Le Havre - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1–5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 150 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra, budovatelská, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: 999 Games
Lookout Games
MINDOK
Ystari Games
Autoři: Uwe Rosenberg
Rok vydání: 2008
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Přístavní město Le Havre leží na severozápadě Francie a hned po Marseille se jedná o největší francouzský přístav. V městském přístavu tak panuje čilý obchodní ruch, neustále připlouvají nové lodě naplněné zbožím, staví se nová skladiště či jiné budovy potřebné pro rozvoj přístavu a zkušení obchodníci bohatnou.

Nová společenská hra Le Havre hráče zavede právě do přístavu, kde v roli obchodníků získávají a následně prodávají zboží vyložené z připlouvajících lodí, staví sobě prospěšné budovy (nebo si je kupují od města) a hlavně se snaží získat co nejvíce movitého (peněz) i nemovitého (cenných budov a lodí) majetku.

Hra Le Havre je rozdělena do tahů, ve kterých se hráči střídají. Tah každého z nich je rozdělen do dvou částí:

  1. Připlutí lodě do přístavu a přesun přivezeného zboží na nabídkovou plochu.
  2. Akce hráče, který si může buď vzít všechno zboží jednoho typu (uhlí, ryby, dřevo atd.) z nabídkové plochy nebo použít jednu z dostupných budov. Budovy slouží k mnoha účelům a hráči pomocí nich mohou například vylepšit své zboží (z jílu vytvořit cihly, z obilí upéci chléb atd.), postavit další potřebné budovy či lodě nebo je jen jednoduše prodat. Ale pozor, pokud použitá budova patří někomu jinému (ať již hráči nebo městu), musíte za její použití zaplatit poplatek.

Po sedmi těchto tazích končí kolo: přichází Sklizeň a hráčům se může rozrůst zásoba obilí a dobytka, současně ale musí nakrmit své dělníky i za cenu půjčky od banky, která má nepříjemné úroky. Těchto kol je přesně dané množství určené počtem hrajících hráčů a tím, zda se hraje plná nebo zkrácená varianta hry.

Po skončení posledního kola dostane ještě každý hráč možnost provést svou závěrečnou akci a poté hra končí. Vítězem (v případě nerozhodného stavu jich může být i více) se stává hráč, který v průběhu hry získal majetek s nejvyšší hodnotou. Ten spočítáte jednoduchým součtem peněz a hodnoty všech vlastněných budov a lodí. Přebytečné zboží po skončení hry nemá žádnou cenu.

Autor: Zeus

Rozšíření hry (1)

Le Havre: Le Grand Hameau (2010)

Popis ještě nebyl vložen.

rozšíření 1 - 5 hráčů

Celkové hodnocení: oooooooooo (hodnoceno 0x)

Získaná ocenění

  • International Gamers Award - 2009 (Hra pro více (3+) hráčů)

Vybíráme z Bazaru

Podmořská města: Nové objevy
Podmořská města: Nové objevy
Akt. cena: 700 Kč
Končí za: 4 hodiny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas