King's Dilemma, The

xxxxxxxxxo hodnoceno 7x (Seznam vlastníků)

King's Dilemma, The - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 5
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: intriky
Čeština: není
Vydavatelé: HeidelBÄR Games
Horrible Guild
Autoři: Hjalmar Hach
Lorenzo Silva
Rok vydání: 2019
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Jazyková náročnost

Má smysl tohle rozjíždět i s neangličtináři?

4.11.2022 12:59:19

Nehral som, ale z dostupnych informacii to vypada na language heavy hru, kde vsetko stoji a pada na vypravani dlheho a kosateho pribehu. Viem si predstavit, ze prekladat to simultanne pocas hrania by bolo zdlhave (prekladat striedavo po kazdej vete? Po celych textoch? Zvysok hracov sa bude nudit, ak sa to zase rozkuskuje, moze vysumiet gradacia/moment prekvapenia) a tiez neprimerane zatazujuce toho, kto na seba vezme okrem hrania aj rolu tlmocnika. Ale mozno maju ostatni realne skusenosti s hrou v partii s neanglictinarmi a vedeli by moju hypotezu vyvratit.

4.11.2022 13:56:13

@Dreus  Dík za reakci. Co popisuješ, to si o tom víceméně myslím, ale třeba to tak hrozný není. Na obrázcích na boardgamegeeku tam toho textu moc není :).

4.11.2022 14:31:33

Ahoj,

 

hrál jsem a jako hru můžu jenom doporučit. Byl to nejlepší herní zážitek, co jsem zažil.

ALE …

S angličtinou tedy opatrně. Pokud bude ve hře někdo, kdo anglicky neumí ale vůbec nic, tak vězte, že minimálně na zástěně jsou tajné informace jenom pro tvůj rod, a minimálně “příběhový cíl” není úplně exaktně popsaný, aby každý věděl, že teď se rozhoduje právě o jeho cíli. Pokud bude cíl splněn je to tam výslovně napsané, takže to nikdo nemůže minout. Ale to, že tohle dilema může rozhodnout o splnění nebo nesplnění nemusí být zřejmé. 

NA DRUHOU STRANU

Sami jsme hráli ve skupině 4 hráčů, z nichž 3 anglicky mluví OK a jeden se jakžtakž dorozumí. Nakonec jsme stejně sklouzli k překládání jednou osobou, protože pochopit o čem dané dilema je, svými slovy ho +/- převyprávět zvládali všichni, ale překlad za běhu, aby hra neutrpěla na zážitku, byl na angličtinu náročnější. Hráli jsme ve dvou celovíkendových blocích a po cestě domů jsem už z překládání byl vcelku vyšťavený. Hlavně jsem byl na sebe trochu naštvaný, že jsem nezvládal na fleku vymýšlet květnatá přídavná jména, která se v těch krátkých textech dilemat vyskytují, takže to nevyhnutelně sklouzávalo k omezené nabídce “grandiozních, velkolepých, skvělých, výstavných, kvalitních” adjektiv.

Spoluhráči nicméně byli disciplinovaní a v případ záseků nabízeli vhodná slova na doplnění popisu situace, takže jsme si to užili všichni.

Kromě dilemat, kdy je to vždy text na jedné kartě, a jejich překlad a vyznění nedělal problémy. Jsou ještě ve hře informace historického charakteru, kdy hutný text prošpikovaný obskurními výrazy skutečně dal zabrat a vzhledem k délce už jsem měl vždycky pocit, že posluchače začínám ztrácet.

Samozřejmě jsme při hře nezapomínali na občerstvení pěnivým mokem, což se mohlo také podepsat na kvalitě překladu, ale asi to stejnou měrou ovlivnilo i očekávání osob u přijímačů, takže tohle bych zanedbal.

 

Takže můj verdikt je, že hru i s neangličtináři bych zahrál, ale některé věci budou vyžadovat ohleduplnost u všech hráčů (nakonec ta hra se nehraje “na výhru”, ale “na zážitek”). A určitě počítejte, že se oproti odhadu času díky překládání protáhne. Jestliže hra říká, že by v ní mělo být 20-25 hodin hry, tak nám zabrala tak 50 hodin a to jsme hráli nepřerušovaně, takže jsme mezi hrami nesklízeli a znovu nesetupovali.

4.11.2022 17:21:28

@Hike To zní jako výzva :). Zkusím najít někde příklad textu, jestli budu zvládat.

Jinak dík za detailní odpověď. Je vidět, že tě to fakt nadchlo.

4.11.2022 19:50:15

Taky bych byl obezřetnej. Textu vcelku relativně hodně a na správným vyznění dost záleží. Určitě bych řekl, že si hru malinko víc užije skupina, kde vsichni umí vcelku dobře anglicky. Ale zároveň se nám docela osvědčilo používat různý automatický překlady přes foťák a překladový apky, který nejsou vždycky nejpřesnější, ale nejakej čas to ulehčí.

5.11.2022 18:23:05

Vybíráme z Bazaru

Sky Team CZ
Sky Team CZ
Akt. cena: 570 Kč
Končí za: 14 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas