napínavý. Zvítězil jsem těsně 360:354. Měl jsem čtyři půjčky, moje žena osm. Oba jsme si vědomi pár menších chyb, dokonce ke konci hry - mohli jsme mít každý o pár bodů více, nebo dokonce mi mohla soupeřka pár bodů "ukrást" a možná i zvítězit.

29.3.2018 16:12:34

2 petrin
;-) rádo se stalo

29.3.2018 16:27:07

328b. 2hráči

23.10.2021 S ženou ve dvou padl můj osobáček 328bodů na 4 půjčky. Žena měla 192b. Sedlo mi pořadí karet a na konci mi ještě chyběl tah na odvezení nějakého zboží.

26.10.2021 16:34:29 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Scythe modulární herní plán
Scythe modulární herní plán
Akt. cena: 680 Kč
Končí za: 18 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas