KeyForge: Call of the Archons

xxxxxxxxxo hodnoceno 50x (Seznam vlastníků)

KeyForge: Call of the Archons - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: undefined
Vydavatelé: Fantasy Flight Games
Autoři: Richard Garfield
Rok vydání: 2018
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dotaz k pravidlům

Zdravím,

najde se tu nějaký nadšenec, který už má nastudovaná pravidla a byl by schopný mi zodpovědět jednu jednoduchou otázečku? :)

Pochopil jsem, že Keyforge sází na to, že koupíš unikátní balíček a s tím rovnou hraješ. Žádný sbírání karet, žádný deck-building. Moje otázka nicméně zní, jestli to je finální podoba? Jinými slovy, pointou je, aby všichni hráli s balíčky, které si takhle nakoupí, případně je tak maximálně střídali?

Nebo si můžu z několika balíčků vyzobat karty tří různých domů, které jsou podle mě nej a z nich si sestavit svůj balíček?
19.10.2018 10:07:44

r0st4
Každý ten balíček je unikátní a nejde z něj nic vyzobat ani přidat. To co za těch cca 300,- Kč dostaneš, tak s tím už ten balíček bude napořád. Jediný způsob (co jsem zatím vyčetl) jak získat tři domy které preferuješ je buď doufat, že je dostaneš náhodně (šance 1:35) nebo s někým vyměnit/koupit už konkrétní balíček.

19.10.2018 10:49:23

Aldarann

Jasný, takže pro běžný hraní prostě máš balíček takovej jakej přijel z fabriky a dělej co umíš. Deck-building pak maximálně pod záštitou house-rules :)

Jsem na to vážně extrémně zvědavej. Snad se mi podaří zlanařit alespoň jednoho kamaráda :D

19.10.2018 12:13:48

r0st4
Já (Brno) a Terrmith (Praha) to určitě budeme zkoušet, takže jestli jsi z alespoň jednoho okolí, tak se dá domluvit.

19.10.2018 13:33:18

Hraní Brno

Určitě bych to taky rád zkusil.

19.10.2018 22:12:15

Brno
Z Brna jsem, takže tam problém určitě nebude :D

A jeden, dva decky asi pořídím tak či tak. Za tu cenu... myslím, že i kdybych to nakonec nehrál, utratil jsem víc peněz za větší zbytečnosti :D

20.10.2018 18:01:59

Brno
Já do hry půjdu určitě, vypadá to opravdu jednoduše a svižně, navíc mi přesně sedí ten formát, kdy opravdu nevíš co na tebe soupeř vytáhne, sám se musíš poprat s tím co máš a není tam žádný deckbuiding. Jen nevím zde se vyplatí kupovat Coreset nebo si radši koupit 4 balíčky a nějak si naproxovat ty ostatní komponenty.

22.10.2018 11:18:23

ok227
To s tím core setem jsem řešil taky a asi ho nakonec vynechám. Jediné, co přináší navíc jsou opravdu ty tokeny, kterých ale mám z ostatních her takové množství, že to pro mě nepředstavuje nic lákavého :)

22.10.2018 11:41:05

Brno
Jsem taky z Brna (resp. okoli, ale v Brne se vyskytuju dost casto) a taky mam zajem to vyzkouset.

22.10.2018 15:55:30

Brno
Jsem na vážkách.
괜찮아

22.10.2018 16:33:29

Zklamání
Díky nahypovanosti Keyforge i díky tomu, že je z dílny R. Garfielda jsem na něj byl hodně zvědavý a o víkendu jsem si ho v Essenu zahrál... a jsem popravdě zklamaný.

Hlavní dvě výhrady:

- každý balíček dokáže být brutálním "bijcem" jiného balíčku, ale stejně tak dokáže velmi snadno podlehnout jinému balíčku (např. proto, že používá hodně nestvůr, zatímco druhý balíček moc nestvůr nemá a nemá ani nic moc na jejich likvidaci, protože je založený spíš na použití a ničení artefaktů...). Díky pevnému nastavení balíků s tím nejde nic udělat, maximálně si koupit nový balík, pokud s tím stávajícím nejsem spokojen (= řešení ideální pro vydavatele, ale - z mého úhlu pohledu - ne pro hráče). Pokud se pak sejdou dva v tomto smyslu "nekompatibilní" balíčky ("bijec" a "oběť"), může být hra pro "oběť" velmi frustrující (de facto jenom sleduje, jak není schopen prakticky nic dělat). Tvůrci si toho byli vědomi a zavedli kompenzační mechanismy ("bijec" si např. po určitý počet kol dolízává méně karet), ale to mě osobně přijde hodně podivné (pochybuji, že se by tím síla balíčků vyrovnala - velmi často to buď jenom zpomalí masakr "oběti", anebo to role "bijce" a "oběti" úplně prohodí).

- díky tomu, že si hráč musí v každém kole vybrat jednu ze tří frakcí, které v balíčku má, a následně může hrát jenom karty této frakce, byl výsledkem v převážné většině případů výběr té frakce, jejíchž karet má (na stole a/nebo v ruce) nejvíc. Hodně to omezuje herní možnosti a měl jsem díky tomu měl pocit, že se hra hraje velmi často v podstatě sama, aniž bych měl možnost vymýšlet nějaká komba. Další nevýhodou tohoto mechanismu je, že pokud někomu chodí hodně karet od jedné frakce najedou, zatímco druhému chodí frakce rovnoměrně rozložené, má hráč s rovnoměrným rozložením obrovskou nevýhodu (může v průměru zahrát méně karet než protivník).

Pokud budou balíky poměrně vyrovnané, na občasné zahrání to nemusí být špatné. Hraní dvou stejných balíků se ale určitě brzo omrzí a investovat do dalších balíků (s rizikem, že budou proti těm stávajícím velmi silné nebo naopak velmi slabé) by se mě osobně nechtělo.

Z Keyforge mám celkově pocit, že jde spíš o snahu o nalezení inovativního přístupu, jak vytřískat z hráčů jedné karetní hry spoustu peněz za relativně málo muziky (rybníček CCG a LCG už je zaplněný), než že by šlo o nějakou karetně-herní revoluci (spousta mechanismů je převzatá nebo hodně inspirovaná jinými karetkami, zejm. MtG).

Za mě spíše tedy palec dolů, byť uznávám, že nejde o naprostý propadák.

29.10.2018 09:53:12

Hawkie
Jo, toho jsem se trochu bál už v době, kdy jsem si poprvé četl premisu celé hry. Na druhou stranu, proto se počítá s tím, že člověk prostě bude mít víc jak jeden balík. Počítá s tím hra samotná a počítají s tím i různá turnajová pravidla (hra s nejlepším balíkem, hra s nejhorším balíkem, hra s eliminací balíků, hra na 3 vítězné apod.).

Proto imho byla nastavena i cena za jeden balík tak "nízko", aby člověka zas tak nebolelo, že si jich vlastně musí koupit víc. Pokud někdo počítal s tím, že si za necelé tři kilča koupí jeden balík a s ním bude s určitou statistickou úspěšností hrát půl roku a dýl... smolíček, no.

Mnohem víc se bojím toho, i tebou zmiňovaného, vybírání domů. Pokud se to blbě sejde, je pravda, že to může být opruz, aniž by měl hráč reálně šanci s tím něco udělat. Na druhou stranu, zkouknul jsem zatím cca 6-8 gameplay videí (pokaždé s jinými balíky) a nějak extra nevyvážené mi to nepřišlo. Což ale samozřejmě neznamená, že to nevyvážené být nemůže.

Hodně tam podle mého pomáhá to, že byť je hra o souboji dvou hráčů, vlastně spolu zas tak nebojují. A právě díky tomu, že nejde o to, toho druhého zabít, nýbrž nasbírat dostatek krystalů, existuje strašně moc způsobů, jak se dobrat vítězství. Klidně i bez potvor na stole.

Ale uvidíme až to vyjde. Jen čas napoví :)

29.10.2018 10:43:26

r0st4
Pokud jde o videa gameplayů, potom nedokážu posoudit, jakou mají vypovídací hodnotu - může jít o vybraná videa, kde jsou balíky relativně vyrovnané a hra vypadá zábavně. Viděl jsem minimálně jednu hru (neúčastnil jsem se jí), kde si hráč hraní vysloveně protrpěl. V mé jediné odehrané partii se protivník taky spíš trápil (vykládal velmi silné potvory z frakce Marsu, které ale chvíli nemohl používat a než se k jejich použití dostal, zpravidla o ně přišel a pak mohl jen koukat, co si na své straně hraju...).

Rozhodně neříkám, že je to vysloveně špatná hra - mě osobně ale příliš nechytla a myslím, že ten hype kolem ní dost opadne, až se dostane mezi lidi. Plést se samozřejmě můžu vždycky...

29.10.2018 13:31:32

Vyváženost
Já sem na to zvědavej, přijde mi zvláštní, že by to mělo být tak moc náchylné na vyváženost. Přeci jen Garfield není žádný amatér a FFG si od toho jednoznačně slibuje víc než krátkodobý hype a následný propad. Ostatně to by bylo naprosto proti koncepci této hry.

Garfield říkal, že ta hra je o tom naučit se hrát svůj balíček. Teď je otázka jestli teda je problém ve hře jako takové nebo prostě při jednom zahrání není moc šance ten deck uchopit.

29.10.2018 18:07:36

vyváženost
Na netu tvůrci tvrdili, že se snaží, aby byly balíčky vyrovnané. Ale ještě jsem neviděl karetní hru kde by to tak opravdu bylo. Jakmile vznikne nějaká meta nejdou se lidi co tvoří baliky proti tomu a ty by zase neobstály proti jiným. Proto ostatně jak už tady zaznělo se turnaje hrajou s více balíky ať je možnost se přizpůsobit.

Já vezmu do startu 3 kusy a uvidí se. Za ty prachy dostanu v podstatě funkční hru bez potřeby další investice.

Pokud jde o to jak chodí karty, tak zrovna zde když ti přijde hodně karet jedné frakce, tak pokud si jí zvolíš další kolo, tak už přece nemáš co zahrát a nezvolíš si jí znovu.


29.10.2018 18:33:03

Vyváženost
Určitě tu hru nechci kategoricky zavrhovat po jednom zahrání a odpozorování pár dalších her, nicméně rozpačitých z ní bylo víc lidí, co jsem měl možnost vidět.

"Naučit se hrát svůj balíček" je určitě zapotřebí, ale:
a) z dříve popsaných důvodů jsem měl dost často pocit, že hra sama dost jasně určuje, co je nutné zahrát, a že se tak v podstatě hraje sama, aniž bych měl možnost nějak moc vymýšlet komba,
b) i když budu svůj deck ovládat dokonale, dříve nebo později narazím na balík, proti kterému budou mé šance výrazně horší (zejm. díky používání takového typu karet, proti kterým se můj deck neumí příliš bránit). Svůj deck nijak neupravím a přednastavené kompenzační mechanismy (dočasné snížení handsize) mě osobně moc nesedí.

31.10.2018 08:16:47

hraní v Brně
tak to vypadá, že se v Brně najde slušná skupinka zájemců - já, r0st4, Shaddy, ok227, Aldarann - 5 lidí už je slušný základ.
Už jste si tu hru někdo zakoupil? Dojmy, postřehy?
Nějaká možnost se sejít (např. Blackoil) a zahrát si?

16.11.2018 16:15:20

Nuragh
Těch lidí asi bude i víc, s tím jak to mizí z PlanetyHer; horší je se s nima zkontaktovat :D Koukal jsem, že i pár kluků z BlackOilu o to projevilo zájem... kdyby se sešlo mezi 10 - 20 lidma, skoro by si to zasloužilo, aby někdo zorganizoval (post)launch event :D

16.11.2018 16:35:31

Hraní na deskohrani

Zdar budu zítra na Brněnském deskohrani a mám na zkoušku dva balíky. Pokud by měl někdo zájem si v průběhu dne zahrát tak ať mi tu nechá zprávu s mobilem a mužem se tam někde na pár her sejít.

16.11.2018 21:39:28

brno
já taky mohu zahrát v brně. nechce se někomu organizačně zdatnému udělat nějakou fb page?

17.11.2018 00:22:48

Smokey
Asi zbytečný zakládat další skupinu. Na FB už je jedna sdružující české hráče: https://www.facebook.com/groups/739637389742683/

17.11.2018 09:21:47

Vybíráme z Bazaru

Kronika zločinu 1400
Kronika zločinu 1400
Akt. cena: 440 Kč
Končí za: 19 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas