Kombo Afrika - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 40 min
Herní svět: Zvířátka
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Loris Games, s. r. o.
Autoři: Ondrej Sova
Rok vydání: 2019
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Jednoho letního odpoledne se u Viktoriina jezera sejde lev, krokodýl, gorila a nosorožec a jako obvykle se začnou přít. Lev zařve, že králem zvířat je odjakživa on. Krokodýl mu navrhne, ať to jde zopakovat blíž k vodě. Gorilí samec si zabuší na hruď jako King Kong a vycení tesáky. Nosorožec pohrozí, že jestli neuznají za královskou korunu jeho roh, bude ho muset použít jinak. Nakonec uzavřou dohodu: králem zvířat bude prohlášen ten, komu se podaří získat větší podporu ostatních zvířat.

Kombo Afrika je kombinační kompetitivní hra pro 2 až 4 hráče. Úkolem hráčů je na hracím stole vytvářet smečky stejných druhů zvířat, tzv. „komba“, a získávat za ně body. Kdo jako první nasbírá 77 bodů (získá nejrychleji podporu ostatních zvířat), vyhrává. Když se podaří vytvořit skupinu 3 a více stejných sousedících karet (smečku), může ji hráč „schovat do džungle“ (otočit karty lícem dolů a připsat si za ně body). Ale pozor: karty vyložené na hrací ploše jsou všech (soupeř vám může vyfouknout ty, které jste si připravili) a plocha se rychle mění. Při vyložení karty lze spustit efekt zvířete a ovlivnit hru. Hra vznikla v česko-slovenské spolupráci (Loris Games - český vydavatel a Ondrej Nero Sova - autor hry a ilustrací).


Příprava hry:

Promíchejte karty se zvířaty a rozdejte po 5 kartách každému hráči. Dále vyznačte hrací plochu o velikosti 5×5 karet tak, že do každého rohu vyložíte lícem nahoru 1 náhodnou kartu z balíčku. Ostatní karty položte do středu hrací plochy lícem dolů. Bude z nich dobírací balíček. Každý hráč dostane dvojici počítadel s očima a nastaví si na nich výchozí hodnotu 0 bodů.


Průběh hry:

Hráč, který naposledy viděl nějaké africké zvíře, začíná hru. Potom se hráči střídají po směru hodinových ručiček. Tah hráče se řídí následujícími pravidly:

  • Během svého tahu může hráč vyložit libovolný počet karet na volná místa na hrací ploše. Kartu položí hráč lícem vzhůru, označujeme ji jako aktivní. Karty je možné vykládat jen na místa sousedící s již vyloženými kartami nebo s dobíracím balíčkem.

  • Po vyložení každé karty může hráč aktivovat její efekt. Zvířat je celkem 8 druhů a efekty jsou různorodé (např. odhození zbylých karet z ruky,  líznutí nové karty, výměna míst karet apod.).

  • Během svého tahu smí hráč vytvořit právě jednu smečku (kombo), a připsat si za to body. Celou smečku pak hráč skryje v džungli - všechny karty, které byly součásti komba, se ihned otočí lícem dolů a hráč si připíše body podle hodnoty otočených karet. Otočené karty karty označujeme jako skryté.

  • Na konci tahu si hráč dobere do ruky tolik karet z balíku, kolik mu jich chybí do pěti. Pak hraje další hráč.


Konec hry:

Jakmile některý hráč nasbírá alespoň 77 bodů, dohrává se poslední kolo. Hra končí v momentě, když má každý hráč stejný počet odehraných tahů. Vítězem hry a králem zvířat je hráč s nejvyšším počtem bodů.

Autor: Jirka_inspired

Vybíráme z Bazaru

Legends Rising: The Valiant Universe Deckbuilding
Akt. cena: 499 Kč
Končí za: 8 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas