nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Kheops

Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: není
Vydavatelé: Tilsit
Autoři: Bruno Faidutti
Serge Laget
Rok vydání: 2008
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Egypt za dob čtvrté dynastie - 2600 let před Kristem. Faraón si povolá své dva nejlepší architekty a přikáže jim postavit nejpřepychovější hrobku jaká kdy byla postavena. Obrovskou pyramidu jejíž vrcholek pokrytý vzácným elektrem bude zářit jako maják na míle daleko. Žádný smrtelník ani nesmrtelná bytost se nebude schopen postavit faraónově božské podstatě  a jeho vláda tak bude věčně pamatována. 

Dva hráči, bílý a modrý, se stávají architekty stavící pro faraona zmíněnou pyramidu. Hráč, který na konci stavby pyramidy získá více bodů, zaujme faraona a zvítězí. Poražený soupeř bude vhozen do Nilu jako krokodýlí svačina.

Hráči se střídají v tazích. Tah každého hráče se skládá ze tří fází:

  1. Hráč umístí figurku své barvy na dílek pyramidy. Pokud dílek obsahuje symbol, musí hráč, je-li to možné, použít příslušnou sílu, kterou symbol představuje.
  2. Stavba pyramidy - hráč umístí do rozestavěné pyramidy jeden ze tří dílků na ruce - dílek musí být přiložen k již stávající rozestavěné struktuře pyramidy. 
  3. Hráč si vezme dílek z dobírací hromádky.

Existují dva druhy zmíněných symbolů: s okamžitým efektem a s efektem až na konci hry. Okamžitým efektem může být např. natočení libovolného stávajícího dílku, prohození vlastní a soupeřovy figurky, apod. Efektem projevujícím se na konci hry může být znásobení mocnosti figurky při vyhodnocování převah, znásobení bodů podle velikosti chodeb, kletba nulující body, apod.

Dále existují čtyři druhy zmíněných figurek - dělníci, které mají k dispozici oba hráči a tři speciální figurky:

  1. Mumie - když je umístěna na herní plán, odstraní přítomného soupeřova dělníka a vrátí mu jej do ruky.
  2. Kněz - nemůže být nikdy soupeřem odstraněn či přemístěn, ani není možná jakákoliv soupeřova manipulace s dílkem, na kterém se kněz nachází.
  3. Faraon - má jej k dispozici pouze bílý hráč (jako kompenzaci za nevýhodné pořadí - bílý vždy začíná hru). Faraon má stejné vlastnosti jako Kněz a navíc se při určování převah počítá za dvě figurky.

Hra končí, když modrý hráč umístí do pyramidy poslední dílek - pak dojde k závěrečnému vyhodnocení. Určí se převahy v místnostech a chodbách a provede se bodování. Body, které získá vždy hráč s převahou v daném úseku pyramidy, se udělují za místnosti, sarkofágy, nejdelší chodbu, propojení s vrcholem pyramidy, atd. Vítězem se stává hráč s větším počtem bodů.


Shrnutí: Jednoduchá taktická a poziční hra s mechanismy přikládání dílků, pokládání figurek a vyhodnocování převah.

Autor: PJ

Vybíráme z aukcí

Creatures of Etherfields miniatury
Creatures of Etherfields miniatury
Akt. cena: 2000 Kč
Končí za: 9 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>